HD w UPC

upctechnical

New member
gryzio napisał:
Pierwsza zagadka techniczna:

- pan monter przychodząc z mediabox'em HD na wieść o tym, że pod drodze do telewizora jest splitter kategorycznie stwierdził, że tak to nie będzie działać, trzeba splitter zdjąć bo PIERWSZYM elementem toru musi być mediabox; i następnie jako pierwszy element toru podpiął separator/splitter sygnału do modemu kablowego... czyli co ? prawie jak pierwszy element toru?
odpowiedzi nie oczekuje, splitter wcześniejszy wrócił na swoje miejsce pół godziny po wyjściu montera i jakoś wszystko dalej działa...

Druga zagadka techniczna
- separator dla modemu oddziela sygnał 'DATA' od sygnału 'TV'; mediabox, jako urządzenie cyfrowe posiadające modem w zasadzie powinno po obydwu stronach - prawdopodobnie wewnątrz ma drugi podobny separator... no wieć ten zewnętrzy jest potrzebny tak naprawdę czy nie? a jeśli tak to do czego ;-)

Trzecia zagadka
- skoro mediabox posiada wbudowany modem kablowy, port ethernetowy (i usb również) to zakładam, że posiadając sensowniejszy soft mógłby pracować za 'kombajn' i nie byłby potrzebny ani dodatkowy separator, ani dodatkowy modem kablowy dla posiadania internetu? mniej skrzynek, kabelków etc.. ehhh pomarzyć :)

----------------------------------------------------------------------
- I zagadka - bedzie działać lecz każdy nawet najlepszy spliter powoduje spadek sygnału o ok 3,5dB, UPC media box jest urządzeniem takim jak twój modem, potrzebuje komunikacji dwukierunkowej. Separator jaki miałeś wcześniej miedzy modemem a TV analog jest po to by instalacja TV nie wprowadzała zakłuceń do kanału zwrotnego.

- II zagadka - teraz nie masz separatora tylko spliter (odba wyjścia RF są dwukierunkowe, a separatoe jest w STB po to by pozostałe TV wpięte do instalacji analogowej nie zakłucały kanału zwrotnego.

- III zagadka - jak najbardziej masz racje STB ma modem cabkowy i technicznie jest w stanie obsługiwać połączenie do internetu (funkcjonalność zablokowana) dlaczego > gdyż nie obsługuje lini VOIP, a w wypadku ustetki jednego użądzenie nie tracisz pozostałych usług. dodatkowo ok 30% kl. ma podłączony modem przez USB, a kabel USB przez 3 pokoje ...

jak potrzebujesz bardziej technicznego bełkotu pisz na priv
 

upctechnical

New member
gryzio napisał:
Pierwsza zagadka techniczna:

- pan monter przychodząc z mediabox'em HD na wieść o tym, że pod drodze do telewizora jest splitter kategorycznie stwierdził, że tak to nie będzie działać, trzeba splitter zdjąć bo PIERWSZYM elementem toru musi być mediabox; i następnie jako pierwszy element toru podpiął separator/splitter sygnału do modemu kablowego... czyli co ? prawie jak pierwszy element toru?
odpowiedzi nie oczekuje, splitter wcześniejszy wrócił na swoje miejsce pół godziny po wyjściu montera i jakoś wszystko dalej działa...

Druga zagadka techniczna
- separator dla modemu oddziela sygnał 'DATA' od sygnału 'TV'; mediabox, jako urządzenie cyfrowe posiadające modem w zasadzie powinno po obydwu stronach - prawdopodobnie wewnątrz ma drugi podobny separator... no wieć ten zewnętrzy jest potrzebny tak naprawdę czy nie? a jeśli tak to do czego ;-)

Trzecia zagadka
- skoro mediabox posiada wbudowany modem kablowy, port ethernetowy (i usb również) to zakładam, że posiadając sensowniejszy soft mógłby pracować za 'kombajn' i nie byłby potrzebny ani dodatkowy separator, ani dodatkowy modem kablowy dla posiadania internetu? mniej skrzynek, kabelków etc.. ehhh pomarzyć :)
----------------------------------------------------------------------
- I zagadka - bedzie działać lecz każdy nawet najlepszy spliter powoduje spadek sygnału o ok 3,5dB, UPC media box jest urządzeniem takim jak twój modem, potrzebuje komunikacji dwukierunkowej. Separator jaki miałeś wcześniej miedzy modemem a TV analog jest po to by instalacja TV nie wprowadzała zakłuceń do kanału zwrotnego.

- II zagadka - teraz nie masz separatora tylko spliter (odba wyjścia RF są dwukierunkowe, a separatoe jest w STB po to by pozostałe TV wpięte do instalacji analogowej nie zakłucały kanału zwrotnego.

- III zagadka - jak najbardziej masz racje STB ma modem cabkowy i technicznie jest w stanie obsługiwać połączenie do internetu (funkcjonalność zablokowana) dlaczego > gdyż nie obsługuje lini VOIP, a w wypadku ustetki jednego użądzenie nie tracisz pozostałych usług. dodatkowo ok 30% kl. ma podłączony modem przez USB, a kabel USB przez 3 pokoje ...

jak potrzebujesz bardziej technicznego bełkotu pisz na priv
 

upctechnical

New member
Lukassuss napisał:
A ja mam takie małe pytanie techniczne - zapewne do upctechnical głównie - no chyba że ktoś to już odkrył - czy w ogóle a jeśli tak to jak - jest możliwe kasowanie nagranych programów w Mediabox'ie hurtowo?

Pytam bo poustawiałem sobie na wyjazd sporo i teraz mam zajęte 70% dysku i po obejrzeniu chce je skasować - no ale kasowanie pojedyńczo jest, delikatnie mówiąc lekko denerwujące, im więcej jest nagrane na hdd tym wolniej zaczyna działać. Przy "zajętości" w 3/4 skasowanie pojedyńczego pliku trawa naprawdę sporą chwilę...

Aktualnie tylko taka możliwość, bądź zdalny format dysku przez obsługę.
 

Lukassuss

New member
upctechnical napisał:
Aktualnie tylko taka możliwość, bądź zdalny format dysku przez obsługę.
Dzięki za info. Myślałem że może istnieje możliwość formatu samemu przez menu serwisowe ale cóż. Dobrze wiedzieć jak jest...

Nie skomentujesz może choć delikatnie "plotek" o Sci-Fi Channel w przyszłości w ofercie UPC :?...:D Please, please, please with sugar on the top :D
 

zsoi3

New member
Bez reklam
Lukassuss napisał:
Nie skomentujesz może choć delikatnie "plotek" o Sci-Fi Channel w przyszłości w ofercie UPC :?...:D Please, please, please with sugar on the top :D

byly plotki na ten temat na sasiednim forum; jeden z forumowiczow zna kogos z UPC - podobno jest szansa na jesien. ale to dywagacje - czas pokaze jak bedzie :)
 

zsoi3

New member
Bez reklam
mam od dzisiaj upc cyfrowe (kraków) - wersja hd. no powiem wam, ze jakosc super. z wad - wolny przewodnik i nie dziala przycisk radio. ale to szczegoly. ogladam na 42pv80 - wszystko ladnie smiga. do dekodera dodawany jest kabel hdmi - dodatkowo kupilem jecze kabel optyczny do podlaczenia dekodera ze wzmacniaczem poniewaz tvp1 ma mozliwosc wyboru sciezki 5.1

zrobilem przy okazji upgrade lacza internetowego do 10mb (1mb upload) - rowniez bez zarzutu; oraz telefon ups, zrezygnowawszy wczesniej z tpsa. tak wiec pelny pakiet.

instalator bardzo mily i kompetentny, pogadalismy o tym i o tamtym, zrobil kable tak jak prosilem, etc...

tak wiec jestem zadwolony :)

oby wiecej kanalow HD przybywalo
 

BlackC

New member
Plotki pochodzą z DigitalNews.cba.pl oraz z jakiegoś forum .
Cytat z DigitalNews.cba.pl :
"Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis DigitalNews.cba.pl we wrześniu największa sieć kablowa w Polsce do swojej oferty dołączy dwa kanały w jakości High Definition. Czy to koniec nowości? Z naszych informacji wynika, że nie, a dołączone zostaną nie tylko kanały HD, ale i SD.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sieć UPC do cyfrowej oferty dołączy długo oczekiwane kanały Telewizji Polskiej – TVP HD i TVP Sport. We wrześniu ma wystartować pierwszy w Europie muzyczny kanał HD – MTV HD. Możliwe jest, że zostanie włączony do oferty na początku III kw.

W kwietniu informowaliśmy, że kanał Religia.tv planuje wyjść poza ofertę platformy n, ostatnio kanał dołączył do oferty sieci Asta-Net, a jest już testowany w ASTER. Kolejną siecią ma być właśnie UPC Polska i cyfrowa oferta tej kablówki.

Wielu osobom brakowało w ofercie kanału produkowanego przez NBC Universal, czyli Sci-Fi Channel. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ta stacja telewizyjna może dołączyć do oferty "w okolicach" października."
 

zsoi3

New member
Bez reklam
no i to mniej wiecej wyczytalem na forum z innego zrodla tak wiec, oby sie udalo.

ja licze tez na eurosporthd; ale jak to bedzie - zobaczymy.

czy sa na form krakusy z upc cyfrowe? ;)
 

otan

New member
Bez reklam
To że UPC wprowadzi od września nowe kanały w HD nie ulega dla mnie wątpliwości. Moim zdaniem po wpadce z Olimpiadą i ruchami konkurencji UPC wprowadzi minimum 3-4 kanałów HD. Kanały HD są motorem napędowym i kartą przetargową dla zwabienia potencjalnych klientów. Przekaz cyfrowy jest trochę lepszy od analogowego, ale dopiero HD pokazuje to co wiekszość z nas nazywa "strzałem w 10" Moim zdaniem liderem rynku TV cyfrowej zostanie ten operator, który bedzie miał bogatą ofertę programową właśnie w HD.
UPC powinien się wstydzić że na "Pekin" nie dołożył ani Eurosportu HD ani TVP HD. Liderowi rynku nie wypada tak postepować z klientami. Mam nadzieję że we wrześniu pokażą na co ich stać, a stać ich na wiele.......
 

kavoo

New member
Niestety, ale prawda jest smutna jak Warszawa w srodku nocy - UPC nie kiwnie palcem w kwestii poprawy oferty, dopoki smrod im do dupy nie zajrzy i konkurencja ich nie pogoni.

Przerabialem ten temat lata temu, gdy - jako jeden z pierwszych w Polsce - zafundowalem sobie chello. Na poczatku byla bajka - pingi jak po lanie, transfer super... kumple siedzacy na SDi gryzli pazury z zazdrosci. Ale stopniowo zaczelo sie pogarszac, bo klientow przybywalo, a inwestowac w hardware sie nie chcialo. No i doszlo do tego, ze w pewnym momencie pingi byly po 1000-1500ms, a UPC w panice i wielkim pospiechu dokladalo sprzetu, zeby podtrzymac walacy im sie na leb sufit.

Tak wiec nie spodziewalbym sie, ze w przypadku telewizji cyfrowej beda wyrywac sie przed szereg z poszerzaniem oferty i dbaniem o zadowolenie klienta. Klienta to oni juz maja, placi co miesiac kase, wiec po co sie napinac? A jak konkurencja zacznie deptac po pietach, to wtedy sie dolozy conieco... i bedzie znowu spokoj na rok czy dwa, dopoki sytuacja sie nie powtorzy...
 

zsoi3

New member
Bez reklam
raz - konkurencja juz depcze po pietach, na forach ludzie dyskutuja o tv; tak wiec nie wiem czy mozna zwlekac. poza tym - w koncu jednak wprowadzili cyfrowy przekaz wiec dzialaja.

dwa - nigdy nie mialem lepszego lacza internetowego niz mam obecnie, czyli chello; podobniez moi znajomi (dluzej majacy owe lacza) roweniz sa zadowoleni, to oczym piszesz (ping, etc...) - ja pamietam, ze w przypadku kazdego lacza byly tego typu sytuacje; czy to chello, czy to tpsa (sdi, neostrada), czy provaiderzy lokalni, etc...
 
Ostatnia edycja:

NiEb0

New member
@kavoo: Nie bądź takim pesymistą. W najbliższym czasie oferta cyfry w UPC ma się wzbogacić o: TVP HD, TVP Sport, coś z paczki MTV Unlimited - najpewniej nowe MTV HD, pewnie też coś od n-ki jak Religia.tv no i nowe pozycje Polsatu - Polsat Play i przemianowany Polsat Cafe. UPC ma o co walczyć - na pewno nie jest tak jak piszesz że ma już podpisane cyrografy z klientami i starać sie nie musi. Wręcz przeciwnie. Teraz właśnie odbywa się batalia o klientów cyfrowej TV. Ogólnie słyszałem już pogłoski, że do końca roku w cyfrowym pakiecie Max ma być około 150 kanałów a w Select około 100, ale nawet takiemu niepoprawnemu optymiscie jak ja trudno jest w to uwierzyć.
 

zsoi3

New member
Bez reklam
NiEb0 napisał:
@ UPC ma o co walczyć - na pewno nie jest tak jak piszesz że ma już podpisane cyrografy z klientami i starać sie nie musi. .

no wlasnie - zagadzam sie. dodam, ze to co mi sie podoba w UPC m.in. to cyrograf na jeden rok. tak więc wystarczajaco na zapoznanie sie z jakoscia ich uslug oraz oferta konkurencji... :) ja z upc korzystam juz kilka dobrych lat - czy to analogowa tv czy tez internet.

pawel-krk - fajnie; jakie wrazenia co do jakosci, instalacji, etc... moje calkiem poztywne :) podono w krakowie czeka sie bardzo dlugo na instalacje teraz
 

kavoo

New member
NiEb0 napisał:
UPC ma o co walczyć - na pewno nie jest tak jak piszesz że ma już podpisane cyrografy z klientami i starać sie nie musi. Wręcz przeciwnie.
Alez ja sie z toba zgadzam - TERAZ musi... jak czuje oddech konkurencji na plecach, a pod pewnymi wzgledami zaczyna ogladac ich plecy (vide Aster i ilosc kanalow HD w ich ofercie).

Ja nie pisalem o stanie obecnym, tylko o tendencji, jaka funkcjonuje w tej firmie. Teraz sie staraja, bo konkurencja ich wyprzedza. Zepna posladki na chwile, dorzuca do oferty tyle, zeby znowu wskoczyc na fotel lidera... i znowu bedzie olewka, do czasu, az konkurencja podgoni. Ponad 10 lat to obserwuje, od czasow, gdy jeszcze funcjonowali pod inna nazwa (nie pamietam juz jaka), i nic sie na przestrzeni tych lat nie zmienia.
 

pawel-krk

New member
kavoo napisał:
Ponad 10 lat to obserwuje, od czasow, gdy jeszcze funcjonowali pod inna nazwa (nie pamietam juz jaka), i nic sie na przestrzeni tych lat nie zmienia.

Zanim nazwali się UPC to funkcjonowali pod nazwą Polska Telewizja Kablowa (PTK), a jeszcze wcześniej (przynajmniej u mnie) to była Telewizja Kablowa "Rytronik". Większość przewodów na klatce w moim bloku to pozostałość jeszcze wspomnianego Rytronika, więc troszkę mnie zdziwiło, że nowoczesna tv cyfrowa będzie śmigać na 15 latnich kablach, ale co ja tu mam do gadania... :hmm:
 

pawel-krk

New member
zsoi3 napisał:
pawel-krk - fajnie; jakie wrazenia co do jakosci, instalacji, etc... moje calkiem poztywne :) podono w krakowie czeka sie bardzo dlugo na instalacje teraz

Zadzwoniłem do BOK-u, żeby się umówić na instalacje pierwszego dnia dostępności usługi w Krakowie. Czekałem 9 dni na podłączenie (musiało mnie sporo osób uprzedzić telefonicznie tego dnia) :D Co do jakości... sama telewizja jest OK. Obraz zadowalający, zwłaszcza kanały HD. Gorzej natomiast z samą ilościa kanałow HD, a także mam sporo!! zastrzeżen co do samego dekodera. Wiele bym w nim zmienił, gdybym tylko miał taką możliwość. Krótko mówiąć... troszkę sie rozczarowałem. Sama instalacja: było ich dwóch :) Jeden typowy cwaniaczek, a drugi "praktykant" co dopiero sie uczył. Głupio chyba było temu cwaniaczkowi, jak nie mógł sobie poradzić z problemem, który powstał przy instalacji. Musiał sie biedak ratować swoim telefonicznym HelpDeskiem, a ja tylko grzecznie obserwowałem :confused: Okazało się, że na kanale testowym (18) nie mógł uzyskać we wszystkich rubryczkach "OK" bo na klatce w skrzynce coś źle podłączył. Pomijam fakt, że zanim sie o tym zorientował to już mi chciał panele na przedpokoju zrywać, bo twierdził, że coś jest nie tak z kablem między klatką a pokojem... no cóź... bez komentarza.
 

zsoi3

New member
Bez reklam
pawel-krk - ja z kolei mialem bardzo sympatycznego instalatora. byl sam - ze wszystkim sobie poradzil bez problemu (instalowal mi jeszcze telefon upc), pogadalismy, wyjasnil to o co go pytalem na biezaco, poprowadzil kabel do analoga tam gdzie chcialem (do drugiego pomieszczenia), etc...

jakosc mam bardzo dobra. co do dekodera - dziala fajnie i nie wiesza sie o czym pisano tu i owdzie. podobno mozna wymusic upgrade software - wiesz moze jak? nie mialem zadnej pikselozy. kable mam te stare (z 10 lat?)

jakie masz uwagi do dekodera?

kavoo - dzisiaj zmiany nastepuja zdecydowanie szybciej niz kiedys. wszystko odbywa sie w zasadzie teraz w kablu cyfrowym przekazem, tak wiec dzialania konkurencji wymuszaja szybkie zmiany np w upc. ja mam nadzieje, ze bedze teraz i lepiej i szybciej. :)
 

pawel-krk

New member
zsoi3 napisał:
jakie masz uwagi do dekodera?

  1. Brak możliwości segregowania kanałów ULUBIONYCH. np: MTV musisz miec na 777, a TVN Turbo na 117.
  2. Lista ulubionych powinna być aktywna również po wyłączeniu i ponownym włączeniu dekodera. Trzeba ją za każdym razem właczać ponownie.
  3. Dekoder nie wysyła (opisywanego kilka stron wcześniej) sygnału do TV o automatyczne przełączenie w tryb HDMI. Trzeba telewizorek ręcznie przerzucać poprzez przycisk AV po każdym włączeniu.
  4. W trakcie oglądania, gdy chcesz np. podgłośnic TV i wciskasz na pilocie od dekodera przycisk TV to znika obraz. Nie dzieje się tak tylko wtedy, gdy irde zakryjesz (na przykład poduszka). Pilot wtedy przechodzi w tryb obsługi TV, ale dekoder tego "nie wie" i obraz jest dalej widoczny.
  5. Szybkość działania Przewodnika TV jest wręcz oszałamiająca!! :???:
  6. Nie działa bezpośredni dostęp do radia na pilocie.
  7. Zbyt wolne przewijanie nagranych programów nawet w opcji najszybszej.
  8. Działanie telegazety budzi wiele wątpliwości, ale to akurat mi osobiście powiewa... :eek:k:
Oczywiście, żeby nie było, że ja tylko narzekam... są też plusy :)
Mianowicie, ciesze sie, że nie występuje u mnie często opisywany tutaj problem "grzania sie" dekodera, zawieszania się, konieczności wyłaczania go z prądu - tego na szczęscie u mnie nie ma.
Mam nadzieje, że opisywane przeze mnie minusy dekodera to tylko kwestia oprogramowania i w końcu pojawi się jakieś DUŻO lepsze, bo ta ostatnia aktualizacja, która zmieniła TYLKO działanie kolorowych guziczków na pilocie w Przewodniku TV to śmiech na sali!!!!!
 
Do góry