Instalacja antenowa

tarind

New member
Witam mam maly problem antena ma byc skierowana na poludnie tak?
chce zamontowac N u siebie lecz ten pokoj gdzie jest poludniowa strona jest daleko i musze ciagnac kabel przez caly dom czy macie jakis pomysl jak najlepiej ukryc ten kabell?? Aby nie byl widoczny dobrze a niewielkim kosztem??
Zbytnio scian nie chce rozwalac bo sa kipsowo kartonowe, ewentualnie male dziorki. I czy dlugosc kabla ma jakies znaczenia co do jakosci??
I jeszcze 1 pytanie czy na tym 1 kablu moge odbierac N + kanaly free oraz czy da sie np jakos zrobic aby na 1 kablu lecial tez odbior Z anteny domowej chodzi mi o polsat:) a na koncu jakos to rozdzielic czy musze miec osobno kabel antenowy z satelity i osobno z zwyklej anteny
Przepraszam za slaba jakosc opisanego problemu ale to tak na szybko bylo pisane ;/
 

zett

New member
Witam, zapewne przyda Ci się urządzenie zwane "multiswitch", wpisz tą nazwę w wyszukiwarkę. Tutaj cytat z opisu jednego z wielu jeden z prostszych (i tańszych):
"Multiswitch Triax 5/4 TMS-5x4P z wbudowanym zasilaczem; umożliwa łączenie sygnałów telewizji naziemnej z sygnałami satelitarnymi i przesyłanie ich jednym przewodem do czterech niezależnych pkt.;
Do tego trzeba dokupić gniazdka abonenckie.
Co do chowania kabla... nikt tego za Ciebie nie rozplanuje tak "zdalnie", czasem korzysta się z biegnących i tak na wierzchu rur gazowych, podklejając od góry kabel, czasem zakłada zwykłe korytka, czasem ciągnie kabel za meblami lub w środku, np pawlacza czy wbudowanej szafy ;) czasem nad sufitem podwieszanym, czasem profile przypodłogowe z przestrzenią na kabel albo po prostu pod wykładziną tuż przy ścianie...możliwości sporo.
 

reQ

New member
Podłącze się do wątku. Planuje instalację antenową w domu. Interesuje mnie kilka rzeczy.
Jak wpływa długość kabla na jakość sygnału? (czy trzeba kombinować aby było jak najkrócej, czy można puścić jak wygodnie) Narazie czasze mam na balkonie, a serce instalacji robię na strychu (odległość około 10m). Nie wiem zatem czy muszę koniecznie instalować czaszę na dachu (będzie to odrobinę kłopotliwe)
Jaki multiswitch polecacie? Jest tego sporo na rynku.
Jaki sklep polecacie? Przyda mi się rada na bieżąco. Biorę pod uwagę dipol i holex. Znacie coś jeszcze godnego polecenia? Ewentualnie jakiś sklep stacjonarny w wawie, gdzie można w rozsądnej cenie kupić sprzęt.
 

cezar68

New member
Witam, planuję zamienić dekoder ze starego Philipsa na jakiś HD, czy powinienem również zmienić samą antenę? ta którą mam obecnie to 60 centymetrowa jeszcze z Wizji TV. Z góry dziekuję za odpowiedź.
 

zett

New member
Osłabianie sygnału jest wprost proporcjonalne do długości kabla..:cool:
Ale przy niezłych kablach "sat" obecnie spotykanych w handlu to raczej przy 50 i więcej metrach mógłbyś zacząć się martwić o sygnał...
Multiswitch trzeba dobrać do swoich potrzeb, dipol i hollex to sprawdzone od lat firmy, możesz zresztą drogą mailową porozumieć się z nimi, opisać swoje plany i poprosić o dobór sprzętu z oferty.

Co do wymiany anteny po przejściu na dekoder HD... nie jest to konieczne "dla samej zasady", ani czasza, ani konwerter.
Może powiem tak- najpierw kupuje się dekoder, podłącza i... jeśli wszystko spełnia nasze oczekiwania- nie ruszamy.
kiedy musimy ruszyć:
Jeśli coś zaczęło być nie tak- brak niektórych kanałów, "przymrożenia", pikseloza na ważnych dla nas kanałach (HD)- wymieniamy konwerter, szczególnie, jeśli ma swoje lata. Nie skutkuje- czaszę na większą.
Jeśli przy zbierających się chmurach deszczowych sygnał zanika na długo- zmieniamy czaszę na większą.
Jeśli kupiliśmy dekoder twin- z dwoma głowicami- wymieniamy konwerter na twin.
Jeśli planujemy odbiór z drugiego satelity- kupujemy drugi konwerter plus uchwyt lub konwerter monoblock i... wymieniamy czaszę na większą.
Jeśli czasza lub uchwyty są mocno skorodowane- wymieniamy, oczywiście na większą (cały czas mam na myśli zaproponowane w poście wcześniej 85 cm)
 
Ostatnia edycja:
Do góry