HDMI >> HDMI kable mity i fakty

Hoody1333

New member
Witam serdecznie

Po tym jak prawie każdy sporzedawca bezzasadnie wciska kable najdroższe kable bo niby warto chciałbym co nieco sprostować.

Mianowicie mam KURO 6080D + ampli z głośnikami (5.1) sony HT-SF1200 oraz blu-ray’a BDP-S300 oraz cyfre + PVR (gdzie boję się zapytać o wersję HDMI)

Cały sprzęt zakupiłem na początku maja – do całości od firmy wysyłającej mi dorzucili mi parę kabli HDMI >> HDMI. jak dziś dzowniłem nie potrafili mi podać specyfikacji 1.2 czy 1.3 - nic nie wiedzieli poza tym że HDMI :), dlatego postanowiłem zmienić.

Teraz jakoś jak mi pvr cyfry + zaczął się wieszać – przypomniałem sobie rozmowę (nie dodam tu NIKA tej osoby mocno udzielającej się na forum) odnośnie kabli itd.

*** moje rozmyślania zaczęły się od Bambolo82 http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=29614&highlight=jako%B6%E6+kable+hdmi

z którym się zgadzam, najtańsze nie bo mogą nie trzymać standartu, ale dobre a drogie to dwie rózne sprawy!

Zakupiłem kable dziś KABEL HDMI-HDMI, FULL HD, ALPHARD DA VINCI 3,2M dodam że kabel płaski (109zł)

Oraz krótsze chciałem też ALPHARDA ale krótsze były okrągłe więc dokupiłem KABEL HDMI-HDMI firmy MRS 1.3b 2560x1600p HD 1,5M (65zł) też płaski.
Jak ktoś nie czytał http://www.alphard.pl/gfx/articles/AVkableHDMI.jpg
http://www.stratos.pl/zdjecia/34346e_d.jpg

To test tego pierwszego kabla. Każda wiązka jest osobno ekranowana.
Dlatego np.: alphard do 2m ma okrągłe a długie ma płaskie co nie jest bez powodu.

Kupno droższego nie dość że nie będzie odczuwalne będzie zwykłym wyrzuceniem pieniędzy – dlaczego ?

Odpowiadam:
Kuro moje ma HDMI 1.3 bez literki a i bez literki b.
Blu-Ray ma HDMI 1.2 (najnowszy SAMSUNG BD-P1500 ma HDMI 1.3 też bez literki a i bez b)

Amplituner nie ma nawet informacji jaką ma wersję HDMI zakładam że 1.2
Masz film z dolby true HD (ja mam jeden J na bank Shoot ‘em UP ma napisane 7.1 DTS HD feature) - ups możesz się nim nacieszyć gdy twój ampli ma obsługę tego formatu i do tego musi być HDMI 1.3a (1.3a wprowadza dopiero obsługę True HD) , czyli jak na razie mój Ampli tego nie zobaczy jako True HD, ani Blu-Ray tego nie puści bo nie ma 1.3a.

Teraz Obraz w 1.3b dorzucili obsługę 2560x1600 oraz dwukrotnie większą głębię kolorów, która teraz wynosi 48bit'ów. I co kto ma TV z 1.3b może spróbować zobaczyć różnicę pomiędzy 24 a 48 bitowym kolorem.


Tak więc kabel 1.3b jest mddocno do przodu i na przyszłość ,


Na początek trzeba mieć TV, ampli, oraz blu-raya z obsługą 1.3b a nie znalazłem takowego kuro jak narzazie jak powstanie może G12 J. Ani reszty sprzętów pracujących w standardzie 1.3b.


Dlaczego wiec sprzedawcy wmawiają nam klientom którzy kupują nową technologię że drogi kabel to podstawa ? ? ? ano dlatego że na kablu za 300 zł zarobią sobie przykładowo 100zł a nie 10 jak na no name za 30.


Warto wybrać sensowny kompromis – jedyne co przyda się mi i dlaczego postanowiłem wymienić kable to fakt że są dobrze wykonane, przyszłościowe, i mają super ekranowanie.


