Hbb.TV - komu to potrzebne ? cz. I

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.
pfl5507k12a4p12021505zy.jpg

Wczoraj odbyła się konferencja gdzie grono specjalistów z Polski i z zagranicy dyskutowali o przyszłości i rozwoju hbb.tv.

Jakie są zalety i korzyści płynące z posiadania hbb tv? Jakie są różnice między hbbTV a smartTV ?


W HbbTV bardzo popularne są aplikacje działające na podobnej zasadzie co Teletext. Wybór właściwej informacji odbywa się za pośrednictwem wprowadzenia numeru strony lub też wybrania jej przez poruszanie się strzałkami na pilocie.

Dziwne ale teletekst umiera śmiercią naturalną !


Teletext (Telegazeta TVP, Telestrony TVN, Gazeta TV Polsat, TV 4 Gazeta, Telestrony TVN, 4fun.tv Text, Mediatext, Trwam-Text, iTekst, Canal+ Text, HBO Text) wraz z kolorowymi przyciskami w naturalny sposób wciąga widza w interakcję z telewizorem. Serwisy HbbTV powinny być tak zaprojektowane, by korzystanie z nich było łatwe i szybkie jak włączenie teletextu. Dlatego też nadawcom telewizyjnym sugeruje się, by w dalszej przyszłości zastąpić teletext („telegazetę”) aplikacją telewizyjną w HbbTV udającą Teletext HD, Telegazetę HD, Supertext. Takie rozwiązanie niejako tchnie w teletext kolejną młodość i pozwoli na nowo zdefiniować interakcję w telewizorze.


Hbb ma mieć taką zaletę że podczas oglądania np. transmisji meczu możesz podpatrzeć statystyki meczowe.


pfl5507k12a4p12021505zy.jpg

Mnie osobiście to nie przekonuje a wręcz irytuje.
Wolę obejrzeć mecz na czysto , a nie przerywany niepotrzebnymi aplikacjami. Aplikacje w ogromnej mierze mam w smartfonie - do wyboru do koloru.



Hbb tv jest wymyślone nie dla nas drodzy widzowie ale dla - nadawców telewizyjnych, agencji reklamowych, agencji interaktywnych, domów mediowych, developerów aplikacji – czyli do tych osób, od których będzie zależała przyszłość telewizji hybrydowej w Polsce.


Wątpliwości u ludzi jest wiele:
Nie wiem doprawdy czym się tak ekscytować, skoro technologia HbbTV, przynosi de facto więcej korzyści nadawcom, niż odbiorcom tych informacji.
Nie wiem jak WY, ale ja nigdy nie lubiłem, gdy ktoś za dużo pyta, bo odpowiedzi wbrew pozorom nie mają charakteru anonimowych
. Użytkownicy mają sporo obaw.


Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
TVP szuka rozwiązań żeby przytrzymać widza jak najdłużej na własnej stacji i to jest zrozumiałe.
Ale jednocześnie zabiera widzów ze Smart Tv.


SmartTV a hbbTV .
W smartTV wchodzę wówczas gdy chcę poszukać odpowiednich treści .

W hbbTv otrzymujesz szereg informacji podczas oglądania programu tyle, że te wiadomości i tak przyrywają Ci obraz i przerywają zaangażowanie w obserwacji .


To ja wolę obejrzeć znacznie więcej informacji ale po filmie, meczu czy programie.
W aplikacjach SmartTV czy w aplikacjach urządzeń przenośnych i nie zasłania mi obrazu.

Chyba że ktoś lubi wiele reklam podczas filmu.


Dodatkowo musisz spełnić i tak dwa warunki :


Informacja o dostępności serwisu HbbTV wysyłana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową, naziemną – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Główna różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu – dlatego też mówimy o tym „Telewizja Hybrydowa”.

Hbb ma być miejscem dla prowadzenie telesprzedaży - brrrr.....

Ale tu jest problem z płatnościami które chyba będą doliczane do abonamentu albo oddzielnie w sieci - czyli i tak trzeba będzie wyjść z programu ???

Myśli się o zarobku na product placemencie - ale to znów daleko od użytkownika.


Gry hazardowe i i gry - obsługiwane pilotem to "cienki" pomysł .
No i najgorsze dla mnie jest to HbbTV daje możliwość doboru reklam na podstawie IP.
Czyli trzeba będzie odkrywać swoje preferencje osobiste - brrrr.



Ja wolę korzystać z usług gdy chcę a nie gdy ktoś mnie zalewa niechcianą informacją.
W tej sytuacji nie dziwię się, że Samsung nie przystąpił do takiego konsorcjum, przecież mają swoje Smart Tv - tam otrzymasz znacznie więcej i za znacznie mniejsze zagrożenie informacji wciskanych pod IP.


Mnie nie przekonują argumenty - że największe zalety telewizji hybrydowej to :

- otwarta technologia
- komercjalizację przekazu telewizyjnego ( to może być tylko znów zaleją nas reklamy a kasę

zbierze kto ?


Hbb tv - komu to potrzebne ?

Wygląda na to, że najbardziej nadawcy !!!



Jakie jest Wasze zdanie ?
Czy wg Was w perspektywie hbb.tv z TVP jest lepszym rozwiązaniem niż Smart TV ?
 
Ostatnia edycja:

Morfeusz42

New member
Rzadko tu zabieram głos, ale po przeczytaniu tego wstępniaka redagowanego przez kikiego ręce z szelestem mi opadły - że też taki fachowiec z kikiego a nie jest w stanie zaakceptować prostej formuły w której smartTV i hbbTV będą koegzystować ze sobą. Przy tym funkcje każdej z tych platform są z goła odmienne - odnoszą się do innego rodzaju przekazu treści i w innych kierunkach będą rozwijane. A argument "ja wolę korzystać z usług gdy chcę a nie gdy ktoś mnie zalewa niechcianą informacją" jest najbardziej xxxxxxxx jaki przeczytałem śledząc rozwój rynku hbbTV w przeciągu ostatnich dwóch lat.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Uderz w stół a nożyce się odezwą. Jeśli ktoś nie ma argumentów to zaczyna krzyczeć.

"Dlatego też nadawcom telewizyjnym sugeruje się, by w dalszej przyszłości zastąpić teletext („telegazetę”) aplikacją telewizyjną w HbbTV udającą Teletext HD, Telegazetę HD, Supertext. Takie rozwiązanie niejako tchnie w teletext kolejną młodość i pozwoli na nowo zdefiniować interakcję w telewizorze" - to informacja ze strony hbbtv.

Oczywiście można reanimować trupa - tylko po co ?
To relikt przeszłości. Kiedyś sam z tego korzystałem i było extra. Ale dziś telegazeta przegrała z innymi formami informacji.

Koegzystencja ? OK.
Ale taka pozorna koegzystencja powoduje, że firmy telewizyjne dojdą do wniosku że nie muszą rozwijać Smart Tv bo ktoś za nich to zrobi.
A tak muszą cały czas konkurować ze SmartTv między sobą i wprowadzają coraz to nowe aplikacje.

Ja skorzystałem z aplikacji hbb.tv raz podczas meczu jao ciekawostki i aby zobaczyć jak działa. Przekonałem się i nie jest to dla mnie.
Moje aplikacje Ap Store są znacznie lepsze, wygodniejsze , bardziej rozwinięte. I mam je wtedy gdy chcę. Dziś w dobie smartfonów, tabletów
które są tak popularne jak Coca Cola - nie ma problemów z ich korzystania.

Koegzystencja - tak - ale dobra dla kogo ?
 

Morfeusz42

New member
Kiki daj spokój - lubię i szanuję to co robisz dla branży, ale od człowieka uznawanego za fachowca oczekuję czegoś więcej a nie "marketingowychxxxxi". Przecież SmartTv to jeszcze większa ściema do atakowanego przez Ciebie HbbTv. Setki ikon stanowiących odnośniki do prymitywnych treści, marne perspektywy na coś atrakcyjnego "za darmo". Nie chcę dalej wyżywać się na tej platformie bo największą jej zasługą jest to, że Kowalski z Nowakiem kupują w ich mniemaniu nowoczesne telewizory. To jest sedno sprawy - jak najwięcej wycisnąć z ludków kasy nie inwestując w jakość; bo nie możesz zaprzeczyć, że jakość obrazu już jakiś czas temu zeszła na dalszy plan. Chyba że masz inne zdanie, ale wtedy pod znakiem zapytania zapewne trzeba będzie postawić Twoje kompetencje. Przykro mi, że jestem tak brutalnie szczery, ale trochę wywołałeś mnie do tablicy - pozdrawiam i życzę owocnego korzystania z zasobów świata SmartTv.

PS. A tak swoją drogą zasmuca mnie coś innego - ferujesz wyroki o czymś co zobaczyłeś w fazie mocno przedwstępnej i trochę poczytałeś o założeniach do platformy HbbTv. Może warto trochę bliżej poznać samą ideę w bardziej rozbudowanej postaci np. u naszych zachodnich sąsiadów, bo nie każę Ci jechać nie wiem - do Hiszpanii, może Czechy. Zapytaj jak oni postrzegają zalety i wady SmartTv i HbbTv i wtedy może coś ciekawszego będziesz w stanie zredagować.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Lubię dyskutować ale zgody na obrażanie nie ma.

Bardzo chętnie podejmuję dyskusję ale ma temat. Mówią że dyskusja zawsze może doprowadzić do mądrych rozwiązań .

1.Nikogo nie atakuję.
2.To jest moja ocena sytuacji .
3.Zobaczymy co użytkownicy wybiorą w jawnym głosowaniu ?
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...tv-zaglosuj-i-wygraj-odtwarzacz-bluray-4.html

Ostatnio sporo sprawdziłem owych ikon - jak byłeś łaskawie określić - bardzo dużo w różnych telewizorach. Sorry że były za darmo dla mnie jako dla użytkownika i sorry znalazłem wiele ciekawych i bardzo ciekawych aplikacji.
Są 1000 razy bardziej atrakcyjne niż statystyki podczas meczu które zakrywają mój ekran , brrr...

Deklaracja zadań hbb.tv - mnie nie pokoi , bo tam właśnie słyszę to co napisałeś "wycisnąć z ludków kasy nie inwestując w jakość"

Trochę zmieniłeś treść wypowiedzi . Rozumiem że jak się nie argumentów to należy atakować co się da. Na zasadzie najlepszą obroną jest atak.
Ale tu się ogromnie pomyliłeś , wręcz ....
Nie będę używał mocniejszych słów.

Otóż właśnie producenci telewizorów Panasonic, Sharp, Loewe, Sony, Philips, Toshiba , Samsung i LG poczynili duży krok w rozwoju jakości.
Wszystkie nowe telewizory są już w wysokiej klasie jakości .
Nowym krokiem też są OLED TV, czyli kroki są robione na bieżąco.
Jeśli tego tego nie widzisz - to szkoda.

Uważam że Smart TV to jest prawdziwa rewolucja w telewizorach. Nie szumnie zapowiadane 3D, ale SMART TV !!!
To samo potwierdzają producenci, inżynierowie, technicy, testerzy i użytkownicy.

Hbb.tv - niech się rozwija swoim tokiem ale jedynie może powielać już istniejące systemy. Natomiast moje obawy są takie że konsolidacja jednego działania spowoduje monopolizację działań.
A tak wszystkie firmy muszą wymyślać nowe działania w Smart TV - np Redbull tv w Lg - super sprawa jeśli ktoś lubi extrim.
A tak jak za starych dobrych czasów, włączam telewizor i mam dwa jedynie słuszne programy danej epoki, te same we wszystkich telewizorach.

Masz prawo mieć swoje zdanie i to szanuję, ale nie próbuj innych obrażać - bo na to zgody nie ma !!
 
Ostatnia edycja:

Morfeusz42

New member
Dobrze - jeśli obraża Cię słowo "brednie" to przepraszam. Jeśli uważasz że telewizory z podświetleniem krawędziowym są lepsze od tych z pełnym też nie mam ochoty kruszyć o to kopii - jesteś ekspertem i wiesz o czym piszesz. Mam nadzieję że nie odbierasz tego jako atak na Ciebie. Ale jeśli powołujesz się na konkurs w którym mają wypowiedzieć się użytkownicy platformy SmartTV będącej już trochę na rynku i testowej HbbTv to faktycznie nie ma sensu toczyć tej dyskusji. Bo rozumiem taką postawę w sytuacji o której wspominałem - Niemcy - gdzie ludzie mają już jakieś doświadczenia, gdzie platformy już niosą jakieś treści. Ale u nas?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Śledzę rynek niemiecki z hhbtv, posłuchałem wypowiedzi przedstawicieli firm które były na spotkaniu więc jakieś info mam.
I dalej twierdzę, że są konkurencją dla SmartTV.
Zresztą w ich wypowiedziach to się przewija.
Bo jak określić zdanie, że zrobimy wszystko aby widz został u nas ?

Nowe model Oled TV , które już wchodzą do produkcji są odpowiedzią czy producenci robią kroki ku jakości - robią !

No i najważniejsze żeby Aplikacje producentów się rozwijały bo to jest dobro "narodu" - czyli nasz . I w tym widzę zagrożenie.
Bo każdy producent ma swój ogródek , a hbbtv wchodzi od razu na wszystkie ogródki jednocześnie.
 
Do góry