Głośniki z amplitunerem czy soundbar

rbush

New member
Witam serdecznie😊
Ponieważ to mój pierwszy post, na wszelki wypadek proszę o wyrozumiałość.
Przeczytałem wiele tematów, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania. Mam nadzieję uzyskać tutaj pomoc w tym zakresie.
Zamierzam sprawić sobie kino domowe z obsługą Dolby Atmos. Wiem, że są na to dwa sposoby: głośniki z amplitunerem lub odpowiedni soundbar. Wolałbym soundbar z uwagi na brak kłopotu z kablami, no i oszczędność miejsca. Wyczytałem jednak, że tradycyjny zestaw (głośniki z amplitunerem) daje jednak o wiele lepszy efekt. Z tego powodu akceptuję związane z tym niedogodności: miejsce się znajdzie, a z kablami sobie poradzę.
Mam jednak wątpliwość czy ta „wyższość” tradycyjnego zestawu faktycznie będzie odczuwalna w małym pokoju o wymiarach około 3,9m x 3,7m.
Na ten moment myślę o zakupie zestawu głośników Taga Harmony TAV-606 v.3 + amplituner Yamaha MusicCast RX-V685, w sumie za ok 4 tys. Alternatywą jest soundbar Samsung Harman Kardon HW-Q80R też za ok. 4 tys.
Co o tym myślicie?
Dodam tylko, że nie jestem melomanem i jakichś subtelnych różnic w jakości dźwięku z różnych głośników nie spodziewam się usłyszeć😊. Jedyne na czym mi zależy to efekt przestrzennego dźwięku.
 

rafalopatika

New member
to kup soundbar ale za 1000 zł :) z soundbarem jest jak z aparatem w komórce vs bezlusterkowiec/lustrzanka. Jak robisz foty na insta to starcza a jak chcesz mieć frajdę, lubisz to lub się delektujesz to tylko normalny aparat. Praktycznie każdy zestaw za ok 4k (ampli + 2 kolumny stereo zagra zdecydowanie lepiej niż najlepszy soundbar - fizyki nie oszukasz). W miarę dobry ampli, bardzo dobre kolumny na przód, byle co na tył i masz OGIEŃ. Soundbar to jak słuchanie Chopina na komórce. Dopóki nie usłyszysz w Łazienkach to wydaje ci się, że jest git. Nie nie jest :) i usłyszy to półgłuchy facet w średnim wieku (słuch się naturalnie pogarsza z wiekiem). Jak masz w nosie to co napisałem to kup sobie tani soundbar dolby atmos 1000 mega wat czy jakie inne bzdury oni tam wypisują na pudełku i będziesz zadowolony tylko zanim to zrobisz zastanów sie tak po chłopsku czy efekt TYLNEJ kolumny (sześcian 20x20x10 cm) da się uzyskać piżdziawką na przodzie w soundbarze :) . Kup używany ampli za 1000 zł (onkyo), 2500 wydaj na kolumny (monitor audio), 500 zł kup cokolwiek na tył. Za rok jak poczujesz za mało basu dokup subwoofer za 500 zł. Będziesz zadowolony i z politowaniem będziesz oglądał soundbary a tym bardziej za 4k (nawet nie wiedziałem, że przy takiej cenie ktokolwiek rozważa to badziewie)
 

rbush

New member
Wielkie dzięki rafalopatika za Twój bardzo opisowy i sugestywny post. :)
Wytłumaczyłeś jak krowie na rowie. ;) Jak już pisałem, czytałem że amplituner + kolumny daje zdecydowanie lepszy efekt niż soundbar. Dlatego też od początku myślałem żeby pójść w tym kierunku. Jedyna wątpliwość jaką miałem to czy w tak małym pokoju ta różnica będzie odczuwalna. No ale po Twoim opisie już nie mam żadnych wątpliwości za co naprawdę szczerze dziękuję :D, bo nie ma nic gorszego jak wahanie. Przekonały mnie "Łazienki" i "piździawka" ;)
 

rbush

New member
Mam jednak jeszcze parę pytań. Mam telewizor Samsung UE65NU8072 i do tej pory z poziomu telewizora wybieram aplikację Netflix czy Youtube. W którymś wątku (teraz już nie pamiętam którym) na tym forum wyczytałem, że to nie wystarczy, żeby korzystać z Dolby Atmos, że potrzeba mieć jeszcze Xboxa / PS4 / Apple TV bo potrzebne jest przekazywanie sygnału poprzez HDMI ARC. Tylko, że w tamtym przypadku chodziło chyba o soundbar, no i telewizor pewnie nie obsługiwał HDMI ARC. W moim przypadku będzie to jakiś amplituner na pewno obsługujący ARC no i mój telewizor chyba go obsługuje bo na stronie Samsunga znalazłem "HDMI A / Return Ch. Support (ARC) - Tak". Czy wobec tego w moim przypadku potrzebuję coś jeszcze oprócz telewizora i amplitunera? Potrzebuję jeszcze Xboxa itp. (których nie mam)?
 

szybal

Banned
Jakość czyli Bose 700 nie będę się rozpisywał bo nie ma sensu sprawdź sam .
Też miałem podobny dylemat teraz jestem mega zadowolony.
 
Do góry