Jak podłączyć kolumny do wzmacniacza i amplitunera?

krzymat10

New member
Mam pytanie. Czy można podłączyć jedne kolumny, za pomocą dwóch kompletów przewodów, do dwóch źródeł wzmacniacza i amplitunera? Chodzi o stary (zapewne) problem jak jednymi kolumnami głównymi obsługiwać słuchanie muzyki ze wzmacniacza (stereo) i oglądanie filmów z amplitunera. Bardzo proszę o pomoc. Chciałbym zrezygnować z wszelkiego rodzaju przełączników i kombinacji z przełączaniem "na tyłach" urządzeń. Obawiam się czy nic nie stanie się z np. wyłączonym wzmacniaczem gdy będę "słuchał" filmu z amplitunera?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dość ryzykowna zabawa. Wcześniej, czy później zapomnisz się i zostawisz włączone oba urządzenia. Trudno przewidzieć konsekwencje, ale nie będzie to chyba zdrowe rozwiązanie. Odradzam jakiekolwiek eksperymenty.

ArtS :)
 

lukassk

New member
zrob tak :
powinienienes miec w amplitunerze wyjscia preout(lewy przedni prawy przedni) i te podlacz kablem phono do wejsc na wzmacniaczu, bedziesz musial przekalibrowac glosnoc w amplitunerze no chyba ze twoj wzmacniacz na taka funcjie jak gain control lub sync(nie pamietam moze inaczej sie nazywac)No i glosniki przednie podlacz oczywiscie do wzmacniacza stereo. To by bylo chyba jedyne wyjscie z tej sytuacji bez uzywania jakis tam przelacznikow albo manualnego przelaczania kabli. W tej sytuacji jedyna niedogodnoscia moze byc problem z regulacja dzwieku.
Mam nadzieje ze to pomoze, jakies problemy wal smialo :)
 

krzymat10

New member
Serdeczne dzięki za porady. Szkoda, że nie jest to "genialnie proste" rozwiązanie. Już prawie uwieżyłem, że jestem geniuszem.
Pozdrawiam wszystkich.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Proste to rzeczywiście nie jest. Jeżeli jednak masz wyjście pre-out w amplitunerze, to możesz z niego skorzystać. Wyjście pre-out ma tę zaletę, że poziom wyjścia jest proporcjonalny do poziomu głośności ustawionego w amplitunerze (podobnie działa wyjście na subwoofer). Więc wystarczy w zasadzie raz skalibrować taki układ (czyli dostosować głośność frontowych głośników podłączonych do wzmacniacza, do głośności pozostałych podłączonych do amplitunera, a w przyszłości regulując głośność w amplitunerze, bedzięsz równocześnie regulował głośność frontowych głośników. Ważne, aby nie zmieniać poziomu głośności wzmacniacza.

Jeśli nie masz wyjścia pre-out, pozostaje jeszcze druga opcja. Możesz podłączyć wyjście audio z amplitunera do wejścia liniowego wzmacniacza. Jednak w takim przypadku będziesz miał zabawę z regulacją głośności zarówno amplitunera, jak i wzmacniacza, gdy będziesz chciał korzystać z dźwięku wielokanałowego.

W obu przypadkach oba urządzenia muszą być uruchomione. Napisz jaki masz sprzęt, to być może będzie można sprawę doszczegółowić.

ArtS :)
 

krzymat10

New member
Serdeczne dzięki za dotychczasowe informacje i proszę o jeszcze. Wzmacniacz Densen DM-10, kolumny Zoller Imagination. Problem pojawił się z chwilą planu zakupu amplitunera (Denon AVR-2106 lub AVR-2807 (jeszcze w fazie koncepcyjnej)), a ja lubię sobie wszystko zaplanować przed zakupem a nie po.
Pozdrawiam gorąco.
Krzysiek.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Oba Denony mają wyjścia pre-out, więc spokojnie możesz zastosować rozwiązanie nr 1. Będzie praktycznie bezproblemowe. Podobno w takim układzie działa nawet autokalibracja.

ArtS :)
 
Do góry