Gdzie ustawić projektor?

Fuldi

New member
Mozna , byly o tym ostatnie posty . Pochylasz projektor w dol o przesuwasz obraz , tylko dol ktory znajdzie sie dalej od soczewki sie rozszerzy i powstanie obraz w ksztalcie trapezu . I tu sa dwie opcje , albo dostepna w kazdym projektorze korekcja trapezu czyli wyprostowanie bocznych krawedzi , chociaz koledzy mowia , ze traci sie na jakosci , nie musi to tez byc duza korekcja , wszystko zalezy od warunkow , lub druga opcja , projektor z ruchoma optyka , tak zwanym lens shift , gdzie mozna przesunac soczewke w obu plaszczyznach bez zmiany ksztaltu obrazu , niestety takie projektory sa drozsze i w podobnej cenie beda raczej gorszej jakosci niz zwykly projektor . Osobiscie koryguje trapezem .

Dziękuję za tę odpowiedź.
Nikt nie mówił że bedzie idealnie, jednak mam nadzieję że nie bedzie aż taki zły obraz po korekcie trapezem. U Ciebie jak wygląda po tej korekcie trapezem ?

Przez jaki sklep najlepiej kupić projektor oraz ekran ?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Lukasz2525

New member
Ja wieszam projektory w pracy , ale jest to właśnie jakość przemysłowa i ja się tym nigdy nie przejmuję , wieszam projektor na takiej wysokości jak długi ma akurat założony uchwyt ( mamy kilkanaście różnych projektorów na różnych uchwytach ) , a obraz ustawiam na taką wysokość , żeby wygodnie się go oglądało siedząc/stojąc , najczęściej na środku ściany i tyle ile wykrzywią się krawędzie , to prostuje się trapezem . To nie jest tak , że jak zrobisz sobie korektę trapezu , to nagle z full hd zrobi ci się sd , to jest lekkie zwężenie dolnej lub górnej krawędzi . Jest niby jakaś optoma z lens shiftem za niecałe 4 tysiące . " Nie bedzie az taki zly obraz " to jest za dużo powiedziane , jak nie jesteś kinomaniakiem i koneserem filmów i elektroniki , to możesz nie zwrócić uwagi . Dla mnie zawsze bardziej istotne jest , żeby powiesić projektor tak , żeby soczewka była dokładnie na wprost środka ekranu , idealnie na środku . Jak nie będzie w osi ekranu , to lewa lub prawa krawedz bedzie wyzsza i tego nie mozna skorygowac , nie wyjda katy proste , trzeba przewiesic projektor lub przesunac soczewke , jezeli ma sie lens shifta . Natomiast wysokosc zawsze mozna ustawic i wyregulowac .
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pytanie od świeżaka - czy projektor który wisi pod samym sufitem można ustawić tak aby obraz był wyświetlany np. 80cm od ziemi a nie jak na tych kalkulatorach 1,49 ( akurat przy kalkulacji epsona )
Tak jak piszemy. Mam zwykłego Epsona, chyba najtańszego swego czasu z LS, Obraz mam ok. 100 cali, proj pod samym sufitem, a Lens Shiftem wyregulowałem obraz tak jak piszesz - 80 cm od podłogi, a zapasu jeszcze jest - kiedyś sprawdzałem schodzi do samej podłogi ;)
150 cm od podłogi to zdecydowanie za wysoko, choć niektórzy zarzucają mi, że 80 cm od podłogi to też wysoko ;)
Jeśli nie chcesz z LS to musisz szukać zwykłego proja z dużym offsetem, czyli "fabrycznym" obniżeniem obrazu od osi obiektywu (poprawnym, nie trapezowym).
Jeśli LS to pamiętaj, że projektory z LS nie mają offsetu i nie mają regulacji Key Stone (bo wtedy są niepotrzebne)
Ja wieszam projektory w pracy , ale jest to właśnie jakość przemysłowa i ja się tym nigdy nie przejmuję...
To nie jest tak , że jak zrobisz sobie korektę trapezu , to nagle z full hd zrobi ci się sd
Teraz wszystko jasne. Też zajmowałem się tym co ty w poprzedniej robocie. Oczywiście, że z HD przy korekcji nie zrobi się od razu SD, ale:
- przy warunkach opisywanych przez Fuldi trapez będzie spooory, czyli korekta duża, utrata rozdzielczości niemała ;) - nie po to kupuje się proj HD
- przy korekcji trapezu występuje jeszcze jedno zjawisko, które również do prezentacji biurowych nie przeszkadza, ale w kinie jest co najmniej niepożądane (dla mnie niedopuszczalne), mianowicie zbyt duże ząbkowanie, tzw. schodkowanie tych pochylonych krawędzi (które pierwotnie były pionowe. Jeśli je prostujesz Key Stone robią się schodki, czasem niemałe, prawda? Projektory nie mają tak zaawansowanych procesorów obróbki obrazu jak telewizory, które jakoś sobie z tym radzą.



Wg mnie (i nie tylko) Key Stone do kina absolutnie się nie sprawdza. Dla mnie tyle w temacie. Fuldi, wybierz się do jakiegoś sklepu i sam sprawdź, zrobisz jak chcesz ;)
 
Ostatnia edycja:

Fuldi

New member
Dokladnie winda za droga. Co do I wyboru projektów to też sztywno nie mówię że ma być to Epson 5350 czy Benq 1070 .
Mogę jeszcze przestawić projektor na drugi koniec salonu - wtedy zrobić sufitowa wyspę tylko odległość bedzie wtedy 7,50 - i teraz nie wiem jaki by tu projektor zastosować , najlepiej już z LS . Ciekawe jaki duży ekran musiałbym kupić heh

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Wszystko można zrobic samemu :p teraz takie bajery w sklepach że winde i by zmontował na jakiś teleskopach tylko po co jak tam wysokość jest..

Ty sam projektujesz? A ktoś ci to klepnie??
 

Fuldi

New member
Wszystko można zrobic samemu[emoji14]teraz takie bajery w sklepach że winde i by zmontował na jakiś teleskopach tylko po co jak tam wysokość jest..

Ty sam projektujesz? A ktoś ci to klepnie??
Ktos mi projektuje

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

darekguma

New member
Bez reklam
Dokladnie winda za droga. Co do I wyboru projektów to też sztywno nie mówię że ma być to Epson 5350 czy Benq 1070 .
Mogę jeszcze przestawić projektor na drugi koniec salonu - wtedy zrobić sufitowa wyspę tylko odległość bedzie wtedy 7,50 - i teraz nie wiem jaki by tu projektor zastosować , najlepiej już z LS . Ciekawe jaki duży ekran musiałbym kupić heh

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
LS to na pewno, ale nie wiem czy z 7,5m nie braknie światła, to spora odległosć, kalkulator projekcji nie pokazuję,że za mało światła?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
7.5 metra do ekranu to na pewno słabe światło będzie. Wtedy już projektor przemysłowy się kłania...
Ech, coś mi się wydaje, że za bardzo kombinujesz ;)
 

Caparzo

New member
Bez reklam
No ja mam garaż 7,2 metry i nie wyobrażam sobie stojąc w nim tak długiego salonu..
 

Lukasz2525

New member
A winda nie ze sklepu , tylko zrobiona przez spawacza ? Ja do pracy dużo rzeczy zamawiam , zamiast kupować , wieszak do telewizora , projektora , ramy do ekranów , masę różnych rzeczy . Albo jakaś opuszczana klapa z zamontowanym na stałe projektorem , na przykłada taka klapa rewizyjna do podwieszanych sufitów , z jednej strony jest na zawiasach , z drugiej można zainstalować jakiś silniczek elektryczny , który będzie rozwijał lub nawijał linkę opuszczając lub podnosząc klapę albo odpowiedni podnośnik do szyb samochodowych . Klapa 60x60 cm na allegro 109 zł , jakiś system do opuszczania sam bym chętnie opatentował , gdyż lubię majsterkować . Ile macie ten sufit opuszczony ?
 

Fuldi

New member
7.5 metra do ekranu to na pewno słabe światło będzie. Wtedy już projektor przemysłowy się kłania...
Ech, coś mi się wydaje, że za bardzo kombinujesz ;)
Zgadza się, kombinuje ale co mam zrobić jak chce żeby było bardzo dobrze :)


No ja mam garaż 7,2 metry i nie wyobrażam sobie stojąc w nim tak długiego salonu..

Wrzucę Ci jak mniej więcej mam rozrysowany projekt.
 

Attachments

  • prooo.jpg
    prooo.jpg
    240,6 KB · Wyś: 45

Fuldi

New member
A winda nie ze sklepu , tylko zrobiona przez spawacza ? Ja do pracy dużo rzeczy zamawiam , zamiast kupować , wieszak do telewizora , projektora , ramy do ekranów , masę różnych rzeczy . Albo jakaś opuszczana klapa z zamontowanym na stałe projektorem , na przykłada taka klapa rewizyjna do podwieszanych sufitów , z jednej strony jest na zawiasach , z drugiej można zainstalować jakiś silniczek elektryczny , który będzie rozwijał lub nawijał linkę opuszczając lub podnosząc klapę albo odpowiedni podnośnik do szyb samochodowych . Klapa 60x60 cm na allegro 109 zł , jakiś system do opuszczania sam bym chętnie opatentował , gdyż lubię majsterkować . Ile macie ten sufit opuszczony ?

Już też próbuje coś wymyślić na wiele sposobów - puki co kiepsko mi idzie.
Sufit będzie 15cm opuszczony
 

Lukasz2525

New member
A Benq ma 11 cm wysokości , do tego musi być pod dużym kątem , jeżeli będzie stał na nóżkach lub podwieszony , jeżeli będzie wisiał . Jak dla mnie trochę ciasno .

Są silniczki po 89 zł + przełącznik kilka zł , 150 dla spawacza za konstrukcję , ja już mam wizję .
 
Ostatnia edycja:

Fuldi

New member
z tymi wysokościami to jest tak że patrząc w przekroju
3m strop
2,85 środek wyspy
a nizej dam boki wyspy - minimum do tego żeby zmieścić projektor czyli jakieś 16-17 cm z uchwytem

Lukasz2525 jakbyś chciał się podzielić pomysłem to jestem pierwszy :)
 

gerrard

New member
Chyba za dużo kombinujecie.
Wydając takie pieniądze na dom, to zamiast oszczędzać na TW5350, kupiłbym TW6600 lub Pana AT6000 (oba z LS).
Zamontowałbym go na krótkim uchwycie do stropu, tak że będzie zaraz przy podwieszanym suficie.
Kable będą schowane ... i tyle.

Mam dużo mniejszy salon 5,3 x 4,80 , sufit 2,55.
Ekran jest na krótszej ścianie.
Kanapa i projektor w odległości 3,6m (projektor podwieszony nad kanapą na uchwycie 10cm).
Wygląda to całkiem dobrze.

To normalne że projektory wiszą na suficie.
Każdy zauważa je tylko za pierwszym razem.
Później już nie zwraca się na to uwagi.
 
Ostatnia edycja:

Lukasz2525

New member
Już tłumaczę .

Kupujemy klapę rewizyjną , moglibyśmy ograniczyć się nawet do 40x40 , żeby oszczędzić kilkanaście złotych , ale pewnie będzie zbyt mała , będzie mieć za małe wychylenie , więc wybieramy te 60x60 cm za 109,99 ( lub podobną , można zamówić każdy wymiar oprócz tych standardowych ) .

Klapa rewizyjna to gotowy element , który otwiera się na zawiasach , ma przykręconą płytę gk , wykańcza się go razem z sufitem , po zamknięciu wygląda tak samo jak winda . Można wykończyć tak jak resztę ściany czy sufitu , głądzią , kafelkami . Zdjęcia poglądowe .


P260412_13.39-1024x768.jpg


P201112_08.57_04-1024x768.jpg


P221112_10.22-1024x768.jpg


P221112_10.22_01-1024x768.jpg



Następnie kupujemy elektryczny silniczek obrotowy , wolnoobrotowy . Ciężko przewidzieć cokolwiek , udźwig czas otwierania , ale metodą prób i błędów dojdziemy do oczekiwanego efektu . Rozstrzał jest bardzo duży , są silniczki , które robią 4,5 tysiąca obrotów na minutę , a są takie które robią obrotów 30 , 20 , 15 , 2,5 czy nawet 1,6 obrotu na minutę . Z tych które wyglądają ciekawie są dwa modele 4 watt i 14w mocy , ten drugi ma podany maksymalny moment 4,5 kg*cm , co oznacza 0,44 niutonometra . Nie mam pojęcia czy to dużo czy mało . Ale i tak zastosujemy przełożenie , żeby zmniejszyć obciążenie silnika i ułatwić regulację wysokości . Ale o tym zaraz . Ten 14 wattowy jest w wersjach 2,5 , 5 , 10 , 15 , 50 obrotów na minutę . Wybieramy ten ostatni . Wygląda tak :


silniczekz4CCC_zpsxppuxamk.jpg



Musimy dorobić do niego jakiś stelaż i rolkę/szpulę do nawijania linki/sznurka/żyłki . Wykorzystujemy własną inwencję twórczą , korzystamy z dostępnych materiałów , płyt osb , łat . Oszczędzamy pieniądze .

Teraz montujemy to do sufitu i do klapy . Moglibyśmy zrobić to w najprostszy sposób , czyli w jednej linii :



klapa.jpg



Natomiast nie robimy tak , z dwóch powodów , o których już wspomniałem . Zastosujemy przełożenie czyli puścimy linkę od klapy do sufitu kilka razy . Każda kolejna linka będzie powodować , że klapa będzie podnosić się wolniej . Zmniejszy to obciążenie dla silnika , będzie w stanie podnieść większą masę , każda kolejna linka będzie podwajać siłę silniczka , a do tego niższa prędkość opuszczania pozwoli trafiać z obrazem idealnie w ekran . Jeżeli będzie opuszczać się zbyt szybko lub zbyt wolno , to będziemy mogli zmienić to dodając lub odejmując ilość linek . Linki układamy tak , żeby nie zasłonić soczewki projektora . Z przodu wyglądałoby to tak :


8bccf1dce282.jpg



W tym przypadku mamy 6 linii , co oznacza sześciokrotnie większą siłę silniczka , ale również sześciokrotnie wolniejsze opuszczanie/podnoszenie . Do ich ostatecznej ilości trzeba dojść metodą prób i błędów . Kupujemy coś takiego jak bloczek , znany też jako zblocze . Najmniejsze 25mm w castoramie po 9,94 zł sztuka . Przez to przeplatamy naszą linkę przy suficie i klapie , coś takiego :


Bloczek_pojedynczy_Stahl_ocynkowany_25_mm_1_szt.-113401-111490.jpg



Myślę że każdy widział wykorzystanie zblocza przy wyciągarkach budowlanych czy w samochodach terenowych bądź żurawiach , często korzysta się z podwójnej , potrójnej , poczwórnej liny . 6 tonowa wyciągarka na podwójnej linie ma już 12 ton uciągu itd .

Teraz potrzebujemy przełącznika , jest taki , mały , dyskretny , steruje silniczkiem w obie strony , montujemy w jakimś kącie :


przelacznik4_zpsjlleywqk.jpg



Przełącznik jest stabilny - to znaczy nie wraca do środkowej pozycji . Jeżeli klapa będzie zamykać się dłuższą chwilę , 30 czy 60 sekund , to nie musimy trzymać przełącznika , wciskamy jeden kierunek i czekamy .


No i został nam montaż projektora oraz problem wysokości . Oczywiście na to też jest rozwiązanie . Jeżeli będzie stał na nóżkach , to będzie musiał być mocno przechylony przodem w dół . Wtedy może być na stałe przytwierdzony do klapy , bez zbędnych kombinacji , z tym że trzeba będzie ją dosyć mocno otwierać . Gdybyśmy dali do do góry nogami , to miałby soczewkę skierowaną w dół , wystarczyłoby lekkie wychylenie klapy , ale pojawia się problem ustawienia projektora na jego górnej powierzchni , być może podłożyć jakiś kawałek gumy i również przymocować na stałe . Wszystko zależy od warunków , wymiarów w danym miejscu , różnicy wysokości między projektorem a ekranem , itp itd . Na wszystko jest rozwiązanie . Gdyby trzeba było ustawić projektor pod innym kątem niż klapę , przez co zwiększy się wysokość naszej konstrukcji i może się nie zamykać , to dorabiamy na klapie dodatkową półeczkę , z jednej strony na zawiasach do klapy , a z drugiej na lince do sufitu . Podniesie się po opuszczeniu klapy , a opuści i zmieści w suficie przy podnoszeniu klapy . Rysunek :


f931259a5ab3.jpg



Wszystko jest do zrobienia , na razie naliczyłem 300 zł .

Otwieram manufakturę .

Jak zdjęcia z zapodaj padną ( a pewnie padną , a post img o 2 w nocy ma jakiś problem ) , to wrzucę jutro jeszcze raz na post img .


Ps. Patrzcie jakie super wieszaki odebrałem w środę od spawacza , rewelacja . Tylko jakieś centymetrowe dziury narobił , musiałem sobie mniejsze dowiercić , a do tamtych wielkie podkładki kupić . Dobra , do spania .





 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wszystko fajnie, tez lubię majsterkować i też w większości wybieram własne rozwiązania. Windy do projektorów jednak otwierają się równolegle - klapa opuszcza się równolegle do sufitu, nie na zawiasie. Tu znów wracamy do "trapezów" :D dlaczego otwiera się równolegle? dlatego, że projektor jest na stałe przymocowany do takiej klapy, by zawsze idealnie trafił w ekran, co do centymetra.
Oczywiście też jest to do zrobienia, lecz wymaga znacznie większego nakładu pracy.
Mimo to pomysł ciekawy ;)
Wracając do tematu, ja tu na prawdę nie widzę problemu, Fuldi:
- albo proj z dużym offsetem
- albo proj z LS
- raczej nie znajdziesz projektora który da Ci zadowalający obraz z 7.5m, a mało tego, wtedy miałbyś zbyt duży obraz. Musisz się pogodzić z myślą powieszenia go ok. 4m (plus minus, w zależności o modelu i parametrów) od ekranu. Tak jak pisze gerrard, to normalne :)
Wstępnie zerknąłem na proponowane dwa modele, Epson nie ma LS, Benq jakiś tam ponoć jest. Zakładając Twoje parametry, kalkulator pokazuje w miarę przyzwoite ustawienie (zakładając gain 1.0, itd.,), zoom na zero (1.0x), odległość 4 m od ekranu, 120 cali, jak siedzisz ok 3.5 metrów od powinno być w sam raz.
 

Attachments

  • b.jpg
    b.jpg
    60,5 KB · Wyś: 468
Ostatnia edycja:
Do góry