HC4000 - pytanie

prime

New member
Krótkie i głupie pytanie:
Wg Projection Calculator Pro wyszło mi że ekran 210x118 ale przy odległości ekran - projektor 3,47 - wówczas jest idealnie. Czy jeśli odległość po zamontowaniu będę miał większą - ok 2,7 to czy można tak zmniejszych obraz by pasował nadal do ekranu 210x118, a nie obcinał mi części obrazu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nieco się pogubiłem, odległość 2,7 jest większa od 3,47? ;)
Dla szerokości ekranu (obrazu) 210 cm minimalna odległość to 2,9 m, z maksymalną nastawą zoom'u.
Zaś jeśli ta większa odległość to 3,7 m (literówka?), to szerokość obrazu 210 cm uzyskasz przy zoom'ie 1,17x.
 

prime

New member
Dzięki za info, czyli zoomem dostosuję sie idealnie do wielkości ekranu.
Oczywiście te 2,7 to literówka i miało być 3,7. Sorki...
 

Buti

New member
Podłączę się pod temat. Akurat wypłynął na góre ;). Jak widzę Hc4000 od razu mam taką chrapkę na tego proja... Obecnie mój obraz z HC1100 ze względu na mały zoom jest odbity od lustra. Hc4000 ma większy i chyba uda mi się uzyskac przekątną 92 cale z ok 3mm bez odbicia.

W dodatku ponoć jasność jest wytarczająca przy trybie eco. To mnie też kusi gdyż mój proj w trybie standard wyrażnie jest słyszalny. Pytanie czy przy maksymalnym zoomie jak w moim przypadku z 3m też tak będzie z tą wystarczającą jasnością w eco?

W moim HC i jak widomo w kilku innych pojawia sie przypadłość związana z pulsacją jasności - migotaniem w trybie standard. Czy ktoś wyczytał albo wie na temat takiej przypadłości w HC4000?

pozdro.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zgodnie z tym kalkulatorem (oblicza jasność obrazu na podstawie zmierzonej w testach jasności projektora), z 3m będzie 92 cale przy niemal maksymalnym zoomie i jasności obrazu 20 fL (14 fL po 500 lampo-godzinach) dla gain ekranu=1.0, trybu Eco i najlepszych ustawień dla kina.

A co do migotania lampy, nie wiem jak jest w HC-4000, w moim HC-1500 poradziłem sobie z tym nieco komplikując użytkowanie. Maszynę zawsze "trzymam" w Standard, po włączeniu projektora czekam kilka minut, przełączam na Low; po obejrzeniu filmu wyłączam ampli i odtwarzacz, przełączam lampę z powrotem w Standard a projektor ze zwłoką gaśnie sam (10 minut Auto-Off).

Pierwsze migotanie pojawiło się gdy miałem około 360 lampo-godzin; parę razy po kilka godzin włączałem go w Standard, migotanie przeszło, gdy sporadycznie zaczęło się pojawiać znów (licznik wskazywał koło 500 h) zacząłem stosować wspomnianą wyżej rutynę. Do tej pory (1200 h) nie mruga.
 

haloogen

New member
Trapi mnie podobny problem, podłączam się pod temat. Od razu zaznaczam, jestem całkowicie zielony, planuję zakup pierwszego projektora, proszę o wyrozumiałość :)
Prześledziłem to forum, projektor HC4000 cieszy się dobrą opinią, cena do przełknięcia, więc nad nim się zastanawiam. Warunki lokalowe nie pozwalają mi na zamontowanie ekranu szerszego niż 180 cm (170x96 + ramka), przy formacie 16:9 ekran będzie miał 77 cali (przekątna 195 cm). Zgodnie z Projection Calculator Pro, przy zamontowaniu rzutnika w odległości 3,35 m, przy zastosowaniu maksymalnego zoomu wszystko będzie dobrze, tzn. rzucany obraz "zmieści się" w świetle ekranu.

Nim wydam niewyobrażalne ilości pieniędzy :) proszę o potwierdzenie, czy dobrze myślę. Z racji tego, że mieszkanie jest jasne, ekran planuję kupić szary ekran - współczynnik odbicia 0,8, rzutnik mogę zamontować do 3,6 m. od ekranu.

Ewentualne sugestie co do wyboru rzutnika mile widziane - jestem antyfanem obrazu 3D, zależy mi na dobrym obrazie wysokiej jakości, cena ma znaczenie - HC4000 to już górne limity moich możliwości (choć jeszcze kilka złotych wytrzymam).

