Jak najszybciej skopiować dysk?

janusz

New member
Bez reklam
Mam Arivę 210 z dyskiem 1TB, kupiłem nowy 2 TB. Nowy 2 TB ma trafić do Arivy, stary do komputera. Stary dysk w komputerze 120 GB chyba najlepiej sprzedać? Nie chcę stracić danych więc jak to najszybciej zrobić, może tak:
1. Nowy 2TB wkładam do Arivy i formatuję w NTFS
2. Stary wkładam do pożyczonej obudowy i podłączam przez USB, robię kopię. Wariant lepszy oba dyski do komputera przez Sata, tylko czy pod XP będzie wszystko działać?
3 Stary wkładam do komputera i instaluję windowsa, dzieląc na partycje, przez co tracę dane.
4. Jak teraz dane wrzucić z Arivy do komputera (chciałbym mieć kopię zapasową (około 300 GB chciałbym mieć podwójnie), Jeżeli da się dysk z Arivy podpięć w kompie to łatwe, jak nie to może połączyć Arivę z komputerem przez USB (przewód USB musi mieć z obu stron wejścia, nigdy takiego nie używałem więc nie wiem nawet czy są takie i działają).

Najłatwiej byłoby przez sieć, ale skoro film 5 GB przerzuca w 20-30 minut, to 500 GB potem 300 kopii zapasowej to chyba się kilka dni?
 

pierotez

New member
Ja zrobiłem to tak:
Miałem w PC 2 WD-ki po 160GB. Przy okazji zmiany płyty gł. zakupiłem 2 (jedne z najszybszych tależowców) Samki F3 po 500GB.
Zainstalowałem program Total Comander - wiadomo bezpieczne kopiowanie i można dużo/wszystko na raz, polecam!
Na F3 system i na drugim pliki/inne robocze. Ale do rzeczy. Podłączenie po sata najszybsze!!! i tak ci radzę. 2 wolne sloty sata i do nich 1T i 2T. Przekopiuj wszystko metodą wszystko na raz np. Batch jakimś menadżerem plików np. TC - nie będziesz musiał siedzieć przy monitorze i wsio robić pojedynczo. Po czym ze starym dyskiem robisz co chcesz, np. stawiasz system :)
Jak ci nie starczy sata na płycie to w kieszeń i tak samo ale po usb będzie wolniej.
 

janusz

New member
Bez reklam
Dzięki, to chyba jedyne mądre rozwiązanie. Jutro wezmę od kolego dodatkowe przewody Sata, nie jestem tylko na 100% pewien czy dysk sformatowany przez Arivę pod Linuxem będzie widziany w komputerze pod XP. W sieci działa, ale tam pośredniczy chyba Ariva?
Co rozumiesz, że na starym dysku stawiam system? Myślałem, żeby na 120 GB zainstalować system, a na 1 TB trzymać dane, tylko dzieci coraz większe i może byc tak, że 120 GB może byc mało na zainstalowane gierki, ale dotychczas była to tylko partycja 60 GB i jakoś było, a w ten sposób nie musiałbym formatować dysku 1TB tworząc na nim partycje (jedna systemowa) przez co utraciłbym dane (wtedy musiałbym jeszcze raz kopiować je nowego dysku Arivy. Jakbym system miał na 120 GB to dysk 1TB byłby mniej eksploatowany.
Chyba muszę to spokojnie przemyśleć.
 
Ostatnia edycja:

pierotez

New member
Pisałeś że chcesz się pozbyć tego 120G - tak zrozumiałem. Ale jak najbardziej: dysk systemowy zostanie, drugi 1T jako roboczy/magazyn, 2 dyski-zero partycji, bardzo O.K.
W sumie jedyny problem to kopia z 1T do 2T. Jeżeli po sata/usb nie pójdzie bo XP go nie zobaczy (ale wątpię) to sprawdź czy ta Ariwa zkomunikuje się poprzez usb z PC jako dysk zewnętrzny.
W każdym razie masz problem do przetestowania i zacznij po sata :wink:
 

janusz

New member
Bez reklam
Bardzo pomogliście bo faktycznie 120 GB na system wystarczy, a patrząc na allegro to faktycznie góra 40 zł. Poza tym, jeżeli dobrze myślę to pozostawiając system na 120 GB, to drugi z danymi nie będzie tak eksploatowany i może dłużej być sprawny.
Robiąc kopię zapasową na pewno po USB pójdzie, użytkownicy Arivy opisywali, że często tak kopiowali dane, bo po lanie wolno szło, u mnie o dziwo przesył był dobry na codzienne potrzeby, więc nie sprawdzałem. Będzie dobrze!
 

