Harman Kardon i kalibracja EzSet/EQ

laush

Member
miałem podobny efekt L-6, CENT-1, R -1, SL +2, SR +2
okazało się że miałem fronty zamienione miejscami (uroki częstych przemeblowań)
po zamianie miesc mam -1,-1,-1,+2,+2
sprawdz, moze pomoze
pzdr
 

..::Jedrek::..

New member
miałem podobny efekt L-6, CENT-1, R -1, SL +2, SR +2
okazało się że miałem fronty zamienione miejscami (uroki częstych przemeblowań)
po zamianie miesc mam -1,-1,-1,+2,+2
sprawdz, moze pomoze
pzdr


W sensie ze podlaczyles kable z lewej kolumny pod prawe wejscie w ampli ?
Nie slyszales tego podczas ogladania filmow ?
 

bol3k

New member
Zrobilem dzis automatyczna kalibracje kina i juz mam kilka uwag odnosnie kalibracji mianowicie
znalazlem na pewnym forum instrukcje kalibracji ktora opisal w prosty sposob pewien uzytkownik:

"Jak zwykle w instrukcji do Harmana problem jest opisany w bardzo przystępny sposób, ale spróbuję.

1. Upewnij się, że ustawiłeś poprawnie głośniki na Large i Small. Wyłącz też menu ekranowe.
2. Ustaw wzmocnienie na -1,5 dB.
3. Wybierz dowolne źródło wejściowe powiązane ze źródłem surround (pewnie DVD). Najfajniejsze, żedla każdego trybu surround trzeba ustawiać wszystko na nowo.
4. Usiądź wygodnie, weź pilota w rękę i wyceluj w amplituner. Nie trzymaj go pionowo, ale wyceluj w amplituner.
5. Przez trzy sekundy trzymaj wciśnięty przycisk SPL. Puść przycisk, gdy wskaźnik przestanie migać i zapali się na stałe. Naciśnij przycisk 5, jeśli system jest skonfigurowany jako 5.1 ze standardowymi głośnikami. Zauważ, że bieżącą konfigurację głośników możesz sprawdzić na wyświetlaczu głównym w postaci ikonek. Jeśli wybrałeś poprawną konfigurację usłyszysz sygnały testowe z głośników.
6. Teraz, nawet przez kilka minut, bedziesz cierpiał katusze zaszumiaczy. Siedź cicho, aż amplituner skończy swoją robotę.
7. W czasie przeprowadzanbia testu na wyświetlaczu możesz zaobserwować, który głośnik jest testowany. Do tego dochodzą jescze trzy rzeczy:
- Symbol testowanego głośnika miga na wyświetlaczu. Jeśli słyszysz dźwięk z innego głośnika, niż wskazywany na wyświetlaczu, musisz zatrzymać kalibrację. Naciskasz w tym celu dwa razy przycisk Test Tone. Następnie wyłączasz amplituner i sprawdzasz połączenia głośników.
- Kiedy głośnik jest już skalibrowany, na wyświetlaczu pojawia się informacja o nazwie głośnika i jego poziomie odniesienia. W razie zmiany poziomu wzmocnienia wskaźnik EzSet na pilocie zmienia kolor. Czerwony oznacza za duże wzmocnienie. Pomarańczowy, zbyt małe. Wskaźnik zielony oznacza, że wszystko jest OK i amplituner przechodzi do kolejnego kanału.
- Po przeprowadzeniu kalibracji zaczyna migać wskaźnik AVR. To normalne. Oznacza jedynie, że EzSet wykazuje oznaki życia.
8. Po wykonaniu pełnego okrążenia amplituner ponownie wysyła sygnały testowe w celu przeprowadzenia weryfikacji.
9. Po drugiej rundzie wskaźnik EzZet powinien świecić na zielono dla wszystkich kanałów. Na zakończenie wskaźnik mrugnie dwa razy i EzSet zakończy wykonywanie obowiązków.

Jeśli stwierdzisz, że ustawienia głośników mocno odbiegają od 0 dB, możesz to nieco skorygować. Np. Jeśli kalibrator ustawił -7 dB, ustaw wzmocnienie amplitunera na +7 dB i ponów kalibrację.

Subwoofer nie podlega kalibracji. Przy testoiwaniu najlepiej założyć jakieś słuchawki lub wypchać uszy watą. Szkoda słuchu.

EzSet oznacza Easy Set, czyli łatwe ustawianie. Nie nazwałbym tego łatwym... Uff..."

w punkcie 2 koles napisal Ustaw wzmocnienie na -1,5 dB. - czy ma racje, przeciez nie da sie wysiedziec przy -1,5dB, ja robilem na -15dB, bardzo dziwnie ustawil mi ampli wzmocnienia poszczegolnych glosnikow, mianowicie fronty na -7, Centralny -2, LS -8 LR -10 czy tak powinno byc?? a po drugie odleglosci poszczegolnych kolumn nie ruszyl mimo ze przed kalibracja zresetowalem ustawienia, kolega w swojej instrukcji pisal ze kalibracja trwa kilka minut w moim przypadku trwa okolo minuty.

Sprzet HK AVR145 + quadral quintas 500 - 5.0
 

..::Jedrek::..

New member
mailem wczesniej tylko 2.0
jak doszlo 5.0 to sie zorientowalem
pzdr

Rozumiem. U mnie wszystko jest wporzadku z podlaczeniem, podczas testu amp. wykrywa dobre koulmny, takze podlaczenie jest bez zarzutu ( testuje prawa kolumne gra prawa itd.)

Jednakze sprobuje jeszcze zamienic miejscami prawy front z lewym. Zobaczymy, moze to pomoze tak jak z surroundami. Po tym zabiegu o dziwo amp ustawil dobrze zarowno odleglosc jak i glosnosc.

Czym to moze byc spowodowane? Przeciez kolumny nie sa przypisane do zadnej ze str. ?

Harman naprawde ladnie brzmi w porownaniu chociazby z Yamaha rx-v 657 jednakze ma swoje smaczki jak widac..
 

laush

Member
u mnie jest na tylnej sciance front right i front left wiec znaczenie pewnie ma
miales dokladnie ten sam problem co ja pzdr
 

mirasor

New member
Co jest grane ? Mam wgrany soft 96.1.1 , wgrywałem go już jakiś czas temu. Po wgraniu poustawiałem głośniki 5.1 w manualu i wszystko fajnie. Automatycznej kalibracji wówczas nie sprawdzałem do dzisiaj bo coś mnie podkusiło. Robiąc kalibrację ikona suba na AVR 255 non stop miga . Próbowałem kilka razy i efekt ten sam, migająca ikona.Kalibracja nie rusza. Sprawdziłem w manualu test kolumn i wszystkie wraz z subem są prawidłowo wykrywane tak samo dzieje się podczas słuchania muzy , oglądania filmów sub pracuje poprawnie. W poprzednim sofcie 93.coś tam coś tam kalibracja przebiegała natychmiast i bez problemu. Może ktoś zna przyczynę.
 

mirasor

New member
Wgrałem nowy soft 97.2.2 ale problem z subem przy auto kalibracji pozostał . Ikona suba na AVR 255 miga. W manualu jest ok. Czytałem gdzieś że problem można rozwiązać ustawiając sub w innym miejscu. (mój stoi koło fronta). Jutro przestawie i zobaczymy czy auto kalibracja załapie. Chyba że ktoś ma inne rozwiązanie mojego problemu.Jak przestawienie nic nie pomoże zadzwonię do serwisu i nadam temat.
 

yahooo8

New member
Mam pytanie, czy jesli bede mial zestaw glosnikow 5.0 to EzSet wykryje ze nie mam subwoofera czy bedzie kazal go podlaczyc i nie przejdzie automatycznego ustawiania. Z tego co widzialem trzeba wybrac zestaw glosnikow albo 5.1 albo 7.1 a co jesli bede mial 5.0 ?


I jeszcze jedno pytanie w HK mamy ustawienia dla kazdego zrodla. Teraz pytanie czy moge dla jednego urzadzenia zrobic np 3 ustawienia. Chodzi o to ze mam PS3 i czy bede mogl ustawic PS3 jak zrodlo osobno dla filmow, osobno dla muzyki i osobno dla gier ? Czy niestety musze dla danego zlacza HDMI miec tylko jedno ustawienie ?
 
Ostatnia edycja:

tom0987

New member
odświeżam temat ,czy wyłączając EzSet na off sprzęt będzie grał tak samo jak po resecie procesora i ustawieniu ponownie ręcznie wielkości odległości itd.?
 

-paulo-

New member
Mam pytanie, czy jesli bede mial zestaw glosnikow 5.0 to EzSet wykryje ze nie mam subwoofera czy bedzie kazal go podlaczyc i nie przejdzie automatycznego ustawiania. Z tego co widzialem trzeba wybrac zestaw glosnikow albo 5.1 albo 7.1 a co jesli bede mial 5.0 ?


I jeszcze jedno pytanie w HK mamy ustawienia dla kazdego zrodla. Teraz pytanie czy moge dla jednego urzadzenia zrobic np 3 ustawienia. Chodzi o to ze mam PS3 i czy bede mogl ustawic PS3 jak zrodlo osobno dla filmow, osobno dla muzyki i osobno dla gier ? Czy niestety musze dla danego zlacza HDMI miec tylko jedno ustawienie ?

Odświeżam temat, drodzy koledzy mam identyczne pytanie jak kolega YAHOOO8
Jak to w końcu jest z tym 5.0 ?

Mam AVR 370 i JBL ES
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
A ja to nie bardzo trzymam się tych wszystkich kalibracji. Może to błąd ale jak sam wszystko ustawiam to jest bardzo pięknie. Jak użyłem YAPO to odległości frontów ustawiło mi poprawnie ale za to subów oddaliło o kilka metrów pomimo, że znajdują się w kolumnach frontowych :). Wszystko wyciszyło, centralny ustawił na large (tutaj może i dobrze bo jest duży i ma suba), tyły odcięło na 100 hz a trzeba na 80hz. i temu podobne. W opcjach EQ to sam już nie wiem (jeszcze tego nie rozszyfrowałem). Ale znalazłem miejsce gdzie można wszystko ustawić manulanie i to poprawiłem z centymetrem w ręku, dodałem poziomów na subach i głośnikach i jak odpaliłem film to w wybuchach i się zatrzęsło aż skóra cierpnie. Nie wiem czy o to chodzi ale mnie się podoba?
W stereo grają fronty na large łącznie z subami i centralnym (oddzielne ustawienie) i gra pięknie.
Pewnie to profanacja co zrobiłem :)
 

-paulo-

New member
On jeszcze wtedy nie miał, Ty już masz to chyba możesz sam posprawdzac?

Masz święta rację :-o

Tak zrobilem. Na poczatku system testowal dla zestawu 5.1 ale zakonczyl test na systemie 5.0

Podczas testu podswietlil sie sub na ekranie TV ale ze nie bylo od niego odpowiedzi to ampli stwierdzil ze go nie ma tyle.

Po kalibracji:
1) fronty na LARGE, centralny odciecie na 120Hz surround left i right na 60Hz
2) dystanse fronty po rowno na 3.6 m, centralny na 2.7m, surroundy lewy na 1.8m a prawy na 2.1m
3) poziomy glosnosci to fronty na -1 dB centralny na -2 dB a surroundy na +2 dB

Po automatycznych ustawieniach dosc fajnie to gralo w filmach oczywiscie. Natomiast odkrylem ze jak zwiekszamy dystans poszczegolnych glosnikow - szczegolnie frontow i tylow to powstaja opoznienia na tyle slyszalne ze fajnie jest budowany dzwiek przestrzenny.

Natomiast po sylwestrze upewnielm sie jeszcze bardziej że w stereo AVR370 naprawde wymiata co tylko nie ja stwierdzilem podczas imprezki. Kilku znajomych ktorzy maja inne zestawy byli zdruzgotani jak zaposcilem im masaz bebenkow :bober:Dwoch nawet stwierdzilo ze jako postanowienie noworoczne postawili sobie za cel zmiane sprzetu jaki maja. No wiec mysle ze chyba nie ma zle....
 

gemini4all

New member
Odświeżę temat, po upgrade firmware HK AVR 270 szlag trafił moje dotychczasowe ustawienia i konfiguruję od nowa... Zestaw głośników to JBL Loft 5.1 Po użyciu EZSET/EQ ampli dziwnie ustawił całość. Przed przystąpieniem do konfiguracji, ustawiłem głośność na 30db, głośność sub na pół, crossover na subie 80Hz. Sub mode ustawił się po konfiguracji na L/R+LFE.
Level (tu nie mam zastrzeżeń)
FL i FR 0dB
Center +1dB
SL i Sr -1dB
Sub -1dB
Crossover (tu się zdziwiłem):
Front: Large
Center: 150Hz (nie powinno być 60Hz?)
Surr: Large - a przecież to są satelitki nie powinno być 60Hz lub 80Hz?
Sub 100Hz (nie powinno być 80Hz?)
Distance (w miarę ok):
Front L i R po 2,4m
Center 2,1m
Surr R 2,4m
Surr L 1,5m
Sub 1,5m

W Audio Effects EZSET/EQ jeśli jest na OFF głośniki dudnią i jest nieprzyjemne echo, po wybraniu ON jest lepiej. Czy wtedy są zastosowane powyższe ustawienia?
 
Ostatnia edycja:

kiliusz

Member
Czy w przypadku posiadania tylko 2 kolumn i używaniu stereo potrzeba robić kalibrację? Czytałem w instrukcji, że manualnie, trudne to jest?
 
Do góry