Gdzie najlepiej postawić subwofer?

Liptonosz

New member
Bez reklam
Moim zdaniem w wyborze miejsca suba nie ma żadnej reguły. Słyszałem nawet opinie że to bez znaczenia bo to nie jest głośnik kierunkowy, taa racja... . Sam zanim uzyskałem dobry efekt ustawiałem suba praktycznie wszędzie gdzie się dało. Rogi pokoju odpadły bo bass dudnił jak cholera. Z boku kanapy siedzącej też mi się nie podobało, nie zgrywał się z przodem. Teraz stoi na wprost miesjca siedzącego lecz nie w rogu a prawie po środku. Każdy pokój ma inną akustykę dlatego proponuję trochę pokombinować ze znalezieniem miejsca dla suba. Przydatną funkcja w subie jest zmiana fazy(phase) co może nam pozwolić na dowolne ustawienie i zmianę tylko fazy. Bez zmiany fazy proponuję postawić go z przodu przed słuchaczem-to się sprawdziło u mnie i u kolegi.

jak Ci się uda ustawić suba pod siebie, napisz wrażenia, pewnie przydadzą się innym;)

pozdro
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolega Liptonsz ma rację i... dobrze ustawionego suba. Wg teorii dobrze postawić go z przodu, ale nie musi byc idealnie na srodku, a najlepiej na przeciwko wyjścia z pomieszczenia (oczywiście nie każdy tak może) Pamietajcie, ze bass reflex musi "oddychać", więc narozniki raczej odpadaja (dudnienie).
 
Ostatnia edycja:

Liptonosz

New member
Bez reklam
U mnie jest dokładnie tak samo lecz sub lewej nie z prawej. Warto pamiętać że bass lubi się zbierać w rogach co tylko psuje efekt. Ciężką sztuką jest zrobić dobry bass w pokoju, warto poczytać conieco o akustyce pokojów i o metodach wygłuszania, niwelowania odbić. Bass głównie zbiera się w rogach przez co dudni, dlatego znawcy proponują nawet (uwaga) ustawić kwiatek w rogu co rozbije niskie częstotliwości;)

Znam pokoje gdzie sub stoi zboku kanapy i jest ok, dlatego zachęcam do testów we własnym zakresie-długi kabel i jedziemy:p Moja kobieta się ze mnie smiała że co ja robie z tym głośnikiem, ale jak odpaliliśmy transformersów to mnie pogłaskała po głowie za dobry uczynek :)
 

koval1980

New member
Muszę przyznać, że ja też najpierw pochodziłem po pokoju słuchałem i ustawiałem suba w różnych miejscach. Ostatecznie subwoofer stoi 1 metr od narożnika i niecały metr od telewizora. Wg mnie to najlepsze ustawienie. Nie wiedziałem do czego służy regulacja fazy więc ustawiłem ją na zero, ale może w weekend zobaczę co daje regulacja fazy dla suba ustawionego w narożniku. Najlepiej jednak poszukać samemu odpowiedniego miejsca, poza tym każdy sub jest inny.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Dokładnie każdy sub jest inny, regulacja fazy (nie jestem fachowcem) jest do zgrania suba z frontami, bo jak wiadomo sub nie zawsze stoi w jednej lini z frontami.
 
Do góry