HTPC + AVR 255 + Tuner SAT + TV

kudeł

New member
Witam,

w najbliższych dniach skompletuje zestaw na który składać się będą następujące elementy
- TV: Panasonic TX-P42S20 (3x HDMI in)
- Amplituner: HK AVR 255 (3x HDMI in/1x HDMI out, 2x Optical in, 2x SPDIF/Coaxial in + masa innych standardowych złączy we/wy) + kolumny frontowe 2.0 (w późniejszym czasie rozszerzenie zestawu, ale nie od razu)
- Tuner SAT: Opticum x403p (1x HDMI out, 1x SPDIF/Coaxial out)
- HTPC jeszcze nie kupiony ale na pewno będzie miał: 1xHDMI out, cyfrowe wyjście audio Optical lub SPDIF

Najbardziej oczywistym jest podpięcie obu odtwarzaczy (Tuner i HTPC) kablami HDMI do AVR a tego bezpośrednio do TV:
- Tuner <- [HDMI] -> AVR
- HTPC <- [HDMI] -> AVR
- AVR <- [HDMI] -> TV
Minusem (dla mnie) tego rozwiązania jest fakt że AVR musi być zawsze włączony przy korzystaniu z zestawu a tego chciałbym uniknąć tzn chciałbym mieć możliwość oglądania TV (sygnał z Tunera) bez uruchamiania Ampli (a AVR 255 tego nie umożliwia).
Stąd też pomysł na następujące konfiguracje:
Opcja 1.
- Tuner <- [HDMI] -> TV
- Tuner <- [SPDIF] -> AVR
- HTPC <- [HDMI] -> TV
- HTPC <- [SPDIF/Optical] -> AVR
- AVR <- [HDMI] -> TV
Opcja 2.
- Tuner <- [HDMI] -> TV
- HTPC <- [HDMI] -> TV
- AVR <- [HDMI] -> TV
- TV <- [SPDIF/Optical] -> AVR

I teraz pytanie do znawców tematu - ważne dla mnie póki jestem przed zakupem kabli: która z tych konfiguracji jest lepsza i dlaczego? Czy mam się spodziewać jakichś problemów i jeśli tak to jakich? Czy są jeszcze jakieś inne możliwe konfiguracje tego zestawu (przy zachowaniu warunku wspomnianego wcześniej - używanie TV+Tuner bez AVR)?

pozdrawiam,
Kuba
 
Ostatnia edycja:

wUodek

New member
Najlepsza będzie opcja 1.
Sygnał audio będzie szedł bezpośrednio do amplitunera, bez zbędnych zakłóceń.
W sumie to nawet nie będziesz musiał podłączać amplitunera do tv kablem hdmi.
 

kudeł

New member
Najlepsza będzie opcja 1.
Sygnał audio będzie szedł bezpośrednio do amplitunera, bez zbędnych zakłóceń.
W sumie to nawet nie będziesz musiał podłączać amplitunera do tv kablem hdmi.

W przypadku opcji 1. połączenie AVR<->TV jest przydatne (faktycznie bardziej niż potrzebne:) ) choćby do wyświetlenia menu konfiguracyjnego samego AVR'a (lub grafiki "radia") choć pewnie można by się i bez tego obyć (po początkowym poprawnym skonfigurowaniu całości) lub przemęczać się z wyświetlaczem AVR'a. Choć jakiś najzwyklejszy kabel HDMI to nie znów jakiś wielki wydatek.
Dzięki za wskazówkę :)
 
Do góry