hd czy full hd?

Matt

New member
Dokladnie chodzi o modele 40f71 i 40n71 czy warto juz doplacac do full hd? Prosze o odpowiedzi,z gory dziekuje.
 

BlackDragon.

New member
Dolacze sie to pytania. Tez sie nad tym zastanawialem.

Dodatkowo czy obraz HD na telewizorze full HD bedzie wygladal dobrze? W tej chwili nie planuje korzystania z full HD. Jest to bardziej dodatkowa mozliwosc na przyszlosc. No ale jezeli jakosc obrazu HD wyswietlana na telewizorze full HD bedzie slabsza niz na telewizorze HD, wtedy nie ma to sensu.
 

rekin

New member
Witam
Full HD ma większą rozdzielczość ekranu, więc powinien być bardziej szczegółowy i wyrazisty. Wystarczy w sklepie porównać dwa modele stojące obok siebie i raczej wszystko jest na + w full hd. Tu mogę tylko powiedzieć na przykładzie SONY.
 

rafaello

New member
Rekin, co ma piernik do wiatraka ? Nie jest tu mowa o źródle sygnału Full HD.
Polecam opcję Szukaj - na pewno znajdziecie wyjaśnienia i jak ma się do tego skalowanie obrazu.

pzdr,
 

BlackDragon.

New member
Szukalem ale nie znalazlem zadnej konkretnej odpowiedzi (za to kilka podobnych pytan). :-?

Zastanawiam sie miedzy LE40 N 71B a LE40 F 71B. Rozumiem, ze narazie w bardzo malym stopniu bede wykorzystywal rozdzielczosc 1080p. Roznica w cenie nie jest kolosalna. W tej chwili spokojnie wystarczy mi model N71B jednak nie wiadomo co bedzie za rok albo dwa.

Dlatego bardzo interesuje mnie jak wyglada skalowanie 720p na telweizorze full HD (1080p). Czy wiaze sie z tym duza utrata jakosci obrazu?

Widzialem identyczne pytanie w topicu o Xbox360 (dla ktorego w duzej mierze kupuje telewizor LCD), niestety bez odpowiedzi.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
różnica jest taka - jak w opisie matrycy
a bardziej na chłopski rozum - jak kupisz FullHD do obejrzysz i filmy w mniejszej rozdzielczości a jak kupisz np HD Ready nie full HD to nawet jakbyś chciał nie wyświetlisz 1080p czy 1080i tylko 720p najwyżej./bez skalowania/
Jak jest mała różnica w cenie to chyba tylko głupi nie kupi.
Natomiast odtwarzanie sygnału na różnych matrycach to już zupełnie inna bajka.Kupowanie fullHD dla obejrzenia kilku klipów w pełnej rozdzielczości mija się z celem.Jeżeli ktoś myśli jednak przyszłościowo to powinien kupić jednak LCD FullHD a już na pewno pod Xboxa 360 jest to dobry wybór.
Jeżeli chodzi o modele 40f71 i 40n71 to chyba oczywiste że F71 jest lepszym zakupem niż N71.


nie bardzo rozumiem pytanie @BlackDragon'a ?
pytasz czy sygnał np w 720p lub 1080i byłby gorzej wyświetlany na TV FullHD?
A niby czemu miałby być gorszy obraz niż na zwykłym TV - przecież ten sygnał jest właśnie dla TV FullHD aby pokazać jego zaletę
Nie wiaze sie z tym duza utrata jakosci obrazu - o którą pytasz

pozd
 
Ostatnia edycja:

BlackDragon.

New member
Wszystko jasne. Bardzo dziekuje za odpowiedz. :)

Dokladniej chodzilo mi o to czy np. sygnal w rozdzielczosci 720p wyswietlany na F71 bedzie wyglaal gorzej niz wyswietlany na N71.

Jesli chodzi o monitory LCD to raczej slabo wyglada na nich rozdzielczosc mniejsza niz ta maksymalna.
 
Ostatnia edycja:

helper

New member
Zgadzam sie z Jarwiszem. Dodatkowo pragne zaznaczyc, ze nowe telewizory full HD doskonale sobie radza z nieco slabszym sygnalem analogowym (przyklad GE czy XD Sharpa oraz X2000 Sony).
Jesli tylko fundusze pozwalaja, warto inwestowac od razu w model full HD.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...sprawa jakości obrazu nie jest tak prosta.
Każde skalowanie w górę to pogorsznie jakości obrazu mniej lub bardziej widoczne.
(w drugą stronę traci się tylko szczegółowość...o której praktycznie się i tak nie wie)

Jest jeszcze dodatkowy problem (opisany w lutowym "Chipie").
Wypada że u nas w kraju jeszcze nie ma matryc LCD fullHD, które radzą sobie dobrze z ruchem przy tej rozdzielczości(problemy technologiczne...).