Z góry dziękuje za pomoc!
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
wiatrak,
dzięki za info.
Wg opisu na stronie, do której linka podałeś przyjęto, że 12fL do 16fL jest ok. Czyli wynikałoby, że jasność w trybie eco wystarcza. Szkoda, że tam nie ma proja HC1100, mógłbym porównać dane z rzeczywistością.
Jeśli chodzi o mruganie. Po 1300h u mnie lampa po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach w trybie standard zaczyna mrugać, przełączenie w eco powoduje spadek jasności i brak jest mrugania. Oglądam przez to tylko w eco.
 

pa3

New member
Bez reklam
@haloogen
Jeśli koszta są dla ciebie wysokie, a masz faktycznie bardzo jasne ściany (i tym samym nie wykorzystasz w pełni potencjału sprzętu), to możesz zaoszczędzić i sięgnąć po HC3800, w swojej klasie nie do pobicia - można jeszcze kupić za ok 3990 zł.
 

haloogen

New member
@pa3

dzięki dzięki, różnica w cenie istotna, ale pytanie co do ustawienia rzutnika w stosunku do tak małego ekranu dalej aktualne - czy obraz z rzutnika zamontowanego ok. 3,35 m od ekranu przy maksymalnym zoomie "zmieści się" w polu? Projection Calculator Pro nie jest dla mnie do końca czytelny, a niespecjalnie mogę go zamontować bliżej (dziwny podwieszany sufit).
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
wiatrak,
dzięki za info.
Wg opisu na stronie, do której linka podałeś przyjęto, że 12fL do 16fL jest ok. Czyli wynikałoby, że jasność w trybie eco wystarcza. Szkoda, że tam nie ma proja HC1100, mógłbym porównać dane z rzeczywistością.
Jeśli chodzi o mruganie. Po 1300h u mnie lampa po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach w trybie standard zaczyna mrugać, przełączenie w eco powoduje spadek jasności i brak jest mrugania. Oglądam przez to tylko w eco.

Według testu na Cine4Home, HC-1100 ma 650 lumenów dla LOW/D-65, co przy 92" z gain=1.0 daje 25 fL lub 15 fL po 1000 godzin i założeniu spadku jasności o 35%. To oczywiście przy projekcji bezpośredniej, nie wiem jaki wpływ na jasność obrazu może mieć projekcja z odbijającym lustrem.

Jeśli zależy Ci na trybie Standard, to (jeśli na to nie jest już za późno) powinieneś właśnie w nim głównie włączać projektor; ZTCP owo mruganie spowodowane jest niestabilnością łuku wyładowczego w lampie, i aby go ustabilizować należy właśnie "wypalić" lampę w trybie wysokim. Na przykład włączyć projektor na kilka...kilkanaście godzin a potem jakiś czas używać tylko Standard (High).

@pa3

dzięki dzięki, różnica w cenie istotna, ale pytanie co do ustawienia rzutnika w stosunku do tak małego ekranu dalej aktualne - czy obraz z rzutnika zamontowanego ok. 3,35 m od ekranu przy maksymalnym zoomie "zmieści się" w polu? Projection Calculator Pro nie jest dla mnie do końca czytelny, a niespecjalnie mogę go zamontować bliżej (dziwny podwieszany sufit).

Jeśli chcesz uzyskać obraz o szerokości 170 cm, to HC-4000 może wisieć w odległości od 2,35 m do 3,5 m, zależnie od nastawy zoom'u. Ekran szary jest konieczny przede wszystkim z powodu jego małych rozmiarów, a co za tym idzie wysokiej jasności obrazu mającej wpływ na poziom czerni.

Z 3,35 m obraz zmieści się, ale przy minimalnym zoomie; dla maksymalnej nastawy zoomu obraz urośnie do 110" przekątnej... ;)
 

Buti

New member
Wiatrak,
Z tych porównań wynika, ze HC1100 świeciłby jaśniej niż HC4000 w trybie low. Raczej spodziewałem się, że HC4000 będzie w low swiecić tak dobrze jak obecny proj w standard. Uważam, ze przy low w HC11100 w moich warunkach obraz jest za ciemny, przełączając w standard dostaje kopa - "ożywa".

