Instalacja elektryczna dla sprzętu audio.

xgutti

New member
Bez reklam
Zaznaczam że nie mam pojęcia o elektryce, na lekcjach fizyki grałem w statki :) więc stąd moje pytanie, za jakiś czas mam zamiar odebrać nowe mieszkanie i jak powinna wyglądać osobna instalacja elektryczna pod urządzenia audio? Od czego prowadzony ma być przewód, jaki przewód, jakie zabezpieczenia, gniazdko itp. Czy dobrze zrobiona instalacja może zastąpić kondycjoner sieciowy lub dobrą listwę zasilającą?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Zaznaczam że nie mam pojęcia o elektryce, na lekcjach fizyki grałem w statki :) więc stąd moje pytanie, za jakiś czas mam zamiar odebrać nowe mieszkanie i jak powinna wyglądać osobna instalacja elektryczna pod urządzenia audio? Od czego prowadzony ma być przewód, jaki przewód, jakie zabezpieczenia, gniazdko itp. Czy dobrze zrobiona instalacja może zastąpić kondycjoner sieciowy lub dobrą listwę zasilającą?

Odbierasz mieszkanie z gotową instalacją elektryczną i to wystarczy. Kto projektuje cały tor dedykowany dla audio ? Chyba jakiś skrajnie przegięty audiofil. Instalacja ma być wykonana zgodnie ze sztuką w tej materii i tyle.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Odbierasz mieszkanie z gotową instalacją elektryczną i to wystarczy. Kto projektuje cały tor dedykowany dla audio ? Chyba jakiś skrajnie przegięty audiofil. Instalacja ma być wykonana zgodnie ze sztuką w tej materii i tyle.
Nie jestem żadnym audio-świrem :) mam słuch zapewne taki jak większość populacji na ziemi. Wyczytałem na jakieś stronie że taki zabieg może poprawić działanie urządzeń audio/video a także zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Tak więc jeśli taki zabieg nie jest na tyle kosztowny bym musiał szukać kupca na swoją nerkę ;) to dlaczego nie spróbować. Jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o instalacje elektryczne ( potrafię jedynie zmienić gniazdko i żarówkę ) ale myślę że to kwestia założenia na skrzynkę jakiegoś bezpiecznika, położenia od skrzynki do gniazda odpowiednio dobrego kabla z izolacją filtrującą zakłócenia plus jakieś zabezpieczenie a na końcu porządne gniazdo. Muszę wiedzieć dokładnie co przekazać elektrykowi który ewentualnie miałby się czymś takim zająć. Więc czekam drodzy koledzy na rady i sugestie.
 
Ostatnia edycja:

jaco.37

Member
Bez reklam
Czy jest gdzieś jakaś granica zdrowego rozsądku ?
Zamiast wydawać tysiące na jakieś duperele lepiej kupić nowy wzmacniacz,kolumny, CD,zając sie poprawą akustyki i słuchać muzyki.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Jeśli w grę będą wchodzić tysiące to odpuszczam sobie ten temat, nie jestem fanatykiem. A wracając do poprawy dźwięku to najtańszym sposobem to zrobić sobie świecowanie uszu :) poprawia nam wyraźnie słuch. ( zobaczcie na google co możemy mieć w środku )
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kto projektuje cały tor dedykowany dla audio ?
Są tacy ludzie. Brat opowiadał mi o człowieku u którego był, z racji tego że jest elektronikiem, aby przystosować jego sprzęt do warunków pracy w naszym kraju. Sprzęt z USA. Brat nie interesuje się zbytnio sprzętem, więc nie mogę powiedzieć, jakich marek były to urządzenia. Fakt jest taki, że był to system stereo składający się z urządzeń dzielonych. A było ich trochę. Co ciekawe, wszystkie one to urządzenia lampowe, łącznie z CD, jak również końcówki mocy. Meritum sprawy. Człowiek ten ma własny dom. Cała instalacja elektryczna w pokoju odsłuchowym pochodzi również z USA. Taki miał człowiek kaprys. Pokój jest całkowicie odizolowany elektrycznie od reszty domu. Jedyne, co łączy go z resztą domu elektryczne to oświetlenie. I najistotniejsze. Pokój ten, ma bezpośrednie zasilanie ze słupa energetycznego. Lepiej być nie może.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Jeśli w grę będą wchodzić tysiące to odpuszczam sobie ten temat, nie jestem fanatykiem. A wracając do poprawy dźwięku to najtańszym sposobem to zrobić sobie świecowanie uszu :) poprawia nam wyraźnie słuch. ( zobaczcie na google co możemy mieć w środku )

Lepiej nie...
Cytat z Wikipedii

Zgodnie z wiedzą medyczną praktyka ta jest niebezpieczna i nie przynosi żadnych rezultatów. Twierdzenie, że zabieg usuwa woskowinę czy ma jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie nie ma oparcia w dowodach naukowych. Świecowanie uszu nie jest uznawane przez medycynę tradycyjną.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wikipedia to dobre źródło dla ludzi mających problemy z podstawowym tokiem myślenia ,z reguły ci redagujący to młodzież z gimnazjum - na wyścigi kto więcej . Jeżeli przypisem dla danego hasła ma być gazeta "Fakt" lub stwierdzenie "potrzebne źródło ,to o czym my mówimy ?

"Gdzieś dzwonili tylko nie wiadomo w którym kościele" - podłączenie ze słupa nic nie da ,zresztą nawet prawnie jest to niemożliwe .Trzeba ciągnąć osobną linię elektryczną bezpośrednio z elektrowni
Tak jest np. w przypadku firmy Transparent Audio jednego z najbardziej uznanych producentów kabli ,okablowania tej firmy używa Gateway Mastering N.Y którzy zremasterowali płytę "Brothers in Arms" - Dire Straits .Zachwycając się jakością tej płyty trzeba mieć świadomość że to również zasługa tych przewodów i osobnego zasilania które posiada to studio
 

xgutti

New member
Bez reklam
Twierdzenie, że zabieg usuwa woskowinę czy ma jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie nie ma oparcia w dowodach naukowych.
Dowody naukowe hmm ? wystarczy zobaczyć co taka świeca wyciąga z naszego ucha i mamy dowód gotowy. Nigdy tego jeszcze nie robiłem ale widziałem jak znajomi robili i co im powychodziło. Wracając do kwestii dowodów naukowych, większość ludzi na ziemi wierzy w jakiegoś Boga pomimo że nie ma dowodów naukowych na istnienie.
 

xgutti

New member
Bez reklam
Przypomina mi to cudowne maści ,podkładki pod kable,z tym że one tylko drenują portfele.
Gdybym tego nie widział to bym też nie uwierzył, ale widziałem jak inni sobie to robili i aż się przeraziłem co w nas może siedzieć ( wujek google albo ciocia youtube, świecowanie uszu, galeria ). A co do drenażu portfela, koszt dwóch świeczek 2zł.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
Żeby ładnie spiąć klamrą ten temat... Ciągnięcie osobnej linii energetycznej do domu jest nieopłacalne i prawie niemożliwe :) Polecam po prostu zastanowić się w jaki sposób przesyła się energie elektryczną na duże odległości oraz po co są po drodze transformatory...

Jeśli instalacja w domu jest nowa i/lub prawidłowo wykonana spokojnie wystarcza.

Jeśli ktoś sugeruje zakup "złotych" gniazdek elektrycznych za 700zł/szt przewodów zasilających zaczynających się od 3,5K za 1m to logicznie do tego podchodząc powinien także polecić Ci wymianę całości okablowania wewnątrz urządzeń które masz zamiar tymi przewodami podłączyć by poczuć różnicę....
 

xgutti

New member
Bez reklam
Ale czy położenie osobnej linii na dobrym kablu z skrzynki do gniazda a po drodze jakieś zabezpieczenie od przepięć ma sens?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Żeby ładnie spiąć klamrą ten temat... Ciągnięcie osobnej linii energetycznej do domu jest nieopłacalne i prawie niemożliwe :)

Możliwe to jest ,nawet niektóre instytucje w Polsce mają osobne linie ,wiadomo że jest to bardzo kosztowne i kompletnie nieopłacalne dla normalnego użytkownika .Jeżeli ktoś wykonuje nową instalację w domu pociągniecie osobnego kabla z licznika jest banalnie proste

Panowie w przypadku gniazdek to już nie chodzi o te 700zł ,i że jakoś prąd lepiej popłynie ,ale w niektórych przypadkach rozwiązania są wręcz genialne

Np w przypadku Inakustik gniazdko sieciowe jest montowane w listwie (profilu) w którym znajduje się kanał kablowy .Po osadzeniu tego ścianie gniazdko może być dowolnie przesuwane - nieraz się tak zdarza ,że po prostu kabel od telewizora nie sięga więc trzeba albo przysunąć stolik albo podłączyć jakiś przedłużacz .Tutaj nie trzeba przesuwać telewizora tylko gniazdko

211571inakustik.jpg
 

tdx

New member
Bez reklam
Z punktu widzenia projektowania instalacji elektrycznych osobna linia do takich obciążeń nie ma żadnego uzasadnienia.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Soniczne (dźwiękowe) uzasadnienie jak najbardziej .Jeżeli z tej linii zasilasz tylko sprzęt grający to żadne inne urządzenie podłączone do wspólnej sieci np.lodówka ,pralka ,czajnik ..itd nie wywiera wpływu
 

tdx

New member
Bez reklam
No cóż jeśli założymy że:
w pokoju w którym stoi ampli i TV masz STARĄ pralkę nie mieszczącą się w żadnej klasie energetycznej oraz lodówkę, która jak się włączy się sprężarka to światło w całym domu przygasa to faktycznie osobna linia może się przydać....

Zazwyczaj w normalnie wykonanej instalacji kuchnia i łazienka mają osobny odwód zasilający...
Ale zawsze znajdzie się ktoś kto betoniarkę w salonie będzie odpalał....
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
tdx - to głownie nie chodzi o możliwe większe obciążenie , chociaż np u mnie elektryk powiedział że jeżeli będę chciał podłączyć kuchnię elektryczną (tzn płytę +piekarnik ) to normalna instalacja nie wytrzyma i trzeba było pociągnąć osobny kabel z licznika oczywiście grubszy .Nawet to w całości nie rozwiązuje problemu, bowiem gdyby włączyć wszystko na raz to pewnie korki by i tak wywaliło

W przypadku audio chodzi o coś innego ,że podłączone urządzenia generują zakłócenia które przedostają się do sieci .Nawet jeżeli masz pralkę elektryczną która jest w najlepszej klasie energetycznej to przecież bęben obraca silnik który sam jest źródłem zakłóceń
Najprostszym sposobem jest założenie pierścienia ferromagnetycznego na przewód zasilający ,tak jest fabrycznie zrobione np.w tunerze Technisata i innym sprzęcie
 

tdx

New member
Bez reklam
Ja nadal nie znam nikogo kto by miał ampli i kolumny miał wpięte do gniazdka z pralką i lodówką... Jeśli wymyślamy ekstrema to zawsze racja będzie po Twojej stronie.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja u siebie w mieszkaniu (stary blok) mam 2 linie. Co prawda jakieś kilka lat temu wymieniane na nowe. Nie jestem elektrykiem, ale w liczniku ma dwa korki więc tak sądzę, że są dwie. Z tego jedna jest tylko do kuchni, a druga do reszty pokoi wraz z łazienką. Czyli rozumiem, że pralka i sprzęt audio są zasilane z tej samej linii, ale z osobnego gniazdka. Dobrze myślę?
 
Do góry