Funkcja YPAO w amplitunerach Yamahy...

p_it

New member
Witam wszystkich użytkowników forum, jest to mój pierwszy post, choć przyznam się, że forum śledzę od kilku miesięcy i dzięki dyskusjom, które się tutaj toczą, miałem możliwość dokonać trafnego wyboru telewizora z którego jestem bardzo zadowolony, ale nie o tym miałem pisać...
Generalnie chodzi o to, że noszę się z zamiarem zakupu amplitunera Yamahy, w grę wchodzą dwa modele - rx-v461 i rx-v361 i teraz pytanie - czy ktoś z Was orientuje sie kiedy Yamaha zamierza wprowadzić model rx-v461 na polski rynek, bo narazie nie mogę go nigdzie namierzyć... zastanawia mnie również cena w jakiej będzie dostępny (o ile będzie...) i drugie pytanie - dotyczące tematu postu: czy ktoś z Was miał już do czynienia z amplitunerem Yamahy wyposażonym w funkcje YPAO? Z tego co wiem jest to funkcja umożliwiająca "samodostrojenie się " amplitunera do warunków akustycznych pomieszczenia w jakim się znajduje w celu uzyskania najbardziej optymalnej jakości dźwięku. I tyle co wiem na ten temat...Dlatego zastanawia mnie jak ta funkcja sprawuje się w praktyce. Nie ukrywam że to właśnie posiadanie jej przez model rx-v461 skłania mnie do jego zakupu... A może ktoś z Was orientuje się, czy są dostępne na rynku amplitunery innych producentów w tej klasie cenowej co w/w posiadające podobną funkcję?
Pozdrawiam.
 

pablo1234

New member
p_it napisał:
czy ktoś z Was orientuje sie kiedy Yamaha zamierza wprowadzić model rx-v461 na polski rynek,

Gdzieś od połowy czerwca powiny być. Takie info miałem z Audioklanu pod koniec kwietnia

p_it napisał:
drugie pytanie - dotyczące tematu postu: czy ktoś z Was miał już do czynienia z amplitunerem Yamahy wyposażonym w funkcje YPAO? Z tego co wiem jest to funkcja umożliwiająca "samodostrojenie się " amplitunera do warunków akustycznych pomieszczenia w jakim się znajduje w celu uzyskania najbardziej optymalnej jakości dźwięku. I tyle co wiem na ten temat...Dlatego zastanawia mnie jak ta funkcja sprawuje się w praktyce.

Ja mam w V661. W praktyce u mnie wyglądała to tak, że podłączyłem, włączyłem Auto i poczło. Ustawił sobie wszystkie parametry sam a, że nie znam się na nich to je zostawiłem w spokoju. Ja jestem zadowolony jak gra na tych ustawieniach. Po optymializacji możesz dowolnie modyfikować parametry które zostały ustawione.
 

dnc

Moderator
VIP
Mam starszy model RX-V650. Działa YPAO bardzo ładnie. W zasadzie używa się go raz. Potem już tylko można słuchać. Przecież ileż można regulować dźwięk. Po za tym zawsze można wyregulować wszystkie parametry ręcznie. I też będzie dobrze. Jak dla mnie to bardzo przydatna funkcja. Upraszcza całą procedurę instalacyjną.
 

rymera

New member
Hi ,
system Yamaha YPAO jest jednym z lepszych na rynku i w kilkanascie minut zalatwia cos co robi sie w przeciagu paru godzin (krytyczne pomieszczenia) i nie zawsze sie udaje (przestawia sie glosniki a szczegolnie Sub) . Ma on jednak jedna wade ( przy niektorych zestawach czy mieszancach ) ustawienie Suba na " waskie" i zanizanie jego wysterowania. Nalezy te ustawienia zmienic ( albo przynajmniej wyprobowac inne ) np. Sub + 6 dB.
pozdrawiam
rymera
 

p_it

New member
Wielkie dzieki za odpowiedzi, własnie nieodpowiedni kształt pomieszczenia oraz obnizony sufit jest przyczyną tego, ze zamierzam kupić sprzęt wyposażony w tą funkcję...Bo podejrzewam że wyregulowanie ręczne sprzętu kosztowałoby mnie zbyt wiele czasu i nerwów... A tak a propos innych firm, czy też proponują podobne rozwiązania w swoich amplitunerach?
 

dnc

Moderator
VIP
Wiem, że Denony miały taką funkcję. Zanim kupiłem swoją kolubrynę czytałem test porównaczy mojego modeu i Denona. Oba miały taką funkcję, ale Denona nie był tak funckjonalny jak Yamaha. Pewnie im lepszy model (i droższy) tym ta rzecz częściej jest spotykana. Wiem, że najdroższe modele Yamahy mają YPAO bardziej rozbudowane.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Obecnie chyba każda z dużych firm oferuje taką funkcję H/K, Yamaha, Denon...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To prawda, ale różnie z tym bywa. Sam system automatycznej kalibracji bywa mniej lub bardziej rozbudowany. Nie jestem do końca pewien, jak działa adaptacja akustyczna Yamahy, ale nie ulega wątpliwości, że jest to ostatni krok w teście. I na przykładzie znanej mi dobrze Yamahy 659 mogę powiedzieć, że efekt jest bardzo dobry. Mój Denon 2106 posiada wprawdzie układ autokalibracji, ale nie posiada układu adaptacji akustycznej. Ustawia jedynie odległości i poziomy wzmocnienia dla poszczególnych kanałów. Co ciekawe. Denon na tych samych kolumnach ustawił fronty jako Large, resztę jako Small. Yamaha zaś ustawiła wszystko na Large. Przyznam, że ustawienia Yamahy dobrze się sprawdzają. Niestety, Denon już pojechał do mojego domu, więc nie mogłem jednoznacznie sprawdzić, jak zagrałyby te same głośniki przy ustawieniu wszystkich na Large. Na koniec dodam jeszcze pewne ostrzeżenie dla osób porównujących sprzęt z Europy i USA. W przypadku Denona 2106 model amerykański posiada układ adaptacji akustycznej. O tym, że europejski tego nie posiada dowiedziałem się dopiero po kupnie sprzętu. Ale da się bez tego żyć. Sprzęcik i tak jest dobry.

ArtS :)
 

p_it

New member
Na koniec dodam jeszcze pewne ostrzeżenie dla osób porównujących sprzęt z Europy i USA. W przypadku Denona 2106 model amerykański posiada układ adaptacji akustycznej.
No właśnie, a propos różnicy wersji amerykańskich i europejskich sprzętu, szukając parametrów Yamahy rx-v461 dostałem się na amerykańską stronę Yamahy, gdzie w specyfikacji sprzetu odczytałem, że model rx-v461 nie posiada złącza HDMI, natomiast później przeglądając niemiecką stronkę Yamahy odczytałem, że jednak model rx-v461 posiada HDMI i parę innych ciekawych funkcji , których wersja amerykańska nie posiada. Teraz zastanawiam się, czy to jakiś błąd, czy jednak jest możliwa aż tak znacząca różnica między tymi dwoma "takimi samymi" w gruncie rzeczy modelami. Choć model z USA jest dostępny już od jakiegoś czasu, a premiera w Niemczech przewidywana jest z kolei na czerwiec 2007, więc sam już nie wiem... Poniżej podaję linki do obu stron, możecie sobie prównać...
wersja USA: http://www.yamaha.com/yec/products/productdetail.html?CNTID=551938&CTID=5000300

wersja niemiecka: http://www.yamaha-hifi.de/index.php?lang=e&country=PL&idcat1=1&idcat2=2

pozdr.
 

navy

Member
Kiedyś miałem RX-V1500, po kilku miesiącach bez żalu zamieniłem ja na Rotela (1068 & 1075). YPAO to prosty system kalibracji głośników w zakresie ich odległości od miejsca odsłuchu, rozmiaru głośników (large / small) oraz ich rodzaj (głośniki / subwoofer). Jego precyzja pozostawia wiele do życzenia. U siebie, po kalibracji YPAO musiałem na przykład ręcznie zmieniać rozmiar głośników surround (z large, jak sugerowało YPAO, na small, jakimi sa one w rzeczywistości). Częstotliwośc odcięcia subwoofera znacznie dokładniej (subiektywnie) dobrałem sobie sam. Zresztą to samo co robi YPAO można zrobić ręcznie a dokładność będzie znacznie większa. Nieco innym sposobem kalibracji jest np stosowany w najwyższych modelach amplitunerów Denona system Audyssey - to jest niemal pełna kalibracja, z częściowym dostosowaniem do warunkow akustycznych pomieszczenia, można ją wykonać (i zoptymalizować) dla kilku miejsc odsłuchowych. Moim zdaniem jedno i drugie rozwiązanie to po prostu gadżet, który ma podnieść wizerunek sprzętu sprawdzającego sie jako tako w tzw kinie domowym ale nie mającego szans przy odsłuchu muzyki.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Tylko, że model RX-V1500, to chyba dość stary model? Audyssey stosowany w lepszych Denonach i Onkyo posiada możliwość zapamiętywania kilku ustawień, ale nie w tańszych wersjach.

ArtS :)
 

rymera

New member
Hi ,
napisze cos wiecej o YPAO ( nie jest to taki prosty system jak z powyszego opisu wynika - nie jest rowniez perfekcyjny jak i czlowiek).
Sprawdza polaczenie glosnikow , small , large ustawienie , odleglosc glosnikow , glosnosc , czestotliwosc dzielaca Suba (skokowo 20,40,80,90
100,110,120160 i 200 Hz) jak i pojedynczy Equalizer dopasujacy kazdy glosnik. System ten mozna wpisac do pamieci i nastepnie indywidualnie dopasowywac.
Posiada rowniez trzy mozliwosci pomiaru ; Natural , Flat i Front .
Natural - srednia czestotliwosc z podbiciem nieznacznym wysokich dzwiekow.
Flat - max. neutralne ( linearna czestotliwosc ) ustawienie przeznaczone do tych samych glosnikow np. seria 680 B&W albo Monitor Audio Bronze.
Front - ustawienie uzywane gdy glosniki przednie sa duzo lepszej jakosci jak pozostale ( centralny bardzo wazny).
No i na koniec Equalizer ktory dzieli sie na 3 Parametry - Frequency , Gain
i Q - Factor .
Frequency - mozna ustawic srednie czestotliwosci w przedziale 1/3 Oktawy pomiedzy 32 Hz - 16 kHz.
Gain - mozna ustawic skokowo 0,5dB pomiedzy - 20dB i + 6dB i chodzi tutaj w jakim przedziale pracuje Equalizer.
Q-Factor - jest niczym innym jak szerokoscia pasma czestotliwosci w ktorej pracuje Equalizer ustawienia od 0,5 - 10,0
Wszystko to mozna oddzielnie do kazdego kanalu ( Sub rowniez) ustawic.
Jest wazne aby przed pomiarem (korekture tz. manualne ustawienie bass i wysokie byly na zero) jak i najlepiej mikrofon znajdowal sie na wysokosci i wpozycji w jakiej normalnie ogladamy TV lub suchamy muzyki i zachowywac sie cicho. Equalizer mozna uzywac niezaleznie od YPAO.
Nie jest perfekcyjny ale daje glowe , ze manualnie zeby z roznych zrodel (TV , DVD , PC itp) otrzymac podobny efekt trzeba spedzic pare godzin ,
a tak "grund " juz masz wystarcza korekta .
pozdrawiam
rymera

-----

(...) jeszcze jedna sprawa. Navy jezeli ktos ma zamiar sluchac tylko czy az STEREO ( 2.0 lub 2.1 to drugie to juz swietokractwo) to nie kupuje Yamaha , Denona itd . AVR i to obojetnie jakiego producenta .Dobrego Ampli Stereo w cenie ok. 4- 5 tys. nie mozna porownywac z AVR w tej cenie - przeciez te 5...9 kanalow ktos musi zaplacic . Pozatym zbudowanie bardzo dobrego AVR jest nieporownywalnie trudniejsze jak budowa WZ Stereo 2X35 W -Roxana , Rotel , NAD czy wiele jeszcze innych.
Nie mieszajmy oleju napedowego z benzyna - wynik musi byc tragiczny.
pozdrawiam
rymera
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

dnc

Moderator
VIP
I tutaj się z Tobą kol. Rymera zgodzić trzeba. Jeśli ktoś słucha tylko muzyki to amplituner nie będzie dobry. Dlatego jak kogoś stać, to najlepszym wyborem jest wzmacniacz stereo do muzyki i amplituner do kina domowego. Oczywiście to podraża koszty całego systemu audio, ale daje najlepsze efekty moim zdaniem.
 

rymera

New member
Hi,
dnc dzieki ,ze te dwa posty polaczyles . Naturalnie AVR i WZ Stereo to juz prawie optymalne rozwiazanie ( bardzo dobre glosniki z przodu) , ale mozna jeszcze inaczej .Trzy WZ Stereo (7.1) i to nie wychodzi wiele drozej ale lepiej brzmi , no niestety zajmuje bardzo duzo miejsca , w ostatecznosci mozna sie rozwiesc , ale co potem.
pozdrawiam
rymera
 

dnc

Moderator
VIP
... Albo przedwzmacniacz wielokanałowy plus 7 końcówek mocy :bober: . To by było dopiero coś. Tylko, że np. do 40 metrowego mieszkania to chyba rzeczywiście by się wszystko nie zmieściło ;-) . Ale kto wie...

Upss. Troszkę żeśmy zboczyli z tematu... Zaraz nas jakiś moderator przywróci do pionu :)
 

navy

Member
rymera=>
1. Optymalnym rozwiązniem, jak pisze kolega dnc, sa DWA oddzielne systemy: multichannel i stereo. Można wprawdzie coś kombinować ze wzmacniaczem stereo i amlitunerem ale wynik będzie raczej marny.
2. Muzyki można słuchać zarówno w stereo i m.ch. Płyty hybrid SACD po to sa hybrydowe, żeby zapewnić taką właśnie możliwość. To samo dotyczy koncertów DVD (wybór ścieżki 2 ch lub Dolby 5.1 / DTS). A takiej muzyki słucha się najczęściej na sprzęcie m.ch.
3. Jeżeli bedziesz miał możliwość, spróbuj porównać wielokanałowy sprzęt Rotel, Primare lub Arcam (wcale nie trzeba sięgać wyżej) do Yamahy, Denona lub Harmana. To ciekawe doświadczenie a różnice w jakości sa duże. Zakladając, że nie istnieje sprzęt uniwersalny a większość osób dysponuje jednym pomieszczeniem odsłuchowym uważam, że może warto poczkać, powiększyć budżet np 3 krotnie i wybrać coś dobrego.
4. Uklad 2.1 wcale nie jest świętokradztwem. Przynajmniej takie jest moje zdanie. W systemie m.ch. często go stosuję (sub B&W PV-1, kolumny front Audio Physic Spark 5). Efekt oczywiście nie jest tak dobry jak w systemie stereo, ale jest naprawdę nieźle.
5. Znakomicie i bardzo szczególowo opisałeś mozliwości YPAO. Zwróć jednakmuwagę na to, że YPAO jest dodawane do coraz niższych modeli Yamahy. Uważam, ze rzeczywistą korekcję akustyki pomieszczenia można zrobić poprzez jego adaptacje akustyczną i wykorzystanie takich urządzeń, jak np Accuphase DG-38. Ale to metody dośc drogie i sprzęt niemal profesjonalny.
6. Celem moich wypowiedzi nie jest udowodnienie komukolwiek, że nie ma racji. Chcialbym raczej w ten sposób powiedzieć, że gadżety jak YPAO mają w sobie więcej marketingu niż rzeczywistych korzyści. Bardzo wiele osób na tym forum interesuje się sprzętem wielokanałowym klasy budżetowej. Uważam, że w takiej sytuacji lepiej jest zrezygnowac z kilku bajerów na korzyść np RZECZYWISTEJ mocy urządzenia.
 

rymera

New member
Hi,
navy wywolales mnie to udziele odpowiedzi (napisalem juz odpowiedz i ja sam zmazalem przez nie uwage , a byla bardzo dluga ) ta bedzie krotsza .
1.nie wynik nie bedzie marny
2.jezeli chodzi o SACD czy Audio DVD w klasie budzetowej (ile to jest ? )rzadko znajdziesz zeby w zestawie byl glosnik super wysokotonowy do 100kHz , a on sprawia , nagrania te cechuje wyjatkowa precyzja .
3.Zgadzam sie budzet nalezy zawsze podnosic i kupic cos lepszego , ale lepiej inwestowac w glosniki jak w sprzet. Sluchalem duzo wiecej nie tylko te firmy ktore wymieniles . Rotel nie zagra dobrze na slabych mebramach notabene Yamaha rowniez nie.
4.Dla mnie nic nie jest swietokractwem (wolna wola) sa ludzie ktorzy za sluchanie plyt CD by cie ukrzyzowali , poza "vinylem" i 2.0 nic nie istnieje i dobrze , ze tak jest .
5.Masz racje , ze zastosowanie srodkow absorbcyjnych daje nie porownywalnie lepsze efekty jak bylo nie bylo "sztuczne" poprawianie akustyki . Yamaha na przelomie lat 80/90 zaczela produkowac WZ z DSP
zebysmy nie musieli w oknach wieszac dywanow , a na scianach kleic absorberow. Kazdy robi jak uwaza. Prawda jest , ze Yamaha daje YPAO i o czym to swiadczy? o niczym . Na tej zasadzie "poduszki " musialy by byc tylko w mercedesie i to S- Klasse. Nacisk rynku jest nieublagany.
Mozna zamowic sobie akustyka i efekt bedzie duzo lepszy (oplaca sie tylko przy dobrych glosnikach) ale czy zona sie zgodzi na Suba wielkosci stolika na srodku pokoju (ustawienie Suba wbrew pozora nie jest prosta sprawa).
6.Masz racje czlowiek powinien niekiedy rezygnowac z bajerow (nie uwazam YPAO za bajer tak samo jak programow DSP czy innych dostepnych na rynku tego typu dodatkow) jezeli bedzie zadowolony dlaczego nie i kupic cos lepszego , ale przyklad jakim to uzasadniles jest moim zdanie chybiony - chodzi ci rzeczywiscie o WATT . Mnie wystarczylo by 7x25W( zaleznie od glosnikow) i dla Suba 700 Watt , ale nie dlatego ,
zeby wyganiac ludzi na ulice , ale zeby przy 20-23 Hz pracowal linearnie i sie nie meczyl , mnie rowniez.
Wiesz poprzednia odpowiedz byla duzo obszerniejsza poparta argumentami
chcialbym jednak zaznaczyc , ze jest to wylacznie moje zdanie i nie mam zamiaru nikogo obrazac. Moim zdaniem 25 % sprzet , 75% glosniki i to tak w stereo jak i m.ch. jezeli chodzi o Sub to koszt ( klasa budzetowa) jak 2 glosniki frontowe - ja wiem ,ze rzeczywistosc wyglada inaczej - najwazniejsze sluchac duzo , czytac , zabrac ze soba czas i rozna muzyke na roznych nosnikach - kupic i byc zadowolony. Jezeli wlasciciel jest zadowolony , to gosc mimo ze jest innego zdania z racji taktu milczy.
Szkoda tamtej zmazanej wypowiedzi - ale moze jeszcze kiedys.
pozdrawiam
rymera
 

wrabli

New member
Witam
Ja mam troszkę inne pytanie dot. YPAO, a mianowicie mój amplituner RX-v 373 nie wykonuje testu. Mianowicie uruchamia się robi 4% lewy front i wtedy wyłącza się amplituner , miał ktoś taki problem ?? pozdrawiam
 

cappadondal

New member
YPAO RSC czyli Parametryczny Equalizer

Witam wszystkich,
specjalnie aby napisać coś w temacie Yamaha YPAO RSC założyłem konto na forum.
W internecie jest bardzo mało informacji na ten temat. W jezyku Polskim własciwie zero. Co więcej ludzie którzy handlują amplitunerami Yamaha posiadają w tej tematyce poziom wiedzy niższy niż zero.
Pisze to z pełną odpowiedzialnością. Dociekałem tematu w wielu sklepach, oraz u głównego dystrybutora Yamaha w Polsce (Audio Klan). Za każdym razem albo brak wiedzy, albo wiedza błędna. Szok !!!
Sam jestem aktualnie posiadaczem amplitunera Yamaha AV RX -V679. Nie będę rozpisywał sie na temat samego amplitunera, a systemu który posiada czyli YPAO i co ważne wersja tego systemu - R.S.C. !!! To wielka różnica w porównaniu ze zwykłym YPAO.
Uważam że jest to najważniejsza i najlepsza cecha tego sprzętu.
W rozumieniu laików jest to system który po postawieniu mikrofonu i puszczeniu kilku dzików testowych dopasowuje brzmienie, odległości, głośności itd itp.
Taki system aktualnie udostępniaja praktycznie wszyscy producenci amplitunerów. Nic odkrywczego. Jeden po prostu działa lepiej, drugi troche gorzej w trybie automatycznym.
Jak najbardziej... ale najwazniejszą cechą tego systemu jest możliwość manualnej regulacji każdego z parametrów. I to posiada w takim zakresie tylko Yamaha i Ypao RSC
Dzięki temu oprócz własnych ustawień odległości, wielkości głosników, fazy czy głośności można również ustawiać equalizacje każdego z głosników z osobna !!!
Tak !!! i jeszcze raz powtarzam - można ustawiać w sposób parametryczny i praktycznie nieograniczony brzmienie każdego z głosników osobno.
Użytkownik sam wybiera tu frekwencje (w przedziale od 31hz do 16khz), szerokośc filtra Q, oraz to czy chce dany zakres podbić czy wyciąć - oczywiście płynna regulacja decybeli.
Jest to po prostu piękny parametryczny equalizer. Parametric EQ
Praktycznie żaden sprzęt nie pozwala na tak zaawansowaną regulacje. Wiekszość producentów umożliwia dodanie całego pasma Basu lub całego pasma Treble. Czasami pojawiaja sie graficzne equalizery - spoko, ale cóż to wszystko przy pełnym parametrycznym equalizerze !!! brawo yamaha !!! Najgorsze że nawet ludzie handlujący tym sprzętem nie maja pojęcia co sprzedają. przecież to największa zaleta tego sprzętu !!! Z tego co wiem, firma Denon też daje takie funkcje, ale tylko w najwyższych modelach swoich amplitunerów. Cena oczywiście jest zaporowa.
Funkcję tą docenią osoby które mają pojęcie o tym jak ustawiać brzmienie. Laicy niestety nic nie skumają. Niech zdecydują sie na zwykłą wersję YPAO albo skorzystają z funkcji auto.
Piszę to do osób które znaja sie na temacie - będziecie wiedzieli jak użyć tego sprzętu i będziecie bardzo zadowoleni.
Wszystko odbywa sie na ekranie podłączonego do amplitunera telewizora w bardzo przystępny graficznie sposób.
Jesli ktoś szuka sprzętu z parametrycznym korektorem to Yamaha ypao rsc jest wymarzonym rozwiązaniem dla niego.
W razie pytań piszcie - postaram sie raz na jakiś czas zajrzeć na forum.
pozdrawiam
 

Disto

New member
Bez reklam
Tak, ten EQ o którym piszesz to dobra rzecz. Niestety zakres tylko +/-6dB to dla mnie za mało - przydało by się dwa razy tyle , i do tego ten przeskok z 6 khz do 16 khz mnie zastanawia. A co z pasmem pośrednim 10-12 khz ? Denon wypada tu lepiej, no i taki EQ oferuje już w niedrogim modelu X1000, a więc to co piszesz, że tylko w ultra drogich modelach to nie prawda.

Mam do ciebie pytanie, czy te ustawienia w EQ i TONE CONTROL da się zsumować tak aby uzyskać np. te+12db podbicia dla tonów wysokich ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry