HK 255+JBL ES 80 i niesmak... Co dalej ?

MonteChristo

New member
Nie wiem czy na pewno dobry dział, ale spróbuję tutaj.

Jakiś czas temu nabyłem zestaw KD - HK255 + JBL ES 80 z subem ES-250(p). Nie byłem zadowolony z tego zestawu i go sprzedałem.

Na wstępie zaznaczam, żeby nie było niejasności - absolutnie nie jestem audiofilem. Mam 38 lat, nigdy nie byłem fanem basu typu Altusy, bo to jakieś łupania a nie niskie tony, ale lubię, bardzo lubię "głębsze zejścia" i szukałem czegoś "basowego" i stąd mój wybór HK+JBL. (Po wielokrotnym polecaniu tego tandemu na forum...)

Nie byłem zadowolony z tego zestawu, bo zacząłem BARDZIEJ słuchać muzyki niż oglądać filmy i czegoś mi tu brakowało. W ogóle to po pewnym czasie ustawiłem TV i MOVIE też na tryb STEREO, bo lepiej mi odpowiadał ten rodzaj dźwięku, że tak to ujmę.

Myślę, że w takim wypadku powinienem nie iść wbrew swoim preferencjom i skupić się nad zestawem BARDZIEJ muzycznym niż kinowym, zostawiając wątek modnego kina domowego na dalszym planie, ale z niego do końca nie rezygnując (ach te kompromisy...)

Słucham głównie starego polskiego rocka, trochę popu, mało klasyki, głównie repertuar bardziej dynamiczny. Uśredniając - chciałbym, żeby np. najlepiej brzmiała muzyka mniej więcej w zakresach: Dire Straits, Pink Floyd, Chuck Berry, George McCrae, BoneyM, Pierre Bachelet (ogólnie i obrazowo) - nie jestem fanem jazzu i plumkania, więc zapewne nie będą mi odpowiadały typowo "audiofilskie" rozwiązania..



Myślę o wzmacniaczu. Jednocześnie nie chciałbym rezygnować z dobrodziejstw nowych technologii, chciałbym mieć wejścia/wyjścia na np. subwoofer (kino czasami bym jednak obejrzał), usb (itd, itp).

Co do MOICH (subiektywnych) uwag w stosunku do kupionego zestawu - ten "bas" jest zbyt "kinowy" - oczywiście "jak dla mnie" tj. w muzyce BARDZO mi przeszkadzała najbardziej jednostajność tego basu i dudnienie. A miał to być BARDZO MUZYCZNY zestaw... Mea culpa - nabrałem się marketingowi...

Błędy formalne i uwarunkowania - kolumny stały za blisko ścian, ale za bardzo nie mogę ich odsuwać. Mieszkanie jest trochę nietypowe - dwupoziomowe, tzw. "salon" połączony jest z kuchnią. Powierzchnia na dole ok. 40m. W ogóle straszny problem jest z ustawieniem poziomu głośności, bo jedna kolumna stoi tuż przy ścianie, a druga mniej więcej w połowie pomieszczenia (no, ale taki urok "salonów" z łączoną kuchnią). Teraz wiem, że błędem był wybór kolumn z basreflex'em z tyłu - stąd zapewne ten efekt dudnienia właśnie...

W przypadku muzyki trochę pomagało odłączanie subwoofera, ale i tak nie podobał mi się ten dźwięk - bardzo jednostajny i monotonny - postaram się zobrazować "na około" - każdy rodzaj bębna w muzyce typu "Dead can Dance" brzmi jednakowo, niemalże jak "lup, łup"; niskie tony w płytach Tanity Tikaram to prawie jednostajne buczenie, Susane Vega, Sheryl Crow jakby śpiewały przez ręcznik. (Przepraszam za mało wyszukane analogie, ale chcę to obrazowo opisać, żeby zdefiniować problem).

W zasadzie (o dziwo...) bardzo fajnie grał repertuar klasyczny - albo ja mam jakiś słuch zryty. Zresztą mało go słuchałem, ale standardy typu "O Fortuna", "Phantom of the Opera", "The Ride of the Valkyries" miały po prostu ten swój zamierzony MONUMENTALIZM.

