flac a cd audio

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Mam pytanie. Czy pliki flac jako bezstratne brzmią tak samo jak cd audio czy lepiej, bądź gorzej? Czy przerabiając flac-i na cd audio tracimy na jakości czy nie? Jesli tracimy to czy jest odtwarzacz, który odtwarza pliki flac? Oczywiscie nie mówie o komputerze.
 

matias2004

New member
Nie ma roznicy ,bo to kompresja bezstratna.Istnieje duzo puzdereczek na rynku ktore odtwarzaja flac`i np.popcorn hour , wdhd tv....
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Żle zadałem pytanie. MIało być, czy są na rynku jakieś odtwarzacze cd bądź dvd, które odtwarzają flaci. NO ale skoro flac i cd audio to to samo to chyba nie ma sobie czym głowy zawraca. Pytam bo wydawąło mi sie ze gdzies czytałem flaci miaja lepsza jakosc dzwięku niz cd audio.
 

Henryk55

New member
Pliki w formacie flac tworzy się najczęściej z CD audio. Lepszej jakości niż oryginał nie uzyskasz, a jeśli zrobi się konwersję byle jak to może być tylko gorzej. Przy starannym zgraniu CD różnicy nie słychać.
 

gryzio

New member
Tomek Koko napisał:
NO ale skoro flac i cd audio to to samo to chyba nie ma sobie czym głowy zawraca. Pytam bo wydawąło mi sie ze gdzies czytałem flaci miaja lepsza jakosc dzwięku niz cd audio.

I tak i nie. Flac'a tworzy się (zwykle) poprzez ripowanie CD-Audio, więc jako taki flac nie będzie 'lepszy' niż CD-Audio. Jednakże odtwarzanie CD-Audio (ripowanie w sumie także) jest zależne chociażby od stanu płytki (porysowana/nieporysowana) jakości odtwarzacza (dokładność pozycjonowania laser'a etc). Odtwarzanie Flac'a od jakości odtwarzania nie zależy (o ile się w ogóle odtwarza).

Nie wchodząc w ewentualne różnice dalszej części sprzętu (zakładając, że odtwarzamy na hipotetycznym sprzęcie odtwarzającym i to i to), odtworzenie flac'a będzie identyczne tak samo za 1 jak i milionowym razem. W przypadku płyty CD-Audio (w szczególności wypalanej a nie tłoczonej) prawdopodobne jest, iż z biegiem czasu będziemy odtwarzać sygnał różniący się od wersji oryginalnej.
 

mixer1975

New member
Ja chciałbym przetestować jak brzmią pliki FLAC na odtwarzaczu stacjonarnym ale mam problem jak wypalić płytkę CD AUDIO.
Mam plik FLAC (jakiś składak z muzyką lounge), który waży ponad 400MB i plik *.cue. W programie foobar2000 jest wszystko ładnie podzielone na utwory. W jakim programie to zgrać na CD AUDIO żeby cały materiał był podzielony na poszczególne utwory a nie jako jeden utwór?
 

Henryk55

New member
Jeśli foobar widzi to podzielone na kawałki to spróbuj tak:
kilknij prawym przyciskiem na dany utwór (wyświetlony w foobarze) i z menu wybierz convert, potem run convertion (trzeba wybrać WAV pcm fixed point).
Powinieneś otrzymać wave'y a z nich już bez problemu wypalisz CD audio np. w nero
 

degray

Member
Witam,
nie potrzeba konwertować plików do wav za pomocą foobar,wystarczy ściągnać odpowiedni plagin do nero.Po zainstalowaniu nero sam rozpozna plik cue lub przekonwertuje w locie pliki flac i wypali je jako plyte cd-audio.
Pozdrawiam.
 

matias2004

New member
Ja uzywam darwowego cue splittera do rozdzielania na poszczegolne pliki .Co do jakosci to wystepuja flac`i w jakosci lepszej niz cd.np z linn records.
 

mixer1975

New member
Henryk55 napisał:
Jeśli foobar widzi to podzielone na kawałki to spróbuj tak:
kilknij prawym przyciskiem na dany utwór (wyświetlony w foobarze) i z menu wybierz convert, potem run convertion (trzeba wybrać WAV pcm fixed point).
Powinieneś otrzymać wave'y a z nich już bez problemu wypalisz CD audio np. w nero

Tak na szybko, konwersja zadziałała:D
Jak będę miał trochę więcej czasu to potestuję również inne powyższe metody. Do wszystkich, którzy odpowiedzieli na moje pytanko: DZIĘKI:-D
 

Henryk55

New member
matias2004 napisał:
Ja uzywam darwowego cue splittera do rozdzielania na poszczegolne pliki .Co do jakosci to wystepuja flac`i w jakosci lepszej niz cd.np z linn records.

Zgoda, stworzenie flac'ka o parametrach przewyższających cd audio jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem dostępu do masterów studyjnych. Audiofilskie wytwórnie płytowe udostępniają takie flac'ki, oczywiście nie za darmo.

Przeważająca część muzyki w formacie flac "wystawiona" w sieci to jednak ripowane cd audio, więc o lepszej jakości nie może być mowy
 

matias2004

New member
A jak by tak troche podsumplowac wava i zrobic z tego flaca?Ludzie przeciez placa gruba kase za upsamplujace cd playery , i twierdza ze roznica niebo a ziemia , lub tez dzien i noc.Probowal ktos?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
No dodatkowej informacji nie dołożysz: upsampling tylko interpoluje. Z tym niebem a ziemią to przesada - orkiestra na kilkadziesiąt instrumentów nadal nie będzie dobrze odtworzona. Przyzwoite CD z upsamplingiem są już dostępne za 1000PLN, albo można użyć dobrej karty muzycznej. Cudów bym nie oczekiwał.
 
Do góry