HDMI - HDMI a dzwięk

kojkoj

New member
kojkoj napisał:
Dzwięk na wyjściu jest na słuchawkach lub głośnikach. A do TV nie bardzo mam co podłączyć. Spróbuję kamerę ale ona chyba ma chinch.

No to sprawdziłem kabel - jest dobry bo głośnik gra. Pozostaje coś jeszcze do sprawdzenia? ustawienia ?
A może coś nie będzie grało przez to że obraz idzie po cyfrowym a dźwięk po analogu ?
Ech nie miało być cytuj tylko edytuj. Tylko forum nie chciało mnie przepuścić. ;)
 

Poziomkowiec

New member
Moje doświadczenia z dźwiękiem po HDMI

Witam wszystkich,
Chciałbym opisać "swoją walkę" z dźwiękiem po HDMI. Trwa ona od 6 miesięcy i póki co cały czas jestem pokonanym:D. Sprawa wygląda tak: W grudniu 2008 zakupiłem laptopa HP Pavilion dv5-1130ew (karta graficzna ATI Radeon HD 3450 z kontrolerem dźwięku 5.1) oczywiście ze złączem HDMI (miał on służyć jako domowe centrum rozrywki). W styczniu 2009 kupiłem Marantza SR5003 oraz dwa fronty. I się zaczęło. Po podłączeniu HP do Marantza mam jedynie obraz a brak jest dźwięku. Mimo wykrycia przez SR-a połączenia po HDMI w zakładce dźwięki wyjście ATI HDMI Output widnieje jako nie podłączone!! Jednak gdy podłącze laptopa bezpośrednio do TV (TH-42PY80) mam i dźwięk i obraz!!Rozmawiałem z wieloma ludźmi, support HP Polska (szkoda o nich cokolwiek mówić, brak wiedzy i profesjonalizmu) według nich nie ma problemu i sprzęt działa poprawnie (laptop był w serwisie w tej sprawie). Oddział Marantza w Holandii przekazał sprawę dystrybutorowi w Polsce (dobry kontakt i konkretniejsze informacje, zaznaczam od razu, że nie jest to wina amplitunera po podłączeniu Della 1535 wszystko działa poprawnie) Ostatnim kołem ratunkowym jest producent karty graficznej. Z racji tego, że amd nie wspiera bezpośrednio układów graficznych zainstalowanych w laptopach znalazłem namiar na biuro techniczne w Polsce (jestem z nimi w kontakcie i próbują uzyskać informacje co jest nie tak, gdyż uważają to za "niezwykły przypadek")Chcę również nadmienić, że próbowałem z innymi producentami (Yamaha, Denon) za każdym razem to samo jedynie obraz brak dźwięku. Przez ten czas sporo dowiedziałem się o złączach HDMI. Przepraszam za te moje wywody, jednak chcę was uprzedzić, że nie wystarczy mieć złącze HDMI w sprzęcie. Musi ono mieć odpowiednie parametry aby mogło współpracować z innym sprzętem chodzi o obraz jak i dźwiek.
Pozdrawiam
 

kojkoj

New member
No ja już po 1 poście zrozumiałem że nie łatwo uzyskać fonii po HDMI dlatego zabrałem się za podłączenie dźwięku dodatkowym kablem JACK - JACK. To zgodnie z instrukcją wydawało się już być proste. A niestety nadal nie rozgryzłem tematu :(

A może lepiej wymienić kartę ? Jakie w miarę niedrogie karty graficzne prześlą mi tę cholerną fonię do TV via HDMI?

Jeszcze pytanko. Skoro GF 9500 nie potrafi wysłać dźwięku to po co dostałem taki mały kabelek dwupinowy -> taki jakim podłącza się np CDROM?
Sławek gdzie jesteś ?:( ;)
 
Ostatnia edycja:

valdi71

New member
MAM podobny problem - podłączę się zatem

Witam

Mam podobny problemik co "kojkoj",. choć nieco inną konfigurację, dlatego pozwolę sobie doczepić do tematu/wątku.

