HD czy FullHD

tasmaniec

New member
Niestety dylemat ciągle nie rozwiązany co do zakupu TV.
Interesuje mnie: 100Hz,42",funkcja automatycznego poziomu głosu AVL, czytanie filmów z USB, możliwość ręcznego przerzucania JPG'ów przy oglądaniu, najlepiej by przy tym trzymał 4:3.
Podpięty do niego będzie tuner telewizji cyfrowej, przez wejście HDMI w tym tylko 4 kanały HD.

Do tej pory byłem zdecydowany na LG42PJ550, odrzuciłem Samsunga PS42C450 (zbyt wolno przerzucał zdjęcia, oraz dużo piszecie o problemach softu z filmami mkv). Panasonic odrzucony z powodu braku USB.
W cenie do 2000PLN LG wypadał najlepiej ale mam problem z tematem HD, a Full HD.
Może ktoś mi wytłumaczyć czy warto w dzisiejszych czasach brać HDready, bo taki jest ten LG, czy to już kompletnie bez sensu i szukać FullHD?
Ale full HD rozumiem, że tylko pod PS albo BLray, żadnego z nich nie posiadam na razie.

Możecie Mi polecić jakiś telewizor w cenie około 2000PL z Full HD + powyższe opcje jakie wymieniłem?


Ciągle też nie jestem zdecydowany czy to musi być plasma, czy może LCD.
 

kowal_and

New member
Plazma LG PK350 - FullHD, lecz cena zaczynająca się od ok. 2200zł.
FullHD docenisz nie tylko przy filmach BR, ale także jak np. podłączysz komputer do TV i będziesz chciał wykorzystać go nie do filmów, ale np. przejrzenia strony internetowej...
Co do konsol w tym PS3 - ile masz porządnych gier w rozdzielczości 1080? Tak więc nie liczyłbym na różnicę przy konsoli.
Ale jeśli masz taką kwotę to ja bym proponował FullHD.
 

tasmaniec

New member
właśnie chodzi o to, że mogę dorzucić 200-400pln i dokupić FullHD tylko ciągle się zastanawiam czy wykorzystam, czy warto tzn. co tak na prawdę będę mógł oglądać - na dzień dzisiejszy lub w najbliższych paru latach. Bo TV przecież nie ma i pewnie nie będzie szybko w FullHD- więc czy to nie jest tak, że dorzucę ale i tak zbytnio tego nie będzie jak wykorzystać??

Jeszcze jedno pytanie mnie nachodzi- czy jeśli będę miał dostawcę programów tv w postaci cyfrowej, czy lepiej one będą wyglądały na TV HD czy na TV FullHD? Póki co mowa o programach cyfrowych ale nie HD.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
właśnie chodzi o to, że mogę dorzucić 200-400pln i dokupić FullHD tylko ciągle się zastanawiam czy wykorzystam, czy warto tzn. co tak na prawdę będę mógł oglądać - na dzień dzisiejszy lub w najbliższych paru latach. Bo TV przecież nie ma i pewnie nie będzie szybko w FullHD- więc czy to nie jest tak, że dorzucę ale i tak zbytnio tego nie będzie jak wykorzystać??
Aktualnie praktycznie wszystkie polskie telewizyjne programy HD, i te z platform satelitarnych, i te w kablówkach są nadawane w rozdzielczości 1920x1080 (w formacie 1080i50). Więc jeśli kupisz sobie TV z matrycą o mniejszej ilości pikseli, to w pełnej jakości tych programów nie dasz radę oglądać.

Jeszcze jedno pytanie mnie nachodzi- czy jeśli będę miał dostawcę programów tv w postaci cyfrowej, czy lepiej one będą wyglądały na TV HD czy na TV FullHD? Póki co mowa o programach cyfrowych ale nie HD.
Jakość wyświetlania programów SD bardziej zależy od jakości elektroniki telewizora i technologii wyświetlacza (PDP vs. LCD) niż rozdzielczości matrycy.
 

tasmaniec

New member
Ale jeśli mówimy o ilości szczegółów to jeśli sygnał jest HD to TV FullHD pokaże więcej szczegółów niż TV HD Ready?
 

redlum

New member
Bez reklam
no i trzeba jeszcze dodać, że na fullHD zdjęcia będą lepiej wyglądać

Ale jeśli mówimy o ilości szczegółów to jeśli sygnał jest HD to TV FullHD pokaże więcej szczegółów niż TV HD Ready?

co rozumiesz przez sygnał HD? kablowka nadaje w 720p/1080i i do tego w zupełności wystarczy HDready. Zaś jeśli będzies zoglądać filmy w 1080p (z pendrivea, komputera lub bluray-a) to różnica będzie. Należy też zwracać uwagę z jakiej odległości ogląda się TV - bo np 42 cale z 5m - to oko fizycznie nie rozróżni między 1080p a 720p.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
kablowka nadaje w 720p
Które stacje w jakiejś polskiej kablówce nadają jeszcze w 720p?

/1080i i do tego w zupełności wystarczy HDready.
Format 1080i oznacza rozdzielczość 1920x1080, więc gdy TV ma mniej pikseli, to nie jest w stanie wyświetlić wszystkiego co jest w tym formacie nadawane.

Zaś jeśli będzies zoglądać filmy w 1080p (z pendrivea, komputera lub bluray-a) to różnica będzie. Należy też zwracać uwagę z jakiej odległości ogląda się TV - bo np 42 cale z 5m - to oko fizycznie nie rozróżni między 1080p a 720p.
Z 5m to nawet SD od 1080p na 42 calach trudno byłoby rozróżnić.
 

JackS.

New member
Bez reklam
format 1080i oznacza 1920x1080 z przeplotem - czyli realne 1920x540
Realnie nie 540, tylko 1080 linii, bo co 50-tą część sekundy do telewizora dostarczany jest inny komplet 540 linii. Raz są to linie parzyste, a raz nieparzyste. To znaczy, że co 40 milisekund telewizor otrzymuje cały komplet, czyli 1080 różnych linii, a więc ma nawet więcej informacji o liniach niż w Blu-Rayowym formacie 1080p24, w którym cały komplet 1080 linii do telewizora dociera co 1/24 sekundy (ok. 42 milisekundy).
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wlasciwie tak- choc jakby czepiac sie szczegolow to niekoniecznie....:grin:
(chodzi o ilosc informacji oczywiscie)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Realnie nie 540, tylko 1080 linii, bo co 50-tą część sekundy do telewizora dostarczany jest inny komplet 540 linii. Raz są to linie parzyste, a raz nieparzyste. To znaczy, że co 40 milisekund telewizor otrzymuje cały komplet, czyli 1080 różnych linii, a więc ma nawet więcej informacji o liniach niż w Blu-Rayowym formacie 1080p24, w którym cały komplet 1080 linii do telewizora dociera co 1/24 sekundy (ok. 42 milisekundy).

No, niezupełnie. Zwykle linie nieparzyste i parzyste pochodzą z kolejnych klatek 540p, a nie składają się na klatkę 1080p. Ilość informacji podobna do 1080p24 (nawet nieco większa). Ale nadal jest to 50 klatek 540p a nie 25 1080p...
 

JackS.

New member
Bez reklam
No, niezupełnie. Zwykle linie nieparzyste i parzyste pochodzą z kolejnych klatek 540p, a nie składają się na klatkę 1080p. Ilość informacji podobna do 1080p24 (nawet nieco większa). Ale nadal jest to 50 klatek 540p a nie 25 1080p...
To, że pochodzą z różnych klatek, to akurat zaleta, o ile telewizor ma dobry deinterlacer, bo zawierają więcej informacji o ruchu.

Ale skoro porównujesz do FullHD 1080p24, to jak myślisz jak wygląda transmisja z satelity filmu w formacie 1080p24?

Otóż jest on delikatnie przyspieszany, czyli robi się z niego 1080p25, po czym każdą z klatek filmu emituje się wysyłając ją w 2 kolejnych półobrazach co 1/50 sekundy (specyficznych dla formatu 1080i50). Kolejne z półobrazów zawierają naprzemian parzyste i nieparzyste linie. Suma sumarum w każdej 1/25 sekundy odbiornik otrzymuje komplet informacji z jednej ramki (z całej ramki z wszystkimi 1080-cioma liniami). Odbiornik telewizyjny wykrywa oczywiście, że materiał nadawany w formacie 1080i50 jest materiałem filmowym zrealizowanym w 1080p25 i nie próbuje deinterlacować tak otrzymanego materiału, tylko od razu przywraca jego pierwotny format - 1080p25. Oczywiście 1920x1080p25. Nie ma mowy o żadnych 1920x540 - otrzymujemy źródłowy materiał w pełnej rozdzielczości 1920x1080.
 

tasmaniec

New member
Dzięki za odpowiedzi ale łatwo się domyślać, że jeśli ktoś się tematem nie interesował to za dużo z Waszych wypowiedzi o ilościach linii, klatek ich parzystości i nieparzystości nie wywnioskuje. Niestety nadal prosiłbym o jaśniejsze, jeśli to możliwe bardziej konkretne odpowiedzi, przy czym TV z FullHD będzie lepszy od TV HD.

Będę miał TV UPC cyfrowe 80 kanałów w tym 4 nadawane w HD - tak przynajmniej mówią. TV będzie głównie do oglądania programów z dekodera UPC, filmów z usb, zdjęć z kompa (raczej wcale BR, PS).
Byłem zdecydowany na LG 42PJ550 (HD) w tym momencie nie wiem czy nadal pozostać przy plasmie czy może nie warto?

Jeśli mogę to proszę o wypowiedzi na temat HD/F HD i jaki telewizor byście polecali do moich potrzeb tak by nie przekroczyś i tak zwiększanego budżetu 2500:).
 

JackS.

New member
Bez reklam
Jeśli mogę to proszę o wypowiedzi na temat HD/F HD i jaki telewizor byście polecali do moich potrzeb tak by nie przekroczyś i tak zwiększanego budżetu 2500:).
Z plazm FullHD w tym przedziale cenowym, to tylko te. Uważaj, niektóre pod tym linkiem są tam przez pomyłkę - nie są FullHD.
 
Ostatnia edycja:

Edek Łomiarz

New member
Ale żeście się przyczepili tego FullHD...
Żeby docenić FullHD na 42-calowym ekranie, to trzeba by było siedzieć chyba nie dalej jak metr od niego, a i tak różnica byłaby widoczna jedynie na dobrym materiale FullHD (bo nie wszystko, co w telewizji nadawane jest ze znaczkiem HD jest jakości HD - często jest to tylko obraz SD nadany w HD)
Bardziej martwiłoby mnie to, co często czyta się że obraz na FullHD jest często jakby "rozmoczony", jakby ktoś mu zupełnie ostrość wyłączył. Na HDReady często wygląda to o wiele lepiej. I to nawet z większej odległości niż metr.
 

digitalus

Banned
Dzięki za odpowiedzi ale łatwo się domyślać, że jeśli ktoś się tematem nie interesował to za dużo z Waszych wypowiedzi o ilościach linii, klatek ich parzystości i nieparzystości nie wywnioskuje. Niestety nadal prosiłbym o jaśniejsze, jeśli to możliwe bardziej konkretne odpowiedzi, przy czym TV z FullHD będzie lepszy od TV HD.

Będę miał TV UPC cyfrowe 80 kanałów w tym 4 nadawane w HD - tak przynajmniej mówią. TV będzie głównie do oglądania programów z dekodera UPC, filmów z usb, zdjęć z kompa (raczej wcale BR, PS).
Byłem zdecydowany na LG 42PJ550 (HD) w tym momencie nie wiem czy nadal pozostać przy plasmie czy może nie warto?

Jeśli mogę to proszę o wypowiedzi na temat HD/F HD i jaki telewizor byście polecali do moich potrzeb tak by nie przekroczyś i tak zwiększanego budżetu 2500:).

w przypadku porownania technologii lcd i pdp jakosc obrazu sd bedzie lepsza w plazmie. rozdzielczosc 1024 x760 czyli telewizor LG 42pj550 to lepsza jakosc obrazu sd niz w lcd full-hd. nie jest tylko moje zdanie ale np z grup dyskusyjnych , informacji ktore sa w internecie i zdjec.
to jeden z wielu takich przykladow z grup dyskusyjnych

Hej !
Oglądając w MM telewizory zauważyłem dziwną zależność. Chodzi o TV 42
cale. Plazma HD ready z rozdzielczością 1024x768 dawała znacznie
ostrzejszy obraz niż LCD FullHD - mowa o sygnale SD. W takim sensie że
rozmazanie nieostrości w przypadku LCD fullHD było jak dla mnie
nieakceptowalne (oczywiście wlazłem w menu i dałem ostrość na max w
każdym przypadku).

mamy potwiedzenie tej informacji na zdjeciu .plazma o rozdzielczosci 1024 x760 i lcd full-hd
http://s2.ifotos.pl/img/Foto0037_hrnarer.jpg
na ktorym zdjeciu widac wiecej szczegolow? prosze samemu ocenic

przeskalowanie sygnalu sd do nizszej rozdzielczosci telewizora to lepsza jakosc obrazu

jeszcze jeden przyklad plazma o nizszej rozdzielczosci 850X480
http://www.hdtv.com.pl/forum/34719-post2.html

wiecej przykladow tutaj
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/64732-panasonictx-p42g20e-jakosc-obrazu-analogowego-2.html
 
Ostatnia edycja:

Antałek

New member

QUOTE=tasmaniec;638864]Dzięki za odpowiedzi ale łatwo się domyślać, że jeśli ktoś się tematem nie interesował to za dużo z Waszych wypowiedzi o ilościach linii, klatek ich parzystości i nieparzystości nie wywnioskuje. Niestety nadal prosiłbym o jaśniejsze, jeśli to możliwe bardziej konkretne odpowiedzi, przy czym TV z FullHD będzie lepszy od TV HD.
Będę miał TV UPC cyfrowe 80 kanałów w tym 4 nadawane w HD - tak przynajmniej mówią. TV będzie głównie do oglądania programów z dekodera UPC, filmów z usb, zdjęć z kompa (raczej wcale BR, PS).
Byłem zdecydowany na LG 42PJ550 (HD) w tym momencie nie wiem czy nadal pozostać przy plasmie czy może nie warto?
Jeśli mogę to proszę o wypowiedzi na temat HD/F HD i jaki telewizor byście polecali do moich potrzeb tak by nie przekroczyś i tak zwiększanego budżetu 2500 .[/QUOTE]
Ja mam podobne warunki nadawcze, bowiem także korzystam z UPC oraz z opcji HD, przy czym mam pełny pakiet i programów w HD jest coś koło 12 czy 14. Zatem mogę Ci doradzić, abyś nie zawracał sobie głowy czymś co nie jest Full HD. UPC nadaje sygnał w pełnym HD czyli 1080 linii. Jak kupisz TV HD Ready to nie będziesz nigdy oglądał dobrego obrazu. Obecny SD jest jeszcze nadawany analogowo (ale w UPC masz sygnał w SD cyfrowy i jakość SD z cyfrowego jest doskonale skalowane do pełnego HD). Zatem wszystkie argumenty przemawiają za Full HD.
Natomiast wszelkie dywagacje o skalowaniu sygnału analogowego SD do pełnego HD nie mają sensu w tych konkretnych warunkach. Dlatego nie zawracaj sobie nimi głowy.
A na dodatek już od 2012 roku (a w niektórych regionach wcześniej) przechodzimy w Polsce całkowicie na sygnał cyfrowy DVB-T i sygnał nawet SD będzie doskonałej jakości (mają być nadawane także obrazy w HD). Czyli także obecne dywagacje o przekształcaniu analogowego SD do postaci cyfrowego HD tak ze będzie bezprzedmiotowe (chyba że kupujesz telewizor na pół roku).
Zatem kupując TV HD ready będziesz miał zawsze "psuty" obraz bo z pełnego HD TV musi zepsuć obraz aby z 1080 linii jakie są w sygnale doprowadzić do 720 możliwej do pokazania przez telewizor (czyli w praktyce nie da się tego zrobić bezstratnie). Z sygnału SD 576 linii zrobić musi 1366 także nie da się tego uzyskać bezstratnie.
Pomijam, że matryce telewizorów HDR są tzw. starszego typu bo już się nie opracowuje w tym formacie nowych konstrukcji - ale to już drobiazg.
Dalej z Blu-Raya także masz pełny HD, czyli HDReady znowu popsuje obraz.
Dlatego warto wyciągnąć wnioski logiczne, dostosowane do konkretnej sytuacji i warunków.
Natomiast zrobisz tak jak sam uznasz za właściwe. Ja nie mam zamiaru przekonywać, w końcowym rozrachunku to twoje pieniądze.
Dodam, że obserwując dyskusję na tym forum jestem pełen podziwu dla Kolegi DIGITALUS który uzasadnia rzekomą wyższą jakość obrazu HD Ready i nawet dla wzmocnienia swoich argumentów zamieszcza linki do swoich własnych wypowiedzi, co ma nas upewnić, że ma rację:
P.S.
Uwaga generalna do kolegi DIGITALUS, który napisał:
Hej !
Oglądając w MM telewizory zauważyłem dziwną zależność. Chodzi o TV 42
cale. Plazma HD ready z rozdzielczością 1024x768 dawała znacznie
ostrzejszy obraz niż LCD FullHD - mowa o sygnale SD. W takim sensie że
rozmazanie nieostrości w przypadku LCD fullHD było jak dla mnie
nieakceptowalne (oczywiście wlazłem w menu i dałem ostrość na max w
każdym przypadku).”
Warto może zauważyć, że pomyliłeś kolego >Digitalus< TV analogowy i jego możliwości z telewizorami LCD oraz plazmowymi.
Ostrość to możesz na maxa ustawiać w TV analogowym gdzie telewizor poprzez zmianę napięcia zmniejszał wielkość plamki na kineskopie i być może coś bardziej ostrego mógł pokazać (bo plamka mogła być nieco zmniejszona). Plamka w analogu to kropka która mogła pokazać najmniejszy punkt tylko taki jaki mieścił się w średnicy plamki, czyli takie coś co można porównać do jednego pixela w LCD czy plazmie. Czyli wielkość każdego punktu zależała od wielkości plamki. Im grubsza plamka tym większy punkt mógł być pokazany, a im mniejsza plamka tym mniejsze punkty (czytaj szczegóły) mogły być pokazane. Czyli ustawianie maksymalnej ostrości w analogu polegało na zmniejszeniu (w pewnych granicach) średnicy punktu. I tutaj jest OK.
Ale plazmie i LCD niczego (czytaj: jednego pixela) za diabła nie zmniejszysz choćbyś i na maxa ustawiał co chcesz w telewizorze. Pixel to pixel czyli jeden punkt i on będzie zawsze jednym punktem i na dodatek za nic nie zmniejszysz jego średnicy. Jeden pixel może pokazać każdy punkt tylko w w swojej średnicy – i koniec zmiana ostrości nie zmieni pixela – bo tutaj o co innego chodzi.
Tyle, że zmiana ostrości może być dokonana w plazmie i LCD jedynie na sygnale analogowym (czyli obecnie w SD) natomiast niczego nie zmieni w sygnale cyfrowym bo to fizycznie niemożliwe. Każdy punkt w sygnale nadawczym jest wyświetlany przez jeden pixel w telewizorze i nie ma miejsca na nic innego. Nie da się wyświetlić lepszej ostrości.
Natomiast telewizor plazmowy i LCD obrabiając sygnał analogowy może dodać do obrazu ramkę - to coś pracuje w analogu i powoduje powstanie na krawędziach jasnych i czarnych obwódek (ramek). Obraz wtedy przechodzi w coś co nazywa się solaryzacją.
Zatem jak ustawiałeś na maxa obraz SD to doszczętnie zepsułeś obraz SD wprowadzając dodatkowe artefakty. A różnice w efektach końcowych nie wynikają z konstrukcji telewizora tylko wynikają z osobniczych ustawień poszczególnych producentów. Czyli ile i jak grube ramki są dodawane.
Zatem jak coś chciałeś sprawdzić - i udowodnić maluczkim - trzeba było zniwelować poprawiacze obrazu czyli ostrość ustawić na minimum a co najwyżej kontrastem albo gammą podciągnąć kontrast (czyli subiektywnie poprawić ostrość). I wtedy było dokonać porównań.
Pozdrawiam i życzę przyjemnego eksperymentowania.
 

digitalus

Banned
cytat ktory dotyczy zmiany ostrosci pochodzi z grupy dyskusyjnej.
zaraz wkleje zrodlo
Plazma - dlaczego nisza rozdzielczo jest lepsza ???
zmian ostrosci nie przeprowadzalem w sklepie.roznica jest wyrazna na korzysc plazmy.
plazma to przede wszystkim wiecej szczegolow.
zdjecia zrobilem aby uzyskac potwierdzenie z grup dyskusyjnych i filmu z youtube .nie jest to wymyslona bajka
drugie moje zdjecia ,efekt podobny.nawet amator zauwazy ze plazma to lepsza ostrosc obrazu i wiecej szczegolow, drugi plan tez jest bardziej wyrazny w telewizorze plazmowym.
pierwszy plan - wystarczy spojrzec na licznik wagi. nie widac roznicy?
potwierdza sie wszystko co mozna obejrzec na filmie z youtube
http://www.youtube.com/watch?v=I9srWo1Ikd0

Foto0037_hrnarer.jpg


Foto0039_hxewexa.jpg
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
jesli uwazasz, ze na podstawie tych zdjec mozna cokolwiek porownac (a ostrosc w szczegolnosci) to chyba popadasz w paranoje...
 
Do góry