HDMI w Amplitunerach - utrata jakości (?)

martinezo

New member
HDMI w Amplitunerach - utrata jakości Video (?)

Witam
Szukam wszędzie informacji na temat utraty jakości obrazu HD ze źródeł HD przepuszczonych przez Amplituner na TVHD. Idzie mi średnio - czasem tylko jakiś "ogólnik" ;)
Aktualnie jestem posiadaczem:
- zestaw JAMO S606HCS3
- Pionner VSX-915 (skazaniec)
- Pionner DV-696AV (być może ustąpi miejsca BD)
- Xtreamer
- NBOX HDTV recorder eNki
- PS3
- Samsung LE40A656A
Nie zmieniałbym niczego alle...
- TV ma cztery wejścia HDMI - (dla camvida muszę odpinać PS3...)
- mam już braki w wejściach cyfrowych w VSX-915...
- boli mnie - bo słyszę dźwięk zanim go zobaczę - brak delay'a w VSX-915 :cry:
- VSX-915 jest (moim zdaniem) troszkę za słaby dla tych kolumn.
Zacząłem więc rozglądać się za Amplitunerem.
Budżet do 2kpln. Cele:
Pionner VSX-527, VSX-922
Yamaha RX-V673

Pionner daje więcej wejść HDMI ale obie marki nie dają za bogato S/PDIF'a... :evil: (liczę się z utratą DTS'a w standardach HD w BD w razie jego zakupu... :( )
Modele obu firm przepuszczają sygnał HDMI w stanie Standby (choć tu mogą być kwiatki - chyba, że macie już wiedzę popartą empirycznie o braku problemu).
W związku z brakami portów współosiowych czy światłowodowych pozostałoby mi połączyć audio ze źródeł via HDMI z Amplitunerem a potem również przez HDMI do TV.

Hamuje mnie jednak to co słyszę tu i tam - dopiero Amplitunery w cenie powyżej 4kpln nie degradują sygnału Video przy przejściu przez Amplituner...
A tego... :hihi: niezniesę !!

Jak z tym jest tak naprawdę ?
 
Ostatnia edycja:

martinezo

New member
Też mam nadzieję, że to historyczna przypowieść utrwalana przez pewien czas i pokutująca do dziś - alle...
 
Ostatnia edycja:

martinezo

New member
Wiem ( i o tym w pierwszym poście napisałem... ;) ).
Ale zdecydowanie wolałbym świadomą rezygnację z "wysokich" formatów DTS'a charakterystycznych dla BD niż akceptację utraty jakości obrazu...

Ma któryś z Kolegów wiedzę popartą doświadczeniem czy wyeliminowano w nowych Amplitunerach tę "przypadłość" ?
Chodzi mi o Ampliki wskazane w pierwszym poście lub ew. takie które już przewalczyliście.
 
Ostatnia edycja:

dimo

New member
Amplitunery mają systemy poprawy obrazu np. Pioneer 922, możesz sobie obejrzeć specyfikację na ich stronie internetowej - wszystko tam jest. Posiadałem kiedyś Pioneera VSX-819 i obraz po przepuszczeniu przez niego za pośrednictwem hdmi był bardzo ładny.
 

martinezo

New member
Amplitunery mają systemy poprawy obrazu np. Pioneer 922, możesz sobie obejrzeć specyfikację na ich stronie internetowej - wszystko tam jest.
Koledzy - totalna pierdoła ze mnie nie jest... - poczytałem sobie.
Bardzo ładne nazwy systemów itd - ale jak się sprawdzają ??
"Papier przyjmie wszystko" a już na pewno producent nie przyzna się, że coś może być nie tak ;) Masz napisane przy którymkolwiek ampli bez systemu hdmi jitter reduction, że dla lubiącego słuchać CD'eków łączenie via HDMI jest obarczone utratą jakości w stosunku do "zwykłego" S/PDIF ?
Nie masz takiego info ;)
Posiadałem kiedyś Pioneera VSX-819 i obraz po przepuszczeniu przez niego za pośrednictwem hdmi był bardzo ładny.
O taką właśnie opinie - nie suche dane w których są ładne nazwy systemów - mi chodzi.

Przepuszczałeś może w ten sposób obraz z komputera (nie filmy czy gry) ?
Jakiś czas temu widziałem fotki co działo się z np. literami. Traciły kontrast lub wręcz zmieniały kolor.
 
Ostatnia edycja:

mariuszpk

New member
Błędy w przesyle cyfrowym będą zawsze. W przypadku płyt CD-Audio wynoszą BitErrorRatio<10^-5. Około 15% danych na płycie to korekcja błędów 112 bitów na 588 bitów w ramce 1sektor=98 ramek.

Z tego co czytam to temat utraty jakości jest wyolbrzymiony. Przy kablach do 10 metrów przekłamań w praktyce się nie rejestruję. Poniżej 1 bita na 1 dzień przy 5 Gbps danych.
Standard HDMi przewiduje 1 błąd na miliard bitów.(99.999,999,9%) Powyżej tej wartości produkt nie otrzyma certyfikatu zgodności. Tutaj masz fajny artykuł, testy zastawu dla PS3, Onkyo TX-SR308, Panasonic TX-P42V20B :
HDMI cables tested - expensive and cheap leads compared | Expert Reviews
Aparacik do testowania kina domowego Tektronix DSA8200 kosztuje 140.000 $. Podłączasz sygnał z jednej strony a on go sprawdza po drugiej i porównuje bit po bicie. Urządzenie jest to testy też powinny być.
Proponuje szukać pod "bit error rate tester"

teraz tylko trzeba się dowiedzieć jaki stopień BER ma SPDIF w praktycznych testach. Z tego co na szybko sprawdziłem wynosi 10^-10 w teorii.

"dopiero Amplitunery w cenie powyżej 4kpln nie degradują sygnału Video przy przejściu przez Amplituner..." a przypadkiem nie chodzi tu o systemy poprawiające obraz lub reklamowy bełkot żeby ludzie kupowali drogi sprzęt? Przy cyfrowym systemie stosunkowo łatwo jest sprawdzić jego jakość . Wpuszcza miliard 1 a na wyjściu ma być tyle samo.
 
Ostatnia edycja:

dimo

New member
Koledzy - totalna pierdoła ze mnie nie jest... - poczytałem sobie.
Bardzo ładne nazwy systemów itd - ale jak się sprawdzają ??
"Papier przyjmie wszystko" a już na pewno producent nie przyzna się, że coś może być nie tak ;) Masz napisane przy którymkolwiek ampli bez systemu hdmi jitter reduction, że dla lubiącego słuchać CD'eków łączenie via HDMI jest obarczone utratą jakości w stosunku do "zwykłego" S/PDIF ?
Nie masz takiego info ;)

O taką właśnie opinie - nie suche dane w których są ładne nazwy systemów - mi chodzi.

Przepuszczałeś może w ten sposób obraz z komputera (nie filmy czy gry) ?
Jakiś czas temu widziałem fotki co działo się z np. literami. Traciły kontrast lub wręcz zmieniały kolor.
Podłączyłem kiedyś do amplitunera przez hdmi komputer z kartą HD Radeon i moim zdaniem wyglądało to dobrze. Ale zrobiłem to tylko raz i powiedzmy "dla sportu" więc nie były to jakieś dogłębne testy.
 

martinezo

New member
Błędy w przesyle cyfrowym będą zawsze.
Jo - taka natura i od tego są pakiety korekcji.
Z audio problem jest nieco inny niż "zgubienie zera czy jedynki":
http://www.av.com.pl/index.php/comp...-hdmi-kontra-spdif-i-odtwarzanie-strumieniowe
Aparacik do testowania kina domowego Tektronix DSA8200 kosztuje 140.000 $. Podłączasz sygnał z jednej strony a on go sprawdza po drugiej i porównuje bit po bicie. Urządzenie jest to testy też powinny być.
Proponuje szukać pod "bit error rate tester"
Kupię dwa - jeden dla siebie, drugi dla Kolegi ;)
A na poważnie - problemu by nie było (nie powinno być) gdyby cały sygnał przechodził jedynie przez switch/multiplexer na wejściu. Nie wiem czy tak jest w rzeczywistości i czy pass through należy czytać dosłownie. Jeżeli paczki sygnału Audio są "wybierane" z całości - powinno być OK.
Gorzej jeżeli paczki są rozdzielane i na wyjściu ponownie "spinane". Już sam taki tryb plus ew. wpływ polepszaczy stosowanych przez producentów i porównanie IN->OUT diabli biorą.
Napisałem o tym co pokazano kiedyś na fotkach ekranu z wyświetlanym tekstem (bezpośrednio z kompa i via ampli). Tragedia.
Im mniej ingerencji w zawartość - tym lepiej. Najlepiej rzeczywisty pass through.
Obróbką (moim zdaniem) mają zajmować się układy w TV - Ampli - najlepiej części Video nie powinno "tykać" - poza transferowaniem. Tak to uszczęśliwianie na siłę.

"dopiero Amplitunery w cenie powyżej 4kpln nie degradują sygnału Video przy przejściu przez Amplituner..." a przypadkiem nie chodzi tu o systemy poprawiające obraz lub reklamowy bełkot żeby ludzie kupowali drogi sprzęt?
Tego każą nam wysłuchiwać sprzedawcy. Jak najbardziej zgadzam się z Tobą, że czasem może mieć to podłoże o którym napisałeś...
Przy cyfrowym systemie stosunkowo łatwo jest sprawdzić jego jakość . Wpuszcza miliard 1 a na wyjściu ma być tyle samo.
Tylko nikt tego nie wrzuca w parametry ;)
I ani Ty ani ja nie poddamy takiej analizie sygnałów lecących przez HDMI.
Możemy jedynie zdać się na oko ;)
Własne, Kolegów mających styczność z masą sprzętu lub ostatecznych Użytkowników danych modeli.

Podłączyłem kiedyś do amplitunera przez hdmi komputer z kartą HD Radeon i moim zdaniem wyglądało to dobrze. Ale zrobiłem to tylko raz i powiedzmy "dla sportu" więc nie były to jakieś dogłębne testy.
Dzięki.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Im mniej ingerencji w zawartość - tym lepiej. Najlepiej rzeczywisty pass through.
Obróbką (moim zdaniem) mają zajmować się układy w TV - Ampli - najlepiej części Video nie powinno "tykać" - poza transferowaniem. Tak to uszczęśliwianie na siłę.

ale z drugiej strony jak masz kilka urządzeń o różnych parametrach wyjściowych obrazu a potem to idzie wszystko przez ampli jednym kablem hdmi to tracisz w tv mozliwosc dokladnego ustawienia kazdego urzadzenia z osobna. dlatego ja np doceniam obrobke obrazu w ampli ale rowniez ciesze sie ze moge ja wylaczyc :)

edit: dzieki za tego linka z porownaniem hdmi/spdif/ethernet.
az z ciekawosci sam bede musial sprawdzic :)
 
Ostatnia edycja:

martinezo

New member
ale z drugiej strony jak masz kilka urządzeń o różnych parametrach wyjściowych obrazu a potem to idzie wszystko przez ampli jednym kablem hdmi to tracisz w tv mozliwosc dokladnego ustawienia kazdego urzadzenia z osobna. dlatego ja np doceniam obrobke obrazu w ampli ale rowniez ciesze sie ze moge ja wylaczyc :)

edit: dzieki za tego linka z porownaniem hdmi/spdif/ethernet.
az z ciekawosci sam bede musial sprawdzic :)
:smile:
Tak - ciekawy jest ten artykuł.
Część płyt z własnej kolekcji mam zripowanych ;) - tych których słucham najczęściej.
Jakiego Amplika używasz ? (rozumiem, że nie masz zastrzeżeń co do jakości transferu przez układy Amplitunera ? )

Możesz jeszcze kupić BD, który ma dwa wyjścia HDMI i zapominasz o HDMI passthrough.....na rynku jest kilka takich.
To rozwiązanie połowiczne.
Jeszcze mam TV z 4xHDMI ;) ma już pięć lat...
A za dwa lata ?
Obserwując tendencje -> 2xHDMI w TV.
Dodatkowo poza BD wszystkie urządzenia powinny mieć dwa porty HDMI ;)
BD - są takie.
DVBT - eNka - nie ma.
PS3 - nie ma.
Odtwarzacze sieciowe - nie mają...
Za chwilę Ampli z multiplexerem sygnałów będzie jedynym wyjściem...
Mam jeszcze camvida... - 5 portów HDMI potrzebnych...
 
Ostatnia edycja:

finger

Member
Dwa lata oglądałem filmy z PC przez HDMI zanim kupiłem amplituner.
Po przepuszczeniu przez ampli (a nie mam górnolotnego modelu), nie widać żadnej różnicy.
Karta graficzna też wydaje się nie mieć znaczenia, oglądałem na dwóch różnych do tej pory, obydwie NVIDIA z PureVideo, więc nie wiem jak ma się sprawa z Radeonami.
 

martinezo

New member
Dwa lata oglądałem filmy z PC przez HDMI zanim kupiłem amplituner.
Po przepuszczeniu przez ampli (a nie mam górnolotnego modelu), nie widać żadnej różnicy.
Karta graficzna też wydaje się nie mieć znaczenia, oglądałem na dwóch różnych do tej pory, obydwie NVIDIA z PureVideo, więc nie wiem jak ma się sprawa z Radeonami.
DENON 1611 ?
Jak jesteś w trybie wyświetlania pulpitu (przed uruchomieniem aplikacji do odtwarzania) też nie widzisz aby coś się kaszaniło ?
np. czcionka ikon (ja co prawda do filmów używam Xtreamera) ale treść video z kompa (statyczna i pełna kontrastowych treści) jest najlepsza do namierzenia ew. błędów.
 
Ostatnia edycja:

finger

Member
DENON 1611 ?
Jak jesteś w trybie wyświetlania pulpitu (przed uruchomieniem aplikacji do odtwarzania) też nie widzisz aby coś się kaszaniło ?
np. czcionka ikon (ja co prawda do filmów używam Xtreamera) ale treść video z kompa (statyczna i pełna kontrastowych treści) jest najlepsza do namierzenia ew. błędów.

Jak sterownik przełącza PureVideo to zmienia tryb wyświetlania i ja przez ćwierć sekundy nie mam wtedy obrazu - tak miałem na obydwu kartach i uznałem to za naturalne i logiczne (tak jak zmiana rozdzielczości, etc).
Kodeki instaluje zawsze K-Lite i wg mnie odtwarzacz nie ma znaczenia, ale używam MPC i WMP.
Nie widzę więc żadnego kaszanienia - jeśli nie masz takiego chwilowego blackout'u jak ja, to może jest to po prostu side effect przełączania PureVideo.
 

martinezo

New member
OK.
Pure Video załącza się jak odpalisz MPC lub WMP. Tak więc te efekty które widzisz u siebie to efekt pracy softu - nie mamy tu ew. wpływu Amplitunera na sygnał z HDMI.
A wcześniej jak masz "na widoku" pulpit jest wszystko OK z np. czcionkami pod ikonami ? (chyba, że HDMI w kompie jest drugim monitorem... na który przerzuca od razu treści video)

Z Xtreamer'em nie mam takich efektów - Hadrware'owy player ;)

PS.
Na początku też używałem kompa jako player'a - z aplikacją XBMC.
Ale wnerwiał mnie brak pilota, odpalanie kompa, zamykanie kompa...
Polecam zgrabny odtwarzacz - który może też służyć jako NAS.
 

finger

Member
A wcześniej jak masz "na widoku" pulpit jest wszystko OK z np. czcionkami pod ikonami ? (chyba, że HDMI w kompie jest drugim monitorem... na który przerzuca od razu treści video)

Jest podłączony tylko TV i wszystko jest idealnie, bez względu na to czy leci film czy nie.
Jeśli miałeś takie problemy, zakładałbym problem z softem i/lub jego konfiguracją.
Nie daj Boże jak to był Linux...

Ale wnerwiał mnie brak pilota, odpalanie kompa, zamykanie kompa...

U mnie chodzi prawie 24/7, więc na razie o tym nie myślę ;)
A z tego co widzę to koszt Xtreamer'a i tak jest taki jak PC.
 

martinezo

New member
Jest podłączony tylko TV i wszystko jest idealnie, bez względu na to czy leci film czy nie.
Jeśli miałeś takie problemy, zakładałbym problem z softem i/lub jego konfiguracją.
Nie daj Boże jak to był Linux...



U mnie chodzi prawie 24/7, więc na razie o tym nie myślę ;)
A z tego co widzę to koszt Xtreamer'a i tak jest taki jak PC.
Finger - obawiam się, że się ździebko nie rozumiemy...
Czytałeś mój pierwszy post - początek wątku ?
Ja nie mam problemów z podłączeniem czegokolwiek do TV (X, DVD, DVBT, PS3 czy komputer z dowolną grafiką, systemem czy player'em...).

Noszę się z zamiarem wymiany Pionnera VSX-915 na np. 922 lub Yamaha 673.
Mam wątpliwości zasiane w dwóch sklepach - cytat z dilerów:
"przesył via HDMI w amplitunerze obrazu jest dobry dopiero w amplitunerach powyżej 4k pln".
Dodatkowo widziałem kiedyś na fotkach jak "uszkadzało" takie połączenie obraz z komputera. Kiedyś - nie wiem jak jest teraz.
I nie film. Tekst. Bezpośrednie połączenie - OK. Połączenie przez Amplituner (HDMI) degradowało obraz. Litery się rozmywały, wręcz kolor zmieniały: PRZYKŁADOWY
Na filmie może to być niewidoczne.
Dlatego pytam czy u Ciebie pulpit, dokument z Word'a czy coś takiego prawidłowo wyświetla via amplituner. A komputer jest dobrym medium do generowania testowych "tablic". Widać od razu czy są jakieś zniekształcenia, utrata kontrastu, rozjazd pixeli czy przekłamania kolorów.
Taki teścik ;)

PS.
Xtreamer Sidewinder kosztuje około 450pln - to nie koszt kompa - wystarczy on i sieć z dostępnymi HDD - np... 6TB ;)
Cisza jest... i 15W a nie 200W ze ściany zasysa...
Chyba, że Ultra - wtedy w zasadzie w większości domów może zastąpić komputer...
U mnie nie dałby rady :D
 
Ostatnia edycja:
Do góry