Otóż posiadam peceta który nie jest demonem prędkości, ale chcę go wykorzystać do netu i filmów z usb oraz z combo BLU-R. Komp posiada procek 3000 GHZ, płyta główna GIGABYTE GA-K8N51GMF-9 ze zintegrowanym dzwiękiem, i grafą, ale grafa aktualnie to GEFORCE 8400 GS z HDMI, 1,5 GB DDR RAM, dysk 120 GB,WI FI - ASMAGX, klawia i mycha bezprzewodowa.
Telewizor podłączony do kompa to LCD 42 LH 5000 - po HDMI.

Podobnie jak u "kojkoja" grafika gf 8400 GS posiada gniazdo HDMI i dodatkowy kabelek SPDFI, który należy podłączyć do płyty głównej z tym samym oznaczeniem, co powinno w rezultacie objawić się dzwiękiem a nie samym obrazem w TELEWIZORKU po HDMI. Wszędzie piszą że podłączenie tego kabelka daje dzwięk przez złącze HDMI w LCD-kach. PRZECIEŻ HDMI = OBRAZ + DZWIĘK. Nie wiem skąd opinie że nie można osiągnąć z peceta po HDMI DZWIĘKU. rozumiem, że nie da się poprzez przejściówkę z DVI/HDMI, ale HDMI/HDMI powinno to robić i robi u wielu bez problemów pod warunkiem podłączenia dodatkowego kabla pod odpowiednie złącze SPDFI w płycie głównej.

Oznaczenie tego dodatkowego kabelka z grafiki - przynajmniej u mnie to:
- jeden kabelek (czarny) ground, CZYLI UZIEMIENIE
- drugi kabelek (czerwony) oznaczony jako SPDFI

Oznaczenia pinów z wejścia dostępnego jako SPFI na płycie głównej to:

1 - power
2 - brak
3 - SPDFI
4 - SPDFII
5 - UZIEMIENIE
6 - UZIEMIENIE

Problem zaczyna się po podłączeniu kabelka z karty graficznej oznaczonego jako uziemienie (czarny) - ....po prostu komp sie nie uruchamia. Mignie tylko dioda power na przednim panelu kompa i ...NIC. Nie załączy się za cholerę ani na jednym ani na drugim pinie z płyty głównej tego gniazda przeznaczonego do uziemienia.

Podłączenie czerwonego kabelka nie objawia się takimi problemami, ale po uruchomieniu kompa i tak dzwięku nie ma.

Mam zainstalowanego windoiwsa 7, niestety nie pozwala mi on zainstalować dedykowanego sterownika pod zintegrowaną dzwiękówkę na płycie głównej - REALTEK...chociaż jest też przeznaczona do windy 7 !!!!! widzę zatem w systemie jakieś urządzenie cyfrowe audio, ale tylko MICROSOFTU.

Pomóżcie błagam, ale nie piszcie że sie nie da jak "sławekSS"..bo to musi zadziałać, chyba że mam coś padnięte...może złącze SPDFI na płycie głównej...może coś innego.

"sławekSS" - dalczego niby karta z HDMI nie poda dzwięku - podaj jakieś konkrety...dlaczego inni mają????

Pozdrawiam Wszystkich
valdi71
 

SławekSS

New member
Bez reklam
nie piszę, ze się nie da całkowicie. wszystko zależny od karty grafiki i sterowników do niej. W wyżej omawianym przypadku karta GF 9500(o ile się nie mylę) nie posiada wejścia spdif, dlatego nie umożliwia przesłania dźwięku.

Dodatkowo czytając to forum i nie tylko, prawie nikomu się nie udało przesłać dźwięku przez hdmi poprzez kartę grafiki. Zawsze były problemy, albo karta nie posiadała wejścia spdif.
 

valdi71

New member
MAM podobny problem - podłączę się zatem 2

Witaj sławekSS"

Nie wiem jak inne grafiki, ale moja GF 8400 GS - POSIADA KABELEK DODATKOWY SPDFI do podłączenia w płytę główną w piny odpowiednie za SPDFI.

Problem występuje po podłączeniu go do SPDFI w płycie głównej - dokładnie po podłączeniu kableka GND/uziemienia (czarny kabelek)
Jak pisałem wcześniej - kom sie nie włączy. Z samym podpiętym czerwonym kabelkiem SPDFI - włączy sie ale głosu NIET !!!!:cry:

Moze brak dzwięku to też wina Windowsa 7 który mam zainstalowany, bo nie mogę doinstalować dedykowanych przez GIGABYT-a sterków do zintegrowanej dzwiękówki REALTEK- a ????


