H/K AVR435 - przydźwięk sieci.

Pablo1964

New member
Bez reklam
Witam wszystkich.

Po odebraniu amplitunera z serwisu i połączyłem ponownie wszystkie elementy KD i słychać jest wyraźny przydźwięk sieci w kanałach CENTRL, SL i SR. Kanały FL i FR chodzą bez zarzutu.

W skład systemu wchodzą:
H/K AVR435
Kolumny JBL:
FL, FR - E100
CTRL - EC25
SL, SR - E10.
(w setupie amplitunera wszystkie ustawione jako LARGE. Sub - NONE).
Nagrywarka DVD Sony RDR-HX910
Komputer z kartą SB Live!
TV Daewoo DTA 3220K

Połączenia:
TV - DVD - SCART
DVD - ampli: coax oraz analogowo do CD IN
komputer poprzez 3xChinch (video, audioL i audioR) do VIDEO1 IN
Do drugiego gniazda SCART w TV podłączony jest przewód SCART-6xRCA, który ma podłączone tylko 3 wtyczki do ampli a mianowicie:
L out, R out - do VIDEO3 IN w ampli
video in - do MONITOR out w ampli.

Przed oddaniem ampli do serwisu nie miałem połączenia bezpośredniego pomiędzy TV a ampli, było to jednak niewygodne, musiałem każdorazowo włączać DVD przy słuchaniu TV przez ampli. Serwis usuwał usterkę związaną z wyłączaniem się ampltunera, raczej wykluczam go jako sprawcę tego zjawiska.

Przy przełączeniu AVR na stereo jest pięknie, jednak przy pracy w trybie wielokanałowym pojawia się przydźwięk w kanale centralnym i tylnych. Jest on słyszalny już przy ustawieniu ok. -30dB. Po obejrzeniu filmu jeszcze przez ponad godzinę słyszałem 50 Hz przechodzące przez głowę :???: Żona powróciła do słuchania TV przez jego własne głośniki.

Starałem się możliwie najpełniej opisać problem i połączenia. Czy ktoś może zasugerować, co może być przyczyną?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Mówicie że bańka? Sprawdzę, ale nie chce mi się wierzyć. Dlaczego fronty są w porządku?
EDIT: Zjawisko ustąpiło po odłączeniu komputera. Co robić?
 
Ostatnia edycja:

sankat

New member
Efekt spowodowany jest zapewne poprzez różnice potencjałów pomiędzy masami (uziemieniami) obydwóch urządzeń - komputera i amplitunera.
W starych instalacjach uziemienie wykonywane było poprzez zmostkowanie przewodu neutralnego z bolcem - nieprawidłowa instalacja,
lub też różnica pomiędzy fazami - komputer na jednej fazie, amplituner na drugiej fazie. W skrajnym przypadku takie połączenia mogą spowodować uszkodzenie ukladow przełączających wejscia w AVR. Rozwiązaniem może być zastosowanie separatora
galwanicznego, który stosowany jest np. w instalacjach Car-Audio.
Pozdrawiam i życze powodzenia :)
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Nie mam wyjścia optycznego w karcie. Zdumiewa mnie, że zakłócenia były słyszalne także przy przełączeniu AVR na inne urządzenie. Kiedyś miałem podobny problem w Technicsie, ale przydźwięk był słyszalny tylko przy przełączeniu wzmacniacza na sygnał z komputera.
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Dzięki. Spróbuję coś takiego kupić. Czy wiesz w jaki sposób mógłbym dla pewności sprawdzić, czy w amplitunerze wszystkie masy są połączone? Byłem elektronikiem, więc niczego nie popsuję ;) a nie chciałbym kolejny raz jeździć z nim do serwisu.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
To nie problem mas w amplitunerze tylko między komputerem i nim. Takie problemy nawet powstają między wzmacniaczem antenowym zasilanym z jednej fazy, a telewizorem zasilanym z np trzeciej, na ekranie będziemy mieli piękne paski i kropeczki, a po zastosowaniu separatora antenowego problem ustąpi.
 
Do góry