HDMI róznice

Henko

New member
Witam wszystkich.
Mam pytanko - jaka jest różnica między HDMI 1.0 a HDMI 1.1 i HDMI 1.2
Wyczytałem na forum, że np. odtwarzacze DVD z HDMI dają sygnał audio tylko
2 kanałowy a nie 5.1 Oczywiście przy danych odtwarzaczy nie podają jakiego rodzaju jest to HDMI.
Czy może mi ktoś to wyjaśnić? - Pozdrawiam
 

minio

New member
Hdmi

Witam
Poczytaj http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI. Nawet HDMI 1.0 powinno pozwalać odtwarzać do 8 kanałów PCM. Jeśli jakiś odtwarzacz tego nie robi to jest to pewnie jego wina a nie HDMI.

Tak z praktycznych doświadczeń to mój Panasonic S97 jako dosyć stary sprzęt może mieć wręcz HDMI 1.0 i bez problemu odtwarza we współpracy z Yamaha-ą 2600 (chyba HDMI 1.2) DD, DTS 5.1 i różne wariacje PCM-u z DVD-A. Miałem za to sporo problemów z HDMI i plazmą LG, to po prostu nie działało poprawnie przez HDCP.
 

Henko

New member
Dzięki "minio" za odpowiedź, poczytałem na tym linku o HDMI ale jeszcze muszę raz sprawdzić . Każę sprzedawcy w sklepie podłączyć DVD i zobaczyć. Chciałem kupić Samsunga HD-950 i wyczytałem gdzieś w internecie że dźwięk daje tylko 2 kanałowy, a dla mnie to cholernie dziwne, po co mi dźwięk 2 kanałowy. Po kupnie nie chciałbym się znaleźć z ręką w nocniku.
Jeszcze raz dzięki.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Henko napisał:
wyczytałem gdzieś w internecie że dźwięk daje tylko 2 kanałowy,

to dziwne że wierzysz we wszystko co piszą w Internecie
nawet po kablu 1.0 idzie pełny podany dzwięk.
a różnice to - dodana obsługa
1.1 - dzwięk DVD Audio
1.2 - dzwięk Super Audio CD
1.3 - Dolby TrueHD,DTS-HD Master Audio

pozd
 

minio

New member
HDMI ? chyba SACD :)

Witam
Henko czy przypadkiem w tym Samsungu to nie chodziło o to ze on ma napisane ze odtwarza SACD a tak naprawdę czyta tylko jedną warstwę, tę z dźwiękiem stereo czy jakoś tak ? To chyba nie miało w ogóle nic wspólnego z HDMI.
 

maszek

New member
Bez reklam
HDMI to wciąż ewoluujący standard. Pierwsza specyfikacja została opublikowana pod koniec 2002 roku. Najnowsza wersja nosi oznaczenie 1.3 i została przedstawiona w połowie 2006 roku. Lista wprowadzanych zmian jest dosyć obszerna. Warto podkreślić, że kolejne wersje zachowują kompatybilność wsteczną.
HDMI 1.1

  • Obsługa DVD Audio
HDMI 1.2

  • Wsparcie SuperAudio CD DSD (Direct Stream Digital)
  • Wprowadzenie do powszechnej sprzedaży kabli z wtykami HDMI typu A
HDMI 1.3

  • Zwiększenie przepustowości interfejsu do 10,2 Gb/s (340 MHz), aby sprostać wymaganiom przyszłych wyświetlaczy HD (wyższe rozdzielczości i bogatsze kolory przy zachowaniu wysokiej liczby ramek animacji)
  • Deep Color, czyli możliwość przesyłania koloru 30-, 36- i 48-bitowego (w poprzednich wersjach był maksymalnie 24-bitowy)
  • Poszerzono przestrzeń barw o standard xvYCC (Extended YCC Colorimetry for Video Applications), który znosi obecne ograniczenia przestrzeni kolorów i umożliwia wyświetlenie każdego odcienia, jaki rozpoznaje oko ludzkie
  • Możliwość stosowania nowego wtyku mini-HDMI (przydatny w kamerach HD niewielkich rozmiarów)
  • Uzupełniono liczbę obsługiwanych formatów audio o bezstratne formaty kompresji Dolby TrueHD i DTS-HD
Ukazała się jeszcze wersja HDMI 1.2a, ale w praktyce dotyczy jedynie producentów elektroniki. Aby urządzenie było zgodne z normą 1.2a, musi przejść kilka dodatkowych sprawdzianów (np. kabli i konektorów) w autoryzowanych centrach testowych.
Do odtworzenia filmów HD-DVD oraz Blu-ray w zupełności wystarczy dowolna wersja HDMI, ponieważ od samego początku technologia pozwala na transmisję obrazu o rozdzielczości 1080p i wielokanałowego dźwięku. Przy zakupie odpowiedniego urządzenia użytkownicy powinni zwracać uwagę nie na wersję, lecz raczej na funkcjonalność, której wymagają od danego urządzenia (1080p, SACD, itd.).
Produkty zgodne z HDMI 1.3 zaczną się pojawiać już tej jesieni. Pierwszym tego rodzaju urządzeniem ma być konsola Sony PlayStation 3, a w przyszłym roku na rynek zostaną wprowadzone wyświetlacze, odtwarzacze DVD i odbiorniki A/V.
źródło: http://pclab.pl/art22801.html
 
Do góry