Ktoś ma jakieś propozycje/porady?

Pozdro
valdi71
 

SławekSS

New member
Bez reklam
zainstaluj stery dedykowane do Win 7. Znajdziesz na stronie realteca.

Niepokoi fakt, ze nie mozesz właczyc kompa po podłączeniu kabelka spdif. Prawdopodobnie "gryza" sie masy.
 

pierwszy

Banned
audio po HDMI - rozwiązanie Palita
ww.palit.biz/main/faq_show.php?pc_cate=vga&id=101
może i na Waszych kartach jest taka możliwość?

edit:
w linku brakuje jednego "w" ;)
 

valdi71

New member
"pierwszy" rozwiązanie które podajesz może i sprawdzi się jak masz dodatkowe wyjście cyfrowe dzwięku w grafice....z tego co widzę w drugiej części artykułu. Natomiast pierwszy punkt artykułu...to nic innego jak to co opisywałem wcześniej....czyli podpięcie dodatkowego kabla z grafiki do płyty głównej....z tym że jak podłączę u siebie masę do płyty głównej z kabelka od grafiki SPDFI...komp sie nie załączy :( :( :(

Dodatkowego gniazda pod "dzwięk" nie mam w grafice....tylko dvi, d-sub i HDMI.

Dzięki jednak za szczere chęci.

KTOŚ MA INNY POMYSŁ ?

valdi71
 

valdi71

New member
brak rozwiązania :(

Witam ponownie

sławekSS....pomogły nieco instalki do realtek-a ...pobrane z ich strony...najnowsze siadły i widzę już w systemie "urządzenie" realtek-a.
Niestety głos po HDMI...nadal nie działa.

Ściągnąłem nawet instrukcjęmojego LCDka (lh 5000) i podłączyłem wg wskazań HDMI pod wejście nr 1 oraz dodatkowy kabel audio (jack/jack)...pod telewizor i wejście audio dla RVB...ale głosu NIET ...podczas podłączonego kabla HDMI.
O dziwo..... kiedy wyciągnę kabel HDMI z gniazda LCD....głos jest i odwrotnie...jak podłączę HDMI ...obraz jest...ale głos sie traci...nie ma go.
PODŁĄCZYŁEM wg wskazań instrukcji LG, bo można niby kablem RVB pod telewizor z karty grafiki + kabelek z audio do audio w telewizorku....I TU DZIAŁA WSZYSTKO GIT...JEST OBRAZ I JEST DZWIĘK !!!!

Można też podłączyć DIVI/HDMI pod gniazdo w LCD oznaczone nr 1 + ten sam kabel audio z kompa pod LCD w telewizorku, ale tu jest tak jak wyżej piszę...po podłączeniu kabelka audio jack/jack....głosu nie ma nadal, jak wyjmę HAMI z telewizora...to mam dzwięk ,ale ni ma obrazu.

KTOŚ MA JAKIŚ POMYSŁ ...dlaczego tak ????


POZDRO DLA wszystkich
valdi71
 

SławekSS

New member
Bez reklam
W telewizorach Sharp jest opcja wyboru dzwieku HDMI:
Wybierz „Cyfrowy” w
przypadku odbierania sygnału
dźwięku z terminala HDMI.
Wybierz „Analogowy” w
przypadku odbierania sygnału
dźwięku przez gniazdo typu
AUDIO jack.

Sprawdźcie w ustawieniach swoich telewizorów.
 

kojkoj

New member
No cóż. Nadal nie mam rozwiązania. Jeśli chodzi o połączenie JACK - JACK to na infolinii Sony mówią że mam wszystko dobrze i że powinienem zaprosić serwis, bo gniazdo JACKA może być uszkodzone w TV. :( Jeśli idzie o cyfrowe to na mojej karcie graf. jest jednak audio IN - jest + i - więc bez filozofii. Gorzej z wejściem na płycie (Gigabyte G31M-ES2C) tutaj są trzy piny nie bardzo oznakowane a mój kabelek ma dwa ;) Nie chcę czegoś zjarać. Jeśli ktoś podłączał pod taką płytę, to proszę o pomoc - jakieś zdjęcie albo opis jak to powinno wyglądać? Pozdrawiam
 

valdi71

New member
co do płyty - koj koja i oznaczeń SPDFI

"kojkoj" ....jeśli chodzi o płytę główną i oznaczenia dodatkowego złącza SPDFI...t owszystko znajdziesz/ściągniesz ze strony producenta gigabyte...INSTRUKCJA! Patrz strona 30 z instrukcji twojej płyty głównej...tu link...dodaj tylko odpowiedni przedrostek "http:/"...przed adresem: download1.gigabyte***/manual/motherboard_manual_ga-g31m-es2l%28es2c%29_e.pdf

1 - POWER (zasilanie - pierwszy od gniazda PCI..od wewnętrznej części płyty gł)

2 - SDFIO (sygnał - środkowy)
3 - GND (masa/ziemia - to ten od krańca płyty)

NAPISZ CO I JAK ...jeśli podłączysz..u mnie to gniazdo ma 5/6 pinów ..tylko jak pisałem wcześniej po podłączeniu kabelka SPDFI...z karty pod masę oznaczony GND...komp sie nie włączy :(

Pozdro

valdi71
 

kojkoj

New member
Thnx za linkę do instrukcji. Oczywiście napiszę jak coś zdziałam. Muszę mieć tylko wolną dłuższą chwilę aby dokładnie się przyjrzeć i zrobić to dobrze. Czyli mówisz że prawidłowo byłoby podłączyć czerwony do powera a czarny jako masa ? Ten sygnał ma zostać goły?
 

valdi71

New member
kabelki-podłączenie

"kojkoj" .....PODŁĄCZANIE....to zależy jakie masz oznaczenia dodatkowego kabelka SPDFI z karty graficznej. U mnie i o ile pamiętam u ciebie też jeden jest czerwony (SPDFI) a drugi czarny (GND=uziemienie/masa). Tak więc rozsądnie było by podłączyć zgodnie z oznaczeniami pinów na płycie SPDFI + SPDFI, a GND + GND.
Nie wiem niestety co z POWEREM...logika...czyt. stare myślenie podpowiada, żeby czerwony kabelek z grafy podpiąć do POWERA...ale to w tym przypadku chyba nie tak......ja tu kierowałbym się oznaczeniami dodatkowego kabelka (będą w instrukcji karty graficznej) i oznaczeniami pinów z głównej płyty czyli jak piszę wcześniej SPDFI + SPDFI, a GND + GND!!!
Jeśli się mylę niech mądrzejsi mnie poprawią, bo elektronikiem/elektrykiem...nie jestem :)

valdi71
 

kojkoj

New member
No właśnie .... :( Ja mam podobne wątpliwości. Kabelek mam jeden (podwójny - czerwony/czarny) - z jednej strony zakończony wejściem -mini kostką więc nie sposób się pomylić. Pasuje do karty graf. Na której oznaczenie jest (+) i (-). Co do płyty to mam te same wątpliwości.

- Co do instr. k.graf. to mój Palit GF 9500 GT pofatygował się z napisaniem aż instrukcji instalacji sterów (next ... next ... finish ... ;)
Nie chcę połączyć źle bo wiem czym takie rzeczy grożą a kompa właśnie wymieniłem ;) Muszę więc jeszcze pokopać w necie no i odwiedzać wątek. Może znajdzie się ktoś kto będzie na 100 % wiedział. pozdr.
 

kojkoj

New member
Hmmm ... naprawdę nikt nie pomoże ? Na innym forum znalazłem coś takiego "...
Zadziałało. Okazało się że jednak czerwony kabelekidzie pod GND a czarny na SPDIF DATA..."
 

valdi71

New member
działa - pisz więc co i jak albo podklej jakoś linka

Witam "kojkoj"
Widzę że dałeś rade...pisz więc jak dokładniej (oznaczenia i kolory kabli z grafy) i jak włączyłeś to w PINY NA PŁYCIE GŁÓWNEJ ( jak piny oznaczone masz to wiem, ale jak sie wpiąłeś do płyty głównej...do których pinów dokładnie?) Z tego co piszesz chyba zupełnie na odwrót niż oznaczenia kabli ?????

PODLINKUJ JAKOŚ ARTYKUŁ WG KTÓREGO PODŁĄCZAŁEŚ I ZADZIAŁAŁ ---PLEASE !!!!

VALDI71
 
Do góry