HDMI - HDMI a dzwięk

kojkoj

New member
Witam. Poczytałem na forum i wychodzi na to że niektórzy mają dzwięk przez HDMI inni nie . Czytam że nie każda grafka poda dzwięk przez złącze HDMI. Zamierzam zakupić kabel HDMI -> Sprzedający z allegro uprzedzał mnie że nie będzie dźwięku. :( Jak to jest naprawdę?? Zakładam nowy wątek bo gubię się w temacie. Na starym kompie miałem połączenie SCART -> SVIDEO + JACK i po kłopocie.
A teraz już nie wiem czy rzecz jest w kablu czy w karcie czy w jeszcze czymś innym.

Podam konfig. - grafka GF 9500 GT wyposażona w złącze HDMI i Sony V 4000?
Podpowie ktoś ?
 

kojkoj

New member
OKOK. Dzięki :) Czyli pozostanie mi puścić 3 X chinch - Jack dodatkowo.
Tylko chciałbym wiedzieć od czego to zależy ? Bo na forum można różne rzeczy przeczytać.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
kojkoj napisał:
OKOK. Dzięki :) Czyli pozostanie mi puścić 3 X chinch - Jack dodatkowo.
Tylko chciałbym wiedzieć od czego to zależy ? Bo na forum można różne rzeczy przeczytać.

Od dwóch rzeczy:
1) czy laptop wysyła oprócz obrazu także dźwięk po HDMI (różnie z tym bywa)
2) czy urządzenie docelowe (w tym przypadku tv) potrafi zdekodować dźwięk (w przypadku kodowania wielokanałowego rzadko który tv potrafi sobie z tym poradzić).
 

kojkoj

New member
Tak. Dziękuję. Tylko że nie mam lapka a PC. Dostałem w komplecie kabelek (po lekturze forum ;) może to być SPDIF- ;) Czy jeśli jakimś cudem połączyłbym tym kabelkiem płytę z grafką to miałbym dźwięk bez dodatkowego kabla ? W TV jest ustawienie w HMDI skąd pobierać dźwięk - (PC audio (jack) lub HDMI 3)
 

SławekSS

New member
Bez reklam
kojkoj napisał:
Czy jeśli jakimś cudem połączyłbym tym kabelkiem płytę z grafką to miałbym dźwięk bez dodatkowego kabla ?
tak, pod warunkiem, ze wypowiesz odpowiednie zaklecie. Ale najpierw musisz ukończyc Hogwart (Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) :D
 

kojkoj

New member
SławekSS napisał:
tak, pod warunkiem, ze wypowiesz odpowiednie zaklecie. Ale najpierw musisz ukończyc Hogwart (Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) :D

;) Rozumiem że sobie jaja ze mnie robisz, ale naprawdę nie mam pojęcia jak to stworzyć. Czytam ze u niektórych dzwięk po HDMI idzie i dlatego pytam jak to zrobić?! Czyli mam uznać że jedyne rozwiązanie to dodatkowy kabel JACK - JACK ? :(
 

SławekSS

New member
Bez reklam
Owszem , żartuje :) choc nie do końca.
Ta karta nie ma mozliwosci przesyłania dzwieku po hdmi. Niezaleznie jaka płyta główna, jaki procek i reszta komponentów. dlatego, tylko cud lub zaklęcie pomoże.

masz kilka sposobów na dzwiek.
1. wymienic karte grafiki
2. zostawic karte grafiki a dzwiek podłaczyc analogowo do tv kablem jack-jack
3. jak pkt 2, z tym, że dzwiek podłączyc kablem spdif (ale czy tv obsłuzy takie podłączenie i zdekoduje dzwiek?)
4. podłączyc tak jak ja swego czasu. Obraz hdmi do tv, a dźwięk spdif coaxial do dekoderów w aplitunerze.
 

kojkoj

New member
No i super dzięki :) Teraz wszystko wiem. Chodziło mi właśnie o to aby ktoś odniósł się do tej konkretnej karty. Tak więc w moim przypadku zostaje JACK - JACK. Mam jeszcze stary kabelek S-video+jack - SCART - z tego scarta chyb a jacka zrobię ;)
pozdro, Dzięki
 

kojkoj

New member
Tiaaaa. Wszystko wiem ;) Podłączyłem JACK - JACK i nic. Dzwieku ni ma. Podłączone do HDMI 3 i cisza :( Podpowie ktoś ?
 

SławekSS

New member
Bez reklam
samo podłączenie nic nie da, trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować zarówno tv jak i PC.
Nie wystarczy włożyć bułkę do buzi aby ja zjeść, trzeba jeszcze pogryźć zębami i połknąć.
 

kojkoj

New member
SławekSS napisał:
samo podłączenie nic nie da, trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować zarówno tv jak i PC.
Nie wystarczy włożyć bułkę do buzi aby ja zjeść, trzeba jeszcze pogryźć zębami i połknąć.
No staram się oczywiście kombinować w ustawieniach - tylko gdy w dwóch urządzeniach trzeba konfiguracji kombinacji staje się więcej. W TV ustawiam (AUDIO PC) na HDMI3 - pod nim mam podpiętego kompa - ale próbowałem też to audio ustawić na PC i też nic a w kompie nie mam pojęcia co trzeba ustawić - w ustawieniach Reaeltek'a nie widać nic ciekawego. :( Kończą mi się pomysły z utęsknieniem czekam na podpowiedź ;)
 
Ostatnia edycja:

SławekSS

New member
Bez reklam
No, przynajmniej wiemy, ze dzwiek masz na płycie i na kościach realteka. To juz cos.
Tu dzwiek ustawiasz jako analogowy 2.0.
popatrzymy teraz na Twój tv. co to było? a, Sony V4000.

no i jasne. realteka łączysz z gniazdem audio przy porcie hdmi2 a karte graficzna kablem dvi-hdmi do portu hdmi2.
 
Ostatnia edycja:

kojkoj

New member
Hmmm. Podłączyłem do HDMI 3 bo tak mi jakoś wynikało z instrukcji że wejście AUDIO PC powinno cykać z HDMI 3 , ale of coz spróbuję. Dzięki.
AAA i kabel mam HDMI - HDMI .
"Tu dzwiek ustawiasz jako analogowy 2.0." - możesz coś doprecyzować ? ;)
 
Ostatnia edycja:

SławekSS

New member
Bez reklam
realtek:
ilość głosników 2,0 ( nie 2+3 lfe, 2,1;3,0 itp. musi byc 2,0) dlatego, ze tv przyjmuje analogowo tylko dwiek stereo.
analogowo,bo cyfrowo idzie poprzez spdif(toslink, albo coaxial).

telewizor:
hdmi3 jest z boku(chyba) i do niego nie jest przyporządkowane żadne wejście audio. tak samo hdmi1. Ponizej wejscia hdmi3 jest wejscie analogowe AV3 i nie jest przypisane do żadnego hdmi.

aha, załozyłem, ze tv jest 40" bo nie raczyłeś napisać.
 

kojkoj

New member
Sorry. TV jest 32 cale. HDMI 3 nie ma z boku. Mam chyba dokładnie tak jak

wszystkie trzy są obok siebie. Głośniki w ust. reaelteka mam ustawione 2 CH.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
no to musze sciagnąc instrukcje obsługi od 32 cale.

video podłaczasz do gniazda hdmi3 a dzwiek do gniazda audio pod -obok gniazda hdmi3(tego obok 15 pinowego d-sub).
dodatkowo musisz w menu ustawić (przypisać) to wejscie audio do wejscia hdmi3.
musi działac.
 
Ostatnia edycja:

kojkoj

New member
No i sprawdziłem jeszcze raz dla pewności i dokładnie tak jest a dzwięku jak nie było tak nie ma :( Może jeszcze jakaś konfiguracja karty dzwiękowej ? albo inne stery? Masz Kolego jeszcze jakiś pomysł ?
 

SławekSS

New member
Bez reklam
a w ogóle to masz jakis dzwiek na wyjsciu karty? moze podłącz tam jakies głosniki i zobacz czy gra.
podacz tez jakies samograja do tv i zobacz czy wtedy bedzie jakikolwiek dzwiek(obrazu nie bedzie, ale dzwiek powinien).
 

kojkoj

New member
Dzwięk na wyjściu jest na słuchawkach lub głośnikach. A do TV nie bardzo mam co podłączyć. Spróbuję kamerę ale ona chyba ma chinch.

No to sprawdziłem kabel - jest dobry bo głośnik gra. Pozostaje coś jeszcze do sprawdzenia? ustawienia ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry