Jak dobrze wyeksportować avchd w premiere pro cs5 ?

stacu

New member
Witam
Mam pytanie
Mam kamere Panasonic hdc hs700 i zgrywam z niej filmy programem adobe premiere pro cs5
Z tego co wiem to ta kamera nagrywa w AVCHD
Mam takie pytanie.
Jak zgrać z tej kamery materiał tak aby było to w bardzo dobrej jakości i rozdzielczości full hd czyli 1920x1080 i jednocześnie zajmowało przypuśćmy 1-2 GB na 30 min filmu?
Wiem, że jest cały dział poświecony kodekom, divixom itp.ale tam są jakieś przeploty , bitrate itp.
To chyba bardziej dla hobbystów albo fanatyków. Ja takich wypowiedzi nie bardzo rozumiem

trzeba zakodowac material zgodny z profilem encorea, wiekszy bitrate niz uznal adobe i juz bedzie transkodowac, osobiscie tym co pracuja w edku polecam export do jednego pliku canopus hq i wrzucenie jego do encorea i dopiero transkodowanie materialu, szybciej i bez pozniejszych klopotow


Czy mogę zatem prosić o wytłumaczeniu w języku ludzkim co mam zrobić aby to wyeksportować do formatu, który:
1. Będzie dało się oglądać na domowych odtwarzacz typu dvd czy podobnych (blue ray czy co teraz jest w modzie)
Filmiki będą nagrane na płyty DVD – jest to szkolenie. Najlepiej aby komputery też potrafiły to odtworzyć choć to pewnie kwestia wgranych kodeków. Więc musi być to jakiś maksymalnie popularny format
2. Jak mam to wyeksportować aby bez jakichkolwiek problemów dało się to wgrać na youtube.

Czy mam coś dograć do tego premiere? Czy samo premiere wystarczy ?

tak to wyglada w premierze

który z tych formatów jest ogólnie przyjętym standardem


zależy mi na tym aby dało się to oglądać na domowych odtwarzaczach

nie każdy ma opcje full hd
niektóre z nich w pliku wynikowym zajmują więcej miejsca niż moj oryginalny plik z kamery :)

czy nie mozna do tego podpiąć jakiegoś kodeka divx ? i czy w ogóle to ma sens

nie chce też skladać tego w premiere exportować, importowac do innego programu i exportować 2 raz poniewaz to bedzie trwało wieczność

Prosze o wskazówki

Wielkie dzięki za podpowiedź
Pozdrawiam
 

don333

New member
Ho ho ho, mamy mega-post z 325689690 zadanymi pytaniami, zobaczymy co da się zrobić...
Z tego co wiem to ta kamera nagrywa w AVCHD
Tak.
Jak zgrać z tej kamery materiał tak aby było to w bardzo dobrej jakości i rozdzielczości full hd czyli 1920x1080 i jednocześnie zajmowało przypuśćmy 1-2 GB na 30 min filmu?
Film wynikowy zakodowany w H.264 (MPEG-4 AVC) powinien dobrze wyglądać w FullHD z przepływnością 6 Mbit/s, co daje ~1,5 GB na 30 minut.
Wiem, że jest cały dział poświecony kodekom, divixom itp.ale tam są jakieś przeploty , bitrate itp.
To chyba bardziej dla hobbystów albo fanatyków. Ja takich wypowiedzi nie bardzo rozumiem
Jeśli nic z tego nie rozumiesz i nie chcesz rozumieć, to niestety mała szansa że wynik będzie dobrze wyglądać. Zbyt wiele opcji można źle ustawić.

Czy mogę zatem prosić o wytłumaczeniu w języku ludzkim co mam zrobić aby to wyeksportować do formatu, który:
1. Będzie dało się oglądać na domowych odtwarzacz typu dvd czy podobnych (blue ray czy co teraz jest w modzie)
Filmiki będą nagrane na płyty DVD – jest to szkolenie. Najlepiej aby komputery też potrafiły to odtworzyć choć to pewnie kwestia wgranych kodeków. Więc musi być to jakiś maksymalnie popularny format
No to sprawa się rypła, że tak powiem. H.264 to odtwarzacze DVD nie zrozumieją. Ale to dla ciebie mniejszy problem, bo przede wszystkim DVD to nie HD (o FullHD już nie wspomnę). Na płytę DVD można nagrać cokolwiek, ale stacjonarne odtwarzacze DVD w 90% przypadków akceptują tylko format DVD-Video (czyli PAL w MPEG-2) oraz ewentualnie DivX / XVid (czyli PAL w MPEG-4).
2. Jak mam to wyeksportować aby bez jakichkolwiek problemów dało się to wgrać na youtube.
Premiere o ile pamiętam w nowych wersjach ma preset dla YouTube HD. Jeśli nie ma, to eksportuj wideo H.264 w rozdzielczości HD (1280x720) i przepływności 4 Mbit/s, dźwięk AAC.
Czy mam coś dograć do tego premiere? Czy samo premiere wystarczy ?
Wystarczy.
który z tych formatów jest ogólnie przyjętym standardem
MPEG-2, MPEG-4 ASP (DivX), MPEG-4 AVC (H.264) - czyli wszystkie ;)
zależy mi na tym aby dało się to oglądać na domowych odtwarzaczach
Czyli MPEG-2. Albo MPEG-4 ASP (DivX), patrz niżej.
czy nie mozna do tego podpiąć jakiegoś kodeka divx ? i czy w ogóle to ma sens
Ma sens. Chociaż lepiej się upewnić, że oglądający mają odtwarzacze obsługujące DivX / XVid.
nie chce też skladać tego w premiere exportować, importowac do innego programu i exportować 2 raz poniewaz to bedzie trwało wieczność
Premiere ma wszystko co potrzebne.
 

stacu

New member
Faktycznie dużo tych pytań
Widzę, że jesteś obeznany w temacie
W takim razie pozwól, że jeszcze zapytam:

Rozumiem że urządzenia dvd potrafią sczytać dane tylko do maksymalnej rozdzielczości 720/576 a full hd ma 1920/1080 dlatego nawet jak nagram na dvd to i tak dupa
Rozumiem że film full hd może być nagrany jedynie na blurey lub hd dvd i do tego są specjalne odtwarzacze
Zakładam, że komputer rządzi się swoimi prawami i tam się odtworzyć każdy format. Choć jak nie ma czytnika bluray albo hd dvd to nie zczyta bo nie będzie miał czym.

Teraz pytanie za 100 punktów
Czy w takim razie mogę nagrać film w full hd na pendrive?
Pendrive mogę podłączyć od każdego komputera i jeżeli tylko ma odpowiednie oprogramowanie to tworzy film
Pendrive mogę również (przynajmniej tak zakładam) podłączyć do każdego urządzenia służącego do odtwarzania filmów. Chyba te pudełeczka blurey czy inne mają wejścia na usb

Czy takie rozwiązanie ma sens ?

Wówczas nie martwie się czy ktoś ma odtwarzacz blurey. Jak tak to super, podłączy pendrive i obejrzy film, jak nie to też super ponieważ na pewno w komputerze ma oprogramowanie, które na to pozwoli, a jak nie to na samym pendrive może być jakiś darmowy programik do odtwarzania full hd
Tym samym nie musze kupować nagrywarki blurey

Jeżeli mój tok myślenia jest ok. to proszę tylko napisać czy powinienem kodować w h264 czy Windows media9 ? Który będzie bardzie popularny do odtworzenia ?

Jeżeli nie to dlaczego ?

pozdrawiam
 

pdkl

New member
Kup odtwarzacz multimedialny np. ASUS HDP-R1, WD TV Live+ dysk zewnetrzny 2,5' ca 500 GB i zapomnisz o sprzęcie DVD. Odtwarzacz taki odtworzy Ci każdy film (także AVCHD, DVD), fotografie, mp3 + dużo więcej. Cały watek o odtwarzaczach w dziale sprzęt.
Ja koduje do pliku z nastepującymi parametrami: Plik Mpeg-2TS, kompresja H.264, rozdzielczość AVCHD HD, 17000 kbs/sek. Daje to ca 1,2 GB na 10 minut filmu. Jakość mi wystarcza.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Teraz pytanie za 100 punktów
Czy w takim razie mogę nagrać film w full hd na pendrive?

PenDrive, dla komputera to Dysk.
Jeżel z kamery zassałeś film, do kompa na jego twardy dysk, to przekopiuj i już.

Wracam do poprzednich Twoich pytań.

Materiał z kamery najprawdopodobniej ma przepływność 15Mbps, lub więcej.
Powinieneś go przekopiować w takim stanie jak jest zgerany z kamery, aby kiedyś w przyszłości, gdy za 5-7 lat pojawią się znacznie lepsze programy do edycji, "było na czym pracować"

Jak dzisiaj, przerobicz za radą poprzednika(uważam to za zły pomysł) na przepływność 8, to juz nic z tym w przyszłości nie zdziałasz.

Mając oryginalny AVCHD możesz:
1. Wypalić płytką w standardzie DVD, dla znajomych , którzy nie maja napedu Blu-Ray,
2. Wypalić płytkę DVD-AVCHD/Blu-Ray, dla posiadaczy odtwarzaczy Blu-Ray,
3. Wypalic płytkę Blu-Ray, dla szpanu i wyrzucenia pieniędzy, bo jakości do prawdziwego Blu-Ray
nie uda się podwyższyćm a jakość AVCHD nalezy zapisywać na płyty DVD (-R lub +R)

Aby zmniejszyć wielkość filmu, jezeli nie miesci sie na płycie AVCHD (9GB Double Layer DL), mozna manipulować przepływnością, ale poniżej 12Mbps, na telewizorze LCD Sony Brawia 52" (taki mam), wygląda wtedy słabo.


I jeszcze jednoi, ja odtwarzam w salonie na tv Bravia, z centralnego serwera w domu, za pomoca technologii DLNA.
Żona bierze pilota od Tv, naciska w menu telewizora: Filmy, Muzyka lub Obrazy(w menu ikony odpowiednio klatka filmowa , Cd lub obrazek), wybiera tytuł filmu i naciska play.

Ten film moze zatrzymywać, zwalniać przyspieszać, wszystko to zxa pomocą pilota od Tv. Rozwiązanie wybitnie dla kobiet.

Analogicznie jest ze zdjęciami, wybiera gryupę tematyczną i naciska "Pokaz slajdów"

Ogląda razem z kolesiówami, nie zawracając sobie głowy całą skomplikowana technologią od Sony+spółka czyli DLNA.
Ma mozliwość , po naciśnięciu niebieskiego klawisza, podczas pokazu slajdów, pokazać np przy slajdzie ze sklepem, na którym pokazuje własnie kupiona torebkę, przy placu Spagna(są tam słynne hiszpańskie schody), MAPKĘ, skalowalna w rogu obrazu.

Kolesiówy, widzą moją żonę w sklepie, jak kupuje torebkę, oraz mapkę z palnem placu Spagne w Rzymie(Italia), uliczki obok wraz z nazwami i maleńką czerwoną gwiazdeczkę, pokazujacą ten sklep.
To nokaut w splot słoneczny tych zazdrośnic.

Oczywiście, zdjecie musi mieć w propery współrzędne GPS, umieją to zrobić wszystkie przyzwoite aparaty w sklepach.
Jak nie, to wstawić je mozna za pomocą GPS-Trackera, lub "ręcznie" w programach edycji slajdów lub filmu.


Ta cała technologia DLNA, ma na dzień dzisiejszy pewne przykre ograniczenie.
Pliki filmowe muszą mieć ograniczona przepływność do około 14,5Mbps (Mega bita na sekundę).
Wynika to z konstrukcji telewizorów, znajdujących sie w sklepach, ale producenci, stale to ograniczenie podwyższają. Całkiem prawdopodobne, że Twój Tv może mieć tą granicę wyżej lub nizej. Trzeba zajrzeć do manuala, lub sprawdzić to samemu.

To, wg mnie, na dzisiaj jest jedyny powód do zmniejszania przepływnosci, czyli zmniejszania de facto, wielkosci pliku.

Dzisiejsze dysku to tania pojemnosć 2TB, a USB to 64GB za 200zł.

Pamietaj jednak, aby zostawić materiał źródłowy, bez kompresji, na czas gdy pojawią się UpScalery powiedzmy że nie do 1920*1080 tylko powiedzmy że 5-10 razy wieksze-lepsze.

A to kwestia niedalekiego czasu.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie, ale kolega stacu che nagrywać materiał Full HD w możliwie najlepszej jakości tak aby jego znajomi, rodzina - mogli to odtwarzać na zwykłym stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Dodatkowo chce aby plik wyjściowy był możliwe jak najmniejszy....
A tak się po prostu nie da. Pewnie, że każdy by chciał....
 

don333

New member
Jeżeli mój tok myślenia jest ok. to proszę tylko napisać czy powinienem kodować w h264 czy Windows media9 ? Który będzie bardzie popularny do odtworzenia ?
H.264 jest trochę bardziej popularny.

A Windows Media 9 to tak naprawdę wspólna nazwa dla wielu kodeków, do wideo jest Windows Media Video 9 (WMV9) i Windows Media Video 9 Advanced Profile (VC-1 / WVC-1). VC-1 to poziom jakościowy H.264, WMV9 to poziom jakościowy DivX.
 
Do góry