HDD czy miniDV?? Za i przeciw ...

Spirit

New member
Witam. Przymierzam się do zakupu kamerki, mój wybór padł na kamerkę Canon HV 20 ale jeszcze jej nie kupiłem gdyż zastanawiam się jeszcze na jakąś kamerką z HDD. I teraz chciałbym się się dowiedzieć jakie są wady i zalety kasetek a jakie twardzieli. Myśl o HDD mocno weszła mi do głowy z tego względu że nie będę musiał myśleć o kasetach (nagranie po 5 godzin albo i więcej) i tutaj nikt mnie nie przekona że jak mi zabraknie twardego na urlopie to nie będę miał na czym nagrywać, bo takie nagranie dłuższe niż 2 godziny jest po prostu nudne i kręcę tylko najważniejsze momenty obrabiam wypalam na płytę i leży. Po drugie właśnie jak wygląda obróbka filmów z HDD, wiem że są jakieś trudności z tym ale dokładnie nie czaje na czym one polegają, czy jakiś łaskawy użytkownik tego forum może to w jakiś fajny sposób przedstawić tak na chłopski rozum gdyż jestem początkujący w tych sprawach. Powiem tylko że skupiam się na tylko na dwóch programach do obróbki mianowicie Pinnacle Studio 10.7 bo taką posiadam wersję lub też Adobe Premiere Elements 3.0.

Co do kamery to na pewno musi być HD bo to już przyszłość i będę ją używał tylko do nagrań ze wspomnianego urlopu, do nagrań z domowych imprez i do kręcenia krótkich 5-10 minutowych filmików z akcji ASG gdyż tym się zajmuję.

Proszę tylko o poważne podejście do sprawy bo nie małe pieniądze idą na sprzęt i chcę być naprawdę zadowolony. Bedę bardzo wdzięczny o jakie kolwiek pomocne odpowiedzi i sugestie najlepiej w formie:

Wady:
-
-
-

Zalety:
+
+
+

Pozdrawiam!
 

mobor

Banned
Powinienies raczej zapytac o kompresje niż o nośnik

AVCHD - gorsza jakosc obrazu (w stosunku do HDV), wymaga mocniejszego komputera do obróbki

HDD
+ wygoda
+ pojemność

Kasetka
+ koszt (!!!!)
+ dostępność


HDD
- stosunkowo wysoka awaryjność (w wypadku uszkodzenia- lecą wszystkie dane, w wypadku uszkodzenia kasetki-najczęsciej miejscowego- reszta materiału jest do odzyskania)
- brak możliwości wymiany na inny nośnik

Kasetka
- megnetomechaniczny sposób zapisu (konieczne przewijanie itp)


PRZYSZŁOŚĆ

.... należy do pamięci FLASH - bezdyskusyjnie !!
Za ok 5 lat wiekszosc kamer korzystac bedzie wyłącznie z nośników półprzewodnikowych FLASH które po zapisaniu łatwo bedzie mozna odtworzyć w komputerze, nagrywarce HD czy...bezposrednio w telewizorze. Warunek - koszt 1 GB w krzemie musi spaść do poziomu 1zł
 

mzdral

New member
Kamera HDD czy miniDV

Odpowiem w ten sposób. Od roku użytkuję kamerkę Sony na miniDV. W momencie kiedy ją kupowałem nie oferowano kamer HDV z dyskami twardymi. Tak więc wielkiego wyboru nie miałem. Wprawdzie kiedy się pojawiły myślałem o zmianie, ale dałem sobie spokój po pierwszych recenzjach które zwracały uwagę na gorszą jakość AVCHD. To co dla kamer z HDD jest zaletą a więc pojemność może okazać się również wadą. Miałem ten problem z aparatem kiedy na wakacjach robiłem zdjęcia, nagle się okazało że 1GB karta jest już pełna, a nie miałem możliwości zrzucenia materiału. Przy kasetkach sprawa jest prosta - 60min nagrania. Na mniej więcej tyle czasu starcza również bateria. Sprawa więc jest prosta. Mozesz mi wierzyć lub nie ale z całego materiału który będziesz kręcić część rzeczy wyrzucisz do śmieci, bo albo będą dłużyzny, albo zbyt krótkie ujęcia, problemy z ostrzeniem, ujęciem czy światłem. Na dzień dzisiejszy nie wziąłbym kamery z HDD, choć na pewno jest poręczniejsza, ale zapewne i cięższa. Filmy obrabiam w Pinnacle Studio, z tym że przerabiam na wersję PAL - wymóg odtwarzaczy DVD. W HD tylko do pojedynczych plików na komputer. Podobnie jak Ty uznałem że HD to przyszłość i zakup był podyktowany kręceniem moich pociech pod kątem stworzenia swego rodzaju "albumu".
 

dnc

Moderator
VIP
Ja jeszcze dodam kilka minusów miniDV:

- Zapis na taśmie magnetycznej
- Często trzeba czyścić głowice
- Przy częstym użytkowaniu możliwe zużycie głowicy. Koszt naprawy dorównuje cenie nowej kamery
- Długi czas zgrywania materiału. 1:1
- Zużycie taśmy magnetycznej jeśli kupuje się najtańsze.

Kupiłek kamerę miniDV i takie problemy mnie spotkały, więc to był na pewno pierwszy i ostatni raz. W tej chwili moim zdaniem albo lepiej kupić kamerę z HDD, albo poczekać aż stanieją Flashe i zakładać je będą jako pamięci masowe.
 

mobor

Banned
czesto czyscic glowice?

bez przesady. Wystarczy stosowac porzadne tasmy, nie kłąsc ich byle gdzie (np na stole z którego kurz pozniej trafia do kamery)
takich zasad jest kilka. Ich przestrzeganie jednak GWARANTUJE wieloletnią bezawaryjną pracę kamery... No chyba że się kupiło szmelc lub miało się pecha. Równie dobrze mozna kupic kamere w któej po miesiacu padnie HDD ...
Czas zycia glowic wizyjnych DV szacuje się na ok 1500-2000 godzin...
Czysci sie głowice co ok 1000 godzi- jesli potrzeba

Czy to często ? Bez jaj
Chyba ze ktos nie dba o sprzęt
 
Ostatnia edycja:

Spirit

New member
Witam. Czy we wszystkich kamerach z HDD format zapisu czy też kompresji to AVCHD ?? Bo z tego co wyczytałem to jest on w kamerach Sony.?
 

dnc

Moderator
VIP
mobor napisał:
czesto czyscic glowice?

bez przesady. Wystarczy stosowac porzadne tasmy, nie kłąsc ich byle gdzie (np na stole z którego kurz pozniej trafia do kamery)
takich zasad jest kilka. Ich przestrzeganie jednak GWARANTUJE wieloletnią bezawaryjną pracę kamery... No chyba że się kupiło szmelc lub miało się pecha. Równie dobrze mozna kupic kamere w któej po miesiacu padnie HDD ...
Czas zycia glowic wizyjnych DV szacuje się na ok 1500-2000 godzin...
Czysci sie głowice co ok 1000 godzi- jesli potrzeba

Czy to często ? Bez jaj
Chyba ze ktos nie dba o sprzęt

Też tak sobie myślałem, ale teoria teorią, a praktyka praktyką. Ja się naciąłem, co nie oznacza, że inni będą mieć tak samo jak ja.
Zawsze kaseta do pudełka do szafy. Kamera d szafy. I co? I nic?
Tao samo. Jak raz głowica dostanie w tyłek od kasety, to potem ciężko jest dojśc do porządku. Takie są moje doświadczenia.
 

mobor

Banned
Miałeś zatem pecha....
Ale tak jak pisałem- równie dobrze może Ci paść HDD... I wtedy tracisz wszystko co na nim było. Przy zanieczyszczonej głowicy - jakis tam materiał jednak jestes w stanie odzyskać
Generalnie wychodzę z założenia ze przyszłosc nalezy do pamieci FLASH
Do tego czasu- pozostane jednak przy tradycyjnej kasetce
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Niestety. Dlatego wolę swoje doświadczenia przekazać dalej, by potem nie było... "a nie mówiłem..."
Lepiej wiedzieć o zagrożeniach i niebezpieczeństwach niż o nich nie mieć zielonego pojęcia.
 

Gie

Member
Bez reklam
dnc napisał:
Ja jeszcze dodam kilka minusów miniDV:

- Zapis na taśmie magnetycznej
- Często trzeba czyścić głowice
- Przy częstym użytkowaniu możliwe zużycie głowicy. Koszt naprawy dorównuje cenie nowej kamery
- Długi czas zgrywania materiału. 1:1
Ludzie kręcący wesela i inne imprezy stosują tylko kamery na kasety i nie narzekają. Trochę przerobią godzin nagrań i zgrywań i nie maja problemów z brudną czy uszkodzoną głowicą. HDD jest dopiero od niedawna i do tej pory dominowały głównie MiniDV i problemy jakie opisujesz to był margines.
HDD jest wygodniejsze MiniDV daje lepszą jakość
 

mobor

Banned
a w takich kamerach najsłąbyszm ogniwem jest głowica laserowa która takze potrafi "paść" - zupełnie jak nagrywarka w kompie
No i AVCHD ....
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście że nagrywa w MPEG 2 . A cenę dostaniesz lepszą - bo dla członków klubu. Czy warto ? Zdecydowanie tak.
Już kilka osób bawiło się tą kamerą . A za dwa dni będzie test na forum.
 

Spirit

New member
"kiki" dzięki za potwierdzenie. Super że będzie test bo właśnie się nad nią zastanawiam bardzo mocno bo nie chce mi się nosić paru kasetek zawsze ze sobą. A jaka cena by była jak dla członków, bo najtaniej idzie ją dostać za 5900zł, i czy jest możliwość zakupu na raty bo tylko takie coś rozważam przy wpłacie ponad 50% ceny.?

W ogóle jak wygląda obróbka filmu i jakim programem jest obrabiany film jeżeli można wiedzieć bo wszędzie piszą że jest z tym duży problem.

Pozdrawiam i czekam na test :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry