IPTV i jakość obrazu

burlap

New member
Jakiej jakości można spodziewać się po IPTV?

Jest kilka postów o usługach TPSA, ale nie za wiele z nich wynika. Zamierzam zainteresować się TV Dialogu (głównie z powodu zapowiadanej możliwości wyboru pojedynczych kanałów), chociaż niewiele na razie o niej wiadomo.

Być może ktoś z forumowiczów ma możliwość porównania jakości IPTV (TPSA lub gdzieś za granicą) z platformami satelitarnymi i kablówką - chodzi mi oczywiście o sygnał SD.

Sieć IPTV dla Dialogu ma dostarczyć Nokia Siemens, ale o dekoderach nic na razie nie wiadomo (chyba że jest wśród nas jakiś tester i chętnie naruszy umowę o zachowaniu poufności, jakiej Dialog zapewne wymagał ;)).

Wyniki testów [preselekcja.pl] nie są zachęcające (użytkownicy spodziewali się wyższej jakości...)...
 

qluk

New member
W tym wypadku jakość zależy głównie od przepływowości strumienia, a jego wartość pociąga uzycie konkretnego kodeka. Jak widomo transmisja satelitarna to specyficzny multicast, poniważ do nadawania jednego programu jest mu potrzebny stały maksymalny poziom przepływu, gdyz nadaje go nieukierunkowanie. Dokładniej mówiąc ilość danych wysyłanych nie ulega zmianie przy zwroście odbiorników. Troche inaczej jest w transmisji IP. Tutaj tez jest coś takiego jak multicast (np. DHCP, SMB, NetBIOS), ale w momencie gdy server strumieniowania wymaga tylko "jednego" pasma na kanał to wraz z zageszczeniem sieci przełączniki muszą obsługiwać coraz więcej transmisji. Przykład:
server strumieniujący -> switch (40p)
strumień 10Mb (megabit)
Serwer będzie miał zapotrzebowanie na pasmo 10Mb, ale jeśli do switcha podepniemy wszystkich klientów to dzieki multicastowi doprowadzimy do tego, że switch musi przepchnąć nie 10Mb, ale 10Mb*40 co daje 400Mb w tej samej ramce czasowej. Dla tego tez pomimo iż multicast dawłby najlepsze wyniki jakościowe to jest problem z utworzeniem wydajnego systemu dystrybucji do użytkownika końcowego.
Po drugie obecnie w Polsce srednia prędkość dostępu do internetu to ok 512-768kbps, a więc do czasu aż prędkość nie osiągnie 4-5Mbps
to nie ma co porównywać tego do platform HD, czy dobrej platformy cyfrowej. Lecz należy pamiętać o tym iż to dopiero początki tej technologii, a nadawanie setelitarne ma juz swoje lata. Więc kto wie jak będzie np. za 2-3 lata.
 

burlap

New member
Dzięki za fachową odpowiedź, chociaż niezbyt optymistyczną. Z tego co udało mi się gdzieś przeczytać, Dialog ma nadawać w MPEG-2, ale jak ze wszystkim tu też są wątpliwości.

Szybkość połączenia internetowego, za które płaci użytkownik (mam z Dialogu 2Mb i tyle rzeczywiście jest) nie ma tu aż takiego znaczenia, bo łącze powinno znieść znacznie więcej. Nie chce mi się szukać po cennikach, ale jestem prawie pewien, że 4Mb też w ofercie jest, więc dialogowe łącze ma szansę coś zdziałać. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jak piszesz, problem polega na tym, że gdy wszyscy chcą na raz (z internetu przecież większość nie wykorzystuje przez cały czas całej przepustowości), infrastruktura może nie wytrzymać...

Generalnie nie chodzi mi o możliwości HD (co ja robię na tym forum?!), sportu oglądam mało, discovery nie lubię, a wiadomości w HD mnie jakoś nie kręcą. Na moje oko przyzwoita jakość SD wystarczy i chociaż oczywiście widzę różnicę przy HD, nie widzę sensu na razie za nią płacić. Na filmy HD liczę w ramach VOD - po latach przepłacania za C+ i HBO (dawno, dawno temu) nie mam zamiaru kupować żadnego kanału filmowego.

Wciąż liczę na świadków naocznych.
 

qluk

New member
Dobrze że się ten tekst na cos przydał :)
Osobiście testowałem to co dostarcza TP i musze przyznać, że jak na brak doświadczenia z taka transmisją i pioniera w tym to obraz był dobry. Ale żeby źle tego nie odczytac, mówie jak na pioniera. Bo z powodu dość dużej kompresji często było widać plamy ditheringowe, tj. taki efekt że jesli spora część ekranu jest w zbliżonych barwach przy kompresji powstaje obszar w usrednionym kolorze a brzegi są dość poszrpane, rzucają się w oczy. TP robi tak że dostajesz "dodatkową" linie pasma (nie ma podanych parametrów ale sądzę że ok. 1Mbps), która działa tylko i wyłacznie dla ipTV.
Kidys przetestowałem to w moje sieci i musze przyznać, że przy dobrej konfiguracji jakość DVD jest łatwo osiągnąć (DVD używa mpeg2), a nawet da się troche lepszą nie przeciążając nad to sieci.
Nie wiem jak będzie z jakością w dialogu bo nie wiem jak mają centrale zorganizowane, na jakim sprzęcie oraz ile osób do nich podpiętych.
Pamiętaj że strumień do trasmisji AV to tak naprawdę dwa strumienie (czasem trzeci, ale ten tutaj będzie mało istotny). Jeden to wideo kodowane np. mpeg2, a drugi to dźwięk kodowany np.mpeg1 layer3 (po ludzu mp3 :p).
Najelpiej gdybyś miał możliwośc samemu zobaczyc jaka jest jakość obrazu w mieście w którym mieszkasz. A co do samej technologi ipTV czy innych strumieniowych, to one dopiero raczkują i należy troche poczekać na lepszą jakość.
 

burlap

New member
W sprawach formatów i sieci nie jestem aż takim laikiem, na jakiego wyglądam, stąd moje obawy i pytanie na forum.

Nie wiem, jak dokładnie zorganizowana jest infrastruktura dialogu, łącza internetowe są wysokiej jakości. To, że jestem na łączach dialogu uważam za zaletę, w końcu teraz gdy działa już WLR Dialog może też zaoferować TV abonentom innych firm. Ponieważ jednak Dialog nie może się zdecydować, czy agresywnie atakować rynek, czy raczej tak sobie egzystować (zależy to chyba od aktualnego nastroju w KGHM, a nie jakichś przesłanek racjonalnych), abonentów nie ma za wielu. To kolejna zaleta.

Nie spodziewam się jakości doskonałej, ale ewentualnie lepszej niż z anteny dachowej, bardziej kusi mnie możliwość podłączania i odłączania pojedynczych kanałów (takie prymitywne pay per view). Sportu oglądam mało, ale jeśli Polsat Sport podbierze TVP igrzyska olimpijskie, to będę miał jednak problem. Tym bardziej się cieszę, że w kwestii jakości jest jednak światełko w tunelu.
 
Do góry