Hh. Czyli o co chodzi z tymi 600hz 100hz 24hz 60hz PAL NTSC p i przeplotem?

sokarsg-1

New member
Na wstępie napisze że posiadam plazmę serii G z softem 1213 ale problem dotyczy chyba wszystkich plazm Panasonic (może też plazm innych producentów i LCD' eków).
Jak wysyłam z kompa 60 hz to ile hz (w sensie odsiweżania takim jak w CRT) wyświetla mi telewizor czy jest to 600hz (matryca mryga mi 600hz)? Pytam się bo jak wysyłam z kompa wszystko co jest mniejsze jak 60hz (w tym 24hz) to mam odświeżanie na pewno inne niż przy 60hz. Wydaje mi się że matryca mruga rzadziej niż przy tych 60hz. Softa mam w tv 1213 czyli niby jak wysyła 24h (i według mnie wszytko co wyżej oprócz 60hz) z kompa na tv to matryca mruga 96hz (tak wyczytałem w changlogu do tego softu)? Czyli ile razy na sekundę mruga matryca w tym telewizorze jak wysyłam mu 60hz? Według mnie ten tv mruga przy wysyłani 60hz znacznie częściej. Czy panasonic nie mógł by tych 24 klatek przemnożyć przez 25 czyli uzyskał by deklarowane w specyfikacji 600hz tzn zamiast jak to robi teraz każdą klatkę zamiast wyświetlać 4 razy wyświetlać 25 razy. Pytam bo jednak różnica między mruganiem 96 hz a 600hz jest ogromna (widać ją na kożyść 600hz)?

Kolejny akapit trochę o czym innym ale nie bardzo. Otóż jak wysyłam 24hz do tv z kompa to obraz z BD jest idealnie płynny (wiem 24 klatki to nie idealna płynność ale jest idealnie płynny w sensie że nic się z tymi klatkami nie dzieje tzn żadnego pulldown itp.) natomiast jak wysyłam DivX 'y i inne komputerowe kodeki to obraz jakby się przycinał (w 60hz to przycinanie nie występuje ale za to obraz jest mniej płynny niż ten BD w 24hz). I właśnie nie wiem czemu ten obraz się tak jakby przycinał (znacznie bardziej niż jak wysyłam te same DivX w 60hz)? Przecież większość filmów dostępnych w necie jest nagrane właśnie w 24 klatkach na sekundę czyli niby tak samo jak filmy BD. Czy ktoś zaobserwował to samo co ja? Czy może ma to coś wspólnego z tym że np. seriale są nagrywane w stanach gdzie jest NTSC i te parszywe NTSC jest jakoś beznadziejnie konwertowane do tych 24 klatek w DiviX' ach i innych kodekach?
 

stapoz

New member
Wszystkie te 200 i więcej Hz to chwyty marketingowe. Jest to częstotliwość próbkowania sygnału a nie jego wyświetlania - ta jest stała i wynosi 50, 60 lub 100Hz w zależności od modelu. Ma to się nijak do migotania obrazu, poprawia za to jego płynność (np. piłka nie skacze i nie smuży - a raczej mniej skacze i mniej smuży). Ale nie należy tego parametru przeceniać bo 600Hz TV może mieć gorszy obraz od 100Hz, szczególnie dla sygnałów SD.
 

jedi22

New member
Hej
Byłem wczoraj w MM i tak przypadkiem zacząłem się przyglądać telewizorom, stały obok siebie plazma panasonica i lcd samsunga już nie pamiętam jakie modele natomiast jeden i drugi był wyposażony w 100Hz aha no i panasonic miał jeszcze naklejkę że ma te 600Hz. Puszczali na nich transformery 2 i z tego co widziałem a stałem i gapiłem się na jeden i drugi przez dłuższą chwilę to obraz na panasonicu skakał niemiłosiernie i jakoś nie widziałem tych "magicznych 600Hz" Nawet gościa z obsługi dorwałem i twierdził że panasonic ma tę funkcję włączoną. Samsung dawał radę nieźle gołym okiem było widać że ma włączone 100Hz natomiast plazma wypadłą blado... przynajmniej w moich oczach;) Czy te 600Hz to rzeczywiście chwyt marketingowy:???:
 
Do góry