HDMI vs Component, co lepsze????

pejotpe

New member
Bez reklam
Jedyną "zaletą" komponentu jest rozmycie, jakie powstaje przy podwójnej zamianie D/A->A/D, czasami wygląda to nieco lepiej, ale nadal są to dodatkowe błędy (nawet RGB przy wyższych rozdzielczościach między kompem a monitorem daje gorszy obraz w rozdzielczości natywnej).


Co do kabli HDMI: kumpel kupił kabel za 20PLN, przez który idzie idealny obraz 1080p, za to do pracy kupiliśmy inny kabelek HDMI (1,8m za jakieś 70PLN) i zdarza mu się "posiać" białawymi kropeczkami przy sygnale z PS3. Sam kupiłem kabelek za jakieś 50PLN/metr i w sumie przepłaciłem...
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
A kto pisze o częstotliwości ramki? Ograniczona jest rozdzielczość. Teoretycznie nawet do 576i (Constraint Bit Token), w praktyce najczęściej do 720p.

O zmieniasz temat. Ja odnoszę się cały czas do twojej wypowiedzi w której napisałeś, o niedoskonałości componenta, polegającej na wysyłaniu obrazu max 720p/1080i, zamiast 1080p. Nie mogło ci chodzić o sytuację, gdy materiał odtwarzany ma ustawioną flagę ICT, bo wówczas napęd nie wypuści po componencie ani 720p, ani 1080i.
 

grek3

New member
O zmieniasz temat. Ja odnoszę się cały czas do twojej wypowiedzi w której napisałeś, o niedoskonałości componenta, polegającej na wysyłaniu obrazu max 720p/1080i, zamiast 1080p. Nie mogło ci chodzić o sytuację, gdy materiał odtwarzany ma ustawioną flagę ICT, bo wówczas napęd nie wypuści po componencie ani 720p, ani 1080i.
Oj koledze już wszystko się pomieszało wiatrak to nie grek3 a co do naukowców:
odbiór audio-video nie jest wprost proporcjonalny do przetwarzanych bitów danych. Nieraz już dowodzono o wyższości cyfrowych rozwiązań nad analogowymi co w praktyce nie przekładało się na lepszy obraz czy dźwięk i o tym mówię. Nie interesują mnie absolutnie ani budowa kabla ani sposób jego działania. Oceniam jedynie efekt końcowy w oparciu o nie tylko własne spostrzeżenia ale przynajmniej 50 osób którym demonstrowałem materiał video bez uprzedzania jakim kablem był spinany i za każdym razem wskazywali component jako ten lepszy??? Na tyle opinii śmiem wątpić by był to przypadek, że obraz po componencie jawił się o wiele korzystniej od pozostałych dwóch kabli hdmi.
Mówię o faktach a nie opieram opinii na teoriach...:bober:
 

Bucek

Banned
Oj koledze już wszystko się pomieszało wiatrak to nie grek3 a co do naukowców:
odbiór audio-video nie jest wprost proporcjonalny do przetwarzanych bitów danych. Nieraz już dowodzono o wyższości cyfrowych rozwiązań nad analogowymi co w praktyce nie przekładało się na lepszy obraz czy dźwięk i o tym mówię. Nie interesują mnie absolutnie ani budowa kabla ani sposób jego działania. Oceniam jedynie efekt końcowy w oparciu o nie tylko własne spostrzeżenia ale przynajmniej 50 osób którym demonstrowałem materiał video bez uprzedzania jakim kablem był spinany i za każdym razem wskazywali component jako ten lepszy??? Na tyle opinii śmiem wątpić by był to przypadek, że obraz po componencie jawił się o wiele korzystniej od pozostałych dwóch kabli hdmi.
Mówię o faktach a nie opieram opinii na teoriach...:bober:

nie piszesz nic o faktach tylko o wlasnych lub twoich towarzyszy urojeniach ... schizofrenikowi tez bardziej podoba sie jego swiat choc z rzeczywistoscia nie ma on nic wspolnego ....

fakt to jest cos co da sie empirycznie sprawdzic, to co widzisz ty lub twoi znajomi to nie jest zade nfakt tylko interpretacja z narzutem ze strony twojego aparatu zmyslowego i ukladu nerwowego ...

to, ze wiekszosci ludziom bardziej podoba sie obraz na samsungach niz na panasonicach tez nei znaczy ze samsung daje lepszy obraz ... to co tobie sie podoba tez nie ma znaczenia ... wiecej - to co mi sie podoba ma oczywiscie tez znaczenie guwniane ....

jedyne co ma znaczenie to wierne odwzorowanie rzeczywistosci, to ze kwiat wyglada jak kwiat z ogrodka a nie jak akwarela lub dzielo koloryzujacego rzeczywistosc szalenca ....

ani LCD Samsunga, ani kable component nie zapewniaja wiernego odwzrowania rzeczywistosci z prostych powodow, wprowadzaja przeklamania do obrazu ... rozne przeklamania, w przypadku componenta, przyjemne dla oka rozmycie (miedzy innymi) ....

wyswietlacz nie ma swiecic ladnie tylko odwzorowywac rzeczywistosc i dlatego np. w swiecie fotografi cyfrowej nikt nie uzyje lacza analogowego, nikt tez nie zastosuje kabla RGB do podlaczenia monitora do urzadzenia PET ...

za duza strata sygnalu nastepowala by w czasie roznego rodzaju konwersji ...

uzywanie polaczen analogowych ma sens i przewage nad cyfrowymi tylko jesli od poczatku do konca wszystko jest analogowe ... np.: nadal zdjecia wykonane lustrzanka analogowa sa lepsze niz cyfrowa ale jesli te same zdjecia z analogowej lustrzanki chce sie wprowadzic do komputera i je potem obrobic to nie ma to wielkiego sensu gdyz zaden skaner nie zapewni odpowiedniej jakosci konwersji ... i dlatego lepiej zastosowac lustrzanke cyfrowa zeby strat i dodatkow niechcianych do informacji nie miec ...

bo zdjecie z analogowej lustrzanki wyglada lepiej niz z cyfrowej tylko wtedy gdy sie je da od razu na papier ....
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Grek3 nie ma żadnych urojeń, po prostu w jego zestawie któryś z elementów ma skopaną obsługę HDMI i tyle.

Szczególnie w początkowej fazie wprowadzania na rynek odtwarzaczy DVD z HDMI i skalowaniem w górę było to częste zjawisko, zamiana poziomów sygnału video (0...255 zamiast 16...235) lub nieprawidłowe dekodowanie kolorów.

>JackS.
Czy PS3 podaje na wyjściach komponent sygnał 1080p podczas odtwarzania filmów BD?
 

grek3

New member
nie piszesz nic o faktach tylko o wlasnych lub twoich towarzyszy urojeniach ... schizofrenikowi tez bardziej podoba sie jego swiat choc z rzeczywistoscia nie ma on nic wspolnego ....

fakt to jest cos co da sie empirycznie sprawdzic, to co widzisz ty lub twoi znajomi to nie jest zade nfakt tylko interpretacja z narzutem ze strony twojego aparatu zmyslowego i ukladu nerwowego ...

to, ze wiekszosci ludziom bardziej podoba sie obraz na samsungach niz na panasonicach tez nei znaczy ze samsung daje lepszy obraz ... to co tobie sie podoba tez nie ma znaczenia ... wiecej - to co mi sie podoba ma oczywiscie tez znaczenie guwniane ....

jedyne co ma znaczenie to wierne odwzorowanie rzeczywistosci, to ze kwiat wyglada jak kwiat z ogrodka a nie jak akwarela lub dzielo koloryzujacego rzeczywistosc szalenca ....

ani LCD Samsunga, ani kable component nie zapewniaja wiernego odwzrowania rzeczywistosci z prostych powodow, wprowadzaja przeklamania do obrazu ... rozne przeklamania, w przypadku componenta, przyjemne dla oka rozmycie (miedzy innymi) ....

wyswietlacz nie ma swiecic ladnie tylko odwzorowywac rzeczywistosc i dlatego np. w swiecie fotografi cyfrowej nikt nie uzyje lacza analogowego, nikt tez nie zastosuje kabla RGB do podlaczenia monitora do urzadzenia PET ...

za duza strata sygnalu nastepowala by w czasie roznego rodzaju konwersji ...

uzywanie polaczen analogowych ma sens i przewage nad cyfrowymi tylko jesli od poczatku do konca wszystko jest analogowe ... np.: nadal zdjecia wykonane lustrzanka analogowa sa lepsze niz cyfrowa ale jesli te same zdjecia z analogowej lustrzanki chce sie wprowadzic do komputera i je potem obrobic to nie ma to wielkiego sensu gdyz zaden skaner nie zapewni odpowiedniej jakosci konwersji ... i dlatego lepiej zastosowac lustrzanke cyfrowa zeby strat i dodatkow niechcianych do informacji nie miec ...

bo zdjecie z analogowej lustrzanki wyglada lepiej niz z cyfrowej tylko wtedy gdy sie je da od razu na papier ....

:hihi:...hhhehe ubawiłem się i już wiem skąd twój nick bo większego buca dawno nie słyszałem.
a kto Ci powiedział że ta odwzorowywana rzeczywistość jest idealna??? a co jeśli materiał poddany po analogu obróbce zyskuje na jakości natomiast przesyłany bezdusznie bit po bicie przez hdmi pokazuje wszystkie niedoskonałości realizacji materiału filmowego....a tak tak tak jak i w realizacji płyt audio tak i realizacje filmowe znacznie odbiegają od siebie jakością. Nie jest powiedziane wcale że idealne odwzorowanie rzeczywistości równa się lepszy obraz a wręcz przeciwnie. Analogicznie jest z dźwiękiem, niewielu znajdziesz audiofili optujących za cyfrowym łączem zamiast analogowego, ale są to niuanse nie do pojęcia dla takich teoretyków jak ty. Niech ci będzie że opinia na temat wyższości componenta głoszona przeze mnie i garstkę innych ludzi jest subiektywna natomiast ja zachęcam tylko gorąco do naocznego porównania obrazów a nie piszę elaboratów na temat stratnych konwersji etc. Nie ma to dla mnie znaczenia czy będzie materiał konwertowany 1 raz czy sto razy skoro w efekcie końcowym obraz z componenta qed qunex pcv jest lepszy niż z hdmi.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
no prosto i rzeczowo ! pytanie wynikle z praktyki - nie teoretyczne wywody...
 

KeyJey

New member
Czy syngal z odtwarzacza podajesz bezposrednio na TV? Jesli tak to ustawienia TV dla kazdego wejscia sa inne (jasnosc/kontrast/kolory itd itp) co moze miec bardzo duzy wplyw na to co widzimy na ekranie. Proponuje zjechac wszystko do takich samych ustawien i wtedy sprawdzac.
To ze HDMI przepuszcza bezstratny sygnal a component poprzez oba przetworniki ma maly wplyw na roznice jakosci obu sygnalow natomiast ustawienia wyswietlania dla poszczegolnych wejsc w TV ogromna (u mnie fabrycznie HDMI in 1 bylo tak rozstrojone ze nie starczylo mi cierpliwosci przy ustawianiu i uzywam HDMI in 2).
 

babylock

New member
Czyli z tego co piszecie wynika, że nie ma sensu kupować odtwarzacza DVD HDMI ze skalerem do 1080 bo z normalnego DVD podłączając potrójny cinch uzyskam taki sam (lub nawet lepszy) obraz.
 
Do góry