Fronty do Denon AVR-1912

DLNJZ

New member
Witam wszystkich, mam nietypowe pytanie/problem odnośnie głośników do Denon AVR-1912. Co do wyboru samego ampli nie będę się rozpisywać, nie ten dział. Od razu zaznaczę też, że jestem laikiem w temacie audio. Do meritum...

Przeznaczenie to z grubsza 50% filmy, 50% muzyka. Pokój ma około 15 metrów (obecnie mieszkanie w bloku). Miejsce odsłuchu jakieś 2m, max 2.5m od kolumn. Muzyka przeróżna, bez rocka i klasycznej. Często będzie lecieć radio internetowe z RnB, pop, house, chillout... czyli jak napisałem wyżej, muzyka przeróżna.

Ze względu na ograniczenie przestrzenne nie mam obecnie za bardzo możliwości wstawienia zestawu 5.1, tym bardziej z frontowymi kolumnami podłogowymi. Niemniej jednak w planach (za rok, dwa) jest zmiana lokalu. Wówczas raczej pewne, że fronty będą podłogowe w zestawie 5.1, ale na dzień dzisiejszy chciałbym kupić jakieś rozsądne 2 kolumny podstawkowe, które będą dawały zadowalający dźwięk i które będę mógł podstawić obok TV (Samsung UE40D6750) na dość szerokiej szafce na TV. Czy jest możliwość, by zakupić teraz jakieś rozsądne kolumny tego typu, a po pewnym czasie dokupić do zestawu odpowiednie kolumny podłogowe, centralny oraz subwoofer, a te zakupione teraz zastosować jako kolumny tylne? Takie rozwiązanie byłoby optymalne.

Od razu uprzedzam, że zdaję sobie sprawę z tego, że kolumny podstawkowe (jak zwał tak zwał), które będą postawione obok TV nie będą urywać pupy jeśli chodzi o jakość i moc. Nie słucham muzyki głośno, ale o "dźwięku" emitowanym przez głośniki mojego TV chciałbym szybko zapomnieć. Wiem, że mógłbym sobie zakupić jakieś "głośniczki" typu HK HKS4BQ i zdaję sobie sprawę z tego, że dźwięk z nich jest pewnie lepszy niż z TV, ale to byłoby wywalenie kasy bez możliwości wykorzystania tych głośników przy rozbudowie do 5.1, a tego właśnie chciałbym uniknąć.

Co do ceny to trudno jest mi określić limit, bo wiele zależy od tego czy kombinowanie z dwoma przednimi, a potem zamiana na 5.1 ma sens. Najchętniej kupiłbym coś typu Jamo S606HCS3 (choć zależy mi na melodyjności i szczegółowości, a nie na dużej mocy... S606 nie słyszałem, opieram się na opiniach z sieci, tak wiem...) i tymczasowo wykorzystał tylne kolumny jako fronty, ale nawet nie wiem czy tak można. Jeśli mam kupić same 2 mniejsze kolumny i potem wykorzystać jako tylne (o ile tak można) to mogę na to przeznaczyć do 1500 PLN (choć wolałbym do 1k), pod warunkiem, że naprawdę warto. Skoro podłogowe fronty Jamo S606 kosztują 1100 PLN to rozumiem, że znacznie mniejsze kolumny stosowane jako kolumny tylne powinny grać ładnie i dać trochę radości nawet jako tymczasowe fronty.

Bardzo proszę o radę co zrobić i jak ugryźć ten temat. Jak wspomniałem na początku moja wiedza w tym temacie jest niemal żadna (jeśli się zbłaźniłem to proszę ze mnie nie kpić), do tego ogranicza mnie przestrzeń i narzeczona ;)
 

DLNJZ

New member
Lepszego niż co? Mam wrażenie, że nie przeczytał Pan mojego posta.

No chyba, że chodzi Panu o to, że warto kupić Jamo S 606 HCS 3 i tymczasowo postawić obok TV dwie kolumny z zestawu (Jamo S 602) jako głośniki przednie, a prawdziwe fronty i centralny odstawić na lepsze czasy (zmiana lokalu). Równie dobrze mogę teraz nabyć same Jamo S 602, a później Jamo S 606 i centralny S 60 CEN tylko finansowo się to średnio opłaca. Ważniejsze dla mnie jest jednak to czy to w ogóle ma sens i jeśli nie to co nabyć przy obecnym braku możliwości zastosowania kolumn podłogowych.
 
Ostatnia edycja:

diuczysko

New member
Bez reklam
Przyznam się szczerze, że trochę bez sensu kupować ampli i głośniki tak na "zapas", może lepiej wstrzymać się z zakupem do zmiany lokum. Wtedy docelowo można by już kupić nowszy model ampli i wykorzystać go w pełni. Na przetrzymanie można rozważyć jakiś tani zestaw komputerowy 2.0 lub 2.1, który później zostanie wykorzystany do komputera (np. microlab).
 

Monkin

New member
Bez reklam
Pytanie zasadnicze ile chcesz wydać docelowo kasy na komplet kolumn 5.1?
Sens kupowania etapami zawsze jest, bo będziesz po jakimś czasie dysponował kolumnami o znacznie lepszych parametrach, niż cały komplet 5.0 za 1,5-2 tysiące złotych. Tylko to wychodzi drożej. I musi kosztowac drożej.
Z całym szacunkiem dla JamoS606, bo jak napisał Kiki w tej klasie cenowej trudno wyrwać w systemie 5.0 coś lepszego, ale po jakimś czasie na większym mieszkaniu, jak będziesz słuchał muzyki i miał warunki do postawienia kolumn podłogowych zaczą cię wnerwiać.
Teraz słuchasz na 15 m kw, nie masz gdzie postawić podłogówek, więc na pewno sprawdzą się dobre monitory podstawkowe, które zagrają w stereo, a potem zagrają jako tylne surroundy.
Ale w tym przypadku musisz wydać za w miarę sensowne podstawkowe monitory minimum te 1,5-2K za parę ( Monitor Audio,Koda,Infinity, Paradigm, JBL, Focal, Epos, Dali) . No i dobrze byłoby postawić je na standach, które potem wykorzystasz na tyły, a to dodatkowe koszty.
Dylemat jest spory, bo w cenie 1,5-2K masz komplet 5.0 a kupowanie etapami lepszego sprzętu kosztuje kilka razy drożej. W efekcie całkiem średni cenowo i muzycznie komplet 5.0 wyniesie cię w okolicach 4-5K. No i dochodzi jeszcze cena suba do KD.
Ja bym jednak na twoim miejscu kupował etapami. Ampli chcesz całkiem sensowny z fajnymi monitorami zagra bardzo dobrze. Potem doskładać i kupować resztę do serii.
 

DLNJZ

New member
Diuczysko, tani zestaw komputerowy nie wchodzi w rachubę. Do komputera wykorzystuję zestaw Logitech Z-5400 i nie zamierzam go zamieniać na nic innego, tym bardziej gorszego.

Monkin, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Spodziewam się, że kupowanie w kilku etapach jest droższe niż jednorazowy zestaw 5.1, ale pewnie taki zakup po pewnym czasie nie będzie aż tak bolesny. Jednorazowo zakupiłem teraz (towar jeszcze w drodze do mnie) amplituner (Denon AVR-1912) i słuchawki (AKG K242HD), więc kolejne wydatki zabolą. Napisałeś, że sensowne podstawkowe monitory to 1,5 do 2 tysięcy PLN za parę, a za te 1,5K to można S 606 HCS3. Rozumiem też, że jakość kosztuje, ale jak duża będzie różnica w dźwięku pomiędzy wspomnianym zestawem Jamo a składanym "na raty" sprzętem kosztującym te wspomniane 4-5K plus koszt subwoofera?

Pozostaje jeszcze taka kwestia, że w planach (po zmianie lokalu) była taka instalacja głośników by tylne były zainstalowane w ścianie, jednak pojęcia zielonego nie mam jak jest z jakością dźwięku takich głośników. Chodzi głównie o estetykę i praktyczność. Głośniki do zabudowy nie zabierają miejsca i wizualnie nie przeszkadzają. Przy takim rozwiązanie zakup lepszych monitorów mija się z celem, bo później bym i tak musiał takie kolumny sprzedać. Jeśli dźwięk z nich jest fatalny i nie warto sobie zawracać tym głowy to proszę o radę, to zmniejszy liczbę moich wątpliwości.

Jeszcze co do tych kolumn podstawkowych to czy we wskazanej przeze mnie cenie znajdzie się coś, co dawałoby zadowalający dźwięk? Jak już wspomniałem nie jestem maniakiem wysokiej głośności. Jeśli nic porządnego za te pieniądze nie ma, a jest we wspomnianym przez Monikina przedziale 1,5-2K są porządne monitory wskazanych marek to na jakie konkretnie modele zwrócić uwagę? Czy bez subwoofera takie monitory dadzą radę ciekawie zagrać? Mocnego basu nie lubię, tym bardziej miernej jakości, ale chciałbym coś z niższych tonów usłyszeć.

No i ważne jest to, że jeśli już bym miał decydować się na zakup tak kosztowych (dla mnie, dlatego bardziej pasuje mi pułap 1K, max 1,5K) kolumn podstawkowych to musiałyby to być takie, do których potem bez problemu będę mógł dołożyć podłogowe i centralny, czyli najprawdopodobniej tej samej marki i z tej samej serii (chyba, że to nie jest konieczne, nie znam się).
 

Monkin

New member
Bez reklam
Generalnie tylne kolumny w KD odpowiadają za dodatkowe efekty dźwiękowe. One nie służą do słuchania muzyki ( masz do tego stereo, czyli fronty), tylko do odczuwania przestrzennych efektów kinowych.
Jak chcesz tylne sourroundy wbudować w ścianę, to masz znacznie bardziej poważny problem. Ja nie spotkałem tanich kolumn do KD do wbudowania w ścianie, u mnie w sklepach ze sprzętem audiovideo widziałem tylko kolumny naścienne ( Focal SIB, JBL Control, MA Bronze BXFX, Dali Fazon LCR, Paradigm Cinema , Millenia, Studio Esprit). Ceny od kilkuset złotych do 3,5 K za sztukę. Czyli bardzo boli kieszeń.
Z bardzo płaskich do wmontowania w ścianę to widziałem w necie system Monitor Audio Soundframe ale jeden głośnik SF1 kosztuje ponad 2 tysiące zł za to wygląda obłędnie jak obraz. Do wmontowania w ścianę nadaje się też Audio Physic Sky High za 5K. Czyli jeszcze drożej i jeszcze bardziej boli kieszeń.
Ja bym jednak na twoim miejscu zweryfikował swoje plany. Zacznij może jednak od kolumn frontowych. Jak nie masz miejsca na podłogowe to zostają tylko monitory. Marki ci podałem, wklep w neta hasło kolumny podstawkowe wyskoczy ci pełno modeli.
P.S. Nie miej obaw różnica w monitorach podstawkowych za 1,5-2K za parę będzie zdecydowanie na plus w porównaniu do podłogowych kolumn frontowych z kompletu 5.0 za tę samą kwotę. Inne głośniki, inne zawieszenie, kosze, magnesy, bardziej dopracowane obudowy.
Jeszcze inna opcja to niestety wybulić te 1,5 K kupić Jamo S606HCS3 i jakoś je ustawić, a potem po przeprowadzce sprzedać i kupić coś lepszego.
 
Ostatnia edycja:

DLNJZ

New member
W jednym ze sklepów internetowych znalazłem niemal 8 kolumn ściennych do zabudowy i to przeróżnych marek (Artsound, Cabasse, Canton, Dali, Decous Audio, Focal .JMlab, JBL, Jamo, KEF, Monitor Audio, Paradigm, Polk Audio, Taga, Visaton). Za przykład niech posłuży model Monitor Audio W265 lub Dali Ikon Phantom. Tego typu głośników jest naprawdę sporo, ale wiem jak dźwięk przez nie generowany ma się do dźwięku z głośników podstawkowych.

Wiem, że tylne głośniki w systemie 5.1 służą jedynie do dodatkowych efektów w filmach. Muzyki zawsze słucham w stereo, w zasadzie nie wyobrażam sobie jak można inaczej, ale to nie stanowi przedmiotu dyskusji.

Czy może Pan mi polecić jakieś konkretne modele (nie marki) spośród kolumn podstawkowych, które w najbliższym czasie sprawdzą się (na ile to możliwe) jako kolumny frontowe, a następnie jako tylne kolumny w systemie 5.0 lub 5.1? Jeśli nie modele to choć proszę o zawężenie obszaru mojego wstępnego zainteresowania, hehe. Zakładam dokupienie kolumn podłogowych i centralnej tej samej marki.

PS. Wstawienie pełnego Jamo S 606 HCS3 naprawdę mija się z celem, a przede wszystkim możliwościami. Pomiędzy szafką pod TV i drzwiami nie ma po prostu miejsca na lewą kolumnę podłogową. Na prawą zresztą też nie ma, a wymiana mebli w perspektywie przeprowadzki całkowicie mija się z celem.

PPS. Dziękuję za wszelkie uwagi.
 
Ostatnia edycja:

armi

New member
Bez reklam
ciężko doradzić coś konkretnego jak się nie zna 'wrażliwości' Twojego ucha
ja jak widać w stopce mam s606 - i już myślę pomału na wymianę na coś lepszego
ale był u mnie ostatnio kumpel - zapuściłem mu kilka scen filmowych, koncerty + muze stereo i stwierdził że ma 'ciary' - czyli jest bardzo dobrze...

w Twoim wypadku pewnie warto pomyśleć nad np JBL es20 lub MA reference 2 na początek - a po zmianie lokum dobrać do tego resztę zestawu

możliwości wyboru marek modeli jest sporo :)
 

DLNJZ

New member
Armi, co do wrażliwości mojego ucha to nie wiem czy to pomoże, ale bardzo odpowiada mi dźwięk ze słuchawek AKG K242HD w przeciwieństwie do wielu testowanych modeli Sennheisera. Wiem, że w słuchawkach zawsze będzie inaczej, ale akurat niezabarwiany dźwięk z tych półotwartych słuchawek to coś, czego szukam w kolumnach.
 

Monkin

New member
Bez reklam
Czy może Pan mi polecić jakieś konkretne modele (nie marki) spośród kolumn podstawkowych, które w najbliższym czasie sprawdzą się (na ile to możliwe) jako kolumny frontowe, a następnie jako tylne kolumny w systemie 5.0 lub 5.1? Jeśli nie modele to choć proszę o zawężenie obszaru mojego wstępnego zainteresowania, hehe. Zakładam dokupienie kolumn podłogowych i centralnej tej samej marki.

Po pierwsze to doradzam wizytę w jakimś salonie audio/video i odsłuch konkretnych monitorów podstawkowych z denonem, który chcesz nabyć. To będzie najlepsze rozwiązanie. Na początek zacznij od kolumn Monitor Audio Bronze BX2, MA Radius 90 HD i jak ci sie spodobają to bierz i już nie szukaj . Naprawdę bardzo zacnie brzmią, nie są zbyt nachalne, a potem możesz je powiesić jako tylne na ścianę i dokupic resztę do kompletu. Na 15 m kw nagłośnią ci pokój bardzo dobrze i to w naprawdę dobrej jakości brzmieniu, a w komplecie 5.1 będziesz miał doskonałe kino i bardzo porządną, poukładaną muzykę w stereo.
Trochę większe klocki podstawkowe robi Paradigm, ale jest bardziej ostry w niektórych pasmach od MA no i ma sporo basu już od najmniejszej skali, więc może ci to nie spasować. Ja mam naprawdę duże Titan Monitor v.6 ( te po wielu odsłuchach wybrałem jako moje fronty, na tylne surroundy mogą być dla ciebie nie do strawienia, bo mają prawie 50 cm wysokości). Titany bardzo sobie chwalę w połączeniu z denonem avr2311 , ale są też trochę mniejsze Mini Monitory paradigma lub lepszej serii od monitorów Paradigm Reference Studio10v.5 ( ale sztuka kosztuje powyżej 1K).
Masz jeszcze Cantony GLE 430.2, Chrono SL520, Dali Ikon 1, Dali Lektor 2, Epos ELS3, Focal Chorus 705V, Infinity Classia C205, Koda K2000B. Wszystkie podane monitory mieszczą się w przedziale 1,5-2 K za parę oprócz tego paradigma S10.v5.
Co do typowych głośników naściennych się nie wypowiadam jak grają w muzyce, gdyż nigdy takich nie słuchałem. Z pewnością do KD są ok.
Monitory MA i Paradigma z amplitunerami denona się bardzo ładnie zgrywają. Idź zatem i posłuchaj. Powodzenia życzę.
 
Ostatnia edycja:

DLNJZ

New member
Wielkie dzięki. Dopytam jeszcze co do tych MA BX2. Jak na razie podobają mi się najbardziej. Spośród MA najlepiej wizualnie prezentuje się seria Radius HD, narzeczonej najbardziej pasuje (wiem!). Co prawda zakup 2 sztuk R225HD lub R250HD mocno przekroczyłby moje finansowe limity (na początku miał to być tysiąc, później limit wzrósł dwukrotnie, ale przy serii Radius wyszłoby 3K), ale jeśli one grałyby równie dobrze co BX2 lub nawet lepiej to zastanowiłbym się mocno. Są 2 razy droższe niż MA BX2. Prawda taka, że już RX1 są tańsze, a przy dwóch sztukach R250HD nawet 2 kolumny RX2 kosztują mniej.

Pytanie więc czy wymienione przeze mnie R225HD lub R250HD nadają się do muzyki oraz kina, czy jedynie do kina domowego? Czy jakość dźwięku jest lepsza/gorsza od BX2? Jeśli zauważalnie gorsza to od razu skreślę je z listy, bo nie mam zamiaru płacić 2x tyle za lepszy design, ale gorszy dźwięk.

Czy lepiej wziąć BX2, czy może zastanowić się nad RX1? Czy niemała różnica w cenie uzasadniona jest jakością dźwięku? Pytam, bo w tyle głowy mam świadomość późniejszego uzupełnienia kompletu i sądzę, że do BX2 lepiej będzie dokupić BX6, a do RX1 lub RX2 lepiej będzie nabyć RX6 lub RX8.
 

edi7777

Member
Ja się tam nie znam ale gdybym był na Twoim miejscu wziąłbym też pod uwagę Kefy iq30 (i polecane są w porównaniu z nimi też Usher S520) no i małe podłogówki Kef iq50 - to poprzednia seria i można je teraz trochę taniej wyrwać i do tego się potargować, a skoro zwracasz uwagę na design... ;)
 

Krzych_c

New member
Witam.

Nie patrz na to co się podoba, tylko jak zagra dla Twoich potrzeb -

"Przeznaczenie to z grubsza 50% filmy, 50% muzyka. Pokój ma około 15 metrów (obecnie mieszkanie w bloku). Miejsce odsłuchu jakieś 2m, max 2.5m od kolumn. Muzyka przeróżna, bez rocka i klasycznej. Często będzie lecieć radio internetowe z RnB, pop, house, chillout... czyli jak napisałem wyżej, muzyka przeróżna."

Jak dla mnie, bez sensu jest kupowanie podłogówek. Kolumny które bym Ci polecił do tego ampli to Mission M32i lub MX2, a na tyły rozmiar mniejsze z tych serii. Lub Magnat Quantum 553 przód, i 551 tyły.

Pozdrawiam
 

DLNJZ

New member
Dzięki za uwagi, ale jak pisałem już na sam początek będą na pewno jedynie 2 kolumny. W obecnym salonie nie zmieszczę ani podłogówek, ani tylnych satelitów. Na upartego mógłbym wcisnąć te tylne, ale to mija się z celem, dlatego planuję kupić 2 podstawkowe, które potem (po zmianie lokum) posłużą jako satelity. Co do patrzenia na wygląd to pisałem, że nie mieszkam sam i dla narzeczonej dość ważne jest to, by zestaw audio nie psuł wyglądu salony, a przeraziła się nawet rozmiarem ampli, hehe.

Jak duża jest różnica w dźwięku między serią BX oraz RX? Czy zamiast dwóch kolumn podstawkowych BX2 lepiej wziąć mniejsze i droższe RX1? Waham się głównie ze względu na późniejszy zakup BX6 vs. RX6. Subwoofera, jak już pisałem, nie planuję kupować, przynajmniej do tego mieszkania, więc liczę na zadowalający bas z kolumn podstawkowych. W sieci krąży mnóstwo pozytywnych opinii na temat MA BX2, ale czy są to prawdziwe i obiektywne opinie?

Dlaczego we wszystkich sklepach internetowych cena kolumn Monitor Audio jest identyczna? W każdym sklepie online zestaw BX2 kosztuje 1390 PLN. Czy w stacjonarnych można nabyć kolumny Monitor Audio (nie tylko BX2) taniej, czy to ceny ustalone przez dystrybutora i dealerzy nie mogą sprzedawać poniżej nich?
 

bielikk

New member
Bez reklam
Kup kolumny podłogowe Tonsil maestro II 180 a zobaczysz jak powinny grać kolumny. Zajmują one nawet mniej miejsca niż monitory na stojakach.

Cena ~1500 zł. z dostawą
 

aiji

New member
Na temat cen pisz do blackninji,na pewno nie będziesz rozczarowany.
Co do reszty,to albo dystrybutorzy albo ciche umowy,ale z doswiadczenia w innej branży(zresztą każdy,kto ma doczynienia z handlem to wie),wiem że im większy obrót,tym większy rabat dla odbiorcy(sklepu),stad też zawsze można sporo z ceny urwać jeśli sprzedawca chce (i może-tu dużo zależy od właściciela) sprzedać.
Cytuję-tekst w jednym ze sklepów internetowych-
"Szanowni Klienci!
Ponieważ nasze ceny na produkty Harman Kardon, JBL, Infinity są niższe niż sugerowane przez polskiego dystrybutora, otrzymaliśmy oficjalny zakaz publikowania na naszej stronie www zdjęć i opisów technicznych w/w marek, pomimo że produkty przez nas sprzedawane są nowe i oryginalne.
W kwestiach opisów technicznych i zdjęć prosimy o zapoznanie się z katalogiem dostępnym na stronie www producenta lub kontakt telefoniczny z naszym sklepem.
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy, jednakże daje to możliwość sprzedaży w cenach niższych niż sugerowane."-koniec cytatu
I teraz pytanie-na pewno nie sa najtańsi(sprawdzone empirycznie) i na pewno inne sklepy zamieszczają zdjęcia(nielegalnie?)
A co do merituum-spróbuj posłuchać,lub umówić się na ewentualną wymianę towaru,różnice między RX a BX są spore i cenowo i dżwiekowo.
 
Do góry