---

Teraz tak - bardzo proszę o podpowiedzi - co mogłoby być odpowiedniejsze w takim przypadku. Chodzi mi raczej o wzmacniacz i kolumny stereo (ewentualnie) uzupełnione subwooferem.

Mam pytanie do bardziej obeznanych w rynku - czy są jakieś kolumny z głośnikami niskotonowymi 30cm nie wydające dziwnych dźwięków imitujących niskie tony jak Altusy czy Corwin Vega ? Tak, żeby nie trzeba było używać w ogóle subwoofera ? No i żeby nie zabiły ceną jak Nautilius... I mają ładnie wyglądać. Podejrzewam, że Jamo to bedzie mniej wiecej to samo co JBL...

(koncert życzeń...) :) :) :)

Właśnie - budżet - tak ok. 10 tys. zł na wzmacniacz i kolumny.
Mogą być DIY i używane też.

Serdecznie dziękuję za ewentualne sugestie i podpowiedzi.

- Krzysztof
 
Ostatnia edycja:

Amra Lew

New member
Bez reklam
Moze zainteresuj sie kolumnami Paradigma.Kumpel ma TITAN Monotor v3 bez suba w pokoju jakies 25m kwadratowych i basu jest wystrczajaca ilosc.Inna sprawa ze dla niektorych jednostek dzwiek z Paradigm moze byc meczacy.Gra to na Harmanie 980 i muzucznie jest bardzo odbrze jak dla mnie.
 

Modrzew5

New member
Powiem ci że nie ty jedyny żałujesz swojego zakupu ja również czuję jakiś niedosyt mój zestaw różni się tylko subem (es-150) a miałem kupić monitor audio br6 i bardzo często myślę o sprzedaży tych kolumn bo myślę że 80% tego co słyszę to właśnie wina tych es-80.
 

Trakkah

New member
O ile amplituner Harmana w stereo daje radę to głośnikami zabiłeś muzykę.. To są kolumny najlepiej nadające się do kina, filmów... Chcesz dobrą jakość muzyki... zmień głośniki ;)
 

kapsell

New member
Bez reklam
@monteChristo
Mialem zamiar kupic taki zetsaw jak ty, ale sie zreflektowalem i posluchalem bardziej doswiadczonych przed zakupem.
I bede bral:
amp h/k AVR 255
Monitor Audio :BR6, BRFX, BRLCR, BRW10
do tego br Pioneer bdp-320
Jestem pelen pozytywnych nadziei, a jak bedzie, zobaczymy...
 

MonteChristo

New member
"O ile amplituner Harmana w stereo daje radę to głośnikami zabiłeś muzykę.. To są kolumny najlepiej nadające się do kina, filmów... Chcesz dobrą jakość muzyki... zmień głośniki"

No właśnie to mam zamiar zrobić :) HK255 też poszedł w piz... Irytowało mnie te "pykanie" przy zmianie głośności, przewijaniu utworów itd, itp - które jest niby "naturalne". Miałem wcześniej Amplituner Piooner'a i Yamahę i nie występowały tam te "naturalne" dodatki...

A sprzęt kupowałem GŁÓWNIE pod kino, ale skoro miał być tak wspaniale muzyczny... Muzyki, czytelnych dźwięków itd. zaczęło mi brakować jakoś z czasem, jak opadła euforia efektów specjalnych kina domowego. Taka mała ewolucja "kulturalno-oświatowa" dlatego też pretensje mam tylko do siebie...

No, może trochę do niektórych guru promujących zestaw HK+JBL jako "wspaniale radzący sobie w stereo"...

:D
 

MonteChristo

New member
No tak, ale ja wyraźnie napisałem, że sprzęt kupowałem POD KINO, a temat stereo wyszedł jakoś później. Wolałbym, żeby Kolega np. wniósł coś ciekawego do tematu - np. informację o kolumnach z 30 cm głośnikiem, a nie posługiwał się wyświechtanym frazesem o odsłuchu. Odsłuch w sklepie tak naprawdę nie rozwiązuje problemu z wyborem. ZWŁASZCZA jak w tym sklepie nic nie ma :) Mieszkam w Białymstoku - tu do wyboru są towary "mediamarketowe". Co mam odsłuchiwać ?

Zresztą, tu są bajeczne wrażenia z "odsłuchu" : http://www.hdtv.com.pl/forum/493961-post12.html
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
sparzyles sie...-czasem tak bywa...
obys tylko nie wyciagnal z tej nauki blednych wnioskow... poszukiwania kolumn z niewiadomo jak duzymi glosnikami uwazam za bezcelowe i zebys sie przypadkiem znowu nie sparzyl... "podpieranie" systemu nawet stereofonicznego (w KD to jest to niezbedne) subwooferem juz dawno przestalo byc "nietaktem" i kombinacja taka zdobywa popularnosc nawet w "swiecie audiofilskim" , oczywiscie sztuka jest dobranie wlasciwego suba no i rownie wazna jest jego kalibracja a takze samo ustawienie w pomieszczeniu.
to ,ze wolisz sluchac ustawiajac amplituner na "stereo" i wylaczajac nakladki dsp wcale nie oznacza jeszcze ze wszystko bardziej odpowiada ci w stereo... sciezka dzwiekowa brzmi najlepiej odtwarzana w formie "natywnej" ,tak wiec jesli podawany sygnal do ampli jest dwukanalowy to w takiej formie odtwarzany bedzie brzmial najlepiej.
w przypadku formatow wielokanalowych sytuacja jest taka sama...
 

MonteChristo

New member
To prawda i to jest też argument - mam kilka wspaniałych koncertów nagranych właśnie w trybie wielokanałowym. Sam już nie wiem, ale jest to jakiś konkret.
 

kapsell

New member
Bez reklam
zamiast słuchać "bardziej doświadczonych" lepiej się wybrać do sklepu na odsłuch !!!!

Ok, xxxxx to wez ze soba sprzet i przyjdz "na kawe" do mnie to sobie zrobie odsluch!
Nie rozumierz ze nie kazdy ma taka możliwosc bo na zadupiu jakim mieszkam nie ma sklepu z prawdziwego zdarzenia gdzie takie "rarytasy" serwuja???!!!

pozdro xxxxxxxxxxxx
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
podsumujmy .
Chcesz głównie do stereo , budżet 10 k?
Czy jednak ma być do kina ?
Bo trochę się pogubiłem .
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
panowie ! przeciez nikt nie mowi wam ,ze macie przesluchac wszystkiego co jest na rynku !
odsluchasz 4-5 roznych kolumn i bedziesz mial juz jakis punkt odniesienia, pozniej czytajac chocby opinie w necie czy na forach wiesz juz mniej wiecej czego sie spodziewac.oczywiscie nie trzeba wszystkich tych kolumn odsluchiwac ze wszystkimi amplitunerami , bo w KD i w mniej wiecej tym przedziale budzetowym te roznice nie sa znow tak ogromne a o brzmieniu decyduja glownie kolumny.
wracajac do przypadku kolegi zakladajacego watek- JBL to kolumny sprawdzajace sie w kinie , przy duzej dynamice , gdzie trzeba "przywalic" dzwiekiem z duza glosnoscia. w takich warunkach i przy takich potrzebach (w utworach "monumentalnych" beda brzmialy "wlasciwie" :-D) moga sie sprawdzic jesli jednak ktos oczekuje szczegolowosci i przestrzennosci przy niskim poziomie glosnosci to zdecydowanie "nie tedy droga"- graja gora, dolem a srednica jest wycofana i zeby to stwierdzic wystarczy poprostu je posluchac....najlepiej przed zakupem...
to zdecydowanie nie sa kolumny "muzyczne" ,no chyba odsluchiwanie muzyki oznacza dla nas robienie imprez dla kilkunastu osob....
(btw.wychwalane wielokrotnie na tym forum JAMO sa bardzo podobne....)
MonteChristo- posluchaj jakichs kolumn prezentujacych brzmienie calkowicie inne, gdzie wiekszy nacisk polozony jest na srednice , napewno takimi kolumnami sa KEF, MA czy AE.
najpierw dobierz sobie brzmienie ktore bedzie ci odpowiadalo a dopiero pozniej podejmuj decyzje w ktora isc strone - stereo vs. wielokanalowosc.
 

MonteChristo

New member
~kiki

Ja też się pogubiłem :)

Powiedzmy - z naciskiem na stereo, z możliwością podłączania peryferii (np.usb), ew. subwoofer, choć wolałbym dwie kolumny podłogowe z dużą dynamiką i mocnym basem - ale właśnie nie tak rozlazłym i buczącym. Budżet ok. 10 tys. Plus/minus.
 

squad05

New member
Ok, xxxxx to wez ze soba sprzet i przyjdz "na kawe" do mnie to sobie zrobie odsluch!
Nie rozumierz ze nie kazdy ma taka możliwosc bo na zadupiu jakim mieszkam nie ma sklepu z prawdziwego zdarzenia gdzie takie "rarytasy" serwuja???!!!

pozdro xxxxxxxxxxxx

Widzę, że kolega strasznie się oburzył, gdy zaproponowałem wybranie się na odsłuchy. Ja na prawdę rozumiem, że czasami jest ciężko ale proszę uwierz mi, czasem warto poświęcić trochę własnego czasu aby nie obudzić się z ręką w nocniku i potem pluć sobie w brodę i odsprzedawać ze stratą.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Do Pana "Monte Christo"

Witaj. Ja,też mieszkam w Białymstoku i wiem,że jest u nas parę miejsc,gdzie można odsłuchać sprzęt,wcale nie "marketowy". AUDIOFIL-A ul.Starobojarska, RMS ul. Handlowa , HAVO ul. Legionowa. Za kaucją ,możesz sprzęt odsłuchać w domu,przynajmniej kiedyś tak było.
 

McMatheo

New member
O! W końcu jakaś żywa dyskusja... dobrze generalnie prawi mat74...

Ja ze swej strony dodam po raz kolejny, że HK/JBL jest dobry do dźwięków ale nie do muzyki :p
Natomiast zadziwia mnie brak kilku słów nt. Marantza. To zdecydowanie najlepsze audio w sektorze KD.
Żaden plastikowy Harman tylko Marantz np. z MA. Do tego zamknięty sub również MA i można zacząć słuchać muzyki.

Ilu to już mamy rozczarowanych duetem HK/JBL?
 

Amra Lew

New member
Bez reklam
McMatheo a ilu mamy zadowolonych użytkowników z takiego duetu?Bardzo łatwo jest uogólniać.JBL i Harman to dobre połączenie ale do kina nie koniecznie do muzyki.Dla mnie ranking amplitunerów zaczyna się od Harmana a na drugim miejscu jest Marantz do tego właśnie Monitor Audio i powinno dawać czadu w kinie i muzyce.A tak w ogóle to połączenie Harmana i kolumn Infinity to jest dopiero miazga.Warto posłuchać.
 

rafal735r

New member
10tys to juz nie malo na stereo wiec ja bym proponowal jakis odlsuch. Chociazby kolumn. Do 5-7 tys mamy troche dobrych konstrukcji. Np piekielnie dynamiczne:
MAGNAT QUANTUM 1005 białe tylko 4999zł.parę,gw. (1131526446) - Aukcje internetowe Allegro
lub:
HECO CELAN XT 901 tylko 5899zł/parę,fakt,gwar!!! (1155452266) - Aukcje internetowe Allegro

Dali Ikon 7 Ikon7 ostatnie w wenge Salon Wrocław (1156107279) - Aukcje internetowe Allegro

Jesli chodzi o wzmacnaicz to chyba bral bym jakas uzywke:

HIFI Leipzig - Marantz PM-14 Highend Vollverstärker Marantz PM-14 Highend Vollverstärker 7531595392

lub tanszy:

HIFI Leipzig - Marantz PM-16 Highend Vollverstärker Marantz PM-16 Highend Vollverstärker 7561383127

Napewno te konstrukcje sa wiele lepsze od nowcyh sprzetow do 5tys, a i sklep zaufany, wysylka rowniez do PL.
 
Do góry