Focal Dome Flax 5.1 + Aplituner (ale jaki?)

0mauy0

New member
Witajcie,

jestem już praktycznie zdecydowany na kolumny Dome Flax 5.1. Wybór spowodowany totalnym brakiem miejsca na coś większego. W grę wchodziły tylko małe kolumny, a te Focale chyba nie mają sobie równych.

Problem pojawił się przy próbie znalezienia jakiegoś odpowiedniego amplitutera do nich.

Całość ma grać w salonie otwartym ok 30m2. Odsłuch będzie wszystkiego - kino domowe + muzyka. Audiofilem nie jestem ;) ale zależy mi na dobrym dźwięku.

Zastanawiam się nad amplitunerem Denon AVR-X4300H lub AVR-X6300H. A może ktoś jest w stanie polecić coś ciekawszego/lepszego/innego do tych kolumn? Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Musisz isc do salonu i posluchac.
Rozumiem ze nic wiecej niz 5.1 cie nie interesuje?

W takim wypadku rozwazalbym pojscie w jednyn z dwoch kierunkow:

1. Zakup amplitunera z wysokiej polki: Arcam, Athem mmoze byc uzywany.

2. Zakup amplitunera "pospolitych" marek i dokupic do tego wzmacniacz z wejsciem MAIN IN i podlaczyc go do amplitunera. Cenowo wychodzi taniej a i jakosc i mozliwosc rozbudowy bardzo dobra.

Dla przykladu mozesz kupic Onkyo rz810 + wzmacniacz 9070.

Denona serii 4xxx + wzmacniacz Denon 1520ae

Marantz np. 6010 + wzmacniacz pm7004 lub 8004/8005. (Nie ogladaj sie za 7005 bo nie ma main in)

Do tych zestawow zawsze mozesz dokupic Bluray, CD i budowac wieze.



Zakup takiego denona serii 6300h do systemu 5.1 wedlog mnie mija sie z celem, lepiej kupic cos tanszego ale ze wzmacniaczem.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Lolo, myślę że do tego zestawu, nie potrzeba mocnego pieca i dokładania dodatkowych wzmacniaczy. Nie ma tam kolumn, które mają duże zapotrzebowanie w prąd. Ja bym udał się do sklepu i wybrał jakiś amplituner, który zgrał by się DLA MNIE z w/w setem. Ostatnio słuchałem Onkyo RZ810 z Focal Aria 926 i było całkiem fajnie, a że w Dome są przetworniki z tego samego materiału, to myślę że warto byłoby posłuchać. Myślę że nawet 656/676 byłby wystarczający. Oczywiście nie ograniczaj się tylko do Onkyo, bo np. Arcam świetnie gra z Focalem, ale cena oraz mniejsza funkcjonalność dają do myślenia. Dlatego idź na odsłuch i wybierz pod siebie.
 
Ostatnia edycja:

0mauy0

New member
Cały czas się jeszcze zastanawiam czy może nie zrobić systemu 7.1 lub też 5.1.2 w Atmosie.

Jak to w ogóle jest z tym Atmosem? Czy jako sufitówki muszą być jakieś dedykowane głośniki czy mogę zamontować np dwa takie same Focale i powiesić je na suficie?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Mozesz powiesic co chcesz. Ja mam powieszone na sufit zwykle glosniki tylko o malej glebokosci.

Ja mam np. Heco Music Style 200f
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja bym ujal to tak.
5.1 - podstawa
7.1 - wzrost jakosci o jakies 50-70%
5.1.2 wzrost jakosci jakies 30%
7.1.2 wzrost 80 - 100% w stosunku do 5.1
7.1.4 wzrost o kolejne 20 - 30%.

Oczywiscie wszystko zalezy od pomieszczenia, czy duze czy male itp. Takze od gustow. Ja mam 7.1.4 i raczej nie przechodzilbym na cos slabszego.
 
Ostatnia edycja:

0mauy0

New member
7.1 u mnie nie wchodzi w grę. Jedynie byłbym w stanie zrobić 5.1.4 - tylko czy warto... Kolejne 2,5k na dwa głośniki sufitowe bo innych niż Domy nie chcę...

Duża różnica jest pomiędzy 5.1.2 a 5.1.4 ?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Pytanie? Budujesz/remontujesz akurat dom?

Jezeli tak, to warto zamontowac glosniki albo chociaz przygotowac sufit pod glosnini - kable / skrzynki.

Jezeli nie, to kup sobie najpierw amituner z polki, ktore ci wymienilem i w przyszlosci dolozysz sobie atmosa jak bedziesz chcial.

Musisz wiedziec ze atmosa wykozystasz tylko iwylacznie jak bedziesz ogladal filmy na Bluray, ale to oczywiscie wiesz? Zadne avi, tv satelitarna itp atmos ci niepotrzebny.
 

0mauy0

New member
Właśnie się buduję i wybieram już sprzęt, a co za tym idzie, muszę przewidzieć instalacje.

Cały czas się zastanawiam, czy jest sens z Atmosem. A ripy z BluRaya dają radę?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Właśnie się buduję i wybieram już sprzęt, a co za tym idzie, muszę przewidzieć instalacje.

Cały czas się zastanawiam, czy jest sens z Atmosem. A ripy z BluRaya dają radę?


Jak sie budujesz to chociaz warto kable na sufit pociagnac, koszt maly - jakies 200zl. A w przyszlosci nie bedzie problemu. Kable zwykle glosnikowe 2x2.5mm^2 miedz OFC.

Musi byc Bluray lub Bluray Remux - czyli wstawki srednio po 25gb.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Pokoik bardzo fajny. Pod atmosa 5.1.4 mysle ze idealny.

Tu masz rysunki dolby. Sufitowce rozmieszczasz pod katem 45°.

https://www.google.pl/search?q=atmo...-0ffVAhVPIlAKHeEkC50Q_AUICSgB&biw=360&bih=524

1. Teraz kwestia montarzu, skoro budujesz dom to albo mozesz zrobic skrzynki w stropie na pozniejsze glosniki. Byloby chyba najladniej.

2. Mozesz zrobic podwieszany sufit wtedy glosniki zamontujesz w podwieszeniu, albo obok podwieszanego sufitu

3. Robisz normalny sufit i tylko wystawiasz kable - kwestia gustu.

Zobacz sobie ten pokoik, moze cos cie zainteresuje w tym projekcie.

http://www.hdtv.com.pl/forum/nasze-zestawy/118569-moj-wielofunkcyjny-pokoj.html
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Musisz wiedziec ze atmosa wykozystasz tylko iwylacznie jak bedziesz ogladal filmy na Bluray, ale to oczywiscie wiesz? Zadne avi, tv satelitarna itp atmos ci niepotrzebny.

Musi byc Bluray lub Bluray Remux - czyli wstawki srednio po 25gb.

Nie do końca sprecyzowałeś Koledze, bo trzeba z buta dodać, że:

Sufitowe głośniki, czyli w tym wypadku omawiana instalacja w konfiguracji Dolby Atmos, to także wykorzystanie upmixera i bez problemu można korzystać z "efektów" sufitowych niemal na dowolnym materiale, nie potrzeba do tego płyty Blue.

Do autora,
Przeczytaj sobie ten wątek, masz tu wszystko:
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/111044-dolby-atmos-co-to.html

Paradoksalnie, największą zaletą sufitowych jest właśnie upmix, możesz z niego korzystać kiedy chcesz. Bywa, że lepsze wrażenia odsłuchowe uzyskujemy na upmixie z jakiegoś filmu, jak na dedykowanej płycie z Atmosem, także sprawdza się bdb.

W linku powyżej masz całą masę przykładów gdzie i na jakich filmach można się o tym przekonać.
A czy warto się bawić w sufitowe? Pewnie, ale podstawą i tak jest 5.1, piszę o tym, żebyś nie zrezygnował z lepszego centrala do serii lub surroundów kosztem zakupów głośników sufitowych.
Lepsze dobre 5.1 jak średnie 11.4 (7.1.4)
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Dlatego rzecz gustow.

Ja upmixerow raczej nie uzywam. Ale musze przyznac racje Armanigowi masz taka mozliwosc. Mozesz nawet z avi 700mb miec dzwiek w atmosie... no aleee.... to nie prawdziwy dzwiek tylko taka komputerowa symulacja.

I z tym ze lepsze 5.1 niz 11.1 tez sie zbytnio nie zgadzam, bo jak ktos robi kino juz od powiedzmy jamo s608 czy Dali zensor czy heco music style, to jednak wolalbym isc w 11.1 niz doplacac w wiekszego centrala czy lepszych frontow. Zreszta sam poszedlem tym kierunkuen i do dzis graja u mnie jako suround podlogowki za 1000zl zamiast dedykowanych suround za tyle samo lub dwa razy drozszych. Ale jak kto woli...

O kolumnach kolegi specjalnie nie pisze bo ich nie znam.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Do tego też nie potrzebujesz jakiegoś mocnego amplitunera. Masz małe przetworniki, to i mocy nie potrzebujesz znacznej.

Resztę Ci Lolo napisał.

dokładnie , autor kupuje "głośniczki" za 8 koła , szuka amplitunera za podobne pieniążki ,

szkoda kasy na ampli z wysokiej półki jak i tak nie wykorzysta mocy , jakości itp...

niech kupi ampli za 2-3 koła resztę przeznaczy na wakacje , takie jest moje zdanie

jak zmieni głośniczki na "porządny" zestaw kolumn to wtedy może pomyśleć nad dobrym "piecem" do zestawu

ale kto bogatemu zabroni wywalić kupę siana na "plastiki" i drugie tyle na amplituner

za 16 koła to można by już niezłą salkę kinową wyposażyć , ale jak już napisałem , "kto bogatemu .... )
 

0mauy0

New member
Uwielbiam takie komentarze... ehhh...

Nie zamierzam zmieniać "głośniczków" na "porządny" zestaw kolumn - nie po to chcę wydać na nie 8 koła. Również nie zastanawiam się co można kupić za 16 koła.

Mam budżet jaki mam, nie chcę dużych kolumn, bo mi najzwyczajniej nie pasują do koncepcji salonu. Dlatego szukam alternatywy - a Focale to chyba jedyny sensowny wybór?

Nie każdy przecież musi chcieć "zawalić" sobie pół salonu kolumnami? Wiadomo, że to jest coś kosztem czegoś. Jak komuś to pasuje, to czemu nie. Sam zresztą mam w tej chwili duże kolumny, które zamierzam wykorzystać na poddaszu - więcej jednak nie chcę się w salonie bawić w "podłogówki".
 
Do góry