Harman Kardon i kalibracja EzSet/EQ

fecisko

New member
Witam,

Pytałem już o to na innym forum, ale nie padła żadna, wyjaśniająca sprawę odpowiedź. Może więc ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc...

Pytanie dotyczy Harmana AVR355, ale zapewne wielu innych modeli tej firmy. Podczas autokalibracji amplituner sam ustawia poziomy glośności i odległości wszystkich głośników, ich pasma przenoszenia itd. Ale nie tylko. Zauważyłem, że robi także korekcje EQ zależną od charakterystyki akustycznej pomieszczenia (powiedzmy ;) po której w moim przypadku dynamika muzyki w stereo siada. Harman gra o niebo lepiej bez tej jego korekcji. Chętnie bym ją poprawił, no ale zdaje się, że chyba nie można (albo źle szukam) - nigdzie w menu nie mogę znależć odpowiedniej pozycji pozwalającej na skorygowanie tych ustawień (oczywiście odległości, poziomy itd można zmienić). W opcjach "Audio effects" istnieje możliwość ustawienia parametru EzSet/EQ na off (i wtedy muzyka znów dostaje należytego kopa) Pytanie tylko czy opcja ta wyłącza jedynie korektę barwy dźwięku, czy również odległości itd (co rozwali całą przestrzeń w KD)? Dodam, że na dynamikę dźwięku w KD po korekcji narzekać nie mogę (oj nie :)))
 

seb76

New member
Witam,

przeszukiwałem forum w celu znalezienia informacji dot. autokalibracji w Harman/Kardon więc może odgrzeje ten wątek.

Od niedawna jestem posiadaczem HK 255 (soft 93.1.1 z 10.2008r). Powszechnie znana jest drastyczna zmiana dźwięku przy przełączaniu EzSet/EQ z Off na On ale jeszcze ciekawsze było to, że po ustawieniu EzSet/EQ na On a Tone Control na Off dźwięk znowu się poprawiał choć brzmiał inaczej niż przy włączonym tylko Tone Control (cały czas mowa wyłącznie o stereo).

Wniosek: informatycy z H/K opracowujący soft przewidzieli widocznie, że najlepiej odtwarzać dźwięk tylko z korekcją Tone Control ustawioną na On lub tylko EzSet/EQ ustawioną na ON dwa tryby ustawione jednocześnie na ON dają paskudny wynik.

Zdziwiła mnie również znacząca (jak na moje ucho) zmiana dźwięku przy włączaniu i wyłączaniu Tone Control z ustawieniami Treble i Bass na "0" (EzSet/EQ OFF!). Wiem, że przy wyłączonym Tone Control dźwięk przekazywany jest bezpośrednio na końcówki mocy ale DSP nie powinien chyba aż tak zmieniać dźwięku przy włączaniu Tone Control kiedy TREBLE i BASS są ustawione na 0.

Czy posiadacze tego modelu mogliby napisać kilka słów czy ich typy też tak mają?

Z góry wielkie dzięki!!!
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Jeśli mnie pamięć nie myli to dla analogowych wejść wyłączenie tone control powoduje również wyłączenie EzSET/EQ jest to opisane gdzieś w instrukcji.
PS. Dla mnie EzSET/EQ działa bardzo dobrze, ale dla dobrych sygnałów przy sygnałach ala analogowa TV lub radio faktycznie dźwięk jest słaby ale tyko dlatego, że zródło też jest słabe. EzSET/EQ to nie jest system poprawiający dźwięk tylko wyrównujący charakterystykę dla danego punktu odsłuchowego.
 

Prokop

New member
Bez reklam
seb76 napisał:
Witam,
Wniosek: informatycy z H/K opracowujący soft przewidzieli widocznie, że najlepiej odtwarzać dźwięk tylko z korekcją Tone Control ustawioną na On lub tylko EzSet/EQ ustawioną na ON dwa tryby ustawione jednocześnie na ON dają paskudny wynik.
Ustawienie EzSet/EQ na on a tone control na off daje taki sam efekt jak ustawienie tych dwóch trybów na off dla wejść analogowych. Patrz post wyżej.
 

pirxx

New member
Podłączę się do tematu.

Posiadam HK255 +zestaw kolumn 5.0 bez suba.
Korzystałem z ręcznych ustawień i grało to bardzo przyzwoicie.
Wczoraj włączyłem autokalibracje EzSet/EQ i zagrało zdecydowanie lepiej,ale też dużo głośniej.
O ile wcześniej -30 db było głośno to teraz przy -40 db jest za głośno.
2 sprawa,tylne kolumny grały trochę za cicho ,właściwie prawie wcale więc podbiłem o 2 db i cały efekt znikł.
Dżwięk zrobił się płaski ,suchy i cichy ,volume na -20db.
Próbowałem 3 razy i to samo,po kalibracji gra pięknie ale praktycznie nie słychać efektów w kinie ,podbicie tyłów i dżwięk robi się cichy i płaski jak z za grubego koca.

Można temu jakoś zaradzić ?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie kiedy 255 dostaje sygnal audio podaje ile kanalow zawiera dana sciezka i jest 3/2/1 a dalej EX -off . Co to jest to EX ?
Czy jest jakies podbicie danych czestotliwosci np 40hz +10 ,60 hz +8 itd tak jak w denonie? Czy jest tylko ustawienie large albo dana czestotliwosc odciecia?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
EX off, bo dostaje tylko dolby digital 5,1, są też najczęściej bajki w dolby digital EX, czyli z dodatkowym tylnym kanałem lub dwoma mono.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
PAnowie ponawiam pytanie ,czy w 255 sa jakies zaawansowane ustawienia dzwieku oprocz bas treb +/- i ustawienia mozliwosci glosnikow(large lub odciecie) mam na mysli np EQ z podbiciem poszczegolnych czestotliwosci ??
 

bol3k

New member
Witam
posiadam hk avr 145 + quadrall quintas 500. kalibrowalem sprzet manualnie i jestem z kalibracji zadowolony. moje pytanie brzmi czy funkcja EzSet/EQ zrobi to jeszcze lepiej?? poczytalem tu i tam i widze ze ludzie maja rozne opinie na ten temat jeden pisze ze zagralo lepiej drugi ze dzwiek zrobil sie plytki, to jak to w koncu jest z ta opcja, poniewaz korci mnie zrobic ta automatyczna kalibracje ale sie obawiam ze mnie zawiedzie:)
 

marmat

New member
Każdy ma indywidualne preferencje i dlatego jednemu pasuje drugiemu nie , poza tym automatyczna kalibracja jest zależna od wielu rzeczy np. ustawienie krzesła , przesunięcie o 10 cm głośnika w bok daje inny wynik .
Więc zapisz sobie ustawienia jakie wprowadziłeś manualnie i zrób auto , zawsze możesz wrócić do swoich w 5 minut .
 

Prokop

New member
Bez reklam
Kalibrację charakterystyki częstotliwościowej można wyłączyć, a ustawienia poziomów, odległości kolumn itp. można ustawić ręcznie. To czego się boisz, nie rozumiem. Jak dla mnie ten system działa bardzo dobrze.
Do kolegi Whiplash
W 255 nie ma manualnego rozbudowanego korektora dźwięku. Jest tylko podbicie niskich i wysokich częstotliwości. Konstruktorzy 255 wyszli z założenia, że jak jest automatyczna kalibracja charakterystyki to jest na tyle dobra, że nie trzeba jej poprawiać i rozbudowanego korektora dźwięku nie dodali.;)
 

bol3k

New member
gdzies przeczytalem, ze jak zrobisz automatyczna kalibracje to ampli zapamietuje i nie mozna pozniej ingerowac w ustawienia, ktos napisal po prostu bzdure
 

..::Jedrek::..

New member
Podlacze sie do tegoz watku. Dopiero dzis dokonalem autokalibracji w moim avr 255. Co sie okazalo?Mianowicie:

Po pierwszej probie amplituner okreslil rozne odleglosci kolumn surround. To akurat wielki plus tego klocka, gdyz rzeczywiście byla delikatna roznica w odleglosci i kacie skierowania jednej z kolumn. Po przeprowadzeniu ponownej kalibracji wynik jest idealny. Wrecz zgadza sie co do centymetra.

Jednakze martwi mnie ustawienie glosnosci kolumn. Tutaj juz sie harman nie popisal i zadna zmiana kierunku kolmn tego nie poprawia. Chodzi mi dokladnie o prawa kolumne. Jej glosnosc amplituner ustawia na -5, central na -1, front left-1, surroundy zarowno prawy jak i lewy na 3. Moje pytanie brzmi nastepujaco - z czego to moze wynikac? Czy moga miec na to wplyw nieregularne ksztalty sufitu ( jest to pokoj na poddaszu i sa liczne skosy )? Nic innego nie przychodzi mi na mysl. Ale skoro potrafi precyzyjnie okreslic odleglosc to moze jest z nim cos nie tak ?

Moje kolejne pytanie jest nastepujace: jezeli zmienie glosnosc kolumn fronotwych i centralnego to zakladam ze efekt kinowy bedzie zaburzony. Teraz ciezko jest zlokalizowac zrodla dzwieku ( w sensie ze nic nie wybija sie na pierwszy plan) jestem nim niejako otoczony. Niemniej jednak przy -20 db wydaje mi sie, ze w pokoju jest cicho.
Kolumny ktore posiadam to Tonsil Maestro II 130, Maestro II 60, Maestro center + sub.

Zgadzam sie z przedmowcami ze equalizer zmienia w znaczny sposob barwe i dynamike dzwieku. Ja generalnie nie slucham muzyki w tym trybie.

Prosze o wszelkie sugestie dotyczace odpowiedniego ustawienia sprzetu.
 
Ostatnia edycja:

..::Jedrek::..

New member
Zamień kolumny surround lewa na prawą i zrób kalibracje, jak się powtórzy wynik to wpływ ma taki pomieszczenie.


A czy wplyw na taki stan rzeczy moze miec soft amplitunera? 0.93.1.1. Rzecz jasna pojawia sie problem tajemniczego pykniecia w glosnikach przy zmianie zrodla dzwieku w kolumnach z lewej str. zarowno front jak i surround.

Sam juz nie wiem. Zaraz przeprowadze test z zamiana surroundow..
 
Do góry