Hałas Benq w600

maciuf_2004

New member
Cześć
Od czwartku jestem szczęśliwym posiadaczem tytułowego projektora.
Jeśli chodzi o obraz - za tą cenę jestem bardzo zadowolony.
Od montażu - od czwartku zawsze podczas oglądania projektor chodził równocześnie z dość głośnym klimatyzatorem.
Wczoraj - zrobiło się chłodniej, wyłączyłem klimatyzator. Przekonałem się, że benq wydaje dźwięki odpowiadającej słabej suszarce, a nawet słabemu odkurzaczowi! W cichszych scenach, czy cichych dialogach projektor praktycznie zagłusza film.
W specyfikacjach podano 31db, w opisach zawsze widniało, że jest to projektor cichy. Miałem przez chwilę w domu stary projektor hitachi, owszem, był głośniejszy, ale był to złom do projekcji businesowej i sądziłem iż nowy benq będzie cichy.
Teraz nie wiem, czy to normalne że projektor jest tak głośny (mogę tylko relatywnie przyrównać do słabej suszarki, bo z głośnym wentylem w PC nie ma nic wspólnego), czy coś jest nie tak z moim sprzętem?
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj.
Mój W600 pracuje w trybie eco i jego wentylatory są słyszalne, ale w sposób nie zakłócający odbiór całości. Wiele zależy od miejsca widza, odlegości od projektora do widza, preferencji widza, jego słuchu i "parametrów akustycznych" pokoju z KD. Może nieco zmień miejsce oglądania, a może ... włącz klimę ;-)
 

maciuf_2004

New member
Cóż...
Kwestia przyzwyczajenia. Fakt, projektor wisi jakieś 2m nad moją głową. Jak pamiętam, że projektor hałasuje to go słyszę i przeszkadza. A jak film jest ciekawy i bogaty w dźwięki to o nim zapominam i wrażenia z oglądania stają się znakomite. Najwyraźniej hałas to coś z czym trzeba się liczyć przy planowaniu zakupu projektora...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tak z ciekawości, jaki tryb lampy masz włączony? Nie wiem czy Benq ma też opcję "high altitude", może masz ją włączoną? Włącza się ją przy użytkowaniu projektora w rejonach położonych wysoko nad poziomem morza, gdzie powietrze jest rzadsze i należy zwiększyć wydajność układu chłodzenia.

Poza tym tanie projektory Benq nigdy nie miały opinii cichych urządzeń... ;)
 

pa3

New member
Bez reklam
Poza tym tanie projektory Benq nigdy nie miały opinii cichych urządzeń... ;)

Dokładnie, po za tym dlaczego wszyscy tak się napalają na tego benka? przecież w podobnej cenie 2350 zł można kupić Optomę HD600X który posiada szybsze koło barwowe czyli efekt tęczy jest mniejszy, do tego jest cichszy no i ma bardzo dobre oddanie kolorów.
 

maciuf_2004

New member
Wiatrak - dzięki:D
Otóż miałem tryb ekonomiczny, z resztą wiedziałem, że powinien być cichszy, jednak zmiana trybu nie wpływała na hałas i sądziłem, że może nawet mam uszkodzoną zabawkę...
High Altitude - opcja którą benqw600 posiada. Z nieznanych przyczyn musiałem ją włączyć i o tym zapomnieć. Funkcja jest dość ukryta, jednak gdy przeczytałem posta coś mnie tknęło i po powrocie do domu sprawdziłem. Wyłączenie=redukcja hałasu ok. 10 razy. Teraz znów mogę się cieszyć z zakupu.
 

Beno_B

New member
Witam Pasjonatów!
Ja jestem posiadaczem W600 od wczoraj, jeszcze nie wiem czy szczęśliwym...;-) Mam do Was 3 "szybkie" pytania, bo do jutra mogę zwrócić sprzęt.
1. szum, o którym piszecie, że nie przeszkadza, jest w trybie econo porównywalny do szumu standardowego kompa czy cichszy?
2. na pierścieniu regulacji ostrości, przy zwrotach (lewa-prawa) występuje luz, w położeniach skrajnych mniejszy ale w środkowym obszarze regulacji wyraźnie wyczuwalny - też tak macie, czy mam rozregulowany obiektyw?
3 na koniec, największa porażka - widzę palmę w obiektywie! Matowa, upstrzona małymi kropeczkami smuga w górnej części szkła. Normalnie tego nie widać, ale wyłazi po odpaleniu lampy. Próbowałem ją wyczyścić szmatką do optyki ale nie pomogło - może jest od wewnątrz? :-( Jak wyglądały Wasze szkła po wyjęciu sprzętu? Czy zabrudzenie mogło powstać samoistnie po półrocznym leżakowaniu sprzętu w magazynie (kondensacja pary), czy raczej ktoś już się nim bawił a po wyzerowaniu licznika lampy, próbuje mi sprzedać nówkę... :-?
Pozdrawiam!
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj.
ad. 1 zależy jak szumi PC (mój jest cichy i porównywalny z W600).
ad. 2 dokładnie nie określę gdzie są luzy, ale mój W600 takowe ma, ale to jakoś specjalnie nie przeszkadza w ustawianiu zoomu i ostrości.
ad. 3 to jest problem. Ja ostatnio palmę widziałem na ... Krecie :) Chyba serwis.
 

Beno_B

New member
Dzięki Gatar! Cieszę się, że przy "odkrywaniu nowej jakości AV" nie jestem sam! :) Kontynuując:
1. faktycznie, szum W600 mieści się w granicach tolerancji, i jest odwrotnie proporcjonalny do poziomu wyświetlanego materiału, tzn. im lepszy film, tym mniej słychać szum, to chyba jakiś inteligentny układ... :wink:
2. ok, z tym luzem da się żyć, byłem jedynie ciekaw, czy to uroda tego modelu, czy ja trafiłem na taki egzemplarz.
3. Cha, cha, cha, nigdy nie byłem na Krecie ale skoro już widzę palmy, to chyba dobrze wróży? :-D
A projektor zwróciłem. Dziś odbieram nowy egzemplarz i mam nadzieję, że oko będzie miał czyste. Niestety, do przeszłości należą czasy, gdzie na sklepie było kilka szt. sprzętu i można było na spokojnie powybierać - to se uź nevrati.
Jak odkryję kolejne "rewelacje" to nie omieszkam wrzucić kolejnych pytań :)
 

maciuf_2004

New member
Powodzenia:) Ja jestem twardo zadowolony. Nawet mimo, że aktualnie rzucam obraz na jasnozieloną tapetę o nierównomiernym kolorze. W tym miesiącu planuję ekran, więc zakładam że będzie jeszcze dużo lepiej, mimo że skończy się chyba na matt white?
 

Beno_B

New member
Maciuf_2004 - Dzięki! :smile: Ja, póki co, rzucam obraz na indyjskie prześcieradło 220x140, kupione w hipermarkecie za 7,9 zł. :grin: I jeszcze go nawet nie wyprasowałem! :grin::grin: Rodzinę i tak powaliło - liczy się wielkość! ;) A w ogóle, to jestem na takim etapie jak Ty i wykombinowałem coś takiego:
AVtek, Cinema Electric, 240 MG, 16:9, 240x200 (robocza: 230x129,4) ramki 5 cm, top 65 cm. Sufit mam wysoko i zależało mi na tym topie... Gain 0,8 ale w trybie econo/kino chyba się Benek wyrobi?
Jeszcze pytanie - jak na tym wyjdą zdjęcia?
Nowego proja mam od wczoraj, tym razem "prosto od krowy" sam odlepiałem taśmy na piance owijającej to cudeńko ;-) I co??? I luzy na obiektywie są, szczelina pomiędzy pierścieniami zoomu i ostrości przy kręceniu raz się rozjeżdża a raz zjeżdża, i na koniec najlepsze - znowu zamglone oko obiektywu! Sprzęt fabrycznie zapakowany. Odpuściłem - może to jakiś zaawansowany filtr mgiełkowo-kropeczkowy poprawiający dynamikę obrazu??? ;-) Też jestem twardo zadowolony!
 
Do góry