Nie wiem czy zgadzacie się z moim tokiem rozumowania, ale możecie mi wierzyć chciałbym się mylić , podłączyć te kable i zobaczyć 48bitów zamiast 24, czy usłyszeć różnicę – wg testu audio video a są dla mnie dość wiarygodni być może usłyszę różnicę, ale pewnie musił bym kupić ampli z głośnikami w cenie drugiego lx6080D …..

**************************


HDMI 1.1 (maj 2003)
To udoskonalona wersja standardu HDMI 1.0. Zmiana w stosunku do wersji pierwotnej polega tylko i wyłącznie na dodaniu obsługi płyt Audio DVD.
Ważniejsze parametry standardu:
  • maksymalne pasmo sygnału: 165MHz
  • maksymalna przepustowość sygnału video: 3.96Gbit/s
  • maksymalna rozdzielczość : 1920x1080p
  • obsługa RGB, YcbCr, brak obsługi xvYCC
  • maksymalna głębia koloru: 24bit
HDMI 1.2 / 1.2a (sierpień 2005)
Głównymi zmianami w stosunku do wersji poprzedniej w tym standardzie to dodana obsługa Super Audio CD oraz zwiększona kompatybilność z komputerami klasy PC i urządzeniami obsługującymi źródło niskiego napięcia. Parametry podane w powyższej specyfikacji nie uległy zmianom.
HDMI 1.3 (czerwiec 2006)
W tym standardzie zwiększono maksymalne pasmo sygnału do 340MHz oraz maksymalną przepustowość sygnału video do 8.16Gbit/s. Wraz z pojawieniem się tej wersji zaoferowano również nowy rodzaj wtyków tzw. mini HDMI stosowane dotychczas przede wszystkim w kamerach HD.
Ważniejsze parametry standardu:
  • maksymalne pasmo sygnału: 340MHz
  • maksymalna przepustowość sygnału video: 8.16Gbit/s
  • maksymalna rozdzielczość : 1920x1080p
  • obsługa RGB, YcbCr, xvYCC
  • maksymalna głębia koloru: 24bit
HDMI 1.3a (listopad 2006)
HDMI 1.3a to dodana obsługa nowych standardów muzycznych takich jak: DTS-HD Master Audio oraz Dolby True HD. Ta bezstratna forma kodowania dźwięku używana jest w urządzeniach Blu-ray i HD DVD.
HDMI 1.3b (październik 2007)
Jest to najnowsza wersja standardu HDMI. Wnosi bardzo ważną rzecz czyli znaczne zwiększenie maksymalnej rozdzielczości 2560x1600p oraz dwukrotnie większą głębię kolorów, która teraz wynosi 48bit'ów.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Gollum

New member
no i najważniejsze
zastanawiasz się ile osób w ogole zauważy różnicę między obrazem w 720p i 1080p i 1080i? a moze zastanawiasz sie ile osób rozróżnia dźwięk 5.1, 7.1, 2.1, 4.1 HD/DD/DS/DTS/Stereo itp itd?
Jeśli miałbyś możliwość ustawienia X identycznych zestawów, ale na każdym byłaby inna konfiguracja obrazu i dźwięku - tu 720p z 5.1, tu 720p z 7.1, itp itd to dowiedziałbyś się, że 9 na 10 osób nie widzi i nie słyszy różnicy, a część z nich dodatkowo mieszka w bloku i w ma swoje 42" cale w pokoju 5x5m, w którym dzwiek przestrzenny się sprzęża.
Morał jest taki, że ludzie będą się nabierać na hd przez cały czas. będą kupować reklamowane TV, nawet jesli będą miec analogową kablówkę lub zwykły dekoder ze złączem euro, na którym będą widzieli pixele wielkości pingponga. A jak będą miec dekoder hd, to i tak beda mogli oglądac tylko kilka kanałów, często z przepełnionych transponderów. Będą się upajać twierdząc, że widzą różnicę. Potem okaze się, ze roznica jest niewspolmierna do wydanej kasy za tv. A gdzie tu myslenie o modelu kabla hdmi, jego wersji, ekranowaniu itp itd. Do tego puszczą sobie jakiś film w hd - obejrzą go, moze docenią "nową jakość", ale czy przyjdziem im do głowy, zeby jeszcze szukać "poprawy jakosci" kupując kabel za 100-150zl?

Reasumując - piłka po stronie sprzedawców, którzy mogą klientom wmawiać dosłownie wszystko
 

4pac

New member
Gollum - szacunek dla Ciebie bo się rozpisałeś w pierwszym poście.
Chyba nie ma sensu pisać o iluś bitowym kolorze, bo to tak jakby pisać o bitach przy odtwarzaniu muzyki.. płyta winylowa nie ma wogóle bitów a często urzeka słuchacza swoją łagodnością i niektórzy melomani wolą słuchać właśnie jej.
Bity będą mieć mogą mieć znaczenie jeżeli reprezentują dobre źródło. Wtedy im jest ich więcej to wierniej odzwierciedla rzeczywistość...
..
A teraz z innej beczki. Po zakupie dotwarzacza dvd z hdmi (w zestawie bez kabla hdmi) musiałem zakupić kabelek. Pojechałem do Media Marktu i zagadałem sprzedawcę i powiedział mi żebym brał najtańszy (chyba jakieś 50 pln) bo nie ma sensu kupować taki za 200PLN.... Ten przykład pokazuje że są sprzedawcy i sprzedawcy.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Na temat kabli hdmi dużo się mówi a ile osób tyle teorii. Moja jest taka że jak krótki kabel to wcale nie trzeba wydawać fortuny, myślę że 100zł +/- wydane na hdmi 2m to będzie dobry produkt który też zaspokoi nasze samopoczucie które często pcha nas do kupna droższego kabla bo po prostu się boimy, że może jednak ten 50zł droższy będzie lepszy. Sam porównywałem kabel za 80zł vs. za 180zł i w jakości obrazu przy BR nie było żadnej różnicy.
Jeżeli długi kabel to uważam że warto kupić coś porządnego, dobrze wykonanego i dorzucić kilka zł więcej.

pozdro
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Oczywiście są też skrajności z drugiej strony: kabelek za 10PLN z żyłami cienkimi jak włos, bez ekranowania, zbierający wszelkie zakłócenia, który prześle na odległość 1 metra sygnał 720p, a umrze przy 1080p (im dłuższy kabel, tym większa szansa na to drugie)... Sygnał cyfrowy ma to do siebie, że do pewnego poziomu zakłóceń można odebrać 100% informacji (przy nadmiarowej korekcji błędów, albo chociaż transmisji dwukierunkowej), ale powyżej odbieramy silne przekłamania, lub urządzenie stwierdza, że nie jest w stanie w ogóle odtworzyć sygnału (0% informacji)...

P.S.
Powyżej 50PLN za 2 metry kabla, jakość tkwi głównie w wyglądzie kabla/wtyczek...
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Podzielam.

Za swojego 10m RMS zapłaciłem jakieś 200zł i działa świetnie, nie wiem czy by udźwignął dźwięk "hd" ale z obrazem radzi sobie dobrze. W tej chwili w tej samej cenie można kupić nowsze kable więc myślę że to rozsądna cena za taką długość. 15m można kupić za jakieś 300-400zł. Niebawem będę miał RMS 15m zobaczymy jak się będzie spisywał.
 

Gollum

New member
oczywiście nie zarzucam nic twórcy topika, tym bardziej nie zarzucam mu, że patrzy na sprzedawców jak na hieny, które tylko czyhają by opchąć albo kupę albo drogą kupę.

Problem jest własnie taki, że ludzie słyszą "HDMI" i pędzą do sklepu po TV.
Patrzą na odświeżanie, kontrast itp itd nie rozumiejąc i na 99% nie będąc w stanie odczuć różnic. Ojciec sam kilka lat temu poszedł do sklepu i wrócił z LCD LG32". Ot słabość umysłu. Nie jest ważne to, że mamy dalej kablówkę analogową, nie wszystko nawet leci w niej w 16/9. Ot ważne, że tv hdready.
Teraz w głowie świta mu pomysł wymiany na 40 lub nawet więcej, a sytuacja nie uległa zmianie w tym, że dalej pędzimy po analogu. Cieszę się jednak z tego, bo gdy widzę cyfrowy polsat po kablu euro na 32" to jestem dumny z tego, że mam kablówkę.

jak takiem 40-50latkowi wytłumaczyć, że w jego przypadku HDjest niepotrzebne, że bardziej przydadzą mu się lepsze okulary niż wiekszy obraz.

A gdzie tkiej osobie wytłumaczyć, że:
- "masz kablówkę, w której nie masz nic w hd"
- "46cali na nic ci się nie przyda, bo poza piratami z neta, nie uświadczysz w polsce fullhd"
- "nie zauważysz różnicy między 720p 1080i 1080p o ile w ogóle wiesz teraz o czym mowa"

Jak z powyższym zestawić informację o różnicach pomiędzy hdmi 1.0, 1.1 ...
Tv mamy podpięte pod kino domowe dvd z systemem głośników 5.1. Wątpię jednak, żeby taki człowiek był w stanie wyczuć różnicę między różnymi systemami audio.

Reasumując moj monolog - nie zrzucajmy winy na sprzedawców, którzy próbują opchnąć 'co się da'. Wina bardziej leży po stronie klienta, który sam od siebie nic nie da i przychodzi nie przygotowany merytorycznie i daje sobie wcisnąć "prawie wszystko".
Dziś do mnie przychodzi klient i w rozmowie pada stwierdzenie, że nie mówię klientom o wadach produktu. A jaki sprzedawca wyliczy same wady zamiast zalet? W całej swojej krótkiej handlowej karierze klientów pragnących rzetelnych informacji o produkcie mogę policzyc na palcach jednej ręki. Reszta po prostu przychodzi to z powodu prania mózgu serwowanego przez reklamy.

Dalej wiele osób woli obejrzeć film w stereo lub na zwykłym dvd niż w czymś "nowszym".


Pozdrawiam
 

awujotka

New member
Bez reklam
Gollum napisał:
jak takiem 40-50latkowi wytłumaczyć, że w jego przypadku HDjest niepotrzebne, że bardziej przydadzą mu się lepsze okulary niż wiekszy obraz.

A gdzie tkiej osobie wytłumaczyć, że:
- "masz kablówkę, w której nie masz nic w hd"
- "46cali na nic ci się nie przyda, bo poza piratami z neta, nie uświadczysz w polsce fullhd"
- "nie zauważysz różnicy między 720p 1080i 1080p o ile w ogóle wiesz teraz o czym mowa"
...
Tv mamy podpięte pod kino domowe dvd z systemem głośników 5.1. Wątpię jednak, żeby taki człowiek był w stanie wyczuć różnicę między różnymi systemami audio.
...
Dalej wiele osób woli obejrzeć film w stereo lub na zwykłym dvd niż w czymś "nowszym".

O przepraszam - ja się nie godze na takie traktowanie 40-50-latków!!!! Tu nie Rumunia... Ja jestem w tym wieku i jako kobieta potrafię się do tego przyznać:p i co, i mnie się już od życia nic nie należy???? Dlaczego mam "na starość" nie nacieszyc oka i ucha dobrym obrazem i dźwiekiem??? Ja akurat widzę i słyszę różnice...
Jak rozumiem ten post był w kontekście tylko i wyłącznie analogowego sygnału, ale nie mniej jednak poczułam się lekko dotknięta...
Ile ty człowieku masz lat:hmm: że dla ciebie 40-50-latek i w dodatku ojciec to niedołężny dziadek? bo taki wniosek mi się nasuwa po lekturze tego postu...

wybaczcie ot
 

jan1994

New member
Gollum napisał:
jak takiem 40-50latkowi wytłumaczyć, że w jego przypadku HDjest niepotrzebne, że bardziej przydadzą mu się lepsze okulary niż wiekszy obraz.
Chyba Cię prąd popieścił, że wypisujesz takie bzdury - mam 52 lata i nie korzystam z dobrodziejstwa okularów :fool:
 

nashaden

New member
Jeśli można to dorzucę parę słów od siebie w materii kabli.

Pracowałem przez jakiś czas jako PH w firmie B-Tech Polska, potem Erard Polska - pierwsza to uchwyty ścienne/sufitowe do lcd/plazma/projektorów i kable AV( miedź beztlenowa, każda żyła z osobnym ekranem, 24k złotem pokryte końcówki), druga to uchwyty + stoliki + kable (tak jak B-Tech). W tym roku w lutym byłem w Amsterdamie na targach audio-video Integrated Systems Europe. Na jednym z odczytów była mowa o kablach hdmi. Gość, który je prowadził - był z jednej z firm (nazwy nie podam) produkującej DROGIE kable AV - powiedział, między innymi, że jedyna różnica jaka jest pomiędzy ich kablami a kablami komkurenccji (konkurencji w sensie kabli z dużo niższego przedziału cenowego) jest taka, że ich kable HDMI (ich i nie tylko, generalnie te droższe/lepsze, czyli miedź beztelnowa, złote końcówki itp) dają sygnał nawet przy długościach powyżej 10 a nawet 15m, a te słabe kable nie dadzą rady.

Sprawdziliśmy więc w firmie kilka kabli o długości 15m i... gościu miał rację...

Sam w domu używam kabli B-Tech - mam je dużo taniej z racji statusu (byłego) pracownika - cena w sklepie HDMI-HDMI (1.3) 0,8m 130zł brutto - i jestem z nich zadowolony...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam

ivf

New member
w końcu jakieś sensowne konkluzje (z pierwszego linka podanego przez wiatraka) i sprawa dzięki temu wyjaśniona

wg testujących - w warunkach laboratoryjnych bywa różnie - kabel nawet za 1400$ może przegrać z takiej samej długości kablem za 41$.. (bez komentarza.. no może poza jednym - Gollum miał rację ;))

natomiast w praktyce (dzięki zastosowaniu w odbiornikach różnego rodzaju wzmacniaczy czy filtrów) sprawa całkowicie się odmienia.. pogorszenie obrazu "udało się" dopiero po spięciu ze sobą dwóch najdłuższych kabli, które najgorzej wypadły w testach syntetycznych. czyli dopiero "30m najgorszego szajsu" pozwoliło na stratę jakości lub sygnału w ogóle.

konkluzja była taka (mały skrót dla nieznających języka z testów):
- do 3m KAŻDY kabel się nada, nawet dla przyszłościowych sygnałów (v1.3b+),
- do 4m każdy używając dzisiejszych standardów sygnału,
- do 10m każdy kabel wytrzyma sygnał 720p/1080i (prawie każdy przeniesie sygnał 1080p przy 8-bitowych /wg marketingowego języka to 24bity/ kolorach).

czyli nashaden powtarza zasłyszaną prawdę - tylko powyżej 10m bywa różnie (osobiście kupiłem kabel 10m za 50zł, który w specyfikacji miał podaną obsługę 1.3b i nawet w 1080p jest "miód malina", choć kupiłem go aby korzystać tylko z 720p bo mój tv jest HD-Ready - po prostu specjalnie zawyżyłem warunki zakupu, jednocześnie maksymalnie obniżając koszt, a mimo to kabel ten działa nawet zgodnie z obietnicą.. ;))

jeszcze jedno małe sprostowanie ode mnie - oczywiście należy uważać na kable noname sprzedawane bez jakiejkolwiek specyfikacji (czyt. wykute w kuźni z podkowy) - oni takich nie testowali, a nasz rynek jak wiadomo lubi czasami takie perełki ;)
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jesli można:):
zrobiłem mały teścik dotyczący jakości kabli HDMI - o długości 2 m - czy zobaczę różnicę - sprzęt to: Pioneer 42" 4280XD + Samsung BD P2500 (plazma i BD skalibrowane odpowiednio wczesniej) - mam do wyboru kabel "Supra" i Audioquest - podłączyłem więc najpierw Suprą i przyszli znajomi - oglądamy a oni pytają, dlaczego taki zarnisty jest ten obraz - zmieniłem więc na Audioquesta i wszystko wróciło do normy - ostrość-gładkość itd. - to tak w kwestii różnych zdań co do jakości kabli HDMI.
 

ivf

New member
a to dobre :mrgreen: ciekawe co powiedzieliby na to testujący z linka powyżej :roll:
a już myślałem, że temat wyjaśniony.. może filtry sygnału HDMI wbudowane w telewizorach są różne u nas i w "hameryce".. :shock:

czyli ten temat nigdy się nie zakończy..
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jest jeszcze jeden mały kruczek, a raczej dwa.

HDMI to nie tylko kabel, ale także połączony nim sprzęt. Niektóre odbiorniki sygnału mają wbudowane obwody korekcyjne, pozwalające na wykorzystanie słabszych kabli, które by zawiodły w połączeniu z innym sprzętem.

Drugi kruczek był poruszony w 3 linku. Czyli HDCP i różna sprzętu z nim kompatybilność. To oczywiście nie powoduje ziarna czy pogorszenia jakości obrazu, a jego całkowity (i dość "często" spotykany) brak.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Trudno jednak powiedzieć, ze Supra czy Audioquest to słabe kable - na pewno sś inaczej zbudowane - chociażby to, iz audioquest ma ferryty.
 

Gollum

New member
jan1994 napisał:
Chyba Cię prąd popieścił, że wypisujesz takie bzdury - mam 52 lata i nie korzystam z dobrodziejstwa okularów :fool:
oraz post wcześniej

nie mówię o wszystkich odbiorcach tv. Faktem jest, że z wiekiem zmiany przychodzą i możesz twierdzić, że jest ok, a wcale tak być nie powinno.
A jeśli się dobrze trzymacie, to piwo za wasze zdrowie ;P

Sam jestem ślepy, mam okulary nic nie dające, ale siadając przed tv frustruje mnie każdy pixel na ekranie. Mam zboczenia polegające na tym, że gdy leci jakiś film ze "sztucznym tłem" to jestem w stanie zauważyć, że nie jest to real - po prostu widzę, że postać jest wklejona w obraz. chore, ale prawdziwe. analogicznie mam z tv. Włączyłem sobie Helikopter w ogniu w 720p z komputera na LCD32 przy pomocy DVI-HDMI i potrafiłem dostrzec każdy artefakt na ekranie np. czarne tło które przypatrując się z bliska zmienia natężenie czerni. Po prostu często odnoszę wrażenie, że dvd puszczone euro ma lepszą jakość niż hdready na tym samym tv. Może to czepialstwo, a może niepodatność na sugestię przy pomocy reklamy.

Mimo wszystko kolekcjonuję filmy w hdready i fullhd (nielegale) i jakoś coraz mniej korzystam z divxów. Problem w tym, że jakoś nigdy nie przekonam się do HD - chyba, że w domu zagości 42+ lcd i na zwyklym kabelku będzie mi się podobało.

Osobiście nie wierzę też w "ziarnistość" obrazu spowodowaną słabej jakości kablem. Gdyby tak było, to wszystko co idzie po euro na lcda byłoby parszywe. sam muszę się męczyć w robocie oglądając na lcd sygnał "cyfrowy" z dekoderów polsatu. niektóre są tak żałosnej jakości, że aż nie chce się tv lcd (nie mowiac o polsacie)
 
Do góry