HZ w LCD prośba o wyjaśnienie o co tu chodzi

kosor

New member
Witam
Mam prośbę, czy ktoś może mi opisać o co chodzi z tymi Hz w LCD ?
Czytałem kilka artykułów i nadal nic nie wiem
Co daje np 200hz a co 600 Hz ?
Gdzieś spotkałem opis, że 800hz to naprawdę 200Hz
Czym się sugerować podczas wybierania TV i jak nie dać się zrobić w supermarkecie sprzedawcy który pewnie sam za bardzo nie wie o czym mówi.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Obecnie jest takie zamieszanie z HZ, że aż trudno wszystko wyjaśnić. W skrócie :
- Prawdziwe HZ, na które powinniśmy zwracać uwagę to "klatki pośrednie", czyli to, czy telewizor tworzy sam z siebie klatki pomiędzy tymi otrzymanymi z sygnału - jeśli tworzy jedną mamy prawdziwe 100hz, jeśli tworzy 3, to mamy prawdziwe 200hz
- od jakiegoś czasu wszystkie firmy oprócz Sharpa używają "podbijaczy", czyli nie tworzą klatek pośrednich, a tylko dzielą klatkę na części, i każdą z tych części traktują jako nowy obraz. Stąd obecnie wszystkie telewizory 100hz są tak naprawdę 50hz z tym podbiciem (oprócz w/w Sharpa).
- jakość efektu tego podbicia to jakieś 5-15% dodawania klatki - coś to daje, ale niezbyt dużo.
- każda firma inaczej nazywa swój system podbijania - czy to jest CMR, AMR, PMR etc.
Więc wykluczając Sharpa możesz przyjąć że na rynku LCD :
Wszystkie telewizory 100hz - tak naprawdę 50hz, podbite w sposób cyfrowy
Wszystkie telewizory 200hz - tworzą jedną klatkę pośrednią jeśli są telewizorami 3d, reszta jest podbita w sposób cyfrowy
Telewizory 400hz większości firm - tworzą jedną klatkę pośrednią a resztę w sposób cyfrowy - więc prawie to samo co przy 200hz z 3d.
Telewizory 400hz Sony - tworzą trzy klatki pośrednie, więc są prawdziwymi 200hz podbitymi cyfrowo do 400.
Telewizory 600hz - z tego co zauważyłem, choć nikt tego jeszcze nie potwierdził, tutaj też mamy do czynienia tylko z jedną klatką pośrednią, czyli prawdziwe 100hz podbite do 600.
Telewizory 800hz i więcej - tutaj wszystkie firmy stosują technologię dodawania 3klatek, a reszta w sposób cyfrowy.

Z tego co zauważyłem - na rynku jest parę telewizorów które w standardzie mają 400hz - czyli 7klatek pośrednich, ale na testach wypadają tak samo jak 200hz modele, więc można je pominąć. Jest to najwyższa półka kilku firm.
 

kosor

New member
czyli już to zwracać uwagę na 20 Hz w 3D ?
I nie warto inwestować w 400, 600 Hz ? Czyli to bełkot marketingowy ?
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Same HZ nie zapewniają płynności - tutaj już jest sprawa indywidualnie każdej marki i każdego telewizora jak sobie radzi z płynnym ruchem. Przykład - LG ma w wielu modelach 400hz, a występuje tam smużenie większe niż na zwykłych 50hz telewizorach - powodem jest wolne przetwarzanie obrazu.
To jak telewizor poradzi sobie z płynnością możesz się przekonać tylko samemu puszczając mu coś wymagającego, lub oglądając testy na profesjonalnych forach - takich jak to.
 
Do góry