Fotorelacja JAMO C405

adamo_

New member
Bez reklam
Moja całkowicie nie audiofilska fotorelacja :)





Poszukując zestawu dla siebie , w Internecie nie natrafiłem na zbyt wiele informacji dotyczących kolumn Jamo C405 wiec postanowiłem napisać krótką fotorelację z pierwszego podłączenia i subiektywnej oceny z domowego odsłuchu zestawu JAMO C 405 HCS3 (C405+C400CEN+C401)

Nie jest to profesjonalna relacja techniczna gdyż nie oto mi chodzi, szczegóły z modelu C405 i C407 można przeczytać tu.

C-405
http://rca.rafko.com/images/av-c405.pdf

C-407
http://audio.com.pl/pdf/testy/zespoly glosnikowe/jamo_c407.pdf


Na fotkach kolumny wyglądają jak „brudne” ale to efekt wilgoci, która zaczęła odparowywać tuż po rozpakowaniu, więc proszę się nie przerazić jak to wygląda na fotkach 


Ogólnie wg producenta:

Linia produktów C charakteryzują się przednim panelem w kolorze aluminium, który nie tylko nadaje głośnikom nowoczesny wygląd, ale jest również integralną częścią opatentowanej przez Jamo techniki DTT (Decoupled Tweeter Technology). Odizolowując głośnik wysokotonowy od reszty kolumny głośnikowej, wibracje przekazywane z frontowej ściany kolumny na głośnik wysokotonowy są redukowane o ponad 20dB. Wynikiem tego jest niezwykle dokładne i realistyczne odtwarzanie wysokich częstotliwości.

Kolumny z tej serii są dobrze rozpoznawalne dzięki świetnemu brzmieniu, a także ciekawej konstrukcji i unikalnej budowie. Warstwowe ułożenie poszczególnych głośników poprawia zarówno walory wizualne jak i dźwiękowe.

Centre Plug Centralny korektor fazy zastępuje tradycyjną osłonę przeciwpyłową , powoduje to zwiększenie szybkości reakcji membrany i spadek jej masy. Konstrukcja taka zapobiega również zaburzeniom fazowej charakterystyki promieniowania dźwięku oraz wahaniom ciśnienia powstającym pomiędzy osłoną a membraną gdy zastosowana jest tylko tradycyjna osłona przeciwpyłowa, w momencie poruszania się membrany. Rezultatem takiej konstrukcji jest bardziej dynamiczna i precyzyjna reprodukcja dźwięków. Centralny korektor fazy chłodzi cewkę magnetyczną, zwiększając możliwość wysterowania głośników i stabilne odtwarzanie dźwięków, bez względu na to jak głośno będzie on odtwarzany.


C 405 to 2?-drożny podłogowy zestaw głośnikowy. Oferują 400 Wat mocy muzycznej. Posiadają 25mm głośnik wysokotonowy, 165mm głośnik średniotonowy oraz 165mm głośnik niskotonowy wszystko to zapewnia znakomitą jakość brzmienia.


Specyfikacja Frontów :
C 405 - kolumny podłogowe
system: 2? -drożny, bass-reflex z tyłu
Średnica głośników nisktonowych: 165mm (6,5")
Średnica głośnika średniotonowego: 165mm (6,5")
Średnica głośnika wysokotonowego: 25mm (1")
Skuteczność (dB - 2,8V / 1m): 89 dB
Impedancja: 6 Ohm
Waga: 19,9 kg /szt
Wymiary (Wys x Szer x Głęb) 932x206x331 mm
Częstotliwość przenoszenia: 40 - 20.000 Hz
Moc ciągła: 140 W
Moc szczytowa: 200 W
kolor: Dark Apple
złocone zaciski, bi-wiring


-----------------------------------------


Pierwsze wrażenie

Głośniki dojechały do mnie w sobotę 30 stycznia ( zamawiałem 29 stycznia o godzinie 16, więc całkiem nieźle )

Biorąc pod uwagę rozmiary kolumn frontowych Wymiary :
W - 932 x S- 206 x G- 331 kartony nie za wielkie, i nie było problemów z wniesieniem .



1.jpg


2.jpg


efektowe:

3.jpg




Opakowanie i zabezpieczenie :
Już sam karton sprawia wrażenie że w środku jest coś więcej niż jakieś tam kolumny do kina domowego , , profesjonalny minimalizm w napisach, bez haseł 200W!! itp. , tylko nazwa firmy.
Zapowiada się ciekawie….

Na spodzie naklejka która jednak sprowadza nas na ziemię i informuje ze jest to sprzęt robiony jednak w Chinach 


4.jpg





Otwieramy karton, a w środku... wg mnie kolumny są odpowiednio zabezpieczone do transportu, grube ( nie cienkie jak w przypadku kina domowego które miałem wcześniej ) styropiany boczne oraz jeszcze grubsze górne i dolny, za które trzymając można z powodzeniem wyjąć ważącą de facto 20 kg kolumnę,...miałem obawy aby styropian nie pękł, ale bez problemu podniosłem styropiany wraz z kolumnami i położyłem na podłogę by potem pozdejmować folie.

5.jpg

(w jednym z kartonów prezent: Kabel HDMI firmy ART. )

Zamawiałem zestaw Kolumn wraz z ampli tunerem Pioneer 819 wiec sklep dodał mi kabel HDMI jako gratis który ukrył w kartonie z kolumną - miłe zaskoczenie po otwarciu kartonu )
(celowo nie podaję nazwy sklepu by nie robić tu jakiejkolwiek reklamy )




W kartonie na styropianie oczywiście krótki podręcznik sposobu podłączenia kolumn, oraz gwarancja polskiego dystrybutora .

6.jpg


7.jpg



Po wyjęciu kolumn można swobodnie zdjać styropiany i folię


9.jpg


W kartonach także zestaw kolców i podkładek pod kolce pod głośniki frontowe + klucz do przykręcenia,

10.jpg

10b.jpg


UWAGA,: jak będzie ktoś stawiał głośniki na kolce niech zwróci uwagę czy podkładki pod kolce są dobrze zeszlifowane pod spodem, u mnie na dwóch podkładkach był taki ząbek na środku minimalny i porysowałem sobie podłogę…. przesuwając głośniki.


11.jpg


Oszlifowałem papierem ściernym te podstawki bo miały bardzo malutki co widać na fotce „pupeć” od strony dolnej na samym środku , zapewne efekt wytłoczenia otworu na kolec , no i to niestety pod wagą kolumny dociskało do podłogi co w efekcie przesunięcia kolumn doprowadziło do zarysowania podłogi…..( UCZULAM NA TO )



Pierwsze wrażenie:
Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze jednak w tym przypadku było inaczej. Wcześniej w salonie audio odsłuchiwałem zestaw Stereo Jamo C405 w porównaniu z zestawem HECO Victa 500. .


Jamo w salonie miał kolor Dark APPLE


jamo_c405.jpg


natomiast ja zamówiłem Black Assh .
800x800.aspx



Kolumny w tym kolorze wyglądają rewelacyjnie, szczególnie po zdjęciu maskownicy stąd moje drugie wrażenie było dosyć spore po zdjęciu folli ochronnych, mimo że widziałem je wcześniej w innym kolorze.


12.jpg


(na zdjęciu widać wilgoć, świeżo po zdjęciu folii )



To co się żuca w oczy to frontowy srebrny panel nałożony na obudowę, no i po zdjęciu maskownicy bardzo ładnie wyglądające głośniki. Panel nie jest tylko elementem poprawiającym design ale spełnia swoja rolę akustyczną o czym w podanych linkach niżej można doczytać.

Kolor membran w połączeniu z frontowym panelem sprawia wrażenie że obcujemy ze sprzętem z wyższej klasy, o tym jak frontowy panel, osadzenie głośników oraz to jakie przetworniki zastosowano w układzie więcej jest opisane w recenzji tu:

http://rca.rafko.com/images/av-c405.pdf

Jednym słowem głośniki po zdjęciu osłony robią wrażenie.

12b.jpg



Od razu sobie pomyślałem że zestaw świetnie skomponuje się z telewizorem TOSHIBA 42X3030DG
który ma srebrną podstawę. Kolumny mają podobny kolor podstawy oraz przedniego panela,

13.jpg


14.jpg

Na samej podstawie

10b.jpg

Na kolcach i podstawkach


13b.jpg



Podłączenie:

Kolumny zasilane są z amplitunera Pioneer 819H-K,
Kable frontowe to KLOTZ 2x2,5
Central to 2x 1,5 Adam Hall
Efektowe to 2x1,5 Aqustic Qualitty

Podłączyłem standardowo bo takie kable położyłem sobie już robiąc remont .


16.jpg



Jest możliwość użycia wtyków bananowych , ale niestety nie dostałem u mnie w mieścinie w żadnym sklepie więc bez problemu kable wetknąłem w otwory złączeniowe i zakręciłem końcówko-nakrętki

Złącza zlicowane z obudową zatem nie wystają poza, nikt nie zaczepi, można dosunąć do ściany jak ktoś chce.
Oczywiście jest możliwość podłączenia w Bi- , wszystko jest opisane w krótkiej broszurce załączonej do kolumn.

16b.jpg


Widać dbałość o szczegóły: Blaszka łącząca wtyki ma wygrawerowane logo JAMO


Głośnik centralny oraz głośniki efektowe są fabrycznie wyposażone ( już przykręcone ) w zaczepy, dzięki którym można sobie powiesić na ścianie. Ja nie skorzystam, bo dokupię podstawki

17.jpg

18.jpg


Producent też tak pomyślał i dodał gumowe antypoślizgowe nóżki pod głośniki , które są folii z broszurką.

19.jpg



Trochę subiektywnie o dźwięku:

Są to kolumny z przedziały cenowego takiego a nie innego parę można kupić za około 1100 zł więc nie będę się bawił w audiofila i czepiał się detali dźwięku. Są to budżetówki

Szukałem czegoś do domu co zagra mi poprawnie w stereo i głównie w kinie. Odsłuchiwałem je w porównaniu z HECO VICTA 500 (na Denonie 2310) bo te dwa modele mi się podobały w przedziale cenowym do 2 tyś za zestaw 5.0 . W salonie audio z małą salą do odsłuchu Jamo wypadły lepiej głównie ze względu na ładniejszą scenę w stereo, i jaśniejszą ale nie ostrą górę, bas bardziej kontrolowany – tak odczułem . Generalnie ciepłe i miękkie brzmienie

HECO troszkę bardziej przytłumione ale podobnie w dobrym basem. Tak sobie wtedy pomyślałem: Szlachetniej brzmią JAMO

Słuchałem także Wharfedale 9.5 HC ale to już było w Media Markt i grała typowa łupanka, więc tyko z wyglądu mi się podobały , natomiast nie mogłem ich już poznać ze względu na warunki.

Dlaczego Jamo C405 ?

Zadecydował: wygląd, to że odsłuchałem i dobra cena. Nie jestem typem człowieka który decyduje tylko pod względem tego że „to ma tylko grać” , wyglądać też ma i pasować do całości, w mieszkaniu blokowym przy ograniczonym budżecie. Kłaniają się zatem kompromisy i takich trzeba szukać.

Do tego szukałem kolumn z tylnim bass refleksem , lub ew zasłoniętym , z uwagi na małe dziecko, które z chęcią by włożyło do środka swoją rękę lub zabawki .. Tu problem z głowy, chyba że zajdzie od tyłu  Bas reflex jest wysoko więc sprawi to problem.

Są to typowo praktyczne względy a nie audiofilskie, więc proszę nie krytykować :)
Doszły także opinie z polskich i zagranicznych for które co do jednego były zgodne, że kolumny w tym przedziale cenowym grają ładnie w stereo, i tego się trzymałem.

Ktoś zapyta dlaczego np. nie popularne JAMO S606 ? , bo uważam że są przereklamowane i mi się nie podobały, były też za wysokie, a w odsłuchu z Denonem nie zachwyciły mnie a raczej rozczarowałem się

Zestaw HECO to koszt około 1650, a w niewiele większej cenie dostałem JAMO, za które zapłaciłem dokładnie 1750 wcześniej kosztowały jeszcze więcej. Podobno teraz jest wyprzedaż Jamo i ceny tego modelu poszły w dół.

Zależało mi na basie bez suba i basu mam pod dostatkiem.Nie ma on takiego "wykopu" raczej towarzyszy, jest miekki , przy głośniejszym słuchaniu dużo dźwięku ale już akustyka pomieszczenia kuleje, polepszy się po wstawieniu innych mebli.

Całość jest ciepła, nie ma ostrych wysokich tonów , może troszkę środek cofnięty ale zależy od materiału. Są dynamiczne. Co mi się podoba najbardziej to to że słychać pełny miły dla ucha dźwięk słuchając.. cicho, naprawdę fajny efekt który czuję pierwszy raz w życiu. Można słuchać wieczorem i się nie wsłuchiwać.


O tym że akustyka pomieszczenia wpływa na brzmienie pisać nie trzeba , a u mnie akustycznie pomieszczenie kuleje , jest nowe , po remoncie i na ścianie tak jak widać tylko meblościanka, a po drugiej stronie nie ma na czym usiąść ( jeszcze :) ) , po środku stoi ława, dźwięk odbija się od scian…..ale o dziwo słucha się dobrze !, bas nie dudni przy „normalnym słuchaniu” głośniej tez jest dobrze, oczywiście im głośniej i więcej basu zaczyna się efektownie ale dudniąco szczególnie ponad głową ( podkreślam o że pokój 16 m2 praktycznie pusty )

Źródło dźwięku to wysokiej jakości Mp3 z USB podłączone do ampli tunera ( rewelacja opcja w Pionner-a z tym USB )

Z odsłuchu rzuca się w ucho to że za kolumnami nie ma dźwięku, nie wiem czy dobrze mnie zrozumiecie ale z tyłu tak jak by budowa była ładnie wyciszona , nie odczuwam też nieprzyjemnych częstotliwości w innych pokojach , dźwięk jest jakby kierunkowy i nie wychodzi po ścianach do innych pomieszczeń (mieszkanie 62 metry ) , - nie jest to fachowe stwierdzenie ale pamiętam jak miałem w kinie plastikowym, tam dźwięk latał po ścianach, gdzie stanąłem inaczej grało

Tak jak pisałem w stereo słucha się bardzo dobrze, od rana gra Mariah Carrey, jakiś Smooth Jazz, Genessis, oraz Jaz- Z. Zatem różne gatunki i radzą sobie bardzo dobrze.
Na ruszt poszedł także Dicho Dance i nie zawiodłem się nawet że takiej muzyki nie słucham na co dzień. Ogólnie jest miło głęboko i przyjemnie.

Odległość pomiędzy frontami 3,5 metra, odległośc frontów od ściany około 30 cm, scena ładna po środku , siedząc równo w membranami scena wychodzi nad telewizor,

Ważne są też ustawienia ampli tunera, nad którymi spędziłem wczorajszy dzień i jeszcze dziś rano.
Ustawienia odległości kolumn, ich wzmocnienia it. To naprawdę ważne,

Najlepiej słucha mi się w zwykłym trybie STEREO, i Extended Stereo, Pure Direct i Direct brzmią praktycznie identycznie, przy muzyce bas mam na 0 , sopran na 2,

Radio FM to już inna bajka, tu trzeba podbić bas na 4 i sopran na 6 by kolumny oddały choć namiastkę tego co z USB, zapewne z płyty CD może być już tylko lepiej, ale nie mam odtwarzacza.

Dźwięk z Turbodekodera ok., efektownie przy filmach z DD, ( które lepiej brzmią w oryginalnym DD English z napisami ( kanały Nfilm HD, FilmboxHD ) niż w DD Polski…. ale to już problem N-ki

Pozostało przetestować audio z CD, BLU RAY, i jak zabrzmią ścieżki dekodowane przez DTS HD

Ogólnie jestem zadowolony, w tej cenie to dobry wybór , zarówno pod względem designu, i wykonania ( bardzo ładnie spasowane wszystko, równe krawędzie, estetycznie wykończone, membrany idealnie spasowane z obudową ) nie ma się do czego przyczepić jeśli chodzi o wygląd, ………….oprócz tego że podstawki pod kolce porysowały mi w dwóch miejscach podłogę……

20.jpg

21.jpg
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
:D To się nazywa zamiłowanie do sprzętu AV :D ja również zacząłem urządzanie nowego mieszkania od zestawu AV- kanapy, stoły itp. mogą poczekać :) gratuluje zakupu i ciekawej fotorelacji!
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zastanawiałem się które kupić....s606 z subem czy c407 bez ;)

Po Twojej foto relacji już wiem co biorę! A jak zabraknie suba to dokupię za kilkanaście dni ;)

Dzięki za extra opis wrażeń!

Zastanawia mnie tylko cena....gdzie je dostałeś za 1750zł?? Proszę o info na PW jeśli nie chcesz pisać na forum.... ;)

Pozdrówka!


edit: Już wiem skąd ta cena ;) dopiero teraz widzę ze Ty masz C405... Zamówiłem C407 za 2150 zobaczymy czy mi podejdą :blagam: a przesiadam sie z plastikowych philipsów CS3100P :rolleyes: może obędzie się bez suba w moich skromnych 17m2 ;)
 
Ostatnia edycja:

adamo_

New member
Bez reklam
Zastanawiałem się które kupić....s606 z subem czy c407 bez ;)

Po Twojej foto relacji już wiem co biorę! A jak zabraknie suba to dokupię za kilkanaście dni ;)

Dzięki za extra opis wrażeń!

Zastanawia mnie tylko cena....gdzie je dostałeś za 1750zł?? Proszę o info na PW jeśli nie chcesz pisać na forum.... ;)

Pozdrówka!


edit: Już wiem skąd ta cena ;) dopiero teraz widzę ze Ty masz C405... Zamówiłem C407 za 2150 zobaczymy czy mi podejdą :blagam: a przesiadam sie z plastikowych philipsów CS3100P :rolleyes: może obędzie się bez suba w moich skromnych 17m2 ;)



tak mam pokój okolo 16 m2, mi starczają 405, i to z wielkim zapasem........... więc 407 rozniosą pół bloku !

Pamiętaj o zeszlifowaniu podkładek pod kolce !!!!

S606.....daruj sobie...
 
Ostatnia edycja:

Pierek

New member
tak mam pokój okolo 16 m2, mi starczają 405, i to z wielkim zapasem........... więc 407 rozniosą pół bloku !

Pamiętaj o zeszlifowaniu podkładek pod kolce !!!!

S606.....daruj sobie...

hmmmm dziwne u mnie podkładek nie trzeba było szlifować i nie rysują podlogi moze jakies wadliwe podkładki ... a kolumny grają w pokoju ok 30 m2 troche mało umeblowany narazie ale grają całkiem przyjemnie. Nie wiem czy moj amplituner (yamaha rx-v765) ich trochę nie ogranicza .

Z odsłuchu rzuca się w ucho to że za kolumnami nie ma dźwięku, nie wiem czy dobrze mnie zrozumiecie ale z tyłu tak jak by budowa była ładnie wyciszona , nie odczuwam też nieprzyjemnych częstotliwości w innych pokojach , dźwięk jest jakby kierunkowy i nie wychodzi po ścianach do innych pomieszczeń (mieszkanie 62 metry ) , - nie jest to fachowe stwierdzenie ale pamiętam jak miałem w kinie plastikowym, tam dźwięk latał po ścianach, gdzie stanąłem inaczej grało

Bardzo trafne spostrzezenie u mnie jest to samo (jamo C 407) kolumny mozna postawic przy scianie i to wcale nie psuje brzmienia .Nawet po rogach ustawialem chcąc wymusić rezonans ale i to duzo nie zmieniło .
 
Ostatnia edycja:

adamo_

New member
Bez reklam
Wyciągałeś zaślepki z dolnych gniazd głośników frontowych?

Tak to ja je wyciągnąlem z jednej kolumny, by podlączyć wtykami bananowymi, ale skoro nie dostalem wtyków w moim mieście zrezygnowałem, i jż nie wkładałem tych zaslepek, ale dzięki ze mi przypomniałeś, bo położyłem je w takim miejscu ze bym zapomniał
 
Ostatnia edycja:

adamo_

New member
Bez reklam
teraz jak już podłączyłem ....to mi się nie chce :) , chyba że będę kable zmieniał na Bi to wtedy
 
Do góry