Iskrzy i kopie HDMI

sirtrotyl

New member
Czy w Waszych telewizorach też tak jest, że kopie prąd jak złapiesz za końcówkę kabla hdmi lub iskrzy jak go podłączasz do sprzętu ??
Albo ja jestem tak podatny na prąd ale kilka razy mnie popieściło jak podłączałem jakis sprzet przepinająć kabel z Blu Ray do satki i odwrotnie.
Na początku myślałem, że jest to wina samego kabla i dlatego zamieniałem je miejscami. Sprzęty były w trybie czuwania a i tak waliły prądem :) a raczej ładunkami elektrostatycznymi.

Obecnie sprzęty nie mają bolca uziemniającego więc pewnie tu jest problem.
Sprzęt na którym sprawdzałem:
BD Samsung C550, recorder N-ki i tv Samsunga B650 i ES8000.
 
Nie masz prawdopodobnie uziemionego TV (nie jest to reguła), tzn. gniazdo zasilające nie posiada lub ma źle podłączony bolec uziemiający (PE - żółto zielony). Rozwiązaniem może być sprawdzenie gniazda lub podłączenie TV do gniazda z poprawnym bolcem lub uziemić TV np. do kaloryfera.
Jeśli Twoje pozostałe urządzenia mają kable zasilające z "dziurką" na bolec to też musisz tak samo postąpić.
 

TvWidget

New member
Bez reklam
1. Sprawdź czy do tego do TV bezpośrednio lub pośrednio nie są podłączone jakieś urządzenia z wtyczką z bolcem zerującym np. PC.
2. Odłącz wszystkie kable antenowe i sprawdź czy opisane zjawisko nadal występuje.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
sirtrotyl
Gniazda HDMI są podatne na uszkodzenia! Przy dokonywaniu połączeń urządzenia powinny być odłączone od sieci.
Przepinając przewody tak jak napisałeś możesz uszkodzić TV, lub inne urządzenia!
 

sirtrotyl

New member
Miałem wieczorem trochę czasu i wykonałem pomiary elektryczne.
Okazało się, że najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze - listwę, do której podłaczony mam cały sprzęt podłączyłem odwrotnie do gniazdka i problem ustał. Ładunki, które zbierały się w sprzecie teraz błyskawicznie są odprowadzane do ziemi - miernik pieknie to pokazuje a iskrzenie ustało.
Jesli ktos ma podobny przypadek i ma nowy tv bez wtyczki z bolcem to wystarczy odwrócić wtyczke w gniazdku i problem znika.
 
Do góry