hdmi czy d sub

syldorf

New member
Jak podłączyć lepiej TV do PC , przez HDMI czy d sub , czy jakosc jest ta sama? chce podłączyć to przewodem 10 a może nawet 15 metrowym czy strace sygnał?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Teoretycznie HDMI powinno zapewnić lepszą jakość w każdej sytuacji (w praktyce wszystko rozbija się o implementację i jakość przewodu, a właściwie częsty jej brak). Przy 15 metrach tańsze przewody HDMI mają problemy z transmisją full HD, ale reguły nie ma (tzn. drogie na 99,9% prześlą, ale pytanie, czy chcesz płacić 600PLN i więcej za przewód HDMI).
 

PopaY

New member
Bez reklam
A ja tam różnicy nie widzę. Podłączam zarówno HDMI jak i D-SUB i dla mnie obraz jest identyczny (oba sposoby dla rozdz. 1920x1080 żeby nie było ;) ).
 

ivf

New member
tak długiego nie bierz D-sub. mniejsze ryzyko z HDMI. D-sub przesyła sygnał analogowy, dużo bardziej narażony na straty przy dużych długościach.
 

ivf

New member
5m to jeszcze nie jest jeszcze taka duża odległość.. bardzo uśredniając temat można by powiedzieć, że 5m jest taką wartością graniczną.. powyżej tej wartości lepiej uważać na kabel, szczególnie taki, który przesyła sygnał analogowy
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Należy też wziąść pod uwagę to, iz 10...15-o metrowy przewód D-SUB o jakiejś minimalnej jakości, swoje też będzie kosztował...

Ja bym brał HDMI. I to nie taki za 600 PLN, a za 60. Ino przy tej długości to już tylko z mozliwością zwrotu, jeśli nie zadziała.
 

adam001

New member
Witam !
TV Panasonic TH-37PV80PA + 15 m. kabel VGA + splitter ( chyba tak sie to nazywa )
koszty :
kabel 32 zł
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=575804272
splitter 20 zł
aukcja już zamknięta, więc nie podam linku
ale jeszcze czasami są na allegro
i filmy z kompa ok'
obraz bardzo ładny, nic się nie tnie
więc po co przepłacać za kabel HD
za 600 zł. kupisz nagrywarke HD, a za 300 zł. DVD HD
i jeszcze jedno, kabel d-sub wcale nie musi być tylko analogiem
przykład :
http://www.allegro.pl/item590969269_vga_d_sub_3m_qxga_full_hd_do_monitora_lodz.html#gallery

Pozdrawiam !
Adam
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
obraz bardzo ładny nie oznacza żylety ;) musiałbyś jednocześnie podłączyć tego samego kompa innym, krótszym kablem żeby zobaczyć czy nie ma różnic. przy małych rozdzielczościach nie powinno być problemu, przy FullHD nie sądzę żeby obraz nadal był tak samo wyrazisty.. tak więc dodatkowym czynnikiem wyboru będzie rozdzielczość jaką chcemy wykorzystać. reasumując - wszystko przemawia za kablem HDMI, takim za 50-100zł z możliwością zwrotu ;) (ja mam 10m za 50zł i jest super, nawet FullHD przesyła bez problemu)
 

adam001

New member
ivf o czym ty gadasz !
filmy w divx to marny materiał, więc co to za żyleta
tak sprawdzałem na kablu 1,5 m. i nie ma różnicy 15 m. kabel vga + splitter
widze ze jesteś mocno ukierunkowany na HDMI
 

ivf

New member
nic tylko pogratulować ;) w końcu ktoś pisze pozytywnie o analogach. jako zadowolony użytkownik napisz więc jeśli możesz czy obsługa dwóch wyświetlaczy jednocześnie nie wpływa na jakość obrazu i czy ten długi kabel ma jakieś sąsiedztwo innych kabli (jeśli tak to jakich i na jak długim odcinku). no i jaką używasz kartę graficzną, bo jak dotąd nie sądziłem, że jakaś karta wysyła jednym złączem tak mocny sygnał, żeby nie było strat.. analogowy sygnał jest bardziej narażony na straty niż cyfrowy, także na wpływ sąsiadujących urządzeń i kabli.

oczywiście znajdą się osoby, które powiedziałyby, że nie widzisz różnic w obrazie na krótkim i długim kablu D-sub bo na obu kablach obraz jest równie marny, natomiast przez HDMI byłby lepszy i zobaczyłbyś różnicę

ja do takich osób nie należę i nie sugerowałem nic takiego. nie jestem nijak ukierunkowany, ani na cyfrowe ani analogowe sygnały, opisuję tylko znaną mi rzeczywistość. nie ma reguły, podczas problemów z kablami HDMI polecałem kable D-sub i było marudzenie, teraz polecam kabel HDMI i jest marudzenie.. weż tu człowieku dogodź ;) co więcej, czasami producenci mają nawet tak skaszanioną obsługę złącza HDMI, że obraz przez D-sub jest lepszy, ale nie o tym tu mowa.

opisuję tylko fakty znane z doświadczenia własnego i innych użytkowników. czyli raz jeszcze - większa szansa jest na zakup nie spełniającego oczekiwań 15 metrowego kabla D-sub niż HDMI. o to mi tylko chodziło ;)

równie dobrze mogę napisać jak Ty - że jesteś mocno ukierunkowany na D-sub bo taki posiadasz i z takiego korzystasz. nie tędy droga..

p.s.
co to jest DVD HD? (zakładając, że nie jest to HD-DVD bo jeśli jest to znaczy, że jestem w błędzie i nie znam zalet takiego zakupu.. ale to już inny temat..)
i o co chodzi z tym sygnałem cyfrowym przez D-sub? to, że samo złącze mogłoby być wykorzystane jakkolwiek (czyli teoretycznie można przesyłać nim każdy rodzaj sygnału) ma się nijak do tematu czyli standardów stosowanych w kartach graficznych.. a tam sygnał jest zawsze w postaci RGB
 

adam001

New member
Dobra koniec kropka
Ty masz swoje doświadczenia ja mam swoje, i niech tak pozostanie
Skoro w nowych TV jest gniazdo PC, to do czegoś ono służy
Pozdrawiam !
Adam
 

PopaY

New member
Bez reklam
ivf napisał:
opisuję tylko fakty znane z doświadczenia własnego i innych użytkowników. czyli raz jeszcze - większa szansa jest na zakup nie spełniającego oczekiwań 15 metrowego kabla D-sub niż HDMI. o to mi tylko chodziło ;)
Właśnie sobie dla "jaj" potestowaliśmy z kolegami ze Sferisa 11 przewodów D-SUB o długości od 10 do 20m z moim telewizorem. Na żadnym nie było utraty sygnału, nawet jak się przewodami kręciło itp. Działały idealnie. Nie piszę tego dlatego, że właśnie teraz specjalnie przetestowałem przewody by podważyć Twoją "dziwną" teorię z cytatu powyżej, ale po to by Ci uświadomić, że wypisujesz głupoty :p
 

Prosument

New member
@adam001
A potrafisz przez d-sub ustawić odświeżanie inne niż 60Hz przy 1920x1080?Bo jeżeli nie a wszyscy wiemy że nie to nie pisz bzdur typu "nic sie nie tnie" bo to fizycznie niemożliwe żeby film 25 klatek wyświetlić na telewizorze z odświeżaniem 60Hz bez juddera.A zareczam że zjawisko okropnie wygląda.Przy połączeniu cyfrowym tego problemu nie ma bo mozna ustawić 1080p50Hz.

PS.Zaznaczam że przewód d-sub 10m miałem dwa dni z możliwością zwrotu.Walczyłem z nim przez całe dwa dni ale judder był nie do zaakceptowania.Przy 1920x1080 różnic w jakości i ostrości obrazu praktycznie nie zauważyłem.
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
PopaY napisał:
Właśnie sobie dla "jaj" potestowaliśmy z kolegami ze Sferisa 11 przewodów D-SUB o długości od 10 do 20m z moim telewizorem. Na żadnym nie było utraty sygnału, nawet jak się przewodami kręciło itp. Działały idealnie. Nie piszę tego dlatego, że właśnie teraz specjalnie przetestowałem przewody by podważyć Twoją "dziwną" teorię z cytatu powyżej, ale po to by Ci uświadomić, że wypisujesz głupoty :p
z całym szacunkiem, to że przetestowane przewody (nawet wszystkie) działały poprawnie nie podważa jeszcze mojej wypowiedzi, chyba, że czegoś nie zrozumiałeś ;)

co więcej, dzięki moim wypocinom skłoniłeś się do testu (miałeś możliwości, których w innym przypadku zapewne byś nie wykorzystał) i potwierdziłeś, że wszystkie przewody działały poprawnie, przyda się to przyszłym czytającym. z tego być może wynika, że dzisiejsze karty graficzne przesyłają już wystarczająco mocny sygnał analogowy. zapewniam Cię, że tak kiedyś nie było, nawet przewody 2m+ potrafiły psuć obraz na starszych kartach..

ja naprawdę nie staram się dyskredytować sygnału analogowego, do którego wielekrotnie już (nawet tu) namawiałem ;)

gwoli ścisłości napisz jeszcze czy testowałeś kable na PC czy laptopie. ciekawi mnie bardzo czy karty laptopowe wysyłają słabszy sygnał niż karty w PC.. póki ktoś tego nie przetestuje długim kablem, będzie to tylko domysłem..

@adam001, obecność gniazda PC w TV również nie sugeruje niczego. idąc tym krokiem dojdziemy do wniosku, że skoro w TV jest gniazdo S-video oraz takie samo jest w karcie graficznej, to po dodaniu fragmentu z instrukcji karty, że jest to wyjście telewizyjne - wynik logicznego myślenia nasuwa się sam, a kieruje na manowce.. ;)

dzisiejsze instrukcje telewizorów na równi traktują oba złącza (HDMI i D-sub) do podłączania komputera, instrukcje jeszcze sprzed roku/dwóch nie zalecały połączenia komputera złączem HDMI, producenci mieli jeszcze za dużo problemów z poprawną obsługą tych złącz przy różnych rozdzielczościach, ze złączem D-sub nigdy takich problemów nie było

reasumując temat - sygnały analogowe zawsze były, są i niestety będą bardziej podatne na straty spowodowane ułomnością urządzeń/mediów przesyłających (długość i jakość wykonania kabli, obecność zakłócających urządzeń sąsiadujących) niż sygnały cyfrowe. to jest fakt! dlatego pogrubione w mojej poprzedniej wypowiedzi stwierdzenie jest wg mnie niepodważalne :mrgreen: jednak miło mi, że kogoś skłoniło to do testów ;)
 
Do góry