Hot pixele - w nowym sprzęcie ?

Graba

New member
Witam.
Zakupiłem 2 dni temu LCD LG27LZ55 w MM. Ładny, ładnie świeci (szczególnie przez złącza component), spełnia moje niezbyt wygórowane wymagania ale... Pełnię zadowolenia psuje tzw "gorący pixel" w połowie ekranu. Z daleka nie do zauważenia - z bliska, troszkę drażni ta czerwona kropeczka. :(
I tu moje skromne pytanko do użytkowników - czy zdażyło się komuś, żeby nówka, fabrycznie zapakowana (w MM ine otwierają pudełek) posiadała jakieś hot pixele ? Wg instrukcji LG "...jest to zjawisko mogące wystąpić, ale nie mające żadnego wpływu na poprawne działanie..." :confused:
Wiem że w MM można wymienić sprzęt w ciągu 7 dni, ale zastanawia mnie fakt, jak powszechne jest zjawisko występowania hot pixeli w nowych nabytkach - czy może się zdarzyć, że nowy egzemplarz, na który wymienię też może mieć tego typu wady ? :confused:
 

slavi

New member
Graba napisał:
Witam.
Zakupiłem 2 dni temu LCD LG27LZ55 w MM. Ładny, ładnie świeci (szczególnie przez złącza component), spełnia moje niezbyt wygórowane wymagania ale... Pełnię zadowolenia psuje tzw "gorący pixel" w połowie ekranu. Z daleka nie do zauważenia - z bliska, troszkę drażni ta czerwona kropeczka. :(
I tu moje skromne pytanko do użytkowników - czy zdażyło się komuś, żeby nówka, fabrycznie zapakowana (w MM ine otwierają pudełek) posiadała jakieś hot pixele ? Wg instrukcji LG "...jest to zjawisko mogące wystąpić, ale nie mające żadnego wpływu na poprawne działanie..." :confused:
Wiem że w MM można wymienić sprzęt w ciągu 7 dni, ale zastanawia mnie fakt, jak powszechne jest zjawisko występowania hot pixeli w nowych nabytkach - czy może się zdarzyć, że nowy egzemplarz, na który wymienię też może mieć tego typu wady ? :confused:
Te piksele mają określenie "bad pixels" lub "sub pixels" (bad - całkowicie nieświecący, sub - częściowo świecący). Mogą one wystepować w matrycach LCD, szczególnie w tańszych egzemplarzach. Chociaż technologia poszła dużo do przodu to wciąż zdarzają się matryce z tego typu wadami. Pojedyncze błędnie świecące piksele nie są podstawą do reklamacji sprzętu. Ilość uszkodzonych pikseli, po których panel podlega wymianie określa norma ISO 13406-2 (klasy I, II, III lub IV).
Większość obecnie sprzedawanych paneli LCD należy do klasy II, a to oznacza, że monitor (poniżej przykład dla monitorów 15 calowych) podlega wymianie gdy posiada:
- więcej niż 2 jasno świecące piksele widoczne na ciemnym tle, lub
- więcej niż 2 ciemno świecące piksele widoczne na ciemnym tle, lub
- więcej niż 4 pojedyncze sub piksele (punkty czerwone, niebieskie lub zielone);
albo wtedy gdy na obszarze jednego klastra (5 na 5 pikseli) znajduje się:
- więcej niż 1 piksel jasno świecący na ciemnym tle lub ciemno świecący na jasnym tle, lub
- więcej niż 2 sub piksele.

Podane w przykładzie liczby pikseli są normą dla 1 miliona pikseli, a więc należy je przeliczyć na rozdzielczość naturalną panela, a wynik zaokrąglić w górę do liczby całkowitej.

Niektóre firmy gwarantują przy zakupie monitora brak bad pikseli np. LG wymienia monitor na nowy jeśli pojawi się jakiś nieświecący piksel w pierwszym miesiącu użytkowania. Odnosi się to jednak do monitorów komputerowych. Nie wiem jak jest w przypadku telewizorów LCD.

I tutaj moje pytanie do Kikiego jako eksperta w temacie telewizorów LCD. Jak często zdarzają się bad lub sub piksele w telewizorach LCD i czy mozliwość ich wystąpienia jest zależna od ceny sprzętu? Czy w droższym sprzęcie (Loewe, Sharp, JVC, Panasonic) także mogą się trafić uszkodzone piksele niepodlegające gwarancji? Sam własnie zastanawiam się nad wyborem 32 calowego telewizora LCD, który również będzie podłączany do komputera, a wtedy bedzie je już widać. Dlatego chciałbym żeby przynajmniej w momencie zakupu sprzęt był pozbawiony opisanych pozwyżej wad.

Pozdr.
 

Graba

New member
slavi napisał:
Te piksele mają określenie "bad pixels" lub "sub pixels" (bad - całkowicie nieświecący, sub - częściowo świecący).
Zgadza się. W moim przypadku chodziło o "sub pixels" Czyli jedna ze składowych punktu była uszkodzona i powodowała anomalię w postaci świecenia pixela innym kolorem niż powinien.
Co najważniejsze dla mnie - bez żadnego tłumaczenia w MM wymieniłem sprzęt na nowy, przetestowałem i żeby nie zapeszyc - wszystko jest OK.

slavi napisał:
... Jak często zdarzają się bad lub sub piksele w telewizorach LCD i czy mozliwość ich wystąpienia jest zależna od ceny sprzętu? Czy w droższym sprzęcie (Loewe, Sharp, JVC, Panasonic) także mogą się trafić uszkodzone piksele niepodlegające gwarancji?
A to jest tajemnicą zarówno każdego producenta jak i dystrybutora... :)
Nieformalnie udało mi się dowiedzieć, że zdarzają się sporadyczne przypadki (jeden na kilka dostaw) bad/sub pixels nawet wśród najlepszych renomowanych marek...
Z tym, że nie w każdym sklepie można sobie ot tak po prostu wymienić sprzęt na inny egzemplarz - dlatego warto bardzo dokładnie sprawdzić i to najlepiej podłączając pod komputer i korzystając z oprogramowania testowego... W sklepie najczęściej podłączony jest sygnał TV albo demo - przy ruchomym obrazie nie zauważy się bad/sub pixels...
 

motobartcompany

New member
tak na poważnie to cieżko znaleźć TV LCD który ma wszystkie świecące piksele, znajomy pracuje w sklepie RTV i kilka razy przeprowadzłem testy, 90 % tV ma jakiś subpikselik:smile:
 

Przemcio73

New member
motobartcompany napisał:
tak na poważnie to cieżko znaleźć TV LCD który ma wszystkie świecące piksele, znajomy pracuje w sklepie RTV i kilka razy przeprowadzłem testy, 90 % tV ma jakiś subpikselik:smile:
Witam. Proszę nie wypisywać bzdur:bober:
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
motobartcompany napisał:
tak na poważnie to cieżko znaleźć TV LCD który ma wszystkie świecące piksele, znajomy pracuje w sklepie RTV i kilka razy przeprowadzłem testy, 90 % tV ma jakiś subpikselik:smile:

"Kurteczka" -pierwszy raz coś takiego słyszę i chyba nie tylko ja. Widziałem przed kupnem swojego lcd-ka ,przynajmniej 20-25 innych ale nigdy się tym nie spotkalem o czym wierdzisz z takim przekonaniem.
Może ten sklep w ,ktorym sprzedaje Twój kolega ma same "wybraki w ramach promocji ";)
 

nicko

New member
AWGUST72 napisał:
Widziałem przed kupnem swojego lcd-ka ,przynajmniej 20-25 innych ale nigdy się tym nie spotkalem o czym wierdzisz z takim przekonaniem.
Może ten sklep w ,ktorym sprzedaje Twój kolega ma same "wybraki w ramach promocji ";)

A przyglądałeś się wszystkim TV przy włączonym czarnym ekranie z 15 cm? Z 2 metrów taki piksel jest niedostrzegalny.
 

motobartcompany

New member
Testowałem TV na róznych planszach testowych, i zauważyłem ze najczesciej sub pikselki są niebieskie i występują na jasno-czarnym ekranie, nawet z 50 cm ich nie widac, trzeba praktycznie oczy mieć przy matrycy.


Jak kupowałem swojego samsunga, gość przy mnie rozpakowywał 4 sztuki i każda miała jakiś subpikselik, ludzie w sklepie patrzeli na mnie jak na wariata:D

we wcześniejszym 26 calowym amoiu miałem jednego czerwonego dziada widocznego na białym ekranie, później miałem Samsunga r32B i naliczyłem się 7 niebieskich subpikseli, wymieniłem TV po 2 dniach na ten sam model i miałem 3 suby. Potem do drugiego pokoju zakupiłem samusnga Le26R72B i na samym środku ekranu były cztery niebieskie.
Po pewnym czasie zakupiłem philipsa 5331 i w samym górnym rogu świeciły 2 czerwone obok siebie.

pomyślałem mam pecha... Sprzedałem Philipsa zakupiłem samsunga N71B, na dzien dobry przywitało mnie 8 niebieskich i jeden czerwony subpiksel. Pojechałem do sklepu gość przy mnie rozpakowywał po kolei TV i wziełem dopiero piątą sztuke, po dwóch dniach patrze , przy całkowitej ciemności widać 4 subpikselki (niebieskie)

Poszedłem do znajomego który pracuje w sklepie RTV, pozwolili mi potestować TV stojące na wystawie, rózne modele... 90 % z nich miało przynajmniej jeden subpiksel...
 

grzes

New member
motobartcompany napisał:
Poszedłem do znajomego który pracuje w sklepie RTV, pozwolili mi potestować TV stojące na wystawie, rózne modele... 90 % z nich miało przynajmniej jeden subpiksel...

Mój kolega pracuje w serwisie Panasonica w Lublinie.
Było kilka LCD-eków, ale żaden nie miał tego typu problemów.
W Samsungach serii R 51 spotkałem się z jednym przypadkiem.
Teraz Samsung poszedł na ilość, i są efekty.
 

Przemcio73

New member
motobartcompany napisał:
Testowałem TV na róznych planszach testowych, i zauważyłem ze najczesciej sub pikselki są niebieskie i występują na jasno-czarnym ekranie, nawet z 50 cm ich nie widac, trzeba praktycznie oczy mieć przy matrycy.


Jak kupowałem swojego samsunga, gość przy mnie rozpakowywał 4 sztuki i każda miała jakiś subpikselik, ludzie w sklepie patrzeli na mnie jak na wariata:D

we wcześniejszym 26 calowym amoiu miałem jednego czerwonego dziada widocznego na białym ekranie, później miałem Samsunga r32B i naliczyłem się 7 niebieskich subpikseli, wymieniłem TV po 2 dniach na ten sam model i miałem 3 suby. Potem do drugiego pokoju zakupiłem samusnga Le26R72B i na samym środku ekranu były cztery niebieskie.
Po pewnym czasie zakupiłem philipsa 5331 i w samym górnym rogu świeciły 2 czerwone obok siebie.

pomyślałem mam pecha... Sprzedałem Philipsa zakupiłem samsunga N71B, na dzien dobry przywitało mnie 8 niebieskich i jeden czerwony subpiksel. Pojechałem do sklepu gość przy mnie rozpakowywał po kolei TV i wziełem dopiero piątą sztuke, po dwóch dniach patrze , przy całkowitej ciemności widać 4 subpikselki (niebieskie)

Poszedłem do znajomego który pracuje w sklepie RTV, pozwolili mi potestować TV stojące na wystawie, rózne modele... 90 % z nich miało przynajmniej jeden subpiksel...
Dziwna sprawa. Ja też zawsze przed zakupem jakiegokolwiek lcdeka, monitora czy tv, sprzawdzam na kolorach jakość matrycy. Nie musisz tłumaczyć nam, że należy się "wpatrzeć" z bliskiej odległości... Dochodzę do wniosku, że albo masz wyjątkowego pecha (Kubuś Fatalista;) ) lub po prostu siedzisz w sprzedaży plazm:-x :-x ;) ;)
pozdrawiam
 

cerberone

New member
Panowie,
Kupiłem niedawno plazmę Hitachi i w teście z białym ekranem namierzyłem jednego hot piksela koloru różowego. Kompletnie niewidoczny z odległości 1m. Panowie z Horna twierdzą, że jeszcze może zaświecić poprawnie, ale plazma musi trochę pochodzić. Prawda to czy bzdura?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Od wielu lat sprawdzamy dla klientów tv LCD i bardzo rzadko się zdarzają martwe piksele.
Nie pamiętam już kiedy widziałem takie w Loewe , JVC, Sharp, Panasonic .W innych się zdarzają ale bardzo rzadko.
O martwych pikselach w tanich telewizorach nic nie powiem, bo tam przeważnie sprzedaje się cena .
Nie znam przypadku aby martwy piksel "odżył ".
pozdrawiam
 

nicko

New member
W ciągu paru tygodni użytkowania obok jednego subpiksela świecącego bardzo słabo na niebiesko (pod innym kątem na zielonkawo), pojawiły się 2 inne. Na szczęście świecą one bardzo słabo i jest to ledwo widoczne.
Niestety zgodnie z normą ISO13406-2 (np. tutaj: http://www.privcd.com.pl/sklep/strony/strona.php?akcja=strona&strona=137) "martwe subpiksele mogą być położone blisko siebie w jednym klastrze, ale liczba takich klastrów nie może być większa niż 2".
Czy norma ta dotyczy także TV LCD? Czy takie subpiksele mogą być podstawą do reklamacji z tytułu gwarancji producenta (LG)?

A na tej stronce http://www.lcdinfo.pl/kalkulator-wad-pikseli.php można zobaczyć, że dla matrycy 1366x768, w klastrze mogą być akurat 3 uszkodzone subpiksele.
 
Ostatnia edycja:

Robertus64

New member
Bez reklam
A może lepiej nie przygladac się z bliska co by nie wpadac w nerwy , jak raz się przyjrzałem i mnie to gryzło , po wymianie tv na inny nie patrze z bliska i nie doszukuję się bad pikselozy - w domyśle ufam że wszystkie sa dobre:p
 
Do góry