HV30 z USA

avzi

New member
Mam wielką prośbę o szybką poradę. Jestem w tej chwili w USA i noszę się z zamiarem zakupu kamery HD. Oglądałem dziś w sklepie nowy model Canona HV30 i po demonstracji, jaką obejrzałem stwierdzam, że nie ma konkurencji w jakości obrazu (porównywałem m.in. z Sony HC9). Niestety, wszystkie dostępne modele kamer w sklepach stacjonarnych występują tylko w wersji NTSC. Trochę czytałem już na ten temat na forum, ale ponieważ nie znam się na tym za bardzo, proszę o ostateczne rozwianie moich wątpliwości co do wspólpracy takiej kamery w warunkach polskich. Czy powinienem spodziewać się jakichś kłopotów przy odtwarzaniu nagrań na ekranie TV (mam TV Sharp XL1) lub podczas obróbki na komputerze? A jeśli tak, to jakich?
Będę wdzięczny za pilną poradę, najlepiej tych, którzy znają ten problem z autopsji (może niekoniecznie z HV30, bo tego jeszcze chyba w Polsce nie ma).
Pozdrawiam!;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dla siebie nie będziesz miał kłopotów / poza brakiem gwarancji/, gorzej gdy będziesz chciał podarować materiał nagrany innym użytkownikom.
 

avzi

New member
kiki napisał:
Dla siebie nie będziesz miał kłopotów / poza brakiem gwarancji/, gorzej gdy będziesz chciał podarować materiał nagrany innym użytkownikom.

Dzięki, Kiki, za szybką reakcję. Co konkretnie masz na myśli? Jakie problemy mogę wtedy napotkać? Czytałem na tym forum, że prawie wszystkie współczesne TV obsługują NTSC. Prawda to, czy nie?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Jeśli z jakichś powodów będziesz musiał przekonwertować NTSC na PAL to będzie trzeba "zgubić" 5 klatek na każdą sekundę filmu - to jest taka gruba różnica, bez względu czy HD czy SD. Ale konwertować się daje.
 

PersiL

New member
Kamera HD z USA

Wybaczcie że podłączę się do tematu, ale mam podobne pytanie. Jak wygląda taka sama sytuacja, ale z kamerami HD? Zamierzam w niedługim czasie kupić JVC GZHD3 lub Panasonic HD-SD5 w stanach, ale wiem czy będą bez problemu działać z TV LCD Panasonic 37LZ70, oraz po konwersji do SD ze zwykłymi TV.
 

PersiL

New member
viValdi napisał:
Jeśli z jakichś powodów będziesz musiał przekonwertować NTSC na PAL to będzie trzeba "zgubić" 5 klatek na każdą sekundę filmu - to jest taka gruba różnica, bez względu czy HD czy SD. Ale konwertować się daje.

A jak bardzo widoczna jest to strata? Skoro zostanie około 24 fps, to nie powinno być różnicy widocznej ludzkim okiem.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Po usunięciu 5 klatek zostanie dokładnie 25 a nie około 24 fps:p

Nie wiem bo nie mam kamery NTSC. Moją pierwszą kamerę też kupiłem w USA ale specjalnie szukałem wersji PAL.
 

bluray

Banned
Nie wiem o czym Wy piszecie.
Problem z NTSC (czyli 480 linii) zupełnie nie dotyczy HD bo tam jest 1080 linii.
Określeń NTSC lub PAL w zapisie HD stosuje się wyłącznie ( I BŁĘDNIE !) dla określenie ilości klatek / ramek na sekundę - fps.
NTSC = 30/60 fps
PAL = 25/50 fps

Inny prpblem:
Jeżeli jednak kamera korzysta z trybu "filmowego" 24 fps to nie każdy TV przyjmie taki materiał. A z tych co przyjmą nie każdy wyświetli 24 fps.
Bo jest taka grupa TV które przyjmują i same robią pulldown do 60 fps pogarszając płynność odtwarzania.

Wszystkie europejskie TV są NTSC/PAL więc w Polsce nie będzie także problemów z materiałem SD.
W USA już gorzej bo tam przeważają NTSC i kamera z EU i PAL tam nie zagra.
 

aj.

New member
Widzę wiele zalet zakupu kamery NTSC full HD 1920x1080 w USA poza ceną.
NTSC od PAL różni się o 20% większą ilością klatek na sekundę i jest to moim zdaniem zaleta, bo kamera lepiej odwzorowuje krótkotrwałe zjawiska, szybki ruch, sport.
Z drugiej jednak strony te 5kl/s więcej może być powodem, przynajmniej teoretycznie pogorszenie jakości kompresji.
Wyjaśnię to na przykładzie kamery Canon HF10 mamy:
Canon HF10 wer. NTSC full HD zapisuje 1920x1080 30p z 17Mb/s i a wer. PAL full HD 1920x1080 25p też z 17Mb/s. Jak widać obie wersje kamer mają ten sam bitrate 17 Mb/s, ale NTSC musi zakodować 5 kl/s, czyli 20% strumienia video więcej. Aby stopień i jakość kompresji w NTSC była takia sama jak w PAL kamera NTSC powinna mieć o 20% większy bitrate czyli 20,4Mb/s. Ktoś powie, że to pomijalna różnica, być może ale właśnie te 20% to różnica jaka dzieli nową generacje kamer AVCHD od poprzednich modeli, np. Panasonic SD9 od Panasonic SD5. Zjawisko będzie występować tylko w skrajnych warunkach, kiedy kolejne klatki mocno różnią się od poprzednich.
Jedyną wadą importu jaką widzę to brak gwarancji. Nie wiem czy przyszłe odtwarzacze bluray będą dwusystemowe, ale raczej tak.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ja na swoim starym telewizorku ma pewnie z 10 lat odtwarzam material z kamery HD i nie ma problemow, mi odradzali NTSC, ale stwierdzilem ze cena w USA jest lepsza i nie zaluje ze kupilem NTSC
 

avzi

New member
bluray napisał:
Inny prpblem:
Jeżeli jednak kamera korzysta z trybu "filmowego" 24 fps to nie każdy TV przyjmie taki materiał. A z tych co przyjmą nie każdy wyświetli 24 fps.
Bo jest taka grupa TV które przyjmują i same robią pulldown do 60 fps pogarszając płynność odtwarzania.

Przyznam, bluray, że mnie nastraszyłeś. Jak zapowiadałem na wstępie, kupiłem Canona HV30 i mam już ponad godzinę nagrania właśnie w trybie filmowym HDV 24fps. Jeszcze tego nie zgrywałem na komputer ani nie odtwarzałem na moim Sharpie XL1 - będę mógł to zrobić dopiero za tydzień. Czy mogę mieć jakieś problemy?? Jeśli tak, to jakie? proszę, niech ktoś mnie uspokoi!:???:
 

gajorro

New member
Mam HV20 NTSC ponad miesiąc i jestem bardzo zadowolony. Dobre kolory, niezle mozliwosci ustawien manualnych, wysoka jakosc obrazu. Jedyny minus - nie przekonuje mnie jakosc wykonania, ale w HV30 chyba to poprawili.

W USA warto kupic tez jakies akcesoria do kamery - filtry, moze konwerter 35mm:D, statyw albo steadicam - znacznie taniej.

W przypadku obrobki na kompie NTSC nie jest zadnym problemem, a jesli chodzi o TV to trzeba sprawdzic czy obsluguje 60 hz (zdaje sie nowe w zdecydowanej wiekszosci), podlaczalem kamere do paru TV, ale nie HD i tylko w przypadku jednego obraz byl czarnobialy...
 

aj.

New member
Właśnie oglądałem profesjonalnie zrobiony test filmowy obiektu w ruchu, nagarny kamerami HF10, HV20 i HG10 i jestem pod wrażeniem płynności i jakości trybu 30p w HF10. HV 30 NTSC chyba ma taki tryb, więc kupuj nie będziesz żałował.
 

WiruSSS

New member
kotlet odgrzewany ale chcialem sie odnieść do gubienia tych klatek, z tego co czytam widzę że niektórzy nie rozumieją na czym to polega :p ...problemem nie jest samo usunięcie tych 5 klatek tylko tego których i w jaki sposób. wydaje mi się zę najlepiej porównać to do ....koła zębatego :p
wyobraźmy sobie koło zębate z 30 ząbkami, każdy z tych ząbków po obróceniu koła przesuwa drugie koło, obrót koła nastepuje skokowo po jednym ząbku ale z prędkością 30ząbków na sekundę (widać analogię ? ;) )
..więc tak naprawe obserwator widzi płynny ruch obrotowy :)
Teraz wyobraźmy sobie że wylamujemy 5 ząbków (niech będzie że 1,6,12,18 i 24) ...i co się teraz dzieje? teraz w miejscach gdzie nie ma ząbka drugie koło nie zostaje obrócone (robi się mały przestój) ..i to jest już zauważalne niestety. Analogicznie wyrzucając część kaltek z filmu gubimy pewną część informacji o przemieszczeniu obiektów. Co ma istotny wpływ jedynie dla dynamicznych scen. nie jestem w tej dziedzinie ekspertem ale próbując kiedyś właśnie przerobić filmik 30fps na 25fps ...rezultat skłonił mnie ku takiemu rozumowaniu. Podejrzewam ze programu specjalizujące się w tej czynności pewnie w jakiś sposób rozwiązują ten problem (choćby w podobny jak programy do slowmotion).

Jeśli się mylę proszę mnie poprawić :) ...pozdrawiam
 

bankrootghost

New member
przykład z kołami zębatymi nie jest zbyt szczęśliwy, niestety ...
Koła zębate wprawione w ruch nie "zaznają" ŻADNEJ przerwy w ruchu, kiedy wyrwiesz im te 5 zębów.
Bezwładność ruchu - chyba wiesz o co chodzi ??

Po drugie dla ścisłości: koła zębate nie pracują skokowo. Zęby koła atakującego mają ciągły kontakt z kołem odbierającym (moment całkowitego wyzębienia pojedynczego zęba jest poprzedzony zazębieniem się kolejnego zęba).
 
Ostatnia edycja:

WiruSSS

New member
..smieszny jestes ze bierzesz ten przykład tak dosłownie, przecież tutaj chodzi tylko o zobrazowanie wyjęcia tych nieszczęsnych 5 klatek ..a nie o wykład jak pracują koła zębate.

...koła zębate są jaknajbardizej tutaj na miejscu jesli przyjmiesz warunki o których wspomniałem ..m in ich skokowy ruch, co do bezwładności nie róbmy tutaj wykładu z fizyki bo przecież tutaj chodzi tylko o wytłumaczenie na czym polega pozbycie się owych 5 klatek (jak przyjmiesz że koła poruszają sie ruchem skokowym oraz eze siła bezwładnoci jest za mała do jego obrócenia w miejscu braku ząbka to jednak jest to dobry przykład)
 

bankrootghost

New member
WiruSSS napisał:
..smieszny jestes ze bierzesz ten przykład tak dosłownie, przecież tutaj chodzi tylko o zobrazowanie wyjęcia tych nieszczęsnych 5 klatek ..a nie o wykład jak pracują koła zębate.

...koła zębate są jaknajbardizej tutaj na miejscu jesli przyjmiesz warunki o których wspomniałem ..m in ich skokowy ruch, co do bezwładności nie róbmy tutaj wykładu z fizyki bo przecież tutaj chodzi tylko o wytłumaczenie na czym polega pozbycie się owych 5 klatek (jak przyjmiesz że koła poruszają sie ruchem skokowym oraz eze siła bezwładnoci jest za mała do jego obrócenia w miejscu braku ząbka to jednak jest to dobry przykład)

napisałeś wcześniej; jeśli się mylę, prosze mnie poprawić ...
poprawiłem Cię, a Ty mówisz, że jestem śmieszny. Przepraszam, że Cię poprawiłem, więcej tego nie zrobię.

Sam, nie wiadomo czemu, wprowadziłeś ten przykład z kołami zębatymi, więc nie wiem dlaczego oburzasz się, że piszę o działaniu kół zębatych.
Wydaje mi sie, że nie doceniasz inteligencji forumowiczów (w kwestii usuwania klatek).
dodam dla jasności, że Twój przykład wymagałby jeszcze jednego założenia( oczywiście przy utrzymaniu poprzednich, czyli z zasady nie mających nic wspólnego z rzeczywistością) : te "wyrwane zęby" muszą się znajdować na kole atakującym.
W innym przypadku Twój przykład "stanie na Amen".
 
Do góry