IPS lub VA/60 Hz do sportu

karneol

New member
Jak w tytule
Wszyscy dyskwalifikują telewizory na matrycy IPS jakoby nie dało się na nich oglądać piłki.
Sam mam LG42lm620s i uważam że daje radę
Tak samo wszystkie telewizory 60Hz na VA już z marszu wszyscy po nich jadą że do sportu ble:fool:
Interesuje mnie opinia ludzi którzy kupili takie modele z rocznika 2016 i uważają że ogląda się na nich piłkę na przyzwoitym poziomie.

Moim skromnym zdaniem chyba są takie TV Gdzie stosowane upłynniacze dają radę mimo IPS czy 60Hz
 

strazakp

Banned
Ja mam Panasonic 58dxe720 który ma 60Hz i VA. Choć pisano mi że do sportu się nadaje to posłuchałam rady jednego z kolegów na forum który w sposób dobitny przekonał mnie że jest inaczej ;-) Tutaj podziękowania :)
Choć nie mam porównania z innym (IPS czy 100Hz) to uważam że ten model Panasa daje sobie radę zarówno w sporcie jak i grach na konsoli.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Ten model ma podejrzanie dobrą matrycę 60Hz. Dałem się kiedyś niemal nabrać w sklepie, że być może jest to 120Hz, taki sam jak ten, co stał obok, w postaci DX750. To naprawdę dobrze o nim świadczy. Dopiero po wnikliwej analizie widać było delikatne rozmycie obiektów, typu napisy przesuwające się, ale nie wszystkim to będzie przeszkadzało, a z dużej odległości tym bardziej.
 

bluray

Banned
VA ma opcję lepszej czerni. Nieznacznie ...
IPS to kolory i kąty.
Ja wybieram jednak matrycę 100Hz IPS dla sportu.
Czerni nie za bardzo w sporcie potrzebuję ... Chodzi o ruch.
 

strazakp

Banned
Ten model ma podejrzanie dobrą matrycę 60Hz. Dałem się kiedyś niemal nabrać w sklepie, że być może jest to 120Hz, taki sam jak ten, co stał obok, w postaci DX750. To naprawdę dobrze o nim świadczy. Dopiero po wnikliwej analizie widać było delikatne rozmycie obiektów, typu napisy przesuwające się, ale nie wszystkim to będzie przeszkadzało, a z dużej odległości tym bardziej.
Kiedyś ktoś mi napisał bym sprawdził jaka jest płynność napisów które poruszają się w dolnym pasku np na tvn24...sprawdzilem i przesuwają się płynnie :)
 

karneol

New member
Ja mam Panasonic 58dxe720 który ma 60Hz i VA. Choć pisano mi że do sportu się nadaje to posłuchałam rady jednego z kolegów na forum który w sposób dobitny przekonał mnie że jest inaczej ;-) Tutaj podziękowania :)
Choć nie mam porównania z innym (IPS czy 100Hz) to uważam że ten model Panasa daje sobie radę zarówno w sporcie jak i grach na konsoli.
Mam pytanko bo oprócz sportu dużo oglądam filmów i seriali z USB.Jako posiadacz Panasa napisz jak to jest z odtwarzaniem np.napisów , dla mnie to ważne
 

strazakp

Banned
Mam pytanko bo oprócz sportu dużo oglądam filmów i seriali z USB.Jako posiadacz Panasa napisz jak to jest z odtwarzaniem np.napisów , dla mnie to ważne
Wiesz co...tutaj aż tak bardzo go nie testowałem ale wiem już na pewno że dźwięku potrafi nie czytać. Np film w .mkv nie czyta dźwięku. Podobno z napisami też różnie bywa. Tutaj akurat Panasonic i FirefoxOs są słabe.

Ja zamierzam oddać Panasonica (mogę to zrobić jeszcze przez tydzień) i wziąć Sony 55xd8505. Sony ma już 100Hz ale IPS. Podobno też ma dobre kolory i dlatego myślę o Sony bo Panas ma kolory poprawne ale bez szału (słaby hdr).
 

WuMike

New member
Bez reklam
Kiedyś ktoś mi napisał bym sprawdził jaka jest płynność napisów które poruszają się w dolnym pasku np na tvn24...sprawdzilem i przesuwają się płynnie :)

Sorry, ale masz chyba problem ze zrozumieniem faktów. Nie chodzi o samą płynność, tylko ostrość obrazu w ruchu - ilość linii, które są czytelne i rozróżnialne.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
ja mam panasonica dxu 701 60Hz i nie widze mankamentów przy sporcie. Na eleven sport czy polsat sport ogląda się normalnie
 

bluray

Banned
Każdy sport przychodzi do nas w postaci sygnału 1080i/50Hz.
Czyli 25 razy 1080 linii parzystych i 25 razy 1080 linii nieparzystych.
Wjątkiem jest kilku nadawców niemieckich z sygnałem o znacznie mniejszej rozdzielczości SAT 720p z SAT ASTRA.

Po usunięciu przeplotu (interlease do progressive) tuner SAT/DVB-T może to złożyć do formatu 1080p/50Hz. Jeżeli nie to i tak każdy TV składa półobrazy i wyświetla nam obraz 1080p.
Matryca 50Hz wyświetli obraz 50 razy na sekundę.
Nie ma w tej sytuacji możliwości na dopisanie klatek pośrednich. Czyli zwiększenia ostrości w ruchu jak i płynności obrazu.
Dopiero matryce z natywnym odświeżaniem 100 Hz pozwalają na zastosowanie algorytmów, które wyostrzą i upłynnią przekaz video.
Kolejna sprawa to sprawność oprogramowania. Z tym jest bardzo różnie.
W drogich modelach producenci implementują bardziej skuteczny soft ale na bazie drogich procesorów.

Rozwiązaniem problemu reprodukcji sportu jest rejestracja kamerami 50/60 fps ( z tym nie ma technicznych problemów). Tak właśnie są realizowane materiały demonstracyjne pokazywane w sklepach. To oszustwo. Takie video nawet na matrycy 50 Hz skutkuje niesamowitą płynnością w sklepie.

Ok: Powstaje problem z dostawą takiego, super sygnału do naszych TV.
Łatwiej zwiększyć rozdzielczość do 4k/50i niż 2k do 100i. Za strumień SAT nadawca płaci za każdy bit a "Kowalski" nie chce za to zapłacić.


ps.: jak sprawdzamy czy matryca jest 100 Hz czy tylko 50 Hz ?
Na witrynie http://www.displayspecifications.com/
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Do spotu to 100Hz.
A w klasie cenowej masz:
- Philips 49PUS6561 - 4K, 100Hz , HDR, VP9.
- TCL 50 S&8006 za 2599 zł - 4K i 100 Hz.
 

bluray

Banned
SPORT odbywa się na doświetlonych arenach. Jest dużo światła.
Raczej matryca VA tu nie na żadnych szans do IPS-a z kolorami i szybkością reakcji.
Szybkie matryce 100 Hz IPS bardzo wygrywają z VA.
Czarne majtki Lewandowskiego nie mają tu żadnego znaczenia.
Sprawdzanie jest proste;
http://www.displayspecifications.com/
 
Ostatnia edycja:
Do góry