HDR - czy potrzebna do odtwarzania HDR kropka kwantowa ( szersza paleta barw)

witia24

New member
Witam,

jak w tytule HDR - czy potrzebna do tego kropka kwantowa ( szersza paleta barw).
Jak wyświetlają telewizory LCD bez kropki kwantowej HDR ( szersza paleta barw).
Czy wyszły jakieś nowe TLC i Thomsony z Kropką i androidem.

Pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie jest potrzebna kropka kwantowa.
Nowy TCL X1 ukaże się w grudniu i będzie QD i Android.
Ale będzie tylko w wersji 65".
Są różne systemy HDR i występują w różnych modelach różnych firm.
 

Marta84

New member
Z tego co doczytałam sytuacja jest dość prosta.
Aby prawidłowo wyświetlic HDR (czyli aby zobaczyc prawidłowe działanie tej technologii) trzeba mieć TV o parametrach:

Dla LCD:
Powyżej 1000 nits (peak brightness) i poniżej 0.05 nits (black level)

Dla OLED:
Powyżej 540 nits (peak brightness) i poniżej 0.0005 nits (black level)

jak czytasz test TV i ma te parametry z opcją HDR to oznacza że prawidłowo wyświetli ten efekt.
jak nie ma tych parametrów, a pokazuje że HDR:ON to oznacza że właśnie marketing producenta TV robi Cię w konia :)
 

WuMike

New member
Bez reklam
Generalnie tak. Efekt WOW w materiałach HDR jest tak naprawdę dopiero powyżej 1000nit - niektórzy mówią nawet bliżej 2000, więc OLED nie zabłyśnie tak, jak bardzo jasno świecące LED LCD.

Za to oglądając Batmana, czy podobne sceny "organiczny" rozwali każdy LCD głębią czerni. Jak kto woli :)

Ja tam wciąż kocham moją plazmę. Gdyby tylko miała 65"...
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Prawda jest taka, że do właściwego HDR w lcd niezbędne jest podświetlenie strefowe. W krawędziówkach chwilowe wzmocnienie podświetlenia jasnych elementów zawsze odbija się na czerni i przez to efekt pomimo, że widoczny to słaby. Z ostatecznym osądem poczekam do czasu ukazania się dobrych technicznie materiałów.
 

WuMike

New member
Bez reklam
Wiadomo, że FALD jest konieczny do HDR. Nawet 500-600 stref nie da super efektu. ZD9 ma ich najwiecej i jest najbliżej ideału, ale wciąż mu brakuje w tej materii. Jasnością natomiast imponuje, na żywo obraz jest cudowny, wykonanie również, ale nie wiem, czy jest wart prawie 2 razy więcej, niż XD93. Mając kasę, pewnie tak.
 

enocyl

Banned
Dokładnie. Powyżej 1k trzeba ubierać maskę do spawania. Niektórzy twierdzą, że szkoda zdrowia na HDR, więc bezpieczeństwo przede wszystkim!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W dzień jest ok, ale wówczas gdy większość zasiada do telewizora wieczorami i w nocy - to jest męczące dla oczu.
 
Do góry