cezary69

New member
Bez reklam
Za dysk 120GB fakt niewiele się dostanie, ale też i robienie z niego dysku systemowego mija się z celem... Łatwo to można sprawdzić testując jego i ten 1TB-wy. Nowe dyski są zawsze szybsze niż te które mają już ze dwa lata. I wyjdzie tak, że dysk na magazyn będzie szybszy niż systemowy. Ja bym mu już podziękował i nie stawiał na nim systemu :) Zrobisz jak ze chcesz.
 

janusz

New member
Bez reklam
Ciekawa uwaga. Lepiej zostawić jeden ale nowy i dobry, czy też stawiać system na starym dysku? Dotychczas średnio co pół roku instalowałem XP głównie z powodu gierek online syna.
Mógłbyś może sprecyzować w czym nowszy dysk będzie lepszy, jest to do moich potrzeb istotne. Napisałeś o szybkości, ale pewnie z tym wiążą się inne rzeczy? Zostawię ten dysk dzisiaj, a za rok trzeba będzie i tak robic partycje na nowym dysku, więc nic dzisiejsza oszczędność nie da?
 

cezary69

New member
Bez reklam
To żadna filozofia :) zobacz stary dysk ma tylko 120GB być może na jednym talerzu albo na dwóch, mogę tylko zgadywać... a ten nowy ma 1TB na jednym talerzu albo dwóch. Chodzi o upakowanie danych na talerzu. W nowych dyskach jest coraz większa i przez to odczyt, i zapisz, i transfer jest szybszy. A jak chcesz sprawdzić wydajność tych dysków to ściągnij darmowy programik do testowania dysków HD Tune i zobaczysz sam w czym jest różnica, bo można pisać dużo, ale najlepiej jak samemu zobaczy się na oczy :)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
nowe duże dyski są niestety wolne 5400 obrotów, nie zawsze nowy szybszy, poza tym duża przestrzeń to dużo rzeczy wiec odczyt się obniża.
 

cezary69

New member
Bez reklam
nowe duże dyski są niestety wolne 5400 obrotów, nie zawsze nowy szybszy, poza tym duża przestrzeń to dużo rzeczy wiec odczyt się obniża.

Chyba masz na myśli dyski z serii green to i owszem, ale kto taki dysk kupuje do komputera? Chyba tylko ten co się nie orientuje jakie są serie dysków i do czego się je stosuje. A po drugie jak tak mówisz to pokaż starszy dysk szybszy od nowego :) o takich samych obrotach to wtedy pogadamy :) A z tą dużą przestrzenią przesadzasz... nie słyszałeś o robieniu partycji na dyskach? Jak lubisz stare dyski to Twoja broszka :D nikt nie zmusza do kupywania nowych.

 
Ostatnia edycja:

pierotez

New member
Jednotalerzowiec to dzisiaj max 500-640GB. Opinie jednego z najszybszych jednotalerzowych:
Samek F3 500GB, Samsung HD502HJ 7200rpm - opinie użytkowników na Skapiec.pl.
Mam takie 3 w budzie i nie stosuje partycji - 1. na system/pr./stałe projekty, 2. dane robocze/obróbka, 3. na tempy/cache/tymczasowe, i powiem że w porównaniu do 2 starszych WD 160GB 5tyś obr. to prawdziwe ferrari (pomimo że wielkość 3-4 x większa).
Z 2-talerzowców to też bym polecał 1T (np. F3 Samsunga) a nie mniejszy i starszy - opinie:
http://SF31000GB.utnij.net
Nowe dobre dyski HDD mają minimalne czasy dostępu co się przedkłada na komfort pracy. Przy okazji partycji tez nie używam, lepiej parę dysków - od czego są foldery przecież? ;-) :D
 
Do góry