Głośniki przy kominku - i co teraz?

milsa666

New member
Cześć

Jestem biernym forumiowiczem - głównie czytaczem.
Teraz jednak dopadł mnie problem, którego sam nie rozwiążę.
Buduje się dom.
Pomyślałem, że nareszcie będzie możliwość poleżenia wieczorem na kanapie w oddali kominek, do tego dobra (pojęcie względne) muzyka z dobrego zestawu (pojęcie BARDZO względne) stereo lub film z zestawu 5.1... Sielanka
Stan surowy już stoi.
Jesteśmy na etapie wybierania wnętrza. Nadszedł czas na kominek i wtedy dopadło mnie uczucie, że w powyżej opisanym obrazku może zabraknąć muzyki/filmu :x.
Spójrzcie na załączony rzut parteru.

g%C5%82o%C5%9Bniki.png




Co zrobić!!!???
Chcemy zostawić kanapy tak jak jest.
Boję się o odległość kominka od ewentualnego sprzętu.
Czy jest w ogóle jakiś sposób by rozmieścić sensownie głośniki stereo/kino 5.1?
.
.
.
.
.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
oczywiście jest kilka sposobów

-pomieszczenie odsłuchowe masz bardzo małe -do kina ,samego kina wystarczą małe satelitki + sub
-przesuń kominek w inne miejsce i postaw normalne kolumny jak lubisz stereo
-zmniejsz garaż do minimum i tam zrób sobie salę kinową ( drugie auto jeśli masz będzie stało na podjeździe , jeśli go masz )

swoją drogą , masz garaż jak salon z aneksem , nie szkoda było tego na jednak większy pokój i kuchnia oddzielna , ile metrów ma "salon" 15-17 ?? , nigdy tego nie zrozumiem ,za to ja mam salon tylko 33m2 + wnęka z aneksem z kominkiem ok 7m2 , czyli salon ma ok 40m2 i wg mnie nie jest za duży tylko taki akurat

ten pokój 9,99m do czego jest , bo strasznie malutki ? nie lepiej powiększyć salon kosztem tego pokoju ?
 

milsa666

New member
oczywiście jest kilka sposobów

-pomieszczenie odsłuchowe masz bardzo małe -do kina ,samego kina wystarczą małe satelitki + sub
-przesuń kominek w inne miejsce i postaw normalne kolumny jak lubisz stereo
-zmniejsz garaż do minimum i tam zrób sobie salę kinową ( drugie auto jeśli masz będzie stało na podjeździe , jeśli go masz )

swoją drogą , masz garaż jak salon z aneksem , nie szkoda było tego na jednak większy pokój i kuchnia oddzielna , ile metrów ma "salon" 15-17 ?? , nigdy tego nie zrozumiem ,za to ja mam salon tylko 33m2 + wnęka z aneksem z kominkiem ok 7m2 , czyli salon ma ok 40m2 i wg mnie nie jest za duży tylko taki akurat

ten pokój 9,99m do czego jest , bo strasznie malutki ? nie lepiej powiększyć salon kosztem tego pokoju ?

Dom już jest zadaszony w stanie surowym otwartym...

ad. 2 - jak kominek przesunąć? To nie jest AutoCAD, że drag and drop i kominek (z kominem!!!) przesuwam gdzie indziej. Coś w stylu "a teraz przesuniemy jezioro...."

ad 3 - dom już stoi, garaż to ściany nośne. po zawodach.

Nawiązując do mniejszy garaż i większy salon. Powiedz mi proszę jak można zmniejszyć garaż żeby zmieściły się tam dwa samochody?
Nam się taki układ podoba. Z resztą to nie jest jakieś maleństwo 35m2 salon/jadalnia + 11,5m2 kuchnia + 8m2 hol... Co do pokoju typu klitka - to był wymóg, że ma być dodatkowe pomieszczenie.
Dolicz proszę teraz do twojego salonu 40m2 garaż 37m2 oraz powiedzmy 15m2 (żeby nie było po co taki mały) dodatkowego pokoju + łazienka... to masz > 250m2 dom.
Nie o to chodziło.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
u mnie jest inaczej , dom jest podpiwniczony i garaż jest na 2 auta , ale nie obok siebie tylko jedno za drugim , mniej wygodnie ale ja mam 1 auto
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co zrobić!!!??

Na przyszłość zmień architekta ;)
Dość powszechne zjawisko czyli brak zaplanowanego miejsca audio/video. Odkąd zawód architekta czy projektanta wnętrz zaczął być popularny, czyli dobre kilka lat, może nawet kilkanaście - nigdy przenigdy jeszcze nie widziałem by projektant wziął to pod uwagę. Pisaliśmy o tym już wielokrotnie. A dziwię się, bo dziś kino domowe ma każdy, a architekci robią taaaakie oczy... W podręcznikach czy na studiach architektury nadal nie ma słowa o takich pomysłach, o akustyce, więc po co to komu w projekcie...
Inwestorzy są winni również, bo zazwyczaj bezmyślnie zlecają, olewają, płacą apotem budzą się po fakcie z ręką w nocniku.


...A na poważnie - się nie przejmuj, tragedii nie ma. U mnie jest podobnie i śmiga (zajrzyj do galerii w stopce).
3.2 m jest od szafy do kominka. U Ciebie na planie masz 3.4 m razem z kominkiem.
U mnie obudowa kominka to ok. metra, czyli faktycznie będzie u Ciebie ok 2.4 m na rozstawienie kolumn. Widziałem już mniej ;) Ostatnio rekordzista na OLX sprzedawał zestaw z foto, kolumienki były rozstawione na ok 50-60 cm :D
Może będzie ciut wąsko, ale bez przesady.
Z kanapami i fotelami też trochę można inaczej. Kanapa przy ścianie, fotele bokiem czy tyłem do tv to zdajesz sobie sprawę, że nie jest prawidłowo... Takie umiejscowienie kanapy (czyli pod ścianą) czyli ok 4-4.5 m od tv będzie potęgować wąski efekt stereo oraz nie da pola do popisu głośnikom efektowym w kinie (5.1, tym bardziej 7.1). Na razie idealnym punktem odsłuchowym jest.... stolik ;)
 
Ostatnia edycja:

milsa666

New member
Wyleczyłem się z kina domowego. Pozostaje zestaw stereo. Filmy oglądamy raz na rok i to takie gdzie zestaw 24.1 nie jest musthave. A pewnie telewizor i normalny film na kolumnach z amplitunera zabrzmi przyzwoicie.
Czy można w moim układzie kolumny postawić:
- lewa przed kominem (na dole podejrzewam, że nie będzie gorący)
- prawa przy ścianie z wyjściem na taras

Fotele to raczej wizualizacja projektantów, a nie nasz wybór (nie będzie ich).

Jakie w ogóle są modele kolumn (inwestorka wyraża zgodę na smukłe modele i pewnie jasne...), które zagrają dobrze w moim pomieszczeniu. Oprócz modelu to jaka moc wchodzi w rachubę?
Ja słucham "sytych czadów" - ale nie stronię od klasyki czy muzyki filmowej. Żadnej nowej "muzyki radiowej".
To pociągnę temat dalej jaki amplituner wchodzi w grę?
Budżet to całość 3000 PLN.

Nawiązując do architekta to nie braliśmy żadnej adaptacji wnętrza. Sami coś wymyślimy. Może to herezja w tym miejscu, ale nie wyobrażam sobie sytuacji gdy podoba się nam dom, ale go odrzucamy bo zestaw audio może źle działać...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Mozesz pomyslec o soundbarze postawisz przed tv I tez bedziesz zadowolony.

Druga opcja jakies ciekawe monitory po bokach tv, ale tu moim zdaniem musialoby byc cos pieknie wygladajacego a nie standaedowe.

Ciekawym pomyslem byloby zamontowanie 4 glosnikow w suficie Rozwiazanie bardziej disajnerskie niz audiofilskie. Ale w kregielni w mojej okolicy zamontowali glosniki w suficie I pieknie to gra (jakas firma audio) nie powstydzilbym sie takiego systemu w domu.

Mozesz tez kominek zrobic pod tv a nie z boku (ja tak mam, ale tymczasowo wstawilem ekokominek, zamiast prawdziwego - wyglada ladnie ale to jednak nie to samo co prawdziwe drewno z czarna szyba :) Jak najdzie mnie ochota na maly remont to wstawie prawdziwy komin I wentylacja jest).

To tylko kilka pomyslow jaki mi przyszly do glowy.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Jak może być komin gorący? Jaknod pokoju masz kanał wentylacyjny... Kominkiem sie martw. Głośnik w tym miejscu pomyłka. Widziałeś mój link ??
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
- lewa przed kominem (na dole podejrzewam, że nie będzie gorący)
czyli teraz rozumiem, że chcecie mieć od kominka do tarasu jakąś zabudowę na całej szerokości podłogi? Pewnie też chodzi ci o tzw. monitory, czyli nie podłogówki? Takich nie stawi się na dole, one powinny znaleźć się na stojakach, idealnie tak, by głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu, gdy oglądasz/słuchasz.
Dołem klasyczne kominki się aż tak nie grzeją, spokojnie.. :)
Jakie w ogóle są modele kolumn (inwestorka wyraża zgodę na smukłe modele i pewnie jasne...), które zagrają dobrze w moim pomieszczeniu. Oprócz modelu to jaka moc wchodzi w rachubę?
Ja słucham "sytych czadów" - ale nie stronię od klasyki czy muzyki filmowej. Żadnej nowej "muzyki radiowej".
To pociągnę temat dalej jaki amplituner wchodzi w grę?
Budżet to całość 3000 PLN.
Tu też przydałoby się więcej szczegów:
- co znaczy "smukłe", ile cm szerokości?
- czy interesują Cię podłogówki czy monitory
- co znaczy "jasne", jasne drewno, np. brzoza, czy białe? Nie każdy producent ma takie opcje kolorystyczne. Może Dali Zensor 5?
- czyli 3 tys. na dwie kolumny i elektronikę? Czy używki też wchodzą w grę?
- skoro stereo, to lepszy będzie wzmacniacz stereo zamiast amplitunera.
Może to herezja w tym miejscu, ale nie wyobrażam sobie sytuacji gdy podoba się nam dom, ale go odrzucamy bo zestaw audio może źle działać...
Spokojnie, na tym forum to nie herezja, tu nie ma prawdziwych audiofilów, którzy pewnie tak by zrobili :) Chodziło mi o to, że często ludzie po zabudowie zapominają że teraz przydałoby się wstawić gdzieś kolumny/kino i nie ma gdzie, zostają półśrodki, a wystarczy szepnąć o tym projektantowi wnętrz lub samemu zaplanować takie miejsce. Chodziło mi o to, ze potem wychodzą takie klocki jak pełnowymiarowe kolumny podłogowe postawione na półce sięgające do sufitu lub wciśnięte w jedyną pozostałą wąską wnękę

Mozesz tez kominek zrobic pod tv a nie z boku
Tak jak Mors nie czytał...
Kolega Milsa MA JUŻ KOMINEK w tym miejscu i nie przestawi go :D
Masz kominek po telewizorem? Gotujesz go? :D Chyba, że jakiś bio
 

milsa666

New member
Dokladnie. Dobry soundbar moze okazac sie zlotym srodkiem. Zainstaluj jakiegos Sonosa lub Bosa i usmiech nie bedzie schodzil ci z twarzy.

Nie miałem okazji nigdy słuchać tego czegoś. Zawsze myślałem, że to służy do podbicia dźwięku z TV. Czy coś takiego podłącza się do amplitunera?


Jak może być komin gorący? Jaknod pokoju masz kanał wentylacyjny... Kominkiem sie martw. Głośnik w tym miejscu pomyłka. Widziałeś mój link ??

No według mnie komin wyciąga niechłodne przecież spaliny, ale pewnie masz rację, że gorący nie jest, pewnie ciepły. "Jaknod" nie jestem wstanie rozkodować tej literówki i sensu zdania o kanale wentylacyjnym. Pomyłka w tym miejscu bo... bo ciepło z kominka? Co do linku widziałem. Tylko nie wiem jak mi ma to pomóc bo tam jest telewizor we wnęce, a głośników nichuchu (no chyba, że na tych miniaturkach nie widać)


czyli teraz rozumiem, że chcecie mieć od kominka do tarasu jakąś zabudowę na całej szerokości podłogi? Pewnie też chodzi ci o tzw. monitory, czyli nie podłogówki? Takich nie stawi się na dole, one powinny znaleźć się na stojakach, idealnie tak, by głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu, gdy oglądasz/słuchasz.
Dołem klasyczne kominki się aż tak nie grzeją, spokojnie.. :)

Od komika to ściany po prawej strony będzie jakaś szafka audio, nad nią telewizor i już. Żadnej zabudowy (no chyba, że nie kumam o co chodzi). Myślałem o właśnie o podłogówkach. Ale ta lewa jest bardzo blisko kominka

Tu też przydałoby się więcej szczegów:
- co znaczy "smukłe", ile cm szerokości?
- czy interesują Cię podłogówki czy monitory
- co znaczy "jasne", jasne drewno, np. brzoza, czy białe? Nie każdy producent ma takie opcje kolorystyczne. Może Dali Zensor 5?
- czyli 3 tys. na dwie kolumny i elektronikę? Czy używki też wchodzą w grę?
- skoro stereo, to lepszy będzie wzmacniacz stereo zamiast amplitunera.

- smukłe czyli 20-25cm
- podłogówki (no chyba, że w moim przypadku lepszym/optymalnym rozwiązaniem będzie monitor
- jasne - tak jasne drewno i mogą być białe
- właśnie się na te Zensory natknąłem
- 3 tys. na wszystko - ampli stereo i kolumny. No chyba, że (przypomniałem sobie właśnie, że jeszcze mam) użyję swojego Technicsa SA-GX230 + do kompletu CD. Wtedy na kolumienki będzie 3tys. No chyba, że koleżeństwo :blagam: stwierdzi, że nowszy amplituner jest lepszy bo... ma to i tamto i jeszcze tamto. A ja nie wiem co może mieć. :shock:
- używany wchodzi w grę
- wzmacniacz stereo - ja bardziej w amplituner uderzam bo radio też dobra rzecz.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
20-25 cm szerokości to ma większość średnich i największych kolumn w seriach producentów. Taki Zensor 5 ma np. 16 cm jako mała kolumna. Wg mnie powinna to być dla Ciebie istotna różnica.

Co do elektroniki szukaj w takim razie amplituner stereo. Te nowsze mają już nawet wejścia cyfrowe. Na początek i Technics wystarczy. Z czasem zobaczysz i najwyżej kupisz cos nowszego.

Celując w używki za dostaniesz wyższej klasy sprzęt niż w takiej samej nowy.
 

milsa666

New member
20-25 cm szerokości to ma większość średnich i największych kolumn w seriach producentów. Taki Zensor 5 ma np. 16 cm jako mała kolumna. Wg mnie powinna to być dla Ciebie istotna różnica.

Co do elektroniki szukaj w takim razie amplituner stereo. Te nowsze mają już nawet wejścia cyfrowe. Na początek i Technics wystarczy. Z czasem zobaczysz i najwyżej kupisz cos nowszego.

Celując w używki za dostaniesz wyższej klasy sprzęt niż w takiej samej nowy.


Mam pytanie do tych Zensorów 5 - czy te kolumny mogą być zawieszone:fool: w powietrzu na wysokości 30cm? Nasza projektantka tak wymyśliła i jej się to bardzo podoba. Mi mniej ale mniejsza o to.
Czy takie umiejscowienie kolumny która normalnie stoi na podłodze nie jest blednę (czy raczej głupie?:blagam:) z punktu widzenia odczuwania muzyki? jeżeli nie to czy drgania takiego głośnika będą na tyle duże, ze i tak to w końcu się zacznie odchodzić od ściany?
Jeżeli Panie się uprą ,że to ma wisieć to czy Zesory 3 które są znacznie mniejsze do takiego zawieszania bardziej się nadają? Jak z jakością dźwięku z tych mniejszych?

pozdrawiam
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Kolumny podlogowe same z siebie mowia ze maja stac na podlodze a nie wisiec. Zawiesic sobie mozesz monitory.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Następny poroniony pomysł "projektantów".
Tak jak pisze Kolega wyżej, co ma stać niech stoi, a nie wisi.
Kolumn też się to tyczy ; )
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Pamiętam kolumny angielskiej firmy Sequence ,które dało się powiesić na ścianie a nawet było to zalecane ze względu na ich budowę, podobnie wygląda sprawa w przypadku B&O Beolab 18 też da się je powiesić ,ale to dość specyficzne głośniki
Ogólnie kolumny podłogowe (wolnostojące ) nie nadają się do wieszania ,też nie jestem zwolennikiem wieszania mniejszych kolumn (podstawkowych) co akurat w tym przypadku jest łatwiejsze do wykonania
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Ja poprostu bym ta projektantke zwolnil lub kazal sie odwalic od moich glosnikow. Prosta sprawa 😉
Jak moja kobita sciera kurz z moich kolumn to jeszcze sie pyta czy moze. Zreszta dostala wskazowki jak delikatnie sie z nimi obchodzic, wzmaki itp takze. Wie ze to dla mnie rzecz swieta.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja poprostu bym ta projektantke zwolnil lub kazal sie odwalic od moich glosnikow. Prosta sprawa 😉
Jak moja kobita sciera kurz z moich kolumn to jeszcze sie pyta czy moze. Zreszta dostala wskazowki jak delikatnie sie z nimi obchodzic, wzmaki itp takze. Wie ze to dla mnie rzecz swieta.


Przesadzasz :) I jesteś zbyt zamknięty zamknięty na nowości, ja z ciekawości obejrzałbym koncepcję tej projektantki, jak ona to widzi. Bo co "zauważyłem" to "wszystkie" podłogówki mają przeważnie wyprofilowany dół. Więc jestem ciekaw jakie kolumny dobrała i jaki ma pomysł na zamaskowanie dołu.
 
Do góry