Odnośnie mrugania, 1270h wyświecone tylko w trybie standard. W tym okresie były momenty z mruganiami i bez. W low mam może wyświecone ostatnie 30h. Próbowałem znowu świecić dłuższy czas - kilka godzin w standard = jednak nic nie pomaga. Troche rozczarowujące. Mam podejrzenia, że lamy albo cały układ w mitsu maja taką przypadłość. W każdym razie to troche bez sensu w kotnekście podwanej przez producenta żywotności lampy by świecić z mruganiem po kilka godzin, w ciagu którego raczej obrazu nie da się oglądać ;/

Przez to mruganie nie mogę proja sprzedać w dobrej cenie, bo ktoś musiałby dać drugie tyle na lampę. Za to mnie mitsu wkurza, ale jakością orazu gdy nie mruga można go rozgrzeszyć;)

Wciąż mam chrapkę na HC4000. ;)
 
Ostatnia edycja:

tarko

New member
HC4000 versus HC3800

Witam
Kupuje nowy projektor (dotychczas Optoma HD72i). Mój wybór padł na Mitsubishi HC4000 bardzo proszę o o info jaka jest różnica między HC4000 a HC 3900. Logika wskazuje że 4000 jest nowszym projektorem. Dlaczego 3000 jest zdecydowanie droższy (0koło 1700 PLN). Parametry w opisach wyglądają prawie identycznie.
Z góry dziękuję za pomoc.
PiotrT
 

espaniak

New member
Mitsubishi HC4000 ma 1300 lum, czyli kino w klasycznym mieszkaniu M3 :)
HC 3900 ma 3000 lum, czyli kino w willi z salą projekcyjną wielkości mieszkania M3 ;) lub do pubu.
 
Ostatnia edycja:

Wika

New member
Potwierdzam ale hc4000 ma też wady tzn. ma tylko jedno złącze hdmi ,brak wbudowanego głośnika oraz jest ciut głośny.
W niektórych filmach , gdzie jest czasem cisza albo delikatna muza np. w filmie Wenecja , to w niektórych momentach słychać ... wiatrak wentylatora .
Może normalnie nie zwróciłbym na to uwagi ale czytanie forum sprawiło,że podświadomie czepiam się pewnych spraw :)
Poza tym projektor jest rewelacyjny - obraz jest bardzo ostry i naturalny .
Oglądam w trybie low i jest dobrze.
Podłączyłem już także upsa i oglądam bezstresowo , wcześniej martwiłem się że wybuchnie lampa,gdy zabraknie prądu .
Wiele osób straszyło uszkodzeniem lampy podczas zaniku zasilania ale z drugiej strony nie słyszałem jeszcze żeby ktoś musiał z tego powodu wymieniać lampę w tym modelu projektora .
 

prime

New member
Wika, a po co Ci głośnik w projektorze do kina domowego? ;)
poza tym faktycznie jest ciut głośny w cichych filmach, szczególnie jak się go ma zawieszonego nad głową, ale można się przyzwyczaić - nie ma wyjścia,
i potwierdzam tryb low jest wystarczający w większości filmów
z kolei tryb normal nadaje się tylko do filmów przepełnionych akcją, głównie ze względu na jeszcze głośniejsze chłodzenie, więc głośniki muszą cały czas pracować i to głośno:)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z przyjemnością informuję że Projektor HC 4000 Mitsubishi otrzymał najwyższą nagrodę

Z przyjemnością informuję że Projektor HC 4000 Mitsubishi otrzymał najwyższą nagrodę użytkowników:

hc4000_01.jpg





Złoty Pixel - Najlepszy Projektor kina domowego w cenie do 10000 zł


Projektor kina domowego DLP Mitsubishi HC4000 daje najwyższej jakości obraz o rozdzielczości Full HD 1920x1080 i kontraście 3600:1 . HC4000 jest bardzo cichym projektorem o poziomie szumów w 25 db. Lampa o jasności 1300 ANSI lumenów gwarantuje żywe kolory nawet przy niezupełnie zaciemnionych pomieszczeniach. W projektorze Mitsubishi HC4000 zastosowano 10 bitowy panel DDP3021 pozwalający na wyświetlenie 1 miliarda kolorów (poprzednio stosowane było 8-bitowe przetwarzanie kolorów co dawało 16,7mln kolorów). Dzięki wielu złączom projektor HC4000 bez problemów podłączymy do większości odtwarzaczy, komputerów oraz konsol. A złącza RS-232C oraz trigger pozwolą w bardzo prosty sposób zintegrować ten projektor z systemem "dom inteligentny".
Projektor Full HD o niezwykłym poziomie czerni

Zastosowanie wysokiej jakości obiektywu HD 1,5x pozwalającego na duży zakres regulacji obrazu. Obiektyw szerokokątny został skonstruowany jako złożenie 4 warstw 13 szklanych soczewek co w sumie dało obiektyw charakteryzujący się doskonałymi parametrami. Niepodważalną zaletą jest jakość konstrukcji Mitsubishi w której żywotność lampy w trybie Eco została zwiększona do 5000 godzin. Warto dodać, że HC4000 oferuje niespotykany do tej pory w projektorach DLP poziom odwzorowania kolorów.



stat_14.jpg

ZŁOTY PIXEL - Plebiscyt na najlepsze produkty Audio Video
 
Do góry