Gorący amplituner cyfrowy

hopa

New member
Kupiłem amplituner JVC RX-D301. Niepokoi mnie temperatura pracy. Przeniosłem juz go nad DVD i wyciełem dodatkowy otwór w tylnej części szafki. Niewiele pomogło - nadal po około 1 godzinie niezbyt głośnego słuchania (tylko stereo) nie można dotknąć górnej części obudowy - ma około 70 st.C.
Wprawdzie nie ma zbyt wiele luzu bo tylko 3 cm nad i po 2 cm po bokach ampa - ale jak wiadomo ten model jest w pełni cyfrowy co powinno oznaczać jego wysoką sprawność. Znajomy ma analogiczny model Panasa XR55 - też wstawiony w meble i tak mocno się nie grzeje. Raczej nie mam innego miejsca gdzie mógłbym go postawić - specjalnie kupiłem niskoprofilowy model żeby zmieśił się w to miejsce.
Prośba o opinie posiadaczy ampltunerów cyfrowych o opinie :
1) Czy sprzęt może być uszkodzony?
2) Czy taka temperatura może go zniszczyć ?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Witam
Posiadałem ten model amplitunera i też miałem go ustawionego w szafce(choc miał trochę więcej przestrzeni) podłączone miałem Koda 707v2 , 8 Ohm. i takiego ciepła nie wytwarzał .
 

markozalko

New member
Witam. Podłącze się pod temat. Wczoraj słuchając muzyki i to dość głośno 2 razy wyłączył mi się amplituner. Stoi on w szafce RTV a na nim stał blu-ray. Jak go dotknąłem to był bardzo gorący. Do tego aż blu-ray się rozgrzał :) na wylot, bałem się że coś sie mu stanie ale gra. Domyśliłem się że nie może stać nic na ampli i go zdjąłem. Mam pytanie czy takie przegrzanie było powodem jego wyłączenia?? Wcześniej oglądałem głośno i filmy i muzyki słuchałem (nie aż tak głośno jak wczoraj). Czy coś się stało z ampli czy nie? Dzięki za pomoc.
Sprzęt jaki mam to Denon AVR-1513 + Eltax Experience i do tego Subwofer Yamaha
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Prawdopodobnie tak- włączyło się zabezpieczenie termiczne ,podobnie jest w nagrywarkach DVD tam też działa takie zabezpieczenie z tym ,że na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat

Jeszcze sprawa stawiania klocków na sobie ,może to i fajnie wygląda ,ale stawiając blu-ray ,dvd ,czy CD na amplitunerze (a szczególnie takim który się mocno nagrzewa) powoduje się nagrzewanie płyty dolnej odtwarzacza do której przymocowane są płytki z elektroniką .Wysoka temperatura szkodzi niektórym częściom elektronicznym , co odbija się niekorzystnie na całym torze sygnałowym
 

markozalko

New member
Wczoraj sytuacja mi się powtórzyła. Słuchałem głośno to fakt muzyki i znów mi się wyłączył. Góra jego była bardzo gorąca. Nie ma wiele miejsca w środku więc go wysunąłem na niecałe pół długości na przodu i grał dalej ale gorący był. Nie wiem czy to wina sprzętu czy po prostu one tak się grzeją i nie powinny stać w szafce. Jak oglądam filmy to jest ok bo tam jest różnie raz głośno raz cicho a w muzyce wiadomo. Kupilem go w zestawie to powinny kolumny być odpowiednie do niego. Jak myślicie?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Hmm, więc problem leży gdzie indziej. Ja oddałbm do serwisu, 70* to o conajmniej 35* za dużo!

Tez bym tak zrobil, bo moze sie sfajczyc amplituner ze tak sie wyraze...za duza ta temperatura..


MARKOZALKO musisz zaniesc do serwisu bo cos sie dzieje z ampem nie tak ( albo zmienic kolumny) , przy normalnym amplitunerze nie moze sie wylaczac w takich warunkach jak opisujesz amplituner , moje dwa wczesniejsze amplitunery Onkyo budzetowe byly tak katowane ze to szok i ani razu sie nie wylaczyly , tylko obudowa gorna sie grzala dosyc niezle. Obecny amplituner nawet po obejrzeniu dwoch filmow po 2 godziny a ogladam bardzo glosno :) plus potem np dwie - 3 godziny muzyki na srednim poziomie i nic sie nie dzieje...
Malo tego Onkyo tak poprawilo sprawe nagrzewania, ze moj obecny amplituner Onkyo nawet ( moj rekord) po 11 godzinach ciaglego ogladania, sluchania muzyki przy tem. w domu okolo 30 stopni - latem tamtego roku to bylo , normalnie reke sie kladzie na obudowie amplitunera i mozna ja trzymac nie odrywajac jej od obudowy gornej - rewelacja. A kolumny mam 4 ohm i odtwarzacz bluray stoi nad ampitunerem... wiec swoja cieplote tez oddaje na amplituner i nic sie nie dzieje..
Ja na Twoim miejscu zmienilbym szafke tak zeby amplituner byl odkryty..
 
Ostatnia edycja:
Do góry