Jak ma się zoom do rozdzielczości

plesniak

New member
Chce kupic kamerę, przegladałem troche ofert i się pogubiłem. Są kamery z zoomem x70 ale matryca z niską rozdzielczością i są z małym zoomem optycznym (30x) ale z lepsza rozdzielczością. Kamera ma byc do krecenia córki w przedszkolu i innych imprez rodzinnych, ale tez chciąłbym ją wykorzystać do astrofotografi :) i teraz pytanie czy jest jakaś zalezność rozdzielczość - zoom optyczny?

Problem polega na tym czy jak kupie z małym zoomem to czy rozdzielczośc mi to zrekompensuje tak jak to jest w aparatach cyfrowych?
Co mam wybrać. 1500 zł moge wydac. Kamera musi być HD. Dzięki za pomoc.
 

fransua

New member
Są dwa rodzaje zoom-ów
1. Optyczny, który nie pogarsza jakości obrazu - chodzi o rozdzielczość i właśnie z takim powinniśmy kupować kamerę.
2. Cyfrowy, który skaluje elektronicznie obraz z matrycy czyli po prostu powiększa piksele. W tym przypadku widoczne jest pogorszenie jakości obrazu. Kamery z takim gadżetem radzę omijać.

Cyfrowy zoom zawsze można dodać podczas montażu z dość dobrymi efektami. Najlepiej robić go w 1080p a finał naszej pracy nagrać w 720p. Nie będzie aż tak widać pikselory. Oczywiście wszystko z umiarem. Z praktycznego punktu zoom większy od 10x bez użycia dobrego statywu mija się z celem.
 

plesniak

New member
Ok to wiem własnie tylko pytanie czy 70x (Panasonic SDR-T70) optyczny przy matrycy 0,8 jest gorszy niż 40X optyczny i 5,0? (Panasonic HDC-SD90)

Chodzi mi szczególnie o filmowanie nieba. Z której kamery wyciągne większy krater na księzycu po obróbce na kompie?
 

fransua

New member
Ok to wiem własnie tylko pytanie czy 70x (Panasonic SDR-T70) optyczny przy matrycy 0,8 jest gorszy niż 40X optyczny i 5,0? (Panasonic HDC-SD90)

Chodzi mi szczególnie o filmowanie nieba. Z której kamery wyciągne większy krater na księzycu po obróbce na kompie?
Ta piersza jest kamerą SD więc szału nie będzie i na dzisiaj bym jej nie kupił - rozdzielczość 720x576. Posiada przetwornik CCD, który jest mniej czuły od MOS-ów CMOSÓW itp. Druga jest już HD, posiada przetwornik: 1MOS 1/4,1", ok. 2,6 Mpx, tryb zapisu w progresywie co w twoim przypadku będzie dobrym wyborem. Zoom ma mniejszy x40 ale nie jest to w tym przypadku wadą. Pamiętaj, że im większy zoom tym bardziej przymyka ci się przysłona i matryca dostaje mniej światła. Zastanawia mnie ten super zoom x70 :/
 
Ostatnia edycja:

jkarwala

New member
... i teraz pytanie czy jest jakaś zalezność rozdzielczość - zoom optyczny?
.

To nie jest takie proste. Generalnie nie ma takiej zależności, a do kompletu dochodzi jeszcze ostrość.
Moim zdaniem przy zakupie kamery rozdzielczość HD to absolutne minimum.
Zoom optyczny 70x włożyłbym między bajki - największe sensowne zoomy są nieco powyżej 30, a i wtedy kamera musi mieć naprawdę dobrą stabilizację obrazu. Do tego im większy zakres obiektywu tym trudniej (i dużo drożej) zrobić obiektyw z dobrą ostrością.
Myślę, że gdyby udało Ci się znaleźć w tej cenie coś z rozdzielczością 4MP i zoomem x30 to byłoby super.
 

fransua

New member
Myślę, że gdyby udało Ci się znaleźć w tej cenie coś z rozdzielczością 4MP i zoomem x30 to byłoby super.
Do nagrywania HD nie jest potrzebne więcej niż ok 2Mpix. Większa ilość pikseli a więc więcej mniejszy elementów światłoczułych pogarsza czułość przetwornika. Upychanie tych pixeli to czysty chwyt marketingowy by udowodnić, że kamera potrafi jeszcze "dobre" zdjęcia zrobić.
 

jkarwala

New member
Do nagrywania HD nie jest potrzebne więcej niż ok 2Mpix. Większa ilość pikseli a więc więcej mniejszy elementów światłoczułych pogarsza czułość przetwornika. Upychanie tych pixeli to czysty chwyt marketingowy by udowodnić, że kamera potrafi jeszcze "dobre" zdjęcia zrobić.

Oczywiście, że do nagrywania HD wystarczą 2MP, ale ja patrzę z perspektywy całości procesu. Dzięki odpowiedniemu zoomowi możesz w czasie nagrywania wybrać obszar który Cie interesuje. Jeżeli po nagraniu będziesz chciał powiększyć jakąś część, to nie będzie już rozdzielczości HD. Mając przykładowo 4MP będziesz mógł nagrany fragment powiększyć 2 razy i mieć nadal HD (będzie to coś w rodzaju zoomu cyfrowego bez utraty jakości na ekranie telewizora).
Jeżeli zaś chodzi o zwiększanie liczby pikseli nie zawsze pogarsza czułość przetwornika. Liczby pikseli nie można rozpatrywać w oderwaniu od fizycznych rozmiarów matrycy. W przypadku wskazanych przez kolegę kamer jest to odpowiednio 1/8'' i 1/4.1''. Ta druga jest więc 2 razy większa więc i pikseli na niej można upchnąć 2 razy więcej bez jakiegokolwiek pogorszenia czułości.
Moim zdaniem ten Panasonic HDC-SD90 jest całkiem niezły.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@jkarwala

no to się mylisz.

Kamery HD zapisują z rozdzielczościa 1920x1080 (chyba że znajdziesz taka co robi 1280x720) NIEZALEŻNIE od liczby pixeli przetwornika.
No chyba że wchodzisz w techologię 2K albo nawet 4K - ale wtedy szykuj dużo $$$$$$$$$

Generanlnie kwestia liczby pixeli w przetworniku video to sprawa nader zagadkowa i nie taka prosta jak pixele w telewizorze.
 

marder

Member
@jkarwala

no to się mylisz.

Kamery HD zapisują z rozdzielczościa 1920x1080 (chyba że znajdziesz taka co robi 1280x720) NIEZALEŻNIE od liczby pixeli przetwornika.
No chyba że wchodzisz w techologię 2K albo nawet 4K - ale wtedy szykuj dużo $$$$$$$$$

Generanlnie kwestia liczby pixeli w przetworniku video to sprawa nader zagadkowa i nie taka prosta jak pixele w telewizorze.
Nie wiem jak sd90, ale sd900 posiada zoom cyfrowy nie powodujący utraty jakości, tzn. wykorzystujący "nadmiarowe" piksele, a rozdzielczość jest nadal 1080i/p.
 

fransua

New member
Nie wiem jak sd90, ale sd900 posiada zoom cyfrowy nie powodujący utraty jakości, tzn. wykorzystujący "nadmiarowe" piksele, a rozdzielczość jest nadal 1080i/p.
Jak by to było takie proste to już dawno byśmy byli pozbawieni zoomu optycznego. Zoom cyfrowy zawsze jest wpisywany w natywną rozdzielczość w naszym przypadku 1080p/i tylko pytanie ile detali zostanie ? SD900 posiada trzy przetworniki po 2.53MP więc jakiegoś super zapasu nie widzę.
 

plesniak

New member
Problem się rozwiązał - widząc że nie ma co przepłacać do tego co potrzebuję zakupiłem dzisiaj JVC GZHM650 za 1170 w Euro RTV.
 
Do góry