Hdmi Vs Composit

luniopl

New member
Witam.
Mam tv Samsung LE32R72B, oraz do tego Geforce 7800GT, a niedługo może 8600GT albo Radeon HD2600XT. Pytanie moje jest takie. Jaka różnica będzie w podłączeniu PC do tv. Do dyspozycji mam kabel D-SUB(1360x768) ale tutaj nie widzę piękna HD(chociażby zwykłego HD ready). Widziałem już jak wygląda DVI-HDMI, ale i tu nie wiem czy jest obsługa HDCP i czy TV dostaje faktycznie surowy sygnał cyfrowy w HD np. 1080i. oraz po COMPOSIT i tutaj nie wiem jak będzie wyglądał obraz na tv. podejrzewam że 1080i i wydaje mi się (ale to tylko moje domysły) że wtedy TV dostanie surowy sygnał oraz jest tu obsługa HDCP. czy ktoś kto jest w stanie zrobić takie porównanie albo ma pojęcie na temat różnic między composit a DVI-HDMI niech się wypowie, a za screeny albo zdjęcia będe bardzo bardzo wdzięczny.
PS. odległość kabla to 10m.
pozdrawiam
 

setunia

New member
Bez reklam
Trochę po kolei :
Kablem Composite podajemy TYLKO sygnał video o jakości SD porównywalnej do VHS lub VCD.
Kabel RGB zawsze podaje do tv sygnał RGB analogowy o maksymalnej rozdzielczości jaką ma monitor - w Twoim przypadku 1366X768 progresive i jakikolwiek nie bylby film na kompie na wyjściu dostaniesz to właśnie, a całe skalowanie wykonuje komp i oprogramowanie.
Obsługa HDCP przyda ci się w przypadku zainstalowania napedu BR lub HD w kompie i odtwarzaniu z niego orginalnych płyt zabezpieczonych w ten sposób. W przypadku materiałów z netu to nieistotne.
Na zakończenie jesli nie widzisz po D-subie różnicy SD vs. HD to odpuść sobie to wszystko na razie i kup większy TV lub zainwestuj w okulary :grin:
 
Ostatnia edycja:

kozikpl

Member
Na własnym przykładzie polecam karte graficzną Ati, sam sprzedałem 7300GT i kupiłem Radeona 2600PRO, od tego momentu mam obraz na tv tak jak trzeba (na nvidii po prostu żeby obejżec coś z komputera, odpinałem monitor i podpinałem TV ale można się domyśleć jaki to było upierdliwe, a jak tv stoi za ścianą to o regulacjach szkoda wspominać)
Teraz kompa mam podłączonego 5m kablem d-sub i jestem BARDZO zadowolony (nie wierze w wyższość hdmi nad d-sub- ale mogę się mylić ;) )

tv: Panasonic 32LX70
 

luniopl

New member
odp.

Po pierwsze to pomyliłem pojęcia. chodziło mi nie o composit(bo to chyba idzie tylko jednym kabelkiem), chodzi mi raczej o component(te co łączy się trzema kabelkami-chyba właśnie RGB, co wg. specyfikacji może przesłać obraz normalnie do 1080i na moim telewizorze).
Po drugie widze różnice!! Wieć sam se kup okulary. Tv kupie sobie większy i mam nadzieje w full HD, chociaż nie wiem czy jest sens, bo używam tv tylko już do filmów(kiedyś robił mi też za monitor), więc możliwe że full hd kupie prędzej zwykły 24" monitor.
Czy ktoś może mi powiedzieć wkońcu czy podłączał kablem Component komputer do LCD i jak to wyglądało...??
 

Gucio50

New member
Bez reklam
luniopl napisał:
Po pierwsze to pomyliłem pojęcia. chodziło mi nie o composit(bo to chyba idzie tylko jednym kabelkiem), chodzi mi raczej o component(te co łączy się trzema kabelkami-chyba właśnie RGB,...??
Component TO NIE RGB :p , jakość jest porownywana z HDMI, ale przez to że transmisja jest analogowa (HDMI cyfrowa ) to kabel Component wnosi dodatkowe zniekształcenie. W skrajnie długich kablach widać wyraźnie przesunięcia barw.

Ale jak sie nie ma co sie lubi to się lubi co sie ma.
Jezeli Component będzie niezbyt długi i porządnej jakości( HDMI jako cyfrowy moze być i za 12 zł z Allegro) to nie zobaczysz, przy pewnej dobrej woli z Twojej strony, zniekształceń. :mrgreen:
 
Ostatnia edycja:
Do góry