HD TV - obalamy mity

hojlo1

New member
Bez reklam
....znudzony już czytaniem "opiniotwórczych": pism/stron WWW.... itp. postanowiłem zabrać i ja głos na ten temat.

Tutaj mamy opisany problem jakości (na dzisiaj) :
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=12833
................................

...teraz jednak chcę opisać sprawę HDTV ale od strony przeciętnego użytkownika i na dzisiaj.
(pomijam sprawę wielkich ekranów i FullHd - bo dla ich posiadaczy każdy sygnal będzie mial mankamenty..., choćby wynikłe z samej kompresji...)
Dlaczego tak?
Jak znowu: słyszę/czytam o np. FullHD 32’ i zestawię np. z takim czymś:
http://**********.com/index.php?showtopic=1666
(zachwyt nad EDTV....chyba trzeba się logować), oraz własnym doświadczeniem ... postanowiłem pokazać obraz HD, który będzie bliższy obecnie ok. 90% (strzelam) użytkowników TV i.... nie potrzebują żadnych inwestycji by się cieszyć krystalicznie czystym obrazem (można go nazwać, jak się chce, bo jakość obrazu, to nie magiczne HD, ale wiele czynników).
Poczekajmy tylko na źródło!!!!!!!!!!!!!!!!

No to zaczynamy:
(przeciętny aparat cyfrowy i real foto bez retuszu PANASONICa 42PV70P, jednak testowane i na Samsungu Slim CRT HD 32’ , i innych PDP i paru LCD „HD READY” 32’..., żródłem jest demo 1920*1080i o strumieniu ok 20Mbit znane i dostępne w internecie...)

Pytania (które ...kiedyś sobie zadałem):
CO SIĘ STANIE, JAK NA ZWYKLY TV PODAMY W SD/EDTV (480p/576i) PORZĄDNY SYGNAŁ NP. HD O STRUMIENIU 15/20/40Mbit????

CZYM SIĘ BĘDZIE RÓŻNIŁ OD 720p/1080i (nawet) Z ODLEGŁOŚCI 1M (na przeciętnym TV)????
.....odpowiedź znałem, ale nie miałem dojścia do np 42’ itp....
............................................................................................................
Czym się różnią?
Praktycznie niczym (czasami widać różnice technologii)!!!!!

Do pewnych rozmiarów – „HDTV” jest na wszystkich sprawnych odbiornikach, bo „rozdzielczość TV” jest zagadnieniem drugoplanowym.

Można wysnuwać różne wnioski.
Jednak skupię sie na jednym.

NIE STAĆ CIĘ/ NIE CHCESZ DUZEGO EKRANU – NIE MARTW SIĘ, WYSTARCZY ZE DOSTANIESZ CZYSTY SYGNAŁ I MASZ SWOJE HD!!!! ;)
(mam nadzieję, że w STB producentów nie będzie specjalnej degradacji strumienia !!!!!!!!)
...........................................................................

Trzy fotki na dole są potwierdzone, przez załogę salonu „AVANS” (ale zamieszanie wyszlo , ale twórcze , za co im dziękuję.) , gdzie pokazany materiał określili jako porównywalny z ichnim wzorcem HD puszczanym z HDD.
Zaś wszystkie fotki są z mieszkania biegłego sądowego (przysięgłego), który zamierzał wstępnie LCD zakupić, skończył na PDP (jak z 90% innych, co jakości w TV oczekują na każdym sygnale, bo LCD w teście znowu wykazały, ze bliżej im do monitora PC niż TV, nawet w nowych modelach: Panasonica TX 32LM70 / Samsunga LE-32R82D....).
Myślałem ,że żartuje z tym potwierdzeniem, ale nie i to on dał aparat foto (czeka kiedy tak zaczną wreszcie nadawać i cieszy się z zakupu).
Ot i tyle.
.................................
fotki trochę zakłócone (ciezko ekran "strzelić"), ale tutaj o roadzielczosć chodzi....

/2fotki – duże, zbliżenie twarzy – różnica kolosalna/

1. sygnał TVN24 z CP po RGB na 42PV70P
http://free.of.pl/x/xboxik/HDSD/576ITV.JPG
2. sygnał z STB w postaci 480p, ale źródło 1080i (bo źródło EDTV nawet 10Mbit jest podobne do poprzedniej fotki!!!!)
http://free.of.pl/x/xboxik/HDSD/480PSTB.JPG


..........a ostatnie fotki mają własne logo (z TV) i wiadomo o co chodzi
(rozmiar zdegradowany, by weszły na stronkę).
756647_1.jpg



756647_2.jpg



756647_3.jpg



....a na koniec TVN24 z CP, który wizualnie na PDP bez zarzutu:
756663_1.jpg


Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

Gollum

New member
i teraz zadaj sobie czlowieku pytanie. widzisz 3 takie same telewizory, a na nich 3 takie same obrazki ale puszczone w SDTV, 720p 1080i/p.
nie mając żadnych pomocy w stylu opisanego tv potrafisz dojść do tego, który pokazuje co? większa więszkość nie rozróżni. Taka jest prawda o HD.
Ja odczuwam różnicę na monitorze 17" pomiędzy puszczonym filmem w Divx/Xvid a x264, ale zastanawiam się czy jest to wina rozdzielczości czy unowocześnionego kodeka.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Oczywiście, że 90% osób odróżnia SD od HD, dopiero idąc dalej, czyli chcąc odróżnić 720p od 1080i czy 1080p można się zacząć gubić, ale to też nie jest nie do odróżnienia (przy odpowiednich warunkach).
 

scott

New member
Z całym szacunkiem dla Hojlo1, ale szukanie różnic na plaźmie i to 768 px...

Plazmy są właśnie po to, żeby minimalizować różnice między sygnałem SD i HD. Dzięki temu przejście z sygnału zwykłej rozdzielczości do wysokiej jest "płynniejsze" - nie rażą zbyt duże różnice. Jeśli coś nie wyświetla wszystkiej informacji - nie pokaże różnic!

Różnica między SD i HD jest aż nadto widoczna na każdym wyświetlaczu 1920x1080. Ta obserwacja jest całkiem oczywista dla kogoś kto (choćby raz) widział małe okienko jakie zajmuje obraz DVD na monitorze 1920x1200 - z grubsza licząc jedna DZIEWIĄTA powierzchni ekranu :D i ten malutki obrazek jest potem powiększany razy 9 żeby wypełnić ekran.

Warto jest kupować plazmy, dlatego że niwelują różnice między sygnałem różnej jakości - warto jest kupować LCD Full HD jeśli się ma sygnał FullHD (i nie ogląda po ciemku).

Na koniec warto się zgodzić z jedną tezą - jeśli masz czysty sygnał, masz swoje "HD". I tak określenie HD staje się powoli synonimem dobrej (po prostu) jakości obrazu jażdej rozdzielczości.
Nic tak nie degraduje jakości jak kompresja, używana przecież w dużych ilościach przez nadawców satelitarnych - 1080p jest - ale może na wejściu :D
 
Do góry