(są tam i inne ciekawostki o nowinkach i problemach LCD, choć krótko).

Pozdrawiam.;)
 

jarwisz

New member
Bez reklam
BlackDragon. napisał:
czy np. sygnal w rozdzielczosci 720p wyswietlany na F71 bedzie wyglaal gorzej niz wyswietlany na N71.
wg mnie obraz będzie taki sam a /przynajmniej powinien być/ wychodząc z założenia że to ta sama firma więc podobne ma podzespoły

@hojlo1 - nie wiem co Chip miał na myśli - ale u mnie na 1080p wszystko śmiga ślicznie na Terminatorze 2 FullHD i na innych.Co prawda było gorzej ale wtedy miałem GF 6800GT a teraz mam nVidua GF 8800GTS tak więc to była wina karty a nie matrycy

pozd
 

mrdark

New member
Nie bardzo to wszystko rozumiem. Wydaje mi sie, ze sygnal 720p lepiej wyswietli matryca, ktora ma taka wlasnie rozdzielczosc natywna. Na matrycy full hd powinno byc teoretycznie gorzej, bo wystepuje skalowanie.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
mrdark napisał:
Nie bardzo to wszystko rozumiem. Wydaje mi sie, ze sygnal 720p lepiej wyswietli matryca, ktora ma taka wlasnie rozdzielczosc natywna. Na matrycy full hd powinno byc teoretycznie gorzej, bo wystepuje skalowanie.
teoretycznie tak ale właśnie wg mnie nawet na matrycy 1920x1080 efekt nie musi odbiegać od matrycy o mniejszej rozdzielczości

pozd
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....spokojnie .;)
Nie podlega dyskusji że natywne wyświetlanie jest najlepsze (i to widać - nie teoria).
Miedzy HD Ready a Full HD jest olbrzymia różnica "ilościowa"(pixeli) i tu nie ma co teorytezować.
Do tego im większy ekran, tym różnica będzie bardziej widoczna.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
hojlo1 napisał:
....spokojnie .;)
Miedzy HD Ready a Full HD jest olbrzymia różnica "ilościowa"(pixeli) i tu nie ma co teorytezować.
Do tego im większy ekran, tym różnica będzie bardziej widoczna.

to oczywiście też nie podlega dyskusji....
 

hojlo1

New member
Bez reklam
jarwisz - przypomniała mi sie sprawa "Chipa" .;)

Jeżeli dodamy do tego informację o nowej serii np . Sharpa "R" z odświeżaniem 120Hz (wiadomo, że nie o "migotanie" tutaj chodzi), to jednak skłonny jestem wierzyć branżowym pismom (choćby komputerowym), bo zapewne lepsze dojścia mają do materialów producenta.


Ps - Sharp, który posiadasz moze już ma podwyższone odświeżanie (nie szukam, bo to mało istotne...dla mnie).

Pozdrawiam. ;)
 

scott

New member
100Hz

Nie tylko rozdzielczość matrycy ma znaczenie. Również jej wielkość i częstotliwość wyświetlania obrazu.

Przy wyborze telewizora warto zwrócić uwagę czy jest to 100 hercowy. Jest ogromna różnica między obrazem wyświetlanym standardowo 50 hz a 100 hz. Różnica jest taka, jak między filmem animowanym 12 kl/s gdzie widać każdą klatkę a zwykłym. Procesor obrazu dodaje interpolowane w czasie klatki pomiędzy te które dostaje. Oczywiście nie mam na myśli CRT 100 Hz.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że najmniejsze szczegóły na sprzęcie FullHD są słabo widoczne z odległości większej niż ok. 1,8 x szerokość ekranu. Jeśli planujesz siedzieć dalej przy tak małym ekranie, efekt może być gorszy. Mniejszy piksel oznacza, że najmniejsze szczegóły mogą się zlewać i obraz może wydawać się miękki.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
zapewne masz rację...
ale pamiętaj - pisma branżowe może i mają lepsze dojścia /bo powinny mieć/ ale niektóre ich opinie są tak wyssane z palca że trzeba brać jeszcze poprawkę na to co się czyta.
Nie dotyczy to oczywiście wszystkich pism branżowych a chodzi mi szczeólnie o te polskie pisma "fachowe"....

pozd
 
Do góry