HTPC na Atomie 525 z ION2 czy jakiś playerek...?

TurboDymo

New member
Witajcie, mam pytanie, a właściwie proszę o Wasze opinie nt. sprzętu z tematu...
zamierzam "coś" zainwestować w taki sprzęt. Początkowo myślałem o WD TV Live Hub, później o A-210 "kukurydzy" czy teraz chcę poczekać na wycenę Xtreamera Prodigy...
ale ale... to tylko playerki, ostatnio mnóstwo filmów pojawia się w sieci w formacie VOD i podobnych "streamingach"... a z playerkami problem, ze to ułomna funkcjonalność.

I tak właśnie "naszedł" mnie pomysł złożenia HTPC na ATOMIE 525 ION2 - "żre" to mało prądu, można wybrać w miarę małą obudowę mITX, włożyć razem z jakimś zielonym dyskiem 3,5" 2TB, do tego z 2GB RAM, jakiś napęd Combo BR (niekoniecznie na początku) i... cena jakieś 1.200zł, czyli niewiele więcej od playerka.

Póżniej najwyżej się dokupi jakiś WIN7HP, ewentualnie UBUNTU (Linuxa nawet nigdy nie widziałem, wiec pewnie żeby nie być w szoku trzeba będzie jednak windę nabyć...).

Ostatnio odpaliłem sobie na laptopie na WIN7 standardowy media center. Laptop podłączony HDMI pod ampituner, na ławie klawiatura bezprzewodowa EMPREX z trackballem i powiem... że wygoda użytkowania rewelacyjna. A nie wiem czy jakiś, nawet najlepszy playerek mi to da, co dać mi może tylko PC:)

Co o tym myślicie? czy playerki mają sens? Nie lepiej inwestować w HTPC? Jedyny minus jaki widze to taki, że jednak system startuje powiedzmy nawet minutę, a pleyerek to chyba prawie natychmiast jego gotowy...
 

grzeseik

New member
playerek wcale nie jest taki szybki na starcie. PC z hibernacji budzi sie szybciej niz z wylaczonego systemu, a masz jeszcze opcje wstrzymania ktora przywraca sie w 2s.

PC to wiele bardziej elastyczne rozwiazanie, jedynym minusem jest wymog wkladu pracy w konfiguracje i czasem cos poupgradowac. plusow jest tak duzo i tak oczywiste ze szkoda klawiature strzepic...
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Komputer jest uniwersalny i na długie lata, popcorn ma problemy, lepiej diune.
Linux jest trudny, ale masz gotowy pakiet XBMC na stronie odpalasz z LIVE i śmiga.
 

TurboDymo

New member
czyli jednak HTPC...

ale co powiecie o platformie ATOM 525 ION2?

sadzicie, ze to dobra sprawa?

coś słyszałem, ze nie do końca obsługuje dźwięk HD... czy DTS Passtrough jest ważne? czy tez True-HD...
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Htpc

Hej,
Korzystam od przeszło dwóch lat z HTPC na Atomie 330 (dual core) oraz ION w pierwszym wydaniu. Moim zdaniem w windows'a nie ma sensu się bawić, oczywiście używam XBMC i uważam, że jest bezkonkurencyjne (testowałem dłużej windowsowe media center oraz media portal). Całość postawiona na ostatnim Ubuntu i doinstalowane wspomniane XBMC 10. Ze względu na fakt, że XBMC jest natywnie pisane pod linuksa, czuć, że pod tym systemem działa sprawniej (zwłaszcza na atomie). Linux po drobnej optymalizacji wstaje naprawdę szybko. Plusy takiego rozwiązania to obsługa prawie każdego formatu wideo,audio i napisów itp. W nowym wydaniu XBMC jest mnóstwo wtyczek, bez problemu działa youtube, vimeo, itp (oba oczywiście w hd odtwarzane na IONie).
Wady to aktywne chłodzenie całości (słyszalny szum) w moim przypadku, pierwszy ION ponad to nie przesyła formatów dźwięku HD po hdmi (wersja druga jest podobno pozbawiona tej wady). Polecam więc poszukać rozwiązań pasywnych.
 

tomud

New member
Jesli chodzi o VOD do tutaj wiele sie nie zmieni. Caly problem z VOD i playerami to stosowany DRM np. Microsoftu ktory dostepny jest tylko na platforme Windows. Owszem DRM mozna lamac ;) ale nikt nie bedzie sie zbytnio wychylal z takim softem na playery ;) Inna sprawa to platformy VOD najczesciej wymuszaja stosowanie wlasnych aplikacji i sa niezbyt przychylnie nastawione dla "alternatywnych" rozwiazan.

Jesli natomiast chodzi o dzwiek HD to znowu nie tyle ulomnosc sprzetu co problem z licencjami i w OpenSource moze byc z tym problem, pod Windowsem zapewne nie bedzie jak kupisz soft ktory ma wykupione licencje ;) Owszem w OpenSource moze pojawi sie obsluga dzwieku HD, pytanie czy wlasciciele licencji nie zamkna projektow - jak juz bywalo kilka razy (np. RSTP i Adobe)...
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Co do hd audio problem jest dużo szerszy, większość układów nie jest w stanie wysłać jako "bitstream" ze względu na brak PAP (Protected Audio Path), oczywiście problem licencji również istnieje, oprogramowanie musi takową posiadać.
Z drugiej strony w przypadku HTPC, na którym w większości oglądamy ripy MKV z audio najczęściej w DTS problem dźwięku praktycznie nie istnieje. Dla BR najlepiej postawić na dedykowany player.
 

tomud

New member
tak tylko jak stawiamy na mkv to tutaj w wiekszosci wypadkow sprawdzi sie i tani player. Jak wymagamy czegos z wiekszym bitrate (gdzie playery moga sie dlawic) to najczesciej stawiamy tez na dzwiek HD.

Sprawe dzwieku HD oczywiscie uproscilem i skupilem sie wlasnie na licencjach bo to one najczesciej stanowia problem w obu przypadkach. Ten sam problem z licencjami mamy w przypadku BR Menu czy oryginalnych plyt.

Owszem HTCP pozwoli wiele z nich rozwiazac, jednak za cene wygody i komercyjnego softu z licencjami. Pisze tutaj o wygodzie z tego wzgledu ze wlasnie te komercyjne aplikacje trudno jakos sensownie zintegrowac w jeden mily system, a pisane sa pod katem obslugi na zwyklym PC.

Generalnie w wielu przypadkach problemem nie jest sam hardware ale licencje no i chec ludzi do tworzenia softu :)

Osobiscie zrobilem na Xtreamera Iple, zabieralem sie za iplex ale na chwile obecna brakuje czasu na ten projekt - natomiast chetnych do pomocy zero... a trzeba w C/C++ napisac dekoder do formatu vividas... w dodatku w przypadku iplex-u sa inne klucze szyfrujace i trzeba zrobic ich lamanie...
Nie jest to jakies trudne ale niestety potrzeba czasu i checi ;) ot tego glownie brakuje, a nie samego hardware ;)
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
tak tylko jak stawiamy na mkv to tutaj w wiekszosci wypadkow sprawdzi sie i tani player. Jak wymagamy czegos z wiekszym bitrate (gdzie playery moga sie dlawic) to najczesciej stawiamy tez na dzwiek HD ;)

Z tym "dławieniem" się playerów to naprawdę wielka przesada - piszę o normalnych urządzeniach na nowych Sigmach i Realtekach, a nie jakichś low endowych wynalazkach z F10 lub czymś takim. To już prędzej się Atomek zadławi. No, może mocny dwurdzeniowiec nie...

Przy takich dywagacjach zapomina się często, że procesory w stacjonarnych playerach Full HD są przede wszystkim dedykowanymi procesorami wideo, dekodującymi materiał wideo i audio w 95-98 procentach sprzętowo. Tymczasem w tych komputerkach takie dekodowanie odbywa się jednak softwareowo i pewnie długo tak będzie, bo trudno w integrowanych z płytą główną kartach wideo o chipy dające możliwość sprzętowego dekodowania najpopularniejszych formatów wideo.
 

deepdive

New member
napisałeś "ewentualnie UBUNTU (Linuxa nawet nigdy nie widziałem, wiec pewnie żeby nie być w szoku "
aby nie być w szoku zciągnij i wypal sobie płytkę Ubuntu np.malinowa mandarynka pobaw się (system działa z płyty) zdziwisz się ile tam oprogramowania :)
jedyny może problem przy instalacji to partycjonowanie dysków ale to się robi w trakcie, wybierz ręczne partycjonowanie dla / 8GB swap 2Gb reszta dysku /home jeżeli chcesz same Ubuntu możesz zrobić też dual boot Windows/Ubuntu
dla potrzeb HTPC otwierasz synaptic system/administracja/synaptic
w Quick search wpisujesz xbmc enter i voila
pozdrawiam
deepdive
 
Mam pytanie odnośnie kart nvidia z możliwością wysyłania jako bitstream dźwieku dts ma i dloby true hd.
Jak kupowałem pc do filmów w zeszłym roku to nvidia nie miała nic sensownego więc wziąłem najtańszego radeona z serii 5. No i dźwięk hd mam niema z tym problemu, ale karty radeon nie mają możliwości ustawienia dowolnej rozdzielczości jak w nvidii. konkretnie chodzi mi o to, że mam projektor i ekran w formacie anamorficznym 21:9 i na nvidii sobie wyzoomowałem ustawiłem rozdzielczość do ekranu to było bodajże 1920x800 i przy filmach w formacie kinowym miałem wypełniony cały obraz, a przy 16:9 z boku pasy a góra pasowała do ekranu i było ok. A teraz na radeonie niestety przy filmach 16:9 musze się bawić zoomem w projektorze i dodatkowo wieszakiem bo zoom za mały, bo inaczej filmy 16:9 boki mają dopasowane ale góra dól wychodzi poza ekran. Trochę mnie już to zaczyna wkurzać bo przestawienie projektora i wieszaka i ustawienie tego tak żeby obraz był w ramkach zajmuje mi z 10 minut.
Zastanawiam się wiec czy któraś z kart nvidia z tych tańszych modeli oferuje bitsream hd audio lub czy ktoś niewie jak poradzić sobie z rozdzielczością w karcie radeon??
Zastanawiam się już nad rezygnacją z hd audio i zakupem geforca no bo przecież projektora nie zmienię.
 
Do góry