Gdy zostanie odłączone źródło zasilania prądu podczas projekcji...

diagoras

New member
Cześć!
Jestem posiadaczem projektora NEC V260 z typem żarówki: NP13LP, choć moje pytanie jest dość ogólne.
Czy to prawda, że podczas nagłego odcięcia zasilania (np.gdy wyłączą niespodziewanie prąd) w projektorze strzela żarówka i jawi się konieczność zakupu nowej?
Pytam, ponieważ jak wiadomo, koszt nowej żarówki nadal jest dość znaczny więc może dobrym pomysłem byłoby zaopatrzyć się w zewnętrzne urządzenie magazynujące prąd na baterie , by w chwili odcięcia zasilania był czas, by samemu wyłączyć projektor i by żarówka ostygła i nie strzeliła?
Jak myślicie i czy ktoś miał już niemiłe doświadczenia w związku właśnie z odcięciem źródła zasilania podczas projekcji. Proszę o odpowiedź
 

edi7777

Member
To nie tak że żarówka strzela. Chodzi o to że przy wyłączaniu lampa stopniowo wygasa i jest chłodzona przez wentylatory co wydłuża jej żywotność. Teoretycznie takie nagłe wyłączenie projektora z prądu zmniejsza żywotność lampy. Większość projektorów które widziałem przy takim nagłym np. przepięciu i nagłym wyłączeniu od razu same się załączają i chłodzą lampę.
 

diagoras

New member
Czyli nie jest aż tak czarno jak myślałem. Dziękuję za odpowiedź.
Co do tego teoretycznego skrócenia żywotności lampy...
Jeśli by takie odcięcie nagłe prądu faktycznie miało miejsce i jeśli lampa na tym ucierpi, to czy będzie to wskazane w procentowej informacji o stanie lampy w oprogramowaniu urządzenia, czy takie info jest jedynie przybliżone i orientacyjne?
Chodzi mi o konkret czyli jeśli teraz przykładowo mam stan zużycia lampy 3% (czyli jeszcze 97% pracy żarówki), to czy nagle wskaźnik procentowy obniży się o te kilka lub kilkanaście procent?
 
Do góry