Ile Ohmów - ustawienie

Liter1979

Member
Bez reklam
Panowie mam jedno szybkie pytanko: amplituner Onkyo Tx Rz 800 współpracuje z kolumnami 4 i 6 ohm, na kolumnach QQ6000 podane mam od 4 do 8 ohm, więc jak powinienem ustawić w ampku ? 4 ohmy czy 6 ohmów ? Bo mam taką dziwną sytuację że jak ustawię na 6 to kalibracja ustawia mi złe odległości, ale jak przestawię na 4 to wtedy już jest ok ... Czym to jest spowodowane ? Jak powinno być poprawnie ? Dzięki za info :)
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Jak ustawisz na 4ohm to pewnie wzmak będzie miał większy zasób prądu i nie będzie się grzał, ale mogę się mylić.
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Nie. 4 omy ustawiasz tylko jak glosniki sa 4 omowe.
Jak sa 6 lub 8 omowe glosniki to w ampli masz miec ustawienie bodajze 6 omowe( znaczy to 6 omow lub wiecej.
Ale faktycznie te glosniki maja inpedencje 4-8 ohm.
Czyli reasumujac jesli orodycent tak napisal to ja bym przelaczyl na 4 ohmy. Latwiej ampli je wysteruje.
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Ustawiłem 4 ohmy, a to dlatego że podłączyłem jeszcze dwie dodatkowe kolumny tj. przednie "wyzsze" a one mają właśnie 4... teraz próbuje "zrozumieć" formaty dźwięku - w sumie to który jest "lepszy" Thx cinema, czy oryginalny dts hd master audio czy np. Dolby surround ktory emituje mi 5.1.2 ??? Im więcej czytam, tym mniej wiem :) ale to chyba standard ;)
 

Liter1979

Member
Bez reklam
I jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia - nowe Star Wars są że ścieżka dźwiękowa 7.1, dlaczego więc odtwarza mi jako 5.1, skoro kolumny mam podłączone jako 5.1.2 ? Chyba jeszcze dużo muszę poczytać :) :) :)
 

Rafal7

Banned
8 omów to ma mało kolumn, nawet jak to jest napisane.
przeważnie jest 6 ale nawet i to bywa naciągnięte, kolumny często spadają do 4 a nawet i 3 ohm.
Jedynym domowym sposobem na sprawdzenie tego jest ustawienie ampli na 6 i pogranie na dużych głośnościach, jeżeli amplituner się wyłączy to znaczy ze trzeba zmieńć na 4 i to tyle, można też zrobić pomiar kolumn ale jak to się robi to nie mam pojęcia.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Ponieważ masz wersję Star Wars nagraną w 7.1 przy użyciu standardowej konfiguracji. 5.1.2 to Konfiguracja 5.1 rozszerzona o 2 głośniki sufitowe i żeby Ci w nich grało musisz mieć film ze ścieżką Dolby Atmos bądź użyć upmixu w Amplitunerze.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Ponieważ masz wersję Star Wars nagraną w 7.1 przy użyciu standardowej konfiguracji. 5.1.2 to Konfiguracja 5.1 rozszerzona o 2 głośniki sufitowe i żeby Ci w nich grało musisz mieć film ze ścieżką Dolby Atmos bądź użyć upmixu w Amplitunerze.

No dobra, w takim razie jak skonfigurować ustawienie głośników żeby grały jako 7.1 ? Rozumiem że 5.1.2 jedynie pod atmos ?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
np tak jak na obrazku poniżej. Ogólnie google pomoże Ci wybrać odpowiednią konfigurację,


No tak, przecież to oczywiste - jakiegoś bloka złapałem :) Nie mam możliwości postawienia kolumn po bokach, więc zostawię tak jak jest... Dla pewności- front high jedynie do atmos ? Wtedy np. Dolby surround puszcza
sygnał 5.1.2 i imituje atmos ? No i co z tym thx Cinema ? Lepsze od oryginalnej ścieżki dźwiękowej np. Dts hd ma ?
 
Ja też zauważyłem jak testowałem ustawienia 5.1.2 czyli typowe dla Dolby ATMOS to filmy w innych formatach grały dla ścierzek 5.1 i to zrozumiałe, zmieniłem ustawienia na 7.1 czyli wszystki kolumny na podstawkach to i Atmos jest i wszystkie inne ścierzki audio i wszytkie kolumny grają.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

rabit

Active member
Bez reklam
Jeżeli masz widełki 4-8 Ohm, to zawsze ustawiasz dla najniższej wartości, czyli w Twoim wypadku 4ohm. Druga sprawa, to oznaczenie 5.1.2, gdzie pierwsza cyfra oznacza ilość kolumn "na ziemi", po pierwszej kropce mamy ilość subwooferów, po drugiej ilość głośników sufitowych. I nie chodzi tu o "Wide", bo one powinny wisieć nad frontami, na ścianie a nie na suficie i dla nich jest tylko 5.1 lub 7.1.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Dwie dodatkowe mam umiejscowione nad frontami, i w tym wypadku muszę się pogodzić z myślą jedynie o odbiorze atmos... z racji tego że nie mam możliwości ustawienia kolumn "po bokach" mogę zapomnieć niestety np. o ścieżce 7.1 - szkoda... :(
 
Do góry