HDMI-CEC bez HDMI THROUGH - Onkyo

radeqs

New member
Witam,
Mam pytanie: czy wie ktoś jak wyłączyć HDMI PASSTHROUGH przy załączonym RIHD (HDMI-CEC)? Czy jest to możliwe? Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu pilotem od telewizora nie mógłbym regulować głośności na załączonym amplitunerze jednocześnie oczekując od niego, że jak wyłączę amplituner pilotem, to nie będzie wsuwał kilkunastu Wat prądu. W konfiguracji HDMI, jak aktywuje RIHD (HDMI-CEC) to HDMI-PASSTHROUGH ustawia się na auto i nie można go deaktywować.

Z góry dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam
 

Ethar

New member
HDMI Passthrough musi być włączone z jednego powodu. HDMI CEC potrafi sterować urządzeniami, które są na wejściu i wyjściu więc elektronika odpowiedzialna za HDMI musi być włączona - to chyba jasne. W szczególności, że komendy CEC są przesyłane właśnie przez HDMI. To chyba jasne. :)
 

radeqs

New member
HDMI Passthrough musi być włączone z jednego powodu. HDMI CEC potrafi sterować urządzeniami, które są na wejściu i wyjściu więc elektronika odpowiedzialna za HDMI musi być włączona - to chyba jasne. W szczególności, że komendy CEC są przesyłane właśnie przez HDMI. To chyba jasne. :)

I tego się właśnie obawiałem ;) Problem jest jedynie taki, że nawet gdy wyłączę pilotem telewizor i wszystkie źródła obrazu (blue ray, kablówka itp) na amplitunerze nadal będzie załączone HDMI passthrough. Jedyna możliwość oszczędzenia tych kilkunastu WAT (i emisji CO2 do atmosfery ;) ) to wyłączenie amplitunera na listwie zasilającej.
Szkoda po prostu, że nie ma możliwośći wyłączenia passthrough z pilota jednym przyciskiem (np. osobnym przyciskiem power).
 
Ostatnia edycja:

Ethar

New member
Nie wiem jaki masz model amplitunera Onkyo, ale w nowszych z tego co słyszałem zużycie energii jest śladowe, gdy przez HDMI nic nie jest przesyłane. Tylko w przypadku faktycznego korzystania z passthrough zużycie wzrasta.
 

radeqs

New member
Mam 609. Wg testu który robił Blackninja 609 wsuwa chyba 17 wat niezależnie czy ma coś na wejściu i czy ma coś na wyjściu...
-----------------
EDIT:
Cytat z testu:
"Jeżeli wystarczy nam dźwięk z telewizora włączamy funkcję HDMI THROUGH i amplituner w standby zużywa 18watt. PAMIĘTAJMY jednak, że te 18watt wciąga cały czas nawet gdy mamy wyłączoną nkę i telewizor. Przy oglądaniu telewizji 7godzin dziennie lepiej z tej funkcji zrezygnować i włączać amplituner do oglądania TV."
 

Ethar

New member
No to najwyraźniej źle słyszałem. :D
Osobiście nie korzystam z tej funkcji, mówię o HDMI PassThrough, więc nie jest to moim zmartwieniem. :)
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Można rozwiązać to inaczej, zamieniasz wszystkie piloty na jeden uniwersalny obsługujący makra i w wtedy pilotem wybierasz np. tryb tv + ampli i z automatu włącza się np. tv, dekoder i ampli, ustawiają się odpowiednie wejścia i konfiguracja przycisków na pilocie.
Polecam to rozwiązanie, obecnie zamiast 5-ciu pilotów mam jeden i nawet żona bez problemu radzi sobie ze sprzętem. Żadne kombinowanie z hdmi-cec nie zastąpi tej wygody przy kilku urządzeniach.
 

Ethar

New member
Oczywiście, że inteligenty pilot jest lepszy, bo HDMI CEC obsługuje tylko standardowe funkcje.
Tyle, że pilot to dodatkowy koszt, no chyba, że ktoś ma amplituner z wyższej półki, które w zestawie mają taki pilot.
 

radeqs

New member
Można rozwiązać to inaczej, zamieniasz wszystkie piloty na jeden uniwersalny obsługujący makra i w wtedy pilotem wybierasz np. tryb tv + ampli i z automatu włącza się np. tv, dekoder i ampli, ustawiają się odpowiednie wejścia i konfiguracja przycisków na pilocie.
Polecam to rozwiązanie, obecnie zamiast 5-ciu pilotów mam jeden i nawet żona bez problemu radzi sobie ze sprzętem. Żadne kombinowanie z hdmi-cec nie zastąpi tej wygody przy kilku urządzeniach.
Jak będzie model pilota, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie funkcje pilotów do:
- telewizora LED samsung
- onkyo 609
- adb 5830CDX z Vectry
- blueray samsung
i będzie miał do tego podświetlane przyciski to w sumie byłoby to jakieś rozwiązanie moich wątpliwości... Znacie taki model pilota? Jak nie będzie kosztował majątku to chyba byłbym gotów go kupić.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Co ma piernik do wiatraka?
Uniwersalny pilot nie zmniejszy poboru prądu w trybie standby HDMI Pass Through...
Moim zdaniem Onkyo nie popisało się z tym poborem prądu w standby...

dragon79 przeczytaj dokładnie treść pierwszego postu w tym temacie -> "...jak wyłączyć HDMI PASSTHROUGH przy załączonym RIHD (HDMI-CEC)..."

Jak będzie model pilota, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie funkcje pilotów do:
- telewizora LED samsung
- onkyo 609
- adb 5830CDX z Vectry
- blueray samsung
i będzie miał do tego podświetlane przyciski to w sumie byłoby to jakieś rozwiązanie moich wątpliwości... Znacie taki model pilota? Jak nie będzie kosztował majątku to chyba byłbym gotów go kupić.

Polecam serię Logitech Harmony, mam taki jak w podpisie, można go zmusić do obsługi praktycznie każdego urządzenia z podczerwienią, jakby nawet urządzenia nie było w bazie to posiada tryb uczenia z oryginalnego pilota. Obsługuje wszystkie moje urządzenia poza ps3, które wymaga pilota na bluetooth.
 

radeqs

New member
Polecam serię Logitech Harmony, mam taki jak w podpisie, można go zmusić do obsługi praktycznie każdego urządzenia z podczerwienią, jakby nawet urządzenia nie było w bazie to posiada tryb uczenia z oryginalnego pilota. Obsługuje wszystkie moje urządzenia poza ps3, które wymaga pilota na bluetooth.
Dzięki za trop. Będę go musiał sprawdzić :)

Pozdrawiam
 

ernet

Active member
Bez reklam
Można rozwiązać to inaczej, zamieniasz wszystkie piloty na jeden uniwersalny obsługujący makra i w wtedy pilotem wybierasz np. tryb tv + ampli i z automatu włącza się np. tv, dekoder i ampli, ustawiają się odpowiednie wejścia i konfiguracja przycisków na pilocie.
Polecam to rozwiązanie, obecnie zamiast 5-ciu pilotów mam jeden i nawet żona bez problemu radzi sobie ze sprzętem. Żadne kombinowanie z hdmi-cec nie zastąpi tej wygody przy kilku urządzeniach.


OT. Potwierdzam. Logitech działa rewelacyjnie. Jeden (poszczególny ) przycik wystarczy aby obsłużyc kilka(naście) róznych opcji.
 

Ethar

New member
Wyższe modele Onkyo mają też inteligentne, programowalne piltoty z podświetlaniem przycisków. Chyba od wersji TX-NR709 lub TX-NR809, ale głowy nie dam. Przy czym można je kupić także osobno. To tak gwoli informacji, jakbyś chciał pozostać przy Onkyo. :)
 

dragon79

Member
dragon79 przeczytaj dokładnie treść pierwszego postu w tym temacie -> "...jak wyłączyć HDMI PASSTHROUGH przy załączonym RIHD (HDMI-CEC)..."

Czytałem wcześniej i na ten temat odpowiedź już padła: nie da się przy włączonym HDMI-CEC wyłączyć standby HDMI Pass Through

Polecam serię Logitech Harmony [...]

To prawda, seria Logitech Harmony to w tej chwili najciekawszy sprzęt z kategorii pilotów programowalnych. Harmony One to model bardzo zaawansowany i drogi głównie ze względu na dotykowy kolorowy ekran i sterowanie aż 15 urządzeniami, ale równie godne polecenia są modele z troszkę niższej półki jak Harmony 600 (od 650 różni go tylko cz-b wyświetlacz, steruje 5 urządzeniami) czy nawet 300 (bez wyświetlacza, steruje 4 urządzeniami).
 

radeqs

New member
Wybór padł na logitech Harmony 650, a Harmony 300 kupiłem teściowi na prezent na święta - też pozbędzie się 3 pilotów :)
PS. Wie ktoś może o ile krócej będzie działał Harmony 650 w stosunku do Harmony 600 na jednym komplecie baterii?
 

MAJSTER1975

New member
Cec

Cześć wszystkim,

Mam problem z funkcją CEC , który powstał po zmianie dekodera tv ( przesyłam zdjęcia aby m Pan zerknąć jakie ustawienia mam obecnie ).

Przy starym dekoderze miałem tak że amplituner Marantz włączał się tylko z pilota od amplitunera ( i to mi pasowało ).

Natomiast po zmianie dekodera troszkę się do wszystko rozjechało

Chciałbym, tak jak już napisałem wyżej aby Marantz włączał się tylko i wyłącznie z pilota dedykowanego do amplitunera.
Tymczasem mam tak że jak włączę amplituner z pilota dedykowanego ( przy włączonym dekoderze tv ) to amplituner wyłącza automatycznie dekoder od tv i odwrotnie przy wyłączeniu amplitunera włącza on dekoder od tv.

Zanim włączyłem po raz pierwszy, przy nowym dekoderze, amplituner miałem taki układ, że pilot od dekodera włączał dekoder i automatycznie wyłączał i wyłączał również tv ( i to mi pasowało )mam dwa piloty – od dekodera i tv ponieważ mojego pilota od LG nie może, póki co ze względu na zbyt zaawansowany dekoder, być z nim sparowany.

Muszę również nadmienić, że przed pierwszym uruchomieniem amplitunera na nowym dekoderze miałem również włączoną w ustawieniach TV funkcję AUTO POWER SYNC. Niestety musiałem ją wyłączyć bowiem pozostawienie jej włączonej powodowało, że przy wyłączeniu marantza wyłączał się również tv i dekoder.

Reasumując dążę do tego , tak jak już pisałem wyżej, aby pilot od dekodera włączał i wyłączał dekoder ale również tv i aby amplituner włączany i wyłączany był tylko i wyłącznie z pilota dedykowanego. Tv z Marantzem mam podłączony HDMI do wejścia ARC.

Funkcji CEC jako takiej w ustawieniach Marantza nie mam. Gdy ustawiam sterowanie HDMI na wyłącz to nadal amplituner przy włączeniu wyłącza dekoder tv a przy wyłączeniu amplitunera dekoder tv automatycznie się włącza.

Jestem niestety laikiem technicznym i kompletnie nie umiem sobie z tym poradzić
 

Attachments

  • AMPLITUNER.jpg
    AMPLITUNER.jpg
    558,2 KB · Wyś: 28
  • DEKODER ADB.jpg
    DEKODER ADB.jpg
    652,8 KB · Wyś: 28
  • TV.jpg
    TV.jpg
    551,2 KB · Wyś: 21

Arek

Member
Nie chcę zakładać nowego wątku, a mam pytanie o funkcję passtrough.

Jeszcze mam ampli z hdmi 1.4 (onkyo 929) i zastanawiam się co znaczy w instrukcji zwrot :'4K passtrough kompatybilne urządzeni'a , czy ktoś może mi wytłumaczyć?

Czy jeśli podłączę odtwarzacz Himedia Q10 pro kablem hdmi hidhspeed do amplitunera na wejściu np BD/DVD i wypuszczę z ampli kablem highspped na TV 4k to przez ampli przejdzie pełny obraz 4k ? Wiem, że w tamtych czasach (2013) wszyscy czekali na pełne 2.0 w amplitunerach a producenci tylko mydlili oczy hałsami "4k ready" , jak to jest w praktyce?
 

Arek

Member
Znalazłem post z 2014r z forum AVS : " It depends on the source. If your 4K source is 4k@ 30p or below, any current AVR with 4K pass-through is fine. Most 4K video will probably be 4K @24p. Only PCs require higher frame rate.


You only need HDMI 2.0 if your source is 4K @60p or anything over 4K@30p.

No to wszystko jasne. Ciekawi mnie tylko jak zachowa się ampli gdy sygnał wyjściowy będzie 4k 60p, czy zrobi downgrade czy w ogóle nie wyświetli materiału... jakie macie doświadczenia?
 
Do góry