FULL HD vs. HD READY i obraz SD

Alcatraz

New member
Witajcie!

Kiedyś wpadł mi w ręce pewien opis, w którym wyraźnie podkreślano jedną rzecz. Mianowicie chodziło o oglądanie obrazu SD (kablówka, dvd) na panelach LCD. Autor zwracał uwagę na to, że obraz SD oglądany na ekranie FULL HD będzie znacznie lepszej jakości niż ten sam oglądany na TV HD READY. Czy ktoś mógłby zweryfikować tą teorię z rzeczywistością? Czy faktycznie tak jest, a jeśli tak to tak naprawdę dlaczego? Przecież panel FULL HD posiada znacznie większą rozdzielczość natywną niż panel HD READY a z tego powodu powiększenie obrazu konieczne do oglądania programów SD jest jeszcze większe niż przy HD READY. Skąd wię lepsza jakość? I pytanie dodatkowe. Jak na TV FULL HD wyglądają programy HD. Przecież tutaj także wszystko poniżej 1080 musi być powiększone.
Pozdrawiam Forumowiczów!
 

jtd

New member
Bez reklam
To nie zalezy od tego czy ekran jest Full czy hd redy, to zalezy od elektroniki przetwarzajacej sygnal SD, obecnie najlepsza ma Sharp XL1, a jest FullHd...
 

Skibus

New member
Hmm, był u mnie kolega wczoraj posiadający XD1 ( 46" jak dobrze pamiętam ) i stwierdził, że u mnie obraz SD jest sporo lepszej jakości i że się XD1 mocno rozczarował w obrazie SD.
 

mav

New member
To wynika z tego że telewizory full HD tylko 2 krotnie powiekszają obraz jeśli sygnał jest SD a tv HD Ready muszą go przeskalować do swojej rozdzielczości.
 

Alcatraz

New member
mav napisał:
To wynika z tego że telewizory full HD tylko 2 krotnie powiekszają obraz jeśli sygnał jest SD a tv HD Ready muszą go przeskalować do swojej rozdzielczości.

Zaraz, zaraz... Po pierwsze powiększenie i przeskalowanie to bardzo pokrewne określenia. Przeskalowanie może byc także powiększeniem (lub pomniejszeniem) ale na pewno powiększenie jest przeskalowaniem.
Sprawa druga. Dlaczego 2 krotnie powiększony? 720x576 (rozdzielczość SD w systemie PAL) razy dwa... to nie wychodzi FullHD (1920x1080). To już bliżej mu do HD Ready (np. dla 32 calowych modeli 1366x768). A więc nadal nie rozumie tego fenomenu - dlaczego na telewizorach Full HD (pomimo np. większej przekatnę ekranu 40, 46 cali i wyższej rozdzilczości panela) obraz SD jest lepszej jakości niż na mniejszych telewizorach HD Ready z matrycami o mniejszej rozdzielczości (a co za tym idzie mniejszej róznicy rozdzielczości w stosunku do SD). Pozdrawiam!
 

AreckiW

New member
to dziwne co piszesz, bo przeczy temu matematyka,
zawsze było tak, że im mniejszy CRT, tym ostrzejszy obraz, i tak samo z dużymi panelami, im mniejszy, tym lepsza jakość (ostrość) obrazu...
to po pierwsze,
a po drugie, sygnał SD poddany interpolacji powinien lepiej wyglądać na matrycy HD Ready, też matematyka, powiększcie obrazek 720x576 pkt. do 1024x768 i tak samo do 1920x1080 i zobaczcie ostrość obrazu...
Chociaż rzecz jasna, że oprócz matematyki dochodzi jeszcze elektronika, czyli częstotliwość odświeżania ekranu, procesory dokonujące skalowania = interpolacji, itd.....
więc teza, że Full HD z sygnałem SD jest lepszej jakości, niż na HD Ready jakoś do mnie nie trafia...no poza przypadkami, gdzie elektronika z matematyki robi cuda wianki....
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Z tego co ja się orientuję i z tego co obiło mi się o uszy, sygnał SD powinien być lepszy na ekranach HD Ready jako, że ich mniejsza natywna rozdzielczość wymusza mniejsze skalowanie. Aby ten sam sygnał SD wyglądał równie dobrze na ekranie Full HD potrzebna jest lepsza/silniejsza elektronika odpowiadająca za skalowanie ekranu.
Fakt, iż na ekranie o większej rozdzielczości łatwiej zauważyć wszytskie niedociągnięcie sygnału SD (o małej rozdzielczości) jest też nie bez znaczenia.
 

fan HDTV

New member
SD na Full HD i HD Ready

AreckiW napisał:
to dziwne co piszesz, bo przeczy temu matematyka,
zawsze było tak, że im mniejszy CRT, tym ostrzejszy obraz, i tak samo z dużymi panelami, im mniejszy, tym lepsza jakość (ostrość) obrazu...
to po pierwsze,
a po drugie, sygnał SD poddany inerpolacji powinien lepiej wyglądać na matrycy HD Ready, też matematyka,
W całym tym wywodzie Twój błąd polega na mieszaniu rozdzielczości z wielkością ekranu.

Prawda jest taka, że:

1. Im ekran o danej rozdzielczości jest mniejszy, tym mniejsza jest odległość z jakiej powinno się go oglądać. Jeśli telewizory o tej samej rozdzielczości, ale o różnych wymiarach, będziesz oglądał z odległości do jakich zostały zaprojektowane, to ostrość z jaką wyświetlają obraz będzie taka sama.

2. Im większa rozdzielczość ekranu (przy tej samej wielkości pojedynczego piksela tego ekranu), tym lepiej powinien wyglądać obraz SD przeskalowany do tego ekranu. Czyli obraz SD przeskalowany do 1920x1080 powinien wyglądać lepiej, niż przeskalowany z SD do 1280x720.

powiększcie obrazek 720x576 pkt. do 1024x768 i tak samo do 1920x1080 i zobaczcie ostrość obrazu...
Jeśli masz monitor CRT, to aby prawidłowo wykonać ten eksperyment zrób to tak:
Weź ten obrazek 720x576 (photo1) do photoshopa i przeskaluj go do 1024x768, zapisz jako photo2. Teraz otwórz raz jeszcze photo1 i przeskaluj do 1920x1080 i zapisz jako photo3.
Teraz ustaw rozdzielczość monitora na 1024x768 i wyświetl sobie obrazek photo2. Zapamiętaj jak wyglądał. Zmień rozdzielczość monitora na 1920x1080 i wyświetl obrazek photo3. I który wyglądał lepiej? Photo2, czy photo3? Taka właśnie mniej więcej powinna być różnica pomiędzy SD na HD Ready i na Full HD.

Chociaż rzecz jasna, że oprócz matematyki dochodzi jeszcze elektronika, czyli częstotliwość odświeżania ekranu, procesory dokonujące skalowania = interpolacji, itd.....
Oczywiście skaler, który konwertuje obraz SD do rozdzielczości natywnej ekranu pełni olbrzymią rolę w tym, aby obraz ten wyglądał dobrze. Najgorzej, gdy zamiast jednego skalera w procesie konwertowania uczestniczą na raz dwa skalery. Tak się z reguły dzieje, gdy mamy do czynienia z telewizorami HD Ready, szczególnie takimi o nietelewizyjnych rodzielczościach np. 1366 x 768. Wówczas skaler dekodera satelitarnego up-scaluje obraz SD do 1080i, a potem skaler telewizora down-skaluje obraz do natywnej rozdzielczości ekranu.

Generalnie jeśli chodzi o jakość skalowania, to optymalnie byłoby, aby tunery satelitarne (takie jak np. nbox) umożliwiały wyłączenie ich wewnętrznych skalerów i pozwalały na wypuszczanie z siebie sygnału, takiego, jaki do nich dotarł z satelity. Dla SD - 576i, dla 720p -720p, dla 1080i - 1080i. Proces skalowania każdego z tych formatów do rozdzielczości natywnej telewizora powinno się zostawić elektronice tego telewizora. Ci, którzy mają telewizory wyposażone w takie cuda jak np. skalery HQV http://www.hqv.com/technology.cfm mieliby szanse na to, że niedoskonały skaler dekodera nie będzie psuł im przyjemności oglądania kanałów SD.
 
Ostatnia edycja:

AreckiW

New member
fan HDTV napisał:
W całym tym wywodzie Twój błąd polega na mieszaniu rozdzielczości z wielkością ekranu.

Nic nie mieszam, wyraźnie to oddzieliłem. Ale mogłeś zrozumieć inaczej, bo nie rozwinąłem tej oczywistej kwestii.
W pierwszym akapice chodziło mi o to, że jeśli postawisz obok siebie 21" i 29" i oglądasz z tej samej odległości, to subiektywne wrażenie jest takie, że obraz na mniejszym TV jest ostrzejszy (i Ty też tak to napisałeś).

Zupełnie czym innym jest interpolacja sygnału SD do HD,
upieram się przy tym, że jeśli powiększysz obrazek 720x576 do rozmiarów 1024x768 i ten sam obrazek do 1920x 1080 pixeli, zachowując niezmienioną wielkość pixeli, to nastąpi interpolacja, w pierwszym przypadku, ok.2-krotna, w drugim ponad 5-krotna.
I niestety zawsze obraz będzie mniej ostry w tym drugim "powiększeniu".
I to jest sens mojego wywodu.

Natomiast Ty piszesz w tym sensie, że mamy np. 42 calowy TV, jeden HD Ready 1024x768, a drugi Full HD. Oba mają jednakową przekątną ekranu, a zatem wielkość pixeli jest różna, w Full HD pixele są ok. 2-krotnie mniejsze.
Czyli sygnał SD, mimo że na tym HD Ready jest interpolowany tylko 2-krotnie, ale wyświetlany jest na mniej więcej 2-krotnie większych pixelach, zaś na Full HD skalowany jest 5-krotnie, ale wyświetlany na 2-krotnie mniejszych pixelach.
Biorąc to pod uwagę można przypuszczać, że wynik powinien być porównywalny lub lepszy na Full HD, ale tak się jednak składa, że na większości oglądanych TV Full HD sygnał SD wygląda niestety gorzej niż na identycznej wielkości ekranach HD Ready.
I dlatego pisałem, że proces skalowania "x5" sygnału SD może być bardziej "rozrzedzający" obraz niż "powiększany x2", co mimo mniejszych pixeli ekranu Full HD, a zatem teoretycznie większej ilości szczegółów, nie daje oczekiwanego rezultatu.

Swoje zapewne robi też elektronika, jakość skalera, np. HQV wypadal lepiej niż DCDi Faroudja.

Mam nadzieję, że to jasno wytłumaczyłem.
 
Ostatnia edycja:

fan HDTV

New member
AreckiW napisał:
Nic nie mieszam, wyraźnie to oddzieliłem. Ale mogłeś zrozumieć inaczej, bo nie rozwinąłem tej oczywistej kwestii.
W pierwszym akapice chodziło mi o to, że jeśli postawisz obok siebie 21" i 29" i oglądasz z tej samej odległości, to subiektywne wrażenie jest takie, że obraz na mniejszym TV jest ostrzejszy (i Ty też tak to napisałeś).
Masz na myśli odbiorniki CRT? Gdy odległość od nich jest na tyle duża, że na większym z nich nie rozróżniasz już pojedynczych pixeli obrazu, a jakość materiału naprawdę dobra, to oba obrazy powinny wydawać się równie ostre z tym, że na mniejszym tracisz już część szczegółów. Jeśli będziesz oglądał je z zmniejszej odległości to oczywiście obraz na mniejszym wydawać się będzie lepszy, ale to dlatego, że na większym widzisz już strukturę pixeli.

Jeśli nadawany materiał ma słabą jakość (np. obcięte pasmo) to oczywiście ostrość obrazu jest tym lepsza im z dalszej odległości go oglądasz. W takim wypadku odległością właściwą dla oglądania jest odległość wynikająca nie ze struktury ekranu, ale ze struktury pixeli nadawanego obrazu.

Zupełnie czym innym jest interpolacja sygnału SD do HD,
upieram się przy tym, że jeśli powiększysz obrazek 720x576 do rozmiarów 1024x768 i ten sam obrazek do 1920x 1080 pixeli, zachowując niezmienioną wielkość pixeli, to nastąpi interpolacja, w pierwszym przypadku, ok.2-krotna, w drugim ponad 5-krotna.
I niestety zawsze obraz będzie mniej ostry w tym drugim "powiększeniu".
I to jest sens mojego wywodu.

Jeśli tak utworzony obrazki będziesz oglądał z odległości, z której nie rozróżniasz już pojedynczych linii pierwotnego obrazu, to oba stają się równie ostre. Oczywiście odległość ta jest różna dla obu obrazów.

Natomiast Ty piszesz w tym sensie, że mamy np. 42 calowy TV, jeden HD Ready 1024x768, a drugi Full HD. Oba mają jednakową przekątną ekranu, a zatem wielkość pixeli jest różna, w Full HD pixele są ok. 2-krotnie mniejsze.
Czyli sygnał SD, mimo że na tym HD Ready jest interpolowany tylko 2-krotnie, ale wyświetlany jest na mniej więcej 2-krotnie większych pixelach, zaś na Full HD skalowany jest 5-krotnie, ale wyświetlany na 2-krotnie mniejszych pixelach.
Biorąc to pod uwagę można przypuszczać, że wynik powinien być porównywalny lub lepszy na Full HD,
Dokładnie tak powinno być.

ale tak się jednak składa, że na większości oglądanych TV Full HD sygnał SD wygląda niestety gorzej niż na identycznej wielkości ekranach HD Ready.
I dlatego pisałem, że proces skalowania "x5" sygnału SD może być bardziej "rozrzedzający" obraz niż "powiększany x2", co mimo mniejszych pixeli ekranu Full HD, a zatem teoretycznie większej ilości szczegółów, nie daje oczekiwanego rezultatu.
Tak absolutnie być nie powinno.

Swoje zapewne robi też elektronika, jakość skalera, np. HQV wypadal lepiej niż DCDi Faroudja.
Niestety polskie platformy HD nie dają większych szans na pokazanie możliwości skalerów naszych telewizorów. Większość użytkoników telewizorów Full HD podłączonych pod nboxa albo dekoder HD Cyfry+ nigdy nie użyła tych dekoderów tak, aby skalowaniem z SD zajmował się telewizor. Wszyscy ustawiają 1080i na wyjściu dekodera i telewizor wyświetla to co przeskalował dekoder. Jeśli chcesz sprawdzić jak telewizor skaluje obraz SD do swojej rozdzelczości, to ustaw wyjście dekodera na 576i i wówczas porównaj jakość obrazu na telewizorach Full HD i HD Ready.
 
Ostatnia edycja:

mav

New member
Alcatraz napisał:
Zaraz, zaraz... Po pierwsze powiększenie i przeskalowanie to bardzo pokrewne określenia. Przeskalowanie może byc także powiększeniem (lub pomniejszeniem) ale na pewno powiększenie jest przeskalowaniem.
Sprawa druga. Dlaczego 2 krotnie powiększony? 720x576 (rozdzielczość SD w systemie PAL) razy dwa... to nie wychodzi FullHD (1920x1080). To już bliżej mu do HD Ready (np. dla 32 calowych modeli 1366x768). A więc nadal nie rozumie tego fenomenu - dlaczego na telewizorach Full HD (pomimo np. większej przekatnę ekranu 40, 46 cali i wyższej rozdzilczości panela) obraz SD jest lepszej jakości niż na mniejszych telewizorach HD Ready z matrycami o mniejszej rozdzielczości (a co za tym idzie mniejszej róznicy rozdzielczości w stosunku do SD). Pozdrawiam!
Chodzi o linie wyświetlane. Sygnał przesyłany w tv "analogowej" 625 lini ale telewizor CRT wyświetla dokładnie 540. Żeby wyświetlić to na tv FullHD wystarczy tylko 2 krotnie powiększyć do 1080. Przy takim powiększeniu są znacznie miejsze straty jakości niż przeliczanie tego do innych rozdzielczości.
 

fan HDTV

New member
mav napisał:
Chodzi o linie wyświetlane. Sygnał przesyłany w tv "analogowej" 625 lini ale telewizor CRT wyświetla dokładnie 540. Żeby wyświetlić to na tv FullHD wystarczy tylko 2 krotnie powiększyć do 1080. Przy takim powiększeniu są znacznie miejsze straty jakości niż przeliczanie tego do innych rozdzielczości.

To co opisałeś, to trick, który robią niektóre skalery w telewizorach, aby uprościć sobie zadanie i efekt był niezły wizualnie. Porządne skalery konwertują wszystkie 576 aktywne linie obrazu SD do 1080 aktywnych linii sygnału 1080i.
 

fan HDTV

New member
Darekw1967 napisał:
Jak wytlumaczyc, ze obraz podawany na wejsciu do TV Samsung 37M87
z DVD jest lepszej jakosci na 720x576p niz 1080p ?

To jest zupełnie naturalne. Po prostu skaler Twojego telewizora jest znacznie lepszy niż skaler tego odtwarzacza DVD. Przełącz wyjście DVD na 576i, a obraz będzie jeszcze lepszy. Dyskutowaliśmy o tym przedwczoraj na forum N-ki http://nhdtv.pl/forum/showthread.php?t=4997 w kontekście na jaką rozdzielczość ustawić wyjście nboxa, aby uzyskać najlepszy obraz na telewizorze.
 

TigerInginier

New member
A co z obrazem kopertowym tv SD?

Nikt nie poruszył jeszcze sprawy jak wygląda obraz na hd ready i full hd przeskalowany z obrazu kopertowego czyli format od 14:9 do 16:9 z czarnymi pasami u góry i dołu. A tak coraz częsciej nadawane są filmy w tv. Wtedy mamy obraz 720 na od 400 do 460 linii a reszta linii to czarne pasy ale czarne pasy wycinamy na panoramicznych tv. Ma ktos jakies doswiadczenia w tym temacie?
 

kozik1

New member
Samsung Plazma 50" - Fullhd Czy Hd Ready?

Drodzy forumowicze, jako nowicjusz mam pytanie pochodne do wątku....

Chcę kupić plazmę 50 cali w cenie "budżetowej" czyli do 4.000 PLN.
W zasadzie wszystko już jasne - wybór padł na SAMSUNG, pytanie o model a dokładniej o "typ HDready".

Seria 4 (PS50A451, 456, 457) czy Seria 5 (PS50A550, 551)?
Pierwsza czyli "4" to "HD ready" a drugi czyli "5" to "FullHD".

Różnica w cenie symboliczna bo ok 500 PLN (

Mam jedynie wątpliwość czy kupno "FullHD" nie sprawi iż obraz będzie gorszy bo korzystanie z BlueRay to raczej daleka przyszłość, a w C+ mam jeden kanał HD.
Czyli czy jest jakiś argument aby wziąć HDReady zamiast FullHD?
Oczywiście w kontekście tego właśnie modelu i producenta (rozumiem że elektronika obsługująca formaty i konwertująca ma też jakieś znaczenie).


PS. Odległość ściana-sofa to ok 3-3,2 m.
Oglądam głownie TV (Cyfra+) i DVD (filmy).
Śladowo TV z anteny analogowej (tylko Polsat) lub jakiś film z komputera.

Serdecznie pozdrawiam
Kozik1